COURANT. LEIDSUUE M°. 202. DliNGSDAG 7 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. J)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- cm Feestdagen uitgezonderd. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 r Dc BURGEMEESTER. Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastin gen alhier is ter hand gesteld, een op den 3de" November jl. invorderbaar verklaard kohier van hel patentrecht, aanvullingsrechlendienst 1882/83, en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de wel bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in dc Leidsehe Courant. De Burgemeester voornoemd, Leides, 6 November 1882. DE KANTER. LEIDEN, 6 November. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, hij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ36, ƒ19, ƒ380 en 1.90, de laagste ƒ36 ƒ18.50, ƒ3.70 en /1.85. Dr. J II. Gunning Jr.pred. Ie 's Gravenhage, en dr. J. Knappert, pred. alhier, hebben de benoeming tol kerkelijk hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam aangenomen. Vrijdag aanst. zal de gunstig bekende Cur-Capelle, onder directe van den heer F. A. G. Kronig, versterkt door het Tyroler trio- en ()Harlet-gezel- scliap, een concert (Strauss-muzick) geven in de Stads-gehoorzaal. Gelijk men weet heeft de bedoelde kapel zicb in de vorige maand op Zotnerzorg doen liooren, en schonken alstoen hare uitvoeringen de meeste voldoening, liet bleek toen, dat het corps musici, waarover de heer Kronig den scepter voert, vele bekwame artisten onder zijne leden telt. Op dien grond mag liet verwachten, dat het thans weder, door eene groo.e opkomst, een blijk van sympathie van de zijde van bet publiek zal ontvangen. Op de agenda van de werkzaamheden der provinciale staten van Zuid- holland is nog een nieuw nummer geplaatst, betrekkiug hebbende op het jaagpad langs den Rijn tusschen Utrecht en Leiden, voor zoover ditopZuid- hollandscli territoir is gelegen. Thans, nu ook Woerden aan hare verplig- ting tot onderhond van dal jaagpad gevolg geeft, zou het noeenblik gekomen zijn om met Leiden en Woerden in onderhandeling te treden omtrent eene nieuwe regeling betrelTende dat onderhoud, waarbij de provincie subsidiërend zou optreden. Aangezien echter in de laatste jaren de provincie overgegaan is tot regt- ftrecksch onderhoud van vaarten van erkend provinciaal belang, stellen gedep. staten voor hen te magligen genoemd jaagpad van de grens der provincie lot Leiden in eigendom, onderhoud en beheer op een nader te bepalen tijd stip over te nemen, met jaarljjksche bijdragen van Leiden van /"2400 en ran Woerden van ƒ1600. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Van 29 Oct. tot 5 Nov. zijn hier weder 16 schuiten behouden aangekomen, of volgens berigt elders binnengekomende meeste met eene ruime vangst, sommige met verlies van 20 a 50 netten; ten gevolge van dien zullen twee schuiten vroegtijdig de haringvangst eindigen. Nog 8 vaartuigen van voor den storm van 24 Oct. zijn afwezig, waarvan geen berigt is ingekomen. Wegens aanhoudend storm weer kan de kust- of verschvisscherij niet worden uitgeoefend. Besteed voor volle steurharing ƒ16 a 11 per 1000, ijle ƒ12 a ƒ8 per 1000, volle steur- haring ƒ16.50 a ƒ15 50 per ton. Acte-examens te 's llage, middelbaar onderwijs. Afd. Nederl. taal- en letterkunde enz. Toegelaten: voor boekhouden, huisonderwijs, J. LubscnJr., van Amsterdam. Afgewezen: 1 candidaat voor geschiedenis. 1 voor aard rijkskunde en 3 voor boekhouden. Afd. wis- en natuurkundige wetenschap pen enz. Geëxamineerd 2 candidaten voor dc acte landbouwkunde, lager onderwijs. Toegelaten: T. Ypma Iiz.van Nocrdelnos. Uitslag der examens voor middelbaar en lager onderwijs te Utrecht. Iloogduilsche taal M. O. acte A, afgewezen twee. M. O. acte B. (toegelaten 'oor acte A) I'. .1. Bom, te Leiderdorp. L. O., toegelaten J. B.C. Recsink, ie Gouda. Engelsche taal L. O. 2, toegel. A. Kenning. M.O. acte Ageëx.2, 'orgel B. D. Best. Fransche taal Jl. O. acte B, geëx. en toegelaten de dames <2 J. Perron en A. Jl. Rosman. L. O. 4 mann. cand.1 teruggetrokken, 2afgew., toegelaten de heer 11. W. te Winkel. Door het prov. kerkbestuur van Groningen zijn tot de Evangeliebe diening iu de Ned. hervormde kerk toegelaten de hh. J. Hoekstra, J. L. Proost en J. C. Sikkel, candidaten der Utrechtsche hoogesehool. Dc prijs dir Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 1. ;els 1. iedere regel meer 25 cents. Met betrekking lot de bij de internationale-, koloniale- en uitvoerhan del-tentoonstelling in 1883 te houden plantententoonstellingen kunnen wjj thans nader mededeelen, dat de hiertoe benoemde subcommissie Jlaandagll.. 30 Oct., in het Paleis voor Volksvlijt vergaderde. In beginsel is in deze vergadering bet volgende bepaald: Er zal gehouden worden 1'. eene doorloopende plantentcntoonstelling, en wel gedurende dc alge meene expositie, dus van Jlei tot November. Voorts zul'cn er worden gebonden zes tijdelijke tentoonstellingen, in elke maand één, te beginnen omstreeks half Jlei. De vijf eerste (Jlei, Junij, J«lijAugustus en September) zijn voornamelijk exposities van planten, bloemen en vruchten van 't saizoen, de zesde (October) zal eene vruchten tentoonstelling op groote schaal wezen. Die tentoonstellingen zullen, even als de algemeene, internationaal zijn. liet programma voor de doorloopende tentoonstelling, betrekking hebbende alleen op boomen, heesters en vaste planten voor den open grond, is voor- loopig vastgesteld, en zal zoo spoedig mogelijk uitgegeven worden in dc Nedcrlandsche en Fransche talen. Be programma's der tijdelijke tentoon stellingen zullen mede in tijds vcrschjjnen. (Sieb.) In een buitengewoon algemeen l'olitieblnd wordt door den commissaris van politie te Leeuwarden verzocht om bekend gemaakt te worden met de verblijfplaats van E. Snijder, bevarende het praamschip Stijn je, geladen met 900 hectoliter aardappelen. Ilij is den 26st 0 October jl. bij gunstigen wind met zijn vaartuig uit de Lemmer naar Utrecht vertrokken, doch aldaar nog niet aangekomen. Men vermoedt verduistering der lading. Te Leidetdorp is tot predikant bij de herv. gemeente beroepen d». Nij- huis, te Uoogeveen. De kerkeraad der Waalsche gemeente te Rotterdam heeft uit het on langs vermelde twaalftal predikanten het volgende zestal opgemaakt voor de vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van d'. Collins: dd. Chavannes, te Leiden; Luli, te Middelburg; Jlordant, te Bergerac; Perk, te Amsterdam; Picard, te Dordrecht; Nolst Trenilé. te Utrecht. Door de justitie te Rotterdam is te Oudenhoorn een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van een daar op Maandag jl. plaats gehad hebbenden brand. Na het verhoor van verschillende getuigen, dat twee volle dagen heeft geduurd, zijn de bewoonster van het huis, de 73-jarige wed. D.en haar neef J. Jl. gevankelijk naar Biiellc gevoerd. Jlen meldt uit Zevenhuizen: In de eerste vergadering van het leesge zelschap alhier werd de leesbeurt vervuld door den heer A. v. d. Bosch te Jloetcapelle, die tot groot genoegen der talrijke aanwezigen voordroeg de novelle van Justus van Jlattrik: «Izaak in het Panopticum". Na de pauze werden, behalve door den spreker, nog bijdragen geleverd door de heeren C. D. B. van Leeuwen. P. Blok, W. Bontenbal. J. J. van der Starren en L. A. Prins, welke bijdragen niet weinig het reeds gesmaakte genot ver hoogden. Dezer dagen hebben weder opmetingen plaats gehad voor den aan te leggen stoomtramweg Leiden—Zoetermeer—Zevenhuizen—Nieuwerkerk - Rotterdam. Directeuren van Teyler's stichting en de leden van Teylers's godge leerd genootschap hebben uitspraak gedaan over twee verhandelingen, die hun waren toegezonden in antwoord op eene in 1881 uitgeschreven prijsvraag, waarbij //eene levensbeschrijving van Melchior Hoffmann" ver langd werd. Aan geen der twee konden zjj de gouden eerepenning toe kennen, maar zij wenschen, mits de schrijvers zich bereid verklaren hun werk naar de gemaakte opmerkingen te wijzigen en te voltooijen, de beide geschriften op te nemen in de werken van het genootschap, onder aan bieding aan elk hunner van de zilveren medaille en f 200. - Zuturdag middag is te Haarlem een werkman op het station van den Ilollandschen ijzeren spoorweg, die het sein van eene locomotief niet had gehoord, door deze eenigc meter ver medegeslecptmet dit gevolg, dal hij aan den voet eene vrij belangrijke wonde en ook verder eeltige ligte ver wondingen bekwam, doelt overigens gespaard bleef. In den nacht van 4 op 5 Nov. brak er een hevige brand uit bij den winkelier, levens broodbakker, Polt, te IJmuidrn. De vlammen, aange- wakketd door den-hevigen westewind, braken in minder dan tien minuten rondom uit; de hevige vonkenregen overgoot dc rondom liggende huizen, zoodat a'gemeen werd gevreesd voor hel verlies van de geheele plaats. Ge lukkig slaagde de brandweer er in het vuur te beperken tol het aangetaste perceel, dat dan ook geheel is uitgebrand. Uit Amsterdam meldt men, dat aan d» P. llasebroek aldaar, bij

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1