leidsciie (01 raat. 1882. M°. 255. MAANDAG 30 OCTOBER. STADS-BEKICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 1. Afsonderlijkc nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, ingevolge art. 11 van het Koninkl. besluit van 9 November 1851 (Staatsblad n». 142) in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 {Staatsblad n°. 80), op den 29'" November a. s. 's middags te twaalf uren «p het Raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden ge houden om de plaatsen aan te vullen van de Ileeren: A. SCIIRETLEN, H. C. IIARTEVELT, P. L. C. DRIESSEN, en J. ZAALBERG JCz: die met het einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftredendoch ingevolge art. 7 van eerstgemeld besluit op nieuw benoembaar zijn; dat de lijst van kiesgerechtigden, waartegen bezwaren kunnen worden ingebracht bij het gemeentebestuur, gedurende acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, ter inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente en dat de inlevering der slembriefjes op boven- genoemden dag geschiedt van 12 tot 2 urenwaarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 28 October 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 28 October. Op de jongste zamenkomst voor inwendige zending, te Amsterdam gehouden, was eene sectie vergaderd onder den naam van «Kolonisatie in Palestina". Na levendige beraadslagingen werd door die sectie aan de Ned. Vereeniging voor Israël opgedragen eene vereeniging in het leven te roepen, met het bepaalde doel Israëliten in staat te stellen lot het terugkceren naar het land hunner vaderen. Aan die opdragt heeft de Nederl. Vereeniging voor Israël gevolg gegeven en ecnige personen hebben zich tot een comité vereenigd, om die kolonisatie van Palestina door Joden te bevorderen. Ook in Engeland is voor dat doel eene gelijksoortige vereeniging tot stand ge komen en de vereeniging kon door toevloejjing van aanzienlijke bijdragen reeds een 120-tal uit Rusland verdreven Joden naar Syrië zendenen maakt zich gereed dezen door een 50-tal te doen volgen. Het te Amsterdam gevormde comité stelt zich voor om, in aansluiting met de genoemde Engelsche vereeniging, aan Joodsche, daartoe geschikte (amiliën, de reiskosten naar Palestina te verlecnen, hun land ter bearbeiding te verschaffenvoor hun levensonderhoud te zorgen tot het land geoogst kan wordenvee- en landbouwgereedschappen daartoe benoodigd hun te verstrekken enz. Dat daartoe aanzienlijke sommen noodig zijn behoeft niet betoogd te worden, daarvan zal ieder overtuigd zijn. liet Amsterdamsche comité doet daarom een beroep op allen, die niet onverschillig zijn voor deze zaak, om het eene gave toe te zenden, ten einde met vereende krachten het doel te bereiken. Voor Leiden en omstreken belast zich de heer J. Burger Jr., te Zoeterwoude, met de ontvangst dier gaven. Voor de noodlijdenden door den watersnood in Tyrol is aan het bureau dezer courant ingekomen 2 van K. Q. Bij de door bestuurderen van het werkhuis gehouden aanbesteding voor de levering van levensmiddelen van 1 November 1882 lot 31 October 1883, zijn de artikelen gegund tot de navolgende prijzenaardappelen ƒ5.20 de 100 kilogr.groenten ƒ0.0448, gort ƒ0.1418, rijst ƒ0.1174, groene erwten /0.14?°, graauwe erwten ƒ0.1450, bruine boonen 0.1450, peper ƒ0.40, Boffij 0 74, cichorei 0.15, siroop ƒ0.11, rundvleesch ƒ0.72, rundvet ƒ064 per kilogr., zoetemelk 0.0773, karnemelk ƒ0.03 per liter. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 46 tot 64 volwassen personen en 6 tot 10 kinderen. Pakketten, het gewigt van 3 KG. niet te boven gaande, kunnen van 1 November e. k.zonder aangifte van waarde, per post naar Lissabon en «an 1 December naar andere plaatsen in Portugal, op Madera en de Azori- «he eilanden verzonden worden. Het port, bij vooruitbetaling te voldoen, bedraagt voor elk pakket met bestemming naar: Portugal 1.37% Madera 1.62%: de Azorische eilanden 1.87%. Omtrent de kantoren in de voor noemde landen, voor de dienst der pakketpost opengesteld, en de verdere voorwaarden van verzending der pakketten, zijn inlichtingen te bekomen aan alle postinrigtingen. De op 20 dezer verzonden brievenmalen voor Indië zijn, ten gevolge van een oponthoud op den spoorweg tusschen Bazel en Chiasso, te laat te Brin- disi aangekomen om aan boord der van daar naar Indië vertrekkende pak ketboot te worden ingescheept. Die brievenmalen zullen nu verzonden wor den met de Fransche pakketboot die 31 dezer van Napels vertrekt. Stcj Bij de rijks-postspaarbank is gedurende de maand September ingebragt 176,207.15% en terugbetaald ƒ91,816.85%, alzoo meer ingelegd dan terug betaald 84,390.30. Aan het einde der maand Augustus was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van 1,669,068 32% zoodat de som der inlagen op 30 September bedroeg 1,753.458.62%. In den loop der maand werden 1859 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 312 boekjes werden geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand 41426 boekjes in omloop waren. De commissie te 's (1 age voor de acte-examens middelbaar onderwijs heeft toegelaten.voor geschiedenis, den heer C. J, Schattenkerk, van Does burg; voor boekhouden (huisonderwijs), den heer A. Dekkers, van Rotterdam. De commissie voor het lager onderwijs heeft heden toegelaten als onderwijzeres mej. A. Vroom, van Leiden. De najaarsexamens zijn thans geëindigd. Te Utrecht zijn geëxamineerd voor de Engelsche taal, lager onderwjjs, 2 candidaten, beide afgewezen; M. O., acte A, geëxamineerd 2 candidaten, toegelaten de dames A. C. Kuiper en W. L. van Bemmelen; M. O., acte B, toegelaten de heer J. P. M. Reijers, Voor de Fransche taal, M. O., acte B, 2 candidaten, beide afgewezen; L. O., 4 mannelijke candidaten, toegelaten de heer D. J. M. de Hondt. Voor de Hoogduitsche taal, M. O., acte A, toegelaten J. 11. Blum, van Scheveningen; M. J. van der Hoeven, van Am sterdam; afgewezen 1. L. O., toegelaten M. v. d. Brink, van Arnhem; afgewezen 1. Naar men uit IJmuiden meldt is aldaar omtrent de Willem Barents nog niets met zekerheid bekend. Het stoomschip Prins Frederik is op 25 October te Batavia aange komen. De Prinses Amalia is op 27 October van Marseille naar Batavia vertrokken. De heer P. N. Muller, te Amsterdam, heelt de benoeming tot lid der earste kamer niet aangenomen. Door de Nederl. Maatschappij ter bevordering van nijverheid zjjn dezer dagen de volgende verzoekschriften ingediend: 1 Aan Z. M. den koning, beschermheer der maatschappij, een adres, waarbij verzocht wordt, dat spoedig moge worden voorzien in de behoefte aan wettelijke verordeningen betreffende zeerampen, of door het instellen eener maritieme regtbank ol langs anderen weg. 2. Aan Z. M. den koning een adres, waarbij het verzoek van de poly technische school te Delft tot instelling van proefstations voor het on derzoek van bouwmaterialen, brandstoffen enz. wordt ondersteund, met overlegging van een rapport van den heer prof. Ravenek te Delft, over de inrigting van zulke stations, geplaatst in het tpschrift der maatschappij, aflevering September II. 3 Aan de tweede kamer der statcn-generaal een adres tot ondersteuning van het voorstel van den minister van binnenl. zaken om een subsidie te verlcenen aan de internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling te Amsterdam. Voorts hebben directeuren der maatschappij aan den minister van koloniën hun leedwezen betuigd, dat bij Indisch besluit van Junij II., onder nadere goedkeuring des konings, van de triangulatie van Sumatra is afgezien. Z. K. II. de prins van Oranje heeft ƒ100 locgezegd voor het graftee- ken, dat te Helder wordt opgerigt voor de omgekomenen met de Adder. De algemeene vergadering der Nedcrlandsche Gustaaf-Adolf-Vereeniging te Brielle werd gehouden onder voorzitterschap van dr. L. W. E. Rauwen- hofF. Door hem werden eenige mrdedeelingen gedaan aangaande hetgeen door hem en zijne twee mede-afgevaardigden te Leipzig en bij Lützen ge hoord, gezien en genoten was, bij gelegenheid van de viering van het 50-jarig bestaan der Duitsche Gustaaf-Adolf-Vereeniging. Aan het slot zijner mededeelingen wees de voorzitter op een paar verschilpunten tusschen de Gustaaf- Adolf-Vereeniging in Duitschland en hare Nederlandsche zuster. In Duitsch-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1