LEI D SC II COURANT. 1882. N°. 200. ZATURDAG 4 INOVEMRER. BINNENLANDSCHE BERTGTEN. Dc Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. I. Afzoiulcrlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenlicn is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. LEIHEN, 3 November. Door liet kicscollceic der Ned. hervormde gemeente alhier is heden tot predikant by die gemeente beroepen d'. J. J. van der Lip, pred. te Har derwijk. .- Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de voordraat. die mor gen avond om half acht in de Zaal Noordeinde zal gebonden worden. De lieer F. Fliedner, sinds jaren predikant te Madrid, zal belangrijke mededec- lingen doen aangaande den slaat van het protestantisme in Spanje en den vooruitgang in de laatste jaren. Gedurende de algeloopen maand October zijn per Rijnlandschen stoom tram (Leiden—Katwijk) vervoerd 11247 personen, met eenc opbrengst van 1957.45zijnde ƒ7 40 per dag en per kilometer: sedert 1 Jannarij 1882 253409 personen, met eene opbrengst van 38500.68, zijnde 12.66 per dag en per kilometer. De minister van binnen), zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragtdat aan de rjjks hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te llccrenveen de betrekking van leeraar in hand- en regtlijnig teekenen te vervullen is. Jaarwedde 1000. Zij, die voor deze betrekking in aanmer king wenschcn te komen, moeten zich voor of op 15 November aanmelden bjj den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Pane, te 'sGravenhage. Dlijkeus telegraphisch bcrigt van den agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexandria, is den 24st,n October jl. te Mekka de cholera uitgebroken, en zal dientengevolge, te rekenen van 1 November, op de in Egyptische havens aankomende schepen het cholera-reglcment worden toegepast. De Staatscourant bevat liet verslag van een onderzoek betredende het voorkomen van trichinen in uit Amerika aangevoerd varkcnsvleesch. Naar aanleiding van een voorstel van de vergadering der inspecteurs voor liet geneeskundig siaatstoeziglom een onderzoek op groole schaal te doen in- sltllen naar het voorkomen van trichinen in Amerikaanscb varkensvieesch rn hel gevaar, dat deze opleveren, had dc minister van binncnlandsclie za len op liet einde van hel vorige jaar van den geneeskundigen inspecteur toor Zuidholland een voorslel verzocht omtrent de w(jze, waarop dergelijk onderzoek van te Rotterdam uit Amerika aangevoerd vleesch zou kunnen plaatshebben. De regeling, door dezen voorgesteld, werd door den minister goedgekeurd en dientengevolge bepaald, dat onder leiding van de hh. Egc- ling en Dupont het onderzoek zou geschieden door ccnige daarvoor geschikte personen, die zich er toe bereid hadden verklaard en die volgens voor allen gelijkelijk vastgestelde regelen zouden arbeiden. Die onderzoekers waren de hh. dr. F. J. Dupont, dr. W. Nolen, dr. II. J. Veth, leeraar in de na tuurlijke historie aan de hoogere burgerschool te Rotterdam; W. A. L. Lege- beke, gemeente-apotheker, en verder drie jonge dames (waarvan eene de acte bezit voor het geven van middelbaar onderwijs in natuurlijke geschie denis), die zeer voldoende proeven hebben gegeven van hare bekwaamheid inliet behandelen van het microscoop en in het zoeken naar trichinen. De conclusie van hel verslag luidt o. a. aldus: Onder het Amerikaansehe varkensvieesch komen vele stukken voor, die in meerdere of mindere mate bezet zijn met trichinen. Rijna 2 pCl. van dc onderzochte stukken waren Irichineus. Niettegenstaande liet ruime gebruik van Amerikaanscb trichincus varkensvieesch in Nederland, en bepaaldelijk in Rotterdam, is lol dusverre de Irichinenziekte daar nog niet waargenomen. (Alleen te Rotterdam zijn in 1881 meer dan zes milliocnen kilogrammen varkensvieesch uil Amerika aangevoerd.) Hiertoe kan veel worden bijgedragen door dc gewoonte van de Nederlanders om dat vleesch steeds te koken of te braden. Toch wordt bet waarschijnlijk niet altijd zóó lang gekookt of gebraden, dat de trichi nen ook in de binnenste gedeelten van een groot stuk daardoor stellig zou den worden gedood. Pioeven op dieren met gekookt en ongekookt Ameri- kaansch trichincus varkensvieesch hebben doen zien dat het zonder nadeel door hen werd gegeten. Wij hebben derhalve allen grond om te vermoe den, dat liet sterke zouten en rooken van dal vleesch een zoodanigen in vloed uitoefent op het leven van de trichinen, dat deze gedurende de vele "eken of maanden, die verloopen lusschcn hel slagtcn der tricbineuse dieren 111 Amerika en het gebruiken van het vleesch hier te lande, liet leven bebben verloren, liet is niet gebleken dal liet gezouten en gerookte var kensvieesch, zoo