leidsciie courant. 1882. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. 254. De Courant verschijnt dagelijks, Zoncn Feestdagen uitgezonderd. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 14 r STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Herinneren bij deze de ingezetenen der gemeente aan de bepaling van art. 201 der Algeniccne Politieverordening van den faJco November 1879 (Gemeenteblad n'. 4) houdendedat ten minste tweemaal in liet jaar, en wel eens in het voor- en eens in bel najaar, op kennisgeving van burge meester en Wethouders, scboorsteeiien en stookplaatsen gereinigd moeten worden. En wordt deze door plaatsing in de Lcidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 24 October 1882 E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 27 October. Beden namiddag omstreeks 1 unr is op de Haven, aan liet station der stoombootdienst Volharding, een veekoopmangenaamd V.wonende te Raambeig, bij Boskoop, tegen den grond geslagen; geneeskundige hulp werd spoedig verleend door den heer dr. K die slechts den dood van den man kon constateren. De Vereeniging Harmonie alhier zal Zondag avond in de Stadszaal ecne voorstelling met iutroductie geven. -- De brievenmalen voor Nedcrlandsch Indie worden tot dusver met de iaa'ste postgelegenhcid verzonden, in dier voege, dat indien ecne aanslui ting van treinen gemist wordtde tijdige aankomst te Brindisi niet verze kerd is. Dientengevolge zal op verzoek der Italiaansche postadministratie voorlaan eeue voorloopige verzending van brieven en gedrukte stukken naar Nederlaudsch Indië over Brindisi plaats hebben, op den dag voorafgaande aan dien waarop de bedoelde brievenmalen tegenwoordig verzonden worden. Blijkens het voorloopig verslag over hoofustnk X (koloniën) der staats- kegrooling meende men in de afdeelingen zoowel ten aanzien van hel rege ringsbeleid van dezen minister in het algemeen nog eene afwachtende hou ding Ie moeten aannemen als in het bijzonder met betrekking lot Atjeh tot na de behandeling der Indische begrooting. Een lid echter, de lieer de Casembroot, voegde eene afzonderlijke nota aan het verslag toe, strekkende om door feiten aan te toonen, dat ons zoo schoon cn dapper leger in Atjeh, met of zonder toeleg, door de ontijdige invoering van hel civiel bestuur aldaar, van den beginne af, tot cn met September II. is geknakt geworden in zijne energie en dientengevolge weldra totaal gedemoraliseerd zal zijn. Sommige leden meenden van dezen minister eene afdoende regeling te mogen verwachten van de verhouding der financiën van moederland en Indië. In verschillende afdeelingen verwachtten mendat eene spoedige vaststelling der toegezegde verordening nopens de conversie van communaal in erfelijk individiëel bezit niet zou uitblijven. De wensch werd uitgesproken om verdienstelijke officieren van het Indi- 1 •sche leger, die zich tijdelijk in Indië bevinden, meer dan dusver bij het dep. van koloniën te detacheren. Acle-examens Ie 'sllage, middelbaar onderwijs: voor boekhouden. 1 schoolonderwijs, werd toegelaten N. Vedders. van Rotterdam. Afgewezen, twee candidaten voor Ned. taal- en letterkunde, één voor geschiedenis; niet opgekomen één candidaat voor aardrijkskunde cn één voor boekhouden. Acte-examens lager onderwijs. Geëxamineerd voor de acte als onderwij zeres 9 candidaten; 3 werden afgewezen en 6 loegclatcn als: mej W. du Don. uit Leiden; M C. Dijkgraaf, J. B Malherbc. D. R. vau Macscn, A. W. A. Mattbijssen en J. 11. A. Swavinz. allen uit 's llage. Uitslag der examens voor middelbaar en lager onderwijs te Utrecht: Voor lloogduitsche taal M. acte A: twee afgewezen; M O acte B: toe gelaten mej E. R. Kalin, van Amsterdam; L. O toegelaten C. Sweris, van Zaandam; één afgewezen. Engelsche taal L. 11. 2 candidaten; geslaagd: mej. C. G. Lijsen en de heer A. Scrné; M. O. acte A 2 candidaten; toegelaten mej. E. W. van Thiel. Fransche taal M. O. acte 1! 2 mannelijke candidaten; 1 afgewezen, één teruggetrokken; L. O. 6 mannelijke candidaten; geslaagd de heer J. P. Ilanoti, 3 afgewezen. De prov. groot-loge der Nederlanden in Zuid-Afrika heeft een adres van gelukwensching gerigt aan Z. K. 11 Alexander de Nederlanden, prins van Oranje, bij gelegenheid zijner benoeming tot grootmeester nationaal. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 1. ;e!s 1.—, iedere regel meer 25 cents. Een adres van dankbetuiging werd gezonden aan den heer Noordziek, den vroegeren gedeputeerden grootmeester-nationaal. Omtrent de Willem Barentsdie Dingsdag II. te lJmtiiden in het gezigt was, maar waarvan het binnenbrengen door de sleepboot Hercules mislukt was, begon men zich eenigzins ongerust tc maken, daar het vaar tuig den hevigen storm op zee heeft moeten doorstaan. Die ongerustheid is thans grootendeels weggenomen. Het vaartuig is gisteren door een loods- kottcr ter hoogte van Terschelling gezien. Aan den algelreden burgemeester van Noordwijkerhout, jhr. mr. F. A. E J. van Eysingais. bij gelegenheid van zijn vertrek naar elders, een prachl-album aangeboden, bevattende 18 photografische afbeeldingen van ver schillende punten in zijne gemeente. (N. v. d. D.) Door de arrond.-regtbank te Dordrecht is de notaris P. 11. C. van Noorden tc Papendrecht, sedert 6 October afwezig, geschorst voor den tijd van drie maanden, op grond, dat bij zich langer dan den hem bij de wet toegesta ne!) termijn van zijne standplaats verwijderd heeft, en is de heer N. A. C. Slotemakcr, notaris te Sliedrocht, aangewezen om het noodige te verrigtcn ten aanzien der minuten enz. van eerstgenoemden notaris, w iens tegenwoor dige verblijlplaats niet bekend is. DCour.) Namens mevr. de wed. den lieer J. Frits Kolkman, Ie Dordrecht over leden, is ter voldoening aan den wensch van wijlen haar eehlgenoot aan het burgerlijk armbestuur aldaar eene som van ƒ2000 ten behoeve van de algemeene armen ter hand gesteld. Te Dordrecht is een politieagent door eenige zijner collega's naar liet hoofdbureau overgebragt, daar hij in kennenlijken slaat vau dronkenschap verkeerde. De algemeene