i,i:ii»s< lit: courant. 1883. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. H'°. 2.50. DINGSDAG 31 OCTOHEll. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd, t, f zonder lij !fc nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 14 r LEIDEN30 October. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /37./18.50. ƒ4.20 en /1.95, de laagste /3G ƒ18.50, ƒ3.70 en ƒ1.9). Gisteren nacht zijn door de politie aangehouden twee personen, ge naamd C. L. en J. W. de V., die ieder een gcvulden zak bij ziclt droegen. Bij onderzoek is geblekendat de inhoud dier zakken einden afgesneden louw inhieldenwelk louw zij van onderscheidene schepen in deze gemeente liggende, hadden ontvreemd en welk louw dan ook door de eigenaars reeds herkend is. Mede is gisteren door de politie ter zake van bedelarij aangehouden een niet alhier wonend persoon. J. G. P. genaamd; hij is heden naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebragt. Ook werd aan de politiewacht gebragt een te 's Gravenhage te huis belioorende man. die gisteren met lucifers te koop liepen daarbij zijne gebrekkige of misvormde linkerhand vertoonde, om medelijden op te wekken. De heer dr. C. Sepp eindigde gisteren morgen zijne openbare bediening als predikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier, gedurende ruim 28jaren vervuld. Na de bediening van het avondmaal, waarbjj de woorden: "Ik heb grootelijks begeerd dit Pascha met u te eten", Luk. XXII v. 15, tot grond- dig van bet gesprokene waren gelegd, rigtte de leeraar eene roermde toe spraak tot de gemeente, waarbij hij rekenschap gaf waarom hij zijn dienst werk wilde eindigen met de viering dezer plegtigheid; daarin toch was als bet ware de inhoud zjjner prediking vervat. liet zamenzijn met de gemeente was steeds zoo liefelijk geweest en daarom viel het afscheid zwaar, boewei hjj de hoop koesterde nog wel eens voor de gemeente te zullen optreden, lljj bragt zijnen dank aan de gemeente voor de wijze waarop zij zijn werk had gewaardeerd; blijkbaar uit de opkomst bij de godsdienstoefeningen fit dat was hem een spoorslag tot g;ver geweest. Ook den opzieners der ge meente bragt hij zijnen dank; de onderlinge verhouding was steeds zoodanig geweest, dal er hier van verzoening niet behoefde gesproken te worden, liij zijne aanstelling in de evangeliebediening, nn 39 jaren geleden, was tot hem de wensch gerigt. dat zijn werk velen tot zegen mogt zijnin hoeverre dat hier het geval was geweest, het oordeel daarover stond aan de ge meente. Ten slotte riep hij met weemoed allen hel «Tot weèrziens!" toe. Meteen kort gebed sloot hij zijne toespraak, die diepen indruk maakte. Gisteren avond was in de Stadszaal een talrijk publiek opgekomen ter bijwoning van de eerste looncelvoorstelling in dit saizoen van de Vereeni- ging «Harmonie". Een tweetal stukjes «Echtscheiding uil liefde" en «De nasleep van een eerste huwelijk" werden op eene voor dilettanten voorbeel dige wijze voorgedragen, niettegenstaande het eerste stuk niet vrij van moeijelijkheden is te noemen voor een liefhebberij-gezelschap. Mogt in dit stuk deze en gene zich in eene ietwat weemoedige stemming gevoelenhet tweede stukje wist dit alles weer goed te maken en deed als het ware de lachspieren losbarsten, waartoe i>:et weinig de goede uitvoering medewerkte. De dames, welke de Vereeuiging steeds zoo getrouw ten dienste staan, kweten zich ook nu weder uitmuntend van hare taak. Alleraardigst mogt ook het spel genoemd worden van een nog jeugdigen knaap. In een woord, er werd een genotvolle avond gesmaakt, en wij gelooven dal al de aanwezigen ten volle instemden met de hulde aan het werkend per soneel, even voor het einde van het eerste stuk, gebragt in den vorm van oen bouquet, liet bewijs daarvan was eene daverende en aanhoudende toe juiching. Na de afloop hield een bal nog langen tijd een aantal der aanwe- tigen bijeen. De le luit. der infanterie H. K. de Jong, op zijn verzoek overgeplaatst wit het 3' bij bel 4' reg. infanterie, is ingedeeld bij het garnizoen te Leiden. De heer Swaan, eigenaar van Vreewijk, aan den Witten Singel, zal oan den stichter van het schoonste huis op het terrein dier bouwouderne- rowg, na volbouwing van het terrein, op advies van eene onpartijdige, daartoe uit Ie noodigencommissie, eene gouden medaille, ter innerlijke waarde van ƒ1000, toekennen. Van de «llaagsche Penkrasscn", door den heer J. A. de Bergh, is tas n®. 50 verschenen en daarmede de 5de serie gesloten. In dit nommer komt de oielkkiosk van den lieer Mnutou nog eens ter sprake, wordt de architect directeur ouder handen genomen en van schromelijke gcldverspil- De prijs dir Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 1. ;els 1.—, iedere regel meer 25 cents. ling beschuldigd en wordt verder over de onvoldoende drukking van het gas over dag geklaagd. Bij de acle-examens voor lager onderwijs le 's llage onderwierpen zich drie candidaten aan hel examen voor onderwijzeres, doch werden allen af gewezen. Voor de acte als onderwijzer werden toegelaten de hh J. Ilooy- kaas, uit Schoonhoven; M. C. Korteland, uit Rotterdam; A. Mathuizen, uit Stolwjjk; A. Vroom, uit Leiden, en 11. van der Wal, uit Groot-Ammers. Uitslag der examens (middelbaar en lager onderwijs) le Utrecht, op27 en 28 October: Iloozdiiilsche taal: M. O. acte Atoegelaten M. C. H. J. Cra- merus, van Breda; algewezen één. zich teruggetrokken één. L. O., toege laten; B. P. van Cittert, van Amsterdam; afgewezen één. Etigelsche taal: lager onderwijs, geëxamineerd de heer J. M. Wolters, toegelaten; middelbaar onderwijs acte A, geëxamineerd en toegelaten de da mes R. van Mesdag en A. D. J. Parmentier. Acte B, geëxamineerd 1, die is afgewezen. Fransche taal: middelbaar onderwijs acte B, toegelaten de beer Felix Roebelle; 1 vrouwelijke candidaatmiddelbaar onderwijs, acte A, afgewezen. 4 mannelijke candidaten, lager onderwijs, allen afgewezen. Het stoomschip f'oorwaarts is op 28 October van Aden naar Amster dam vertrokken; de Prins Alexanderop weg naar Batavia, kwam 28 October te Marseille aan. Emma Stockey, oud 31 jaar, huisvrouw van Daniël van Os, heeft hei melijk de gemeenschappelijke woning te Utrecht verlaten. Gerrit Dirksen van den Bosch, te Leiden, is van daar stil weggegaan, zijne vrouw er ach terlatende. Carl Wüitenburg heeft in den nacht van 20 op 21 October heimelijk de woning van zijn meester, den heer Traag, pliotograaf te Dellt, verlaten. Hij heeft van dezen een paar jassen en een horloge medegenomen. Door liet uitvoerend comité van de koloniale tentoonstelling te Am sterdam is aan de regering van Transvaal berigt, dat zij over de 30 vier kante meter, voor hare inzending noodig, kosteloos zal kunnen beschikken. Daarop is in antwoord een brief ontvangen van dankbetuiging, namens het Transvaalsche volk. Tevens is kennis gegeven, dat de secretaris der Trans- vaalsche commissie, de heer Bell, in December uit Pretoria zal vertrekken, om de inzending te begeleiden en voor goede overkomst zorg te dragen. -- Volgens het D. v. 's Gr. is niet alleen de Nederlandschc Rijnspoorweg, maar ook de llollandsche spoorwegmaatschappij met de daarvoor benoemde commissie aan het onderhandelen over de overneming van de exploitatie van den Ned. centraalspoorvveg. De centrale liberale kiesverceniging te Gouda heeft tot candidaat voor de tweede kamer gesteld, mr. J. Fortuyti Droogleever, lid der provinciale staten. De r. U. kiesverceniging «Recht voor Allen" te Gouda heeft tot candidaat gekozen jhr. K. A. Godin de Beaufort. Voor de betrekking van directeur der gemeentewerken te Dordrecht, zijn door burg. en weth. aldaar uit 27 sollicitanten aanbevolen de hh. A. Molen, bouwkundige te Rotterdam, en C. C. van Rijsbergen, gemeente- architect te Harlingen. De ff illem Barends is te IJmuiden binnengekomen en lag heden 's namiddags ten 2 ure in hel Marinedok te Amsterdam. De wakkere be manning werd aldaar met gejuich begroet en hartelijk verwelkomd. In de Zaturdag le Amsterdam gehouden vergadering van de wis- en na- tuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen deelde de secre- taris inede een brief ontvangen te hebben, waarin de schryver, de heer Valkenburg, machine-ingenieur aan de fabriek der lieercn Sepp C«.ver klaarde, bij het nemen van diagrammen eene nieuwe lijn gevonden le heb ben, welke in de voornaamste leerboeken, o. a. in dal van prof. Bierens de Haan, niet vermeld stond. Hij gaf zichzelf den eigenaardigen titel van: gedropene voor het examen C, werktuigkunde, in 1868. De bricl werd tol onderzoek in handen gesteld van den heer Bierens de Haan. De heer van de Sande Baklinyzen zette uiteen, dat hij eene expeditie ter waarneming van den Venus-ovcrgang, zooals ook in 1874 werd uitgezonden, vooral met het oog op de groole kosten, niet wensehelijk achtte. Op zijn raad had de minister van marine besloten, dal door de Ned. marine le Curasao zoo naauwkeurig mogelijk waarnemingen zouden gedaan worden. Curasao lag volgens spr. vrij gunstig, zoodat er alle hoop beslaat, dat de waarnemingen, op 6 Dec. a. s. te doen, der wetenschap lot nul zullen strekken. ----- De equipage van den londskolter N\ 3, welke dezer dagen hoogstwaar schijnlijk is vergaan, bestond uil: schipper .1. Zwart; zeeloodsen J. Drijver,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1