zooveel voor hare voorspoedige ontwikkeling beloofde. De minister Klerck beantwoordde deze toespraak, drukte zijne vreugde uit over de vollooijing van dit gedeelte van den spoorweg Dordt-Elst, en hoopte, dat deze stad en hare omstreken daardoor in bloei en welvaart zouden winnen. In een ander gedeelte der stad bad eene niet minder gcwigtige plegtig- heid plaats, de opening van het nieuwe gebouw der arrondissements-regt- bank, waartoe de minister van justil e was overgekomen. Ten half twaalf werd de plegtigheid door Z. Exc. met eene toespraak geopend. De minister wees op de groote beteekenis van dezen dag voor de gemeente Tiel. Ginds werd vreugde bedreven over eene overwinning van den menschelijkcn geest op de slof, hier werd de verpligting herinnerd om te buigen voor hoogere wet, niet door menschelijke willekeur in het leven geroepen, maar boven den mensch slaande; daar werd de magt der materie aangewend tot ons nut, hier voelde men zich onderworpen aan de magt van het ideaal, hier was het regt waarvoor men bukt. De minister wenschte de stad geluk met dit schoone gebouw en droeg hel over aan de magistraten met den wensch, dat het zou beantwoorden aan zijne schoone bestemming. De toespraak van den minister werd beantwoord door den officier van justitie mr. Cohen de Mankas, den voorzitter der regtbank mr. B. Post en mr. S. Rink, de laatste als tolk der balie. De feestelijke stemming in de stad werd niet weinig aangewakkerd door volksspelen en des avonds door illuminatie en vuurwerk. In de Manége werd een concert en bal gegeven. Te Groningen is gisteren de algemeene vergadering geopend van het Nederl. Protestantenbond, door den voorzitter, prof. van Boneval Faure, met een kort woord, waarin hij op de gunstige teekenen der tijden de aan dacht vestigde en daaraan de reden ontleende tot onverdroten arbeid aan de ontwikkeling van het vrije godsdienstige leven. Uit het verslag van den secretaris bleekdat het bond 5 nieuwe afdeelingen en 14 nieuwe corres pondentschappen had aangewonnen, terwijl het ledental met ruim 200 was toegenomen. De Zondagsscholen nemen steeds in aantal en bloei toe, terwijl steeds meer aldcelingen zich aan het godsdienstonderwijs laten gelegen liggen. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de inkomsten vermeer derden, maar door uitbreiding der werkzaamheden de uitgaven in hoogere mate, zoodat naar vermeerdering der eerste moet worden uitgezien. De uitgave der Hervorming leverde nog geen saldo op. maar het debiet nam langzaam toe Door den voorzitter wordt de eerste godsdienstonderwijzer van liet bond op hartelijke wijze toegesproken en als zoodanig geinslallcerd. De commissie vror de liederenbundels bragt als haar laatste werk de bundel voor de gemeente ter tafel. Tot leden van hel hoofdbestuur werden be noemd de hh. mr. Tbieme, officier van justitie te Groningen, en dr. llugen- holtz, te 's Uage. Des avonds te voren was d'. van Locnen Martinet, uit Zwolle, in'de Martini-kerk voor eene groote schaar opgetreden llij sprak over »onze taak", welke hij aanwees als hierin te bestaan, dat de godsdienst weder eene gestalte in het leven mogt verkrijgen; een treffelijk, maar moeijelijk, doch ook mogelijk werk. Een zangkoor, onder leiding van den heer Bekker, droeg koren uit den »Elias" en een van Niels Gade voor. Te Breda is tot leeraar in de scheikunde en natuurlijke historie aan de hoogere burgerschool benoemd de heer dr. J. Bosscha Jz.te Leiden. 's GllAVENHAGE, 1 November. Aan mej. A. P. C. van Tussenbroek, studente in de geneeskunde aan de rijks-universtiteit te Utrecht, is voor het tijdvak van 1 November 1882 tot en met 31 Augustus 1883 eene rijksbeurs van ƒ800 'sjaars toegekend. Aan den heer mr. 11. R. van Marie is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Deventer. De ritmeester W. II. Nolthenius, van het le reg. huzaren, is, op zijne aanvrage, op.pensioen gesteld. Aan den met verlof hier le lande aanwezigen lrn luit. der infanterie bij het leger in Nederl. Indië A. J. L. Le Maitre is, wegens voortdurende ongeschiktheid voor de verdere waarneming van de militaire dienst daar te lande, ten gevolge van eene in den strijd bekomen verwonding, eervol ont slag verleend uit de militaire dienst. Ook is de met verlof hier te lande aanwezige kapitein der infanterie van het leger in Nederl. Indië J. W. van Vooren, op zijn verzoek, eervol uit de militaire dienst ontslagen, wegens finale ongeschiktheid voor de active militaire dienst, ten gevolge van ver minking, in en door de dienst ontstaan. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal morgen niet plaats hebben. Ter openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, heden gehouden, werd behandeld het geschil tus- schen gcdeputeeidc stalen van Zuidholland en van Noordholland betrekkelijk het goedkeuren eener door het bestuur van Rijnland vastgestelde verordening op de stooaivaart in de boezemwateren van dat hoogheemraadschap. Nadat door den staatsraad Srnidt verslag was uilgebragt, werd namens Rijnland's bestuur de zienswijze van gedep. stalen van Noordholland bestreden door m'. B. M. Vlielander Hein, advocaat le 's Gravenhage, die tevens de bevoegd heid van Rijnland tot het maken der bedoelde verordening nader ontwik kelde. De stoomvaartbelangen werden voorts verdedigd door den heer Schoenmakersdirecteur der Leidschc stoombootmaatschappij »de Volharding". De heer dr. van Dissel, ingenieur van Rijnland, verslrekte der afdeeling eenige inlichtingen. De toestand van den minister van financiën is sedert eenige dagen vrij gunstig, llij verrigt reeds eenige ligte bezigheden. De mazelen zijn te Scheveningen epidemisch heerschende verklaard. plaats gehad. Een trein vertrok Z-alurdag avond als gewoonlijk precies ten kwart over negen naar het noorden. Niets van aanbelang viel voor, totdat de trein vijf uren later te llunslef, nabij Leeds, aankwam. De passagiers in den éénigen slaapwagen van Pulman riepen den conducteur om hulp, en toen kwam men tot de ontdekking, dat het rijtuig aan het branden was. Ten spoedigste werd het van den trein losgehaakt en naar een zij. spoor gebragt, waar men de vlammen spoedig meester werd. Zij hadden echter reeds het bovendek verteerd, en ook de wanden waren verschroeid. Toen de spoorwegbeambten daarna in den wagen drongen, terwijl de snel trein de reis voortzette, vonden zij in een der bedden hel lijk van een pas. sagier, die blijkbaar in de vlammen was omgekomen, liet ligchaam had een afschuwelijk uitzien. De kleederen waren geheel verteerd, en cén der beenen was letterlijk tol asch geworden. Men vond in 's mans bezit twee horloges, ettelijke kleinodiën en twintig pond sterling in gemunt geld. |)e overledene was met drie andere lieereii in den slaapwageu geweest. Ujj had zich na het vertrek uit Leicester ter ruste gelegd, en het is meer dan waarschijnlijk dat hij, tegen de uitdrukkelijke voorschriften in, een sigaar heeft aangestoken terwijl hjj in bed lag, en daardoor den brand veroor zaakt heeft, die hem den dood berokkende en hel leven zijner medereizi- gers in groot gevaar bragt. De ongelukkige was dr. John F. Alhur, de zoon van een predikant der afgescheiden kerk in Schotlandeen kundig arts, die tien jaren geleden in gouvernementsdienst naar Ceylon vertrok. Nu kortelings geleden kreeg hij, op verzoek, eervol ontslag, en keerde over Egypte huiswaarts, met het plau om zich te Banchory Devenick, nabij Aberdeen, de verblijfplaats zijner ouders, metterwoon te vestigen. Door den storm van Vrijdag en Zaturdag zijn vele schepen met man en muis vergaan. De loodsen zagen enkelen in de diepie verdwijnen, zon der dat het mogelijk was hulp te verleeuen. Bij Lowestoft werd een schoener stukgeslagen, waarbij twaalf man omkwamen. De oostkust is met wrakken bezaaid. De heer W. 0. Jones, die in de negen laatste jaren reeds aanzienlijke sommen, tot een gezamenlijk bedrag van ƒ660,000, ter beschikking van het Kerkelijk Zendeling-Genootschap in Engeland, de Church Miss. Sociely, had gesteld, heeft onlangs eene som van ƒ866,300 in handen van datzelfde genootschap gegeven, tot een kerkefonds voor China en Japan. De heer Broadley, een der regisgeleerde raadgevers van ArabIheeft aan den correspondent van de Daily iXcws medegedeeld, dal genoemde be schuldigde zijne verdediging in twee deelen splitsthel eersie omvat het tijdvak vóór den burgeroorlog, toen hij op bevel van den Khedive handelde, het tweede de gebeurtenissen na 10 Julij, toen hij zich gedroeg naar de bevelen van den Sultan en den wil van het Egyptische volk. De heer Broadley hoopt over veertien dagen voor de behandeling van het regtsge- ding gereed te zjjn. Volgens berigt uit Caïro heeft zich bij een wandelrid van den hertog van Connaught tusschen Roselta en Aboukir het vreemde geval voorgedaan, dat men plotseling een sterk lort ontdekte bewapend met Armstrong- en Krupp-kanonnen en voorzien van een vol kruidmagazijn. Het bestaan van dit fort had men zelfs niet vermoed. De laatste berigten uit Sudan zijn, volgens een telegram uit Cairo, van minder ongunstigen aard dan die, welke het departement van oorlog aanvankelijk ontvangen had. Khartum wordt voor het oogeublik niet be dreigd; de zoogenaamde »valsche profeet" belegert nog altijd de hoofdstad der provincie Kardofan. Baker-pacha gelooft, dat een expeditiecorps van 10000 man binnen drie weken naar hel zuiden zal kunnen vertrekken. De berigten uit Peru luiden nog verre van gunstig. Een spoortrein, welke Chileensche troepen van I'isco naar Ica zou overbrengen, werd door op de rails gelegde ontplofbare stoffen gedeeltelijk vernield; verscheidene soldaten werden daarbij gedood en gekwetst. De Italiaansche consul Pirasco werd als door een wonder gered, maar later door de Montoneros gevangen genomen, die een losgeld van 100,000 dollars voor zijne invrijheidstelling eischen. Een Italiaansch oorlogschip is vertrokken, om zjjne bevrijding te beproeven. Te Fall River, in Massachusetts, is eene lakenfabriek afgebrand, die aan 500 mannen werk gaf. De schade wordt begroot op 700,000 a 1 mil- Iioen doll. Bij Racine, in Wisconsin (Vereenigde Staten), is Zaturdag eene sleepboot, die met eene andere boot eene wedvaart begonnen was, in de lucht gesprongen. De gezagvoerder en twee machinisten kwamen om het leven. HAKKRMK, Verschillende dagbladen komen op tegen de onrustbarende berigten, dezer dagen verspreid ten opzigle van anarchistische zamenzweringen. üe Justice wil bewijzen, dat Gambetta er op uit is partij te trekken van de dynamiet-benden en dat hjj sedert twee dagen alles in het werk stelt om in geheel Frankrijk schrik te verspreiden, ten einde door dat middel, den schrik, weer aan het bestuur te komen. Naar men verneemt moeten ook in den ministerraad eenige leden hunne ontevredenheid betuigd hebben over de openbaarmaking van stukken in den Temps en in Paris, die hun deels door regterlijke ambtenaren te Chalons, deels door de politie verstrekt wa ren en waarin de toestand veel onrustbarender wordt voorgesteld dan hjj werkelijk is. Er heeft een tweegevecht plaats gehad tusschen prins Mural en den heer Abatucci, beiden imperialisten. De eerste werd gekwetst aan den arm. Prins Murat had den heer Abatucci gemaand om eene speelschuld van 10000 fr.die hjj beweerde van hem te vorderen te hebben. Abatucci ont kende hem iels schuldig te zijn. Er volgden hooge woorden en van daar de uitdaging. Betredende het onlangs vermelde zoogenaamde /'vrije huwelijk" van de dochters van Reclus, bevatten le Citoyen en la Bataille het volgende schrijven van den vader zeiven: Ik hecht er aan. u te zeggen, dat ik, mij#' DU1TEXLAN DSCll E BKR 1 GTEN. UNGELAIU. LONDEN. 31 October. Op den Midland-spoorwcg heeft Zaturdag nacht een vreesselijk voorval

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2