als het uit Amerika in den handel wordt gebragt, voor de gebruikers hier te lande gevaar oplevert voor trichiuenziekle. Gedep. staten van Ztiidliolland hebben den 9d,° October jl. besloten, het op 9 Felir. II. door de slemgeregtigc ingelanden der vereenigde polders onder Oude Tonge genomen besluit te vernietigen, voor zooverre daarbij werd bepaald, dat in de kosten van stichting en onderhoud van hel stoomgemaal door de kostbare hectaren, in de polders gelegen, zal worden bjjgedragen in de verhouding van 3, 2 en 1. Acie-examcns, middelbaar onderwijs, te 's Hage. Toegelaten: voor aardrijkskunde, J. II. Pruim, van Haarlem; voor boekhouden, schoolonder wijs, A. F. de Boer, van Delft. Afgewezen: 2 candidaleu voor Nedcrl. taai en letterkunde, 1 voor geschiedenis en 1 voor boekhouden. Uitslag der examens voor middelbaar en lager onderwijs te Utrecht: lloogduitsche taal, M. O., acte A, toegelaten de hh. R. J. Ter Brugge, Ie Amsterdam, en M. J. Vies, te Zutpben, teruggetrokken een; L. O., toege laten W. J. Freyling, Ie Zutpben. Engelsche taal, L. (I., geëxamineerd 2, toegelaten dc lieer K. Gronstra. Acte geëxamineerd 2, toegelaten de da mes G. J. de Ruiter en G. F ren kei. Acte A, geëxamineerd 2, toegelaten dc lib. G. Bakker en R. van Duinen. Fransche taal. M. O., acte R, 2 vrou welijke candidaten geslaagd voor acte B, mej. E. G. Knappert, en voor acte A, mej. M. E. Dutilli; L O., 1 candidaal niet opgekomen, geëxamineerd 3can- didalen, 2 afgewezen, toegelaten de lieer G. J. Tobi. Tot de evangeliebediening bij de lierv. kerk zijn toegelaten door bet prov. kerkbestuur van Noordbrabant de heer B. J. van lleyningen. cand. der Utrechtsclic hoogeschool, en J. F. Ternooy Apel. cand. der Leidsclte hoogeschool. Door bet prov. kerkbestuur van Groningen zijn lot de evangeliebedie ning in de Ned. herv. kerk toegelaten de lib. J. L. Proost en J. Hoekstra Johz.candidaten te Utrecht Bij vonnis van den krijgsraad in liet le militaire arrondissement, stand plaats 'sGravenhage. geapprotiecrd door bet hoog militair geregtshof, is J. P. Odekerken, oud 33 jaar. geboren te Berg en Terblijt, militien-plaats- vervanger bij hel 3e escadron van het 3» regiment huzaren, laatst in garni zoen te 'sGravenhage, vrijgesproken van liet misdrijf van desertie, doorniet te voldoen aan rene oproeping onder de wapenen op grond dat die oproe ping als straf voor liet overtreden van artikel 133 der militiewet ten onregte heeft plaats gehad. Uit het proces is toch geblekendat de man wel aan bedoeld artikel heeft voldaan, doch de wethouder, die destijds als burgemeester fungeerde, verzuimd heeft hem in het register van verlofgan- gangers in le schrijven. Voorts is overwogen, dat eenc oproeping in de ge meente, waartoe de loling behoort, voor wien de plaatsvervanger is opge treden. doch waar hij zelf niet woont, nimmer eenig strafregterlijk gevolg kan hebben. Een fourier, die zich voor den krygsraad had begeven om le recla meren over eene hem opgelegde straf van 8 dagen arrest (wegens het niet op tijd ontvangen van patronen), is na appel voor hel hoog militair ge- regfshol gestraft met 4 dagen provoostwegens oneerbiedig gedrag tegen zijne meerderen, na reeds 2 maanden in voor-arrest te hebben doorgebragt. De Veteeniging van gasfabrikanten heeft, in overleg met het uitvoerend comité voor de internationale tentoonstelling van 1883, besloten eene speciale tentoonstelling in liet leven te roepen waarop alle artikelen betreffende de toepassing van het gas als licht- en warmtebron eene plaats zullen vinden. Het doel dezer tentoonstelling is de bezoekers in te lichten omtrent dc voordceligsle en doelmatigste wijze, waarop gas kan worden dienstbaar gemaakt zoowel voor huisselpk gebruik, dus voor verlichting, verwarming, ventilatie, bereiding van spijzen, enz., als voor de uitoefeuing van kleine bedrijven, nl. voor solderen, smelten, koffijbranden en voor kleine beweeg kracht. Daar men dit alles in werking zal zien, belooft deze tentoonstel ling bijzonder belangrijk le worden. De heer D. van der Horst, te Leiden, is voorzitter van dc commissie voor deze bijzondere tentoonstelling, en de beer C. F. Salomons, te Rotterdam, secretaris. Hel übl. verneemt, dat al de beschikbare ruimte der Ncd. afdceling onge veer is ingenomenen dal er op dit oogenblik zeshonderd exposanten zijn ingeschreven. Rij nieuwe aanvragen steil men zich voor het gebouw der Ned. afdceling uit te breiden. De zoogenaamde milliocnen jufvrouwJannetje Struik, die nog alljjd te Rotterdam voor rekening van den staat onderhouden wordt, is door de arrond-regtbank te Amsterdam veroordeeld lol betaling van /1400 aan de

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1