LEI ItS (IID COURANT. 1882. DONDERDAG 2 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERTGTEN. N°. 258. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Be prijs dir Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 1. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prys der Adverlenlicti is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 1 November. fiisteren avond had de Breêsiraat een buitengewoon feestelijk aanzien. Reeds om acht ure ongeveer verzamelden zich velen iu de nabijheid van prof. Roscnstein's woning, in afwachting van de serenade, die hem van wege liet Leidsch studenten-corps zoude gebragt worden. De muziek van het 4'reg infanterie, de vlammende toortsen en het Bengaalsch vuur, dal aller- wege uit de woningen op de Breêstraal ontstoken werd, verkondigde ruim negen ure den naderenden stoet. Daar gekomen, beent zich het col legium van het Leidsch studenten-corps en de praeses van de medische faculteit ten huize van den hoogleeraar. In cene welsprekende rede werd hem dank gebragt voor de eer de Lcidsche universiteit en in het bijzon der de medische faculteit bewezen. De hoogleeraar beantwoordde deze rede met den heilwensch aan de Leidsche akademie. Hij werd door het groot aantal studenten, die buiten al jubelende hunne vreugde te kennen gaven, luide toegejuicht. Na afloop hiervan trok de stoet, voorafgegaan en gevolgd door eene groote menigte, langs Breêsiraat en Rapenburg naar de sociëteit, alwaar hij werd ontbonden. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging is de heer Philippe, «Koning der Goochelaars", voornemens Vrijdag aanst. in de Stads-gelioorzaal alhier eene voorstelling te geven. Hetgeen wij van elders omtrent de kunsl- vcrriglingen van den lieer Philippe, ook wat betreft de mimiek, vernamen, deed hem kennen als een uitstekend beoefenaar zijner kunst, ofschoon hij op eenvoudige wijze zonder instrumenten werkt. Nog laatstelijk gaf hij enkele voorstellingen iu het Gebouw van kunsten en wetenschappen te 'sllage, waarbij hij een groot succes verwierf, zoo zelfs, dat spoedig daarop van wege hooggeplaatste personen tot hem de uitnoodiging werd gerigt om in particuliere soirées op te treden. Hij mogt ook daarvan de vteijendste getuigenissen ontvangen. Ook by eene door Item in de studcntcn-societeit te Groningen gegeven voorstelling mogt hij algemeen voldoen en commissa rissen dier sociëteit g^ven hem daarvan een voor hem vlejjend attest. Wjj verwachten, datmen ook hier gaarne eens kennis met den hei r Philippe zal willen maken. In zijn antwoord op het sectie-rapport omtrent de verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooling voor 1882. verdedigt de minister van bin nen]. zaken de aanvrage, reeds nu, voor het tekort op de post voor snbsi- iliën aan gemeenten krachtens art. 45 der schoolwet, en betoogt hij de noodzakelijkheid der meerdere aanvraec voor tijdelijke subsidiëu aan ge meenten krachtens art. 49 dier wet. Op die tijdelijke subsidign overigens hebben zijns inziens te zwaar gedrukte gemeenten aanspraak. Verder ver dedigt hij de aanstelling van een hoofddirecteur voor hel rijksmuseum te Amsterdam, die verantwoordelijk is tegenover den minister voor dit groote kunstinstituut, dat tot velerlei artistieke doeleinden zal gebruikt worden cn waarin een aantal verzamelingen, instellingen en vereenigingen gevestigd zullen zjjn, die nu eigen directeuren, conservatoren of besturen hebben. Naar het rijksmuseum zullen overgebragt worden de collect iên schilderijen en prenten uit hel Trippenhuis; de aan de gemeente Amsterdam behoorende schilderijen en oudheden, thans in het Trippenhuis en het stadhuis, in de akademie van beeldende kunsten en in het museum van der Iloop berustend. Voorts de verzameling moderne kunst uit het Pavilloen te Haarlem en het museum van Ned. geschiedenis en kunst te 'sllage. liet voornemen bestaal ook liet rijksprentenkabinet te Leiden bij de verzameling te Amsterdam tot aanvulling daarvan te voegen. Onderhandelingen worden gevoerd tot opne ming in het museum van de verzameling van het kon oudheidkundig ge nootschap, hetgeen ook verwacht wordt van die der Amsterdamsche vereeni- ging tol het vormen eener openbare verzameling van hedendaagsche kunst. Blijkens de ofliciCle statistiek van handel- en scheepvaart van en op Nederland in 1881, hebben in dat jaar bedragen de; Algemcenc invoer 10.325 892.451 kg., invoer lot verbruik 919.870.775 algemeene uitvoer 4.751.147.682 kg., uitvoer uit het vrije verkeer 090.385.339, doorvoer met overlading 220.846.086 kg., doorvoer zonder overlading 1.450066.246 kg.; genoegzaam in alle opziglen wijzen die slotcijfers de maxima van die in de jongste vijf jaren aan. Met de cijfers o»er 1880 Wgeleken ontwaart men, dat de algemeene invoer is toegenomen met ruim 4.81 pCt.; de invoer tot verbruik met ruim 9 52 pCl.de algemeene uitvoer met ruim 6.12 pCt.; die uit het vrije verkeer met ruim 9.63 pCt; de doorvoer zonder overlading met bijna 16.17 pCt.; alleen de doorvoer met b'nrlading is verminderd en wel met bijna 2.08 pCt. Gedep. staten van Zuidholland hebben aan de prov. stalen van dal ge west voorgesteld om de verbetering van de haven te Stellendam door en voor rekening der provincie te laten geschieden, mits het rijk daarin voor de helft bijdrage, terwijl de provincie zich voorloopig gedurende zes jaren na de voltooijing en oplevering zal belasten met liet onderhoud van die haven, mits eveneens de helft door het rijk worde bijgedragen in de geza menlijke kosten, na aftrek van 700 door de gemeente jaarlijks uit te kecren. Deze havenverbetering wordt op 20000 geraamd, te vinden op de bcgrooting voor 1883. Acte-examens voor middelbaar onderwijs te 's llage, afd. Nedcrl. taai en letterkunde enz. Toegelaten: voor geschiedenis, G. J. Cramer, van Zut- phen. Afgewezen; 1 candidaal voor Nedcrl. taal- en letterkunde en 1 voor geschiedenis. Niet opgekomen 1 voor aardrijkskunde. 2 candidaten voor boekhouden trokken zich terug. Uitslag der examens voor middelbaar en lager onderwijs Ie Utrecht. Voor Engelsche taal geëxamineerd: lager onderwijs2candidaten, toegelaten de lih. E. Ubels en G. Witt; middelbaar onderwijs acte A, geëxamineerd 2 dames, toegelaten mcj. S de Liefde. Voor de Fransche taal. middelbaar onderwijs, acte B. 2 candidaten, 1 afgewezen, voor de acte A, toegelaten de heer L. J. N. Vermeulen; 4 candidaten lager onderwijs, afgewezen 2. toegelaten de hh. J. F. Schiphorst en A. van Raalte. Voor de Iloogduilschc taal middelbaar onderwijs, acte A, toegelaten de heer J. 11 W. Bruschwifer. te Brielle, afgewezen 1; middelbaar onderwijs, acte B, afgewezen 1, lager onderwijs, toegelaten de heer F. J. F. Tijssen, te Leiden. Naar de iX. it. C. verneemt heelt Z. M. de koning den bekenden ser geant Musquctier benoemd tot 11Ü». tweeden particulieren secretaris. -- Indien het gerucht waarheid bevat, zegt liet Uil., staat de kans om den voortvlugtigen graanhandelaar Engels in handen te krijgen, niet zoo goed als men aanvankelijk had verwacht. Twee dagen na zijn vertrek uit deze stad, zou hij namelijk te Hamburg scheep zijn gegaan naar Buciios- Ayres, waarmede wij geen uitlevcriiigstractaat hebben. Men uieldl van den Helder: Daar kapitein Thomson van het gestrande stoomschip Guif of Paua<na wegens vermocijcnis en uitputting eerst niet in staal was zelf omtrent genoemd schip inlichtingen te vcrschaflen en dit thans geschiedde, bleek dat de bemanning uit zeven cii twintig koppen be stond, van wie de kapitein en vier man werden gered, terwijl twee cii twintig man in de golven hel leven verloren. Aan hel strand ter hoogte van Petten is een sloep aangedreven van liet gestrande Engelsche stoomschip. Hierin bevond zich een lol de equipage van genoemd schip behoorend matroos, die, toen de sloep omsloeg eti de overigen verdronken, tegenwoordigheid van geest genoeg bezat om zich aait de omgeslagen sloep vast te houden totdat zij wcêr keerde en hij er in kon zitten. Alvorens op het strand aau te komen, heeft dit zich nog ver scheidene keeren herhaald Te Soest is eergisteren de boerderij van de pachthoeve Kampoord eene prooi der vlammen geworden. Men is er in geslaagd de heerenhuizing te behouden. Van Zevenaar is gevankelijk naar Arnhem overgebragt eene nog jeug dige vrouw, die, in arrest genomen, al spoedig bekend had hel vierjarig zoontje van haren man uit een vorig huwelijk door middel van phosphorus te hebben vergiftigd. Woensdag avond was het kind ziek geworden eu had gebraakt, terwijl werd opgemerkt, dat die uitwerpselen licht en een reuk van phosphorus verspreidden. Geneeskundige hulp werd evenwel niet inge roepen voor Maandag morgen, toen by de komst van den geneesheer liet kind reeds was overleden. Voor de gemeente Tiel was het gisteren een dubbele feestdag. Overal wapperden vlaggen en de meeste huizen waren met groen versierd. Men verheugde zich in de zoo lang gewcnschte aansluiting aan het spoorwegnet. Ten 10 u. 42 m. kondigden saluutschoten de nadering van den leestlrein uit Geldermalsen aan, en verwelkomde de muziek der schutterij, die op het perron stond geschaard, de genoodigden, die in de rijtuigen waren gezeten. Onder dezen merkte men de ministers van waterstaat, handel en nijver heid, van binnenl. zaken, van justitie met hun secretaris-generaal, bene vens den commissaris des kouings in Gelderland op. Na ook te Tiel eene menigte fecstgenooten te hebben opgenomenstoomde de trein naar Eist door, om van daar ten 1 uur ongeveer terug te komen. Bij de terugkomst sprak de burgemeester een woord van dank tot den minister van water- slaat voor de krachtige ondersteuning, door hem aan het tot stand brengen der spoot'weglijn verleend, en wenschlc hij Tiel geluk met dezen dag, die

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1