Jgpan en bestemd naar Bremen. Zoodra deze stranding alhier bekend werd, werd de sleepboot Uercules, niet de reddingsboot der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij op sleeptouw, ter hulp uitgezonden. Vóór de Hercules de slraudingplaats echter bad bereikt, had de equipage, op het zien ecner loodskotter, met twee eigen sloepen het schip reeds ver laten. Een, waarin de kapitein, eerste stuurman en drie man zich be vonden, werd door den loodskotter n°. 9, opgenomen en alhier aange- bragtterwijl de andere met zeventien man in de branding omsloeg waarbij allen in de golven het leven verloren. Te Nijmegen zou gisteren morgen vroeg.een matroos van de Duitsche rcederij-sloomboot met een bootje door een paar schippers aan boord van bet stoomschip op de Waal voor Njjmegen gebragt worden. Midden op de rivier kwam het bootje in aanvaring met de stoomsleepboot Partout, waar door het ondersteboven werd geworpen en de matroos in de diepte ver dween. De beide schippers, die ook in levensgevaar verkeerden, wisten al zwemmende een eind touw of ketting van de Partout te grijpen, en alzoo zich te reddenterwijl hun bootje de rivier afdreef. De naar Zwolle gevankelijk overgebragte jassendief heeft bekend ook de dader te zijn van dergelijke opligtingen en diefstallen van jassen en parapluie uit eene woning te Gorinchem; van 6 paar bottines te Breda, die bij te Goes verkocht zou hebben; van 6 zilveren horloges te Middelburg, die hij te Rotterdam zou hebben van de hand gedaanen van 4 paar laar zen, die hij te Alkmaar op naam van den stationschef wist magtig te wor den en welke hij weder te Amsterdam verkocht heeft, enz. Naar gemeld wordt zal een] brievenbesteller te Smilde zich voor de regtbank te Assen moeten verantwoorden wegens eene tegen hem ingebragte aanklagtdat hij brieven, die hem ter bezorging waren toevertrouwd, zou hebben geopend. Zijne huishoudster, die hij weggezonden had, omdat hij met een ander in het huwelijk trad, moet de zaak aan het licht gebragt hebben Van de tram, die Zondag voormiddag ten 10 ure van llarlingen naar Bolsward vertrok, geraakte de personenwagen bij het passeren van den hoek nabij het station los, ten gevolge waarvan hij ontspoorde en in de aangrenzende sloot teregt kwam. Alle passagiers, p. m. 20, zijn min of meer verwond geworden, doch niet ernstig, en kregen bovendien een nat pak. Tc Oud-Vossemeer wordt een bakkersknecht vervolgd, omdat hij een gebruikt stuiversposizegelije van den stempel ontdaan en op nieuw gebruikt heelt. Voor een dergelijk feit is h(j verleden jaar door de arrond.-regtbank te Middelburg veroordeeld tot ƒ60 boete of 14 dagen gevangenisstraf. Een onlangs gefailleerde koopman in manufacturen enz., J v. R.te Raamsdonksveer, is naar het huis van arrest te Breda overgebragt. Hij schjjnl verdacht te worden van frattduleuse handelingen. 's GHAVENUAGE31 October. Naar men verneemt heeft Z. M. benoemd tot grootkruis der Orde van den Nedcrlandschen Leeuw Z. K. H. prins Arisugawa. maarschalk van Japan. Door Z. M. is aan den heer L. D. M. A. Hooglandt, vice-consul van Rusland te Singapore, verlof verleend lot hel aannemen van het ridderkruis 3e kl. der orde van St. Stanislaus, hem door den keizer aller Russen geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot rijksontvanger te Gennep M. P. Rasch, thans te Beilen; te Medemblik, N. J. M. Schelfhout, thans te Blokker; te Sloten (Noordholland), W. B. de Bruyn, thans te Vries; te Veenendaal, J. C. Bekker. De heer H. J. Massink Wz., thans directeur van een der rijkstelegraaf kantoren is benoemd tot onderdirecteur van den rijkstelegraaf. De 2' luitt. C .1. van Dort en J. A lloubolt, beiden van het wapen der infanterie hier te lande, die voor den tijd van vijf jaren werden gede tacheerd bij het leger in Nederl. Indië, zijn in hunnen rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst bij het wapsn der infanterie van laatstgenoemd leger. Ook is de sedert tot 1« luit.-kwartiermeester bevorderde 2e luit.-kwartier- mecster A. VV. van der Meer. van hel leger hier te lande, die voor den tijd van vijf jaren werd gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië, in zijnen rang overgeplaatst bij het personeel der militaire administratie van laatst gemeld leger. De luit. ter zee 2' kl. F. J. Stam, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Men verneemt dat de tweede kamer op Woensdag 8 November weder bijeenkomt. 11. K. 11. prinses Hendrik wordt deze week in de residentie verwacht. - Door den gemeenteraad is aan jhr. m'. van der Goes, op zijn verzoek; tegen 1 Jan. aanst. eervol ontslag verleend als gemeente-ontvanger. In de zaak van den staat der Nederlanden contra curatoren L. Pinl colls, strekkende om geverifieerd te worden voor het bedrag van ƒ1446.25, wegens geliquideerde kosten, op diens vervolging en wederspannig-verklaring gevallen, is door de arrond.-regtbank de eisch van den staat ontzegd. Eene dienstbode hier ter stede, die dezer dagen ten huize van haren meester bevallen is, gaat onder de verdenking van kindermoord, liet lijkje van hel pasgeboren kind is gisteren in hare slaapkamer onder het ledekant door bewoners van hel huis gevonden. De dienstmeid beweert, dat hel kind dood ter wereld is gekomen en dat zij het uit schaamtegevoel onder hare slaapstede verborgen heeft. De geneeskundigen, aan wie het lijkje door de politie Ier schouwing is gegeven, moeten evenwel tot de conclusie zijn gekomen, dal het kind wel geleefd heeft. Later heeft zij dan ook be leden, dat het kind door schreeuwen teekenen van leven heeft gegeven maar uit hare armen op den grond is gevallen, zoodat zjj van den schrik in een staal van bewusteloosheid geraakte. Volgens het Pad. is zeer waarschijnlijk eene tweede equipage, behoo- rende aan ceae Scheveningsche schuit, in den laatsten storm omgekomen. Schipper A. Blok rapporteert, dat bij in volle zee nabij Cocksdorp een vaar. tuig nog drijvende aan zijn vlet en zonder bemanning gezien heeft, schuit had een witten rand, op een der brails stond de letter W. BUITENLAN DSCII K B E R1G TEN. KIVGE A A iS. LONDEN. 30 October. Omtrent den brand in de zeebadplaats Margate verneemt men nader dat omstreeks middernacht het vuur uitbrak in de Assembly-rooms, tegen, woordig in gebruik als bureau van den kommandant der brandweer, kapt Davies. Een paar uur te voren had daar juist eene kiezers-bijeenkomst plaaq gehad. Daar het sterk woei, verspreidden zich de vlammen snel over de belendende huizen, een hotel, eene jonge damesschool en vier andere woon- huizen, o. a. de pastorie en het kantoor der bankiers-firma Cobb &jc. De predikant en zijn gezin ontkwamen ter naauwernood in nachtgewaad. Een van de brandweermannen, die zeer vlug ter plaatse behulpzaam waren viel van een ladder en werd ernstig gekneusd naar het gasthuis over gebragt. FRANHRIJK. Het Journ. off. bevat een besluit tot aanvulling der bepalingen op den verkoop, het vervoer en bet gebruik van dynamiet. Toortaan zal ieder per soon, die gebruik wil maken van een ontplofbaar middel, tot welkszamen. stelling nitro-glycerine gebezigd is. bij de overheid schriftelijk moeten ver. klaren, niet alleen hoeveel hij er van koopen wil, maar ook voor welt doel lijj het bestemt, de plaats waar hij het gebruiken wil, en den dag wanneer. De gebruiker mag het dynamiet niet langer dan acht dagen be- vyaren en binnen acht dagen nadat hel in zjjn bezit zul gekomen zijn, moei hij bij de overheid een verslag inzenden van het gebruik dat er van ge- maakt is. De fabrikanten of handelaren in dynamiet moeten in een register naauwkeurig de hoeveelheden dynamiet, dal zij vervaardigen of in ontvangst krijgen en afleveren, opteekenen. Binnen acht dagen na ai kondiging van dit besluit moet ieder, die dynamiet of andere met nitro-glycerine zamen- gestelde ontplofbare middelen in zijn bezit beeft, daarvan aangifte doen bij de overheid. Door de politie worden twee Engelschen opgespoord, die bij verschei dene groole bankinstellingen omstreeks twee millioen francs aan Engelsche banknoten gewisseld hebben, van 100 g en 200 elk. Al die banknoten waren valsch. Een bankier had 400.000 fr. van dat papier gewisseld. Naar men uit Calais meldt wordt het werk aan den onderzeeschen tunnel aan de Fransche zijde voortgezet. De galerij is thans reeds rui» 400 meters lang. Te Lyon is huiszoeking gedaan bij iemand, die verdacht werd van lid heimelijk vervaardigen van dynamiet, liet vermoeden bleek gegrond te zjjn, maar de vervaardiger was niet te vinden. Eenige dagen later heeft de politie hem echt«r ontdekt in een huis nabij Lyon, waar hij zich verborgen bal gehouden. Een persoon, die bij de dynamiet-ontploflfing te Lyon zoodanig werd gekwetst, dat hij eene amputatie moest ondergaan, is aan de gevolgen bezweken. Uit Marseille en uit Cannes komen berigten van overstroomingeo, Verscheidene rivieren zijn buiten hare oevers gelreden, lal van plaatsen staan onder water, bij Cannes zijn spoorwegrails weggeslagen en is liet station ondergeloopen. DCIT8CIILA Ni». Ten gevolge van de ijverige bemoeijingen van dr. Siemens worden er op vele plaatsen in Duitschland leerstoelen voor de toepassing der electricileil, //electrotechniek", opgerigt. Reeds worden te Aken, Stuttgart, Carlsruhe en Hannover geregelde lezingen over dit onderwerp gehouden; thans is A'. Slavy benoemd om dezen winter te Berlijn een cursus te houden over door electriciteit in beweging gebragle machines. Dr. Lehmannrabbi te Mainz, heeft uit Jeruzalem een op perkament geschreven Hebreeuwschen bijbel gekregen, welke door den hoogepriesler Esra in het jaar 3430, naar Joodsche tijdrekening, geschreven moei zijn en derhalve een ouderdom van 2212 jaren tellen zou. Op den raid vindt men aanteekeningen van rabbi Gaon uit de elfde eeuw. Te Bonn overleed dezer dagen prof. Obervier, hoogleeraar in de se neeskunde. Hij heelt zijne aan den Rijn gelegen woning met de daarin door hem verzamelde schilderijen en andere kunstvoorwerpen aan de slat Bonn vermaakt, benevens 150,000 mark voor de stichting en het onderhoui van een museum. Uit Bern meldt ineudat het nabij die stad gelegen dorp Grindelwald door eeu storm nagenoeg geheel is vernield. OOSTENRIJK. Uit Tyrol blijven de berigten een hoogst treurig tafereel ophangen va» den toestand in de overstroomde streken. Nu men meer en meer bekend i- geworden met den omvang der ramp, blijkt hel dal de schade ontzette»' is. Zoo heelt het district van Roveredo voor ruim 2% millioen schade ft' leden, en hetzelfde geldt v< or het arrondissement Botzen. In vele gevallet is de schade in het geheel niet meer goed te makenomdat de laag teelaarde, die zich langzamerhand op de lotsen gevormd had. ót is weggespoeld" onder de brokken steen en het gruis, dat door de wateren werd aangevoert is bedolven. In sommige streken blijlt aan de van alles onlbloote bewoner* niets over dan te verhuizen, daar van den grond niets meer te halenis Terwijl voor Murcia en Szegedin, welke door dezelfde rampen bezocht»" den, de gaven ruimschoots toevloeiden, is de hulp, aan Tyrol verleend, W dusver nog zeer gering. FE» 1 hi.21; K LONDEN, 30 October. De Pall Mal! verneemt, dat de regering beslot" is Dufferin voorloopig naar Cairo af Ie vaardigen om de onderhandelin?"

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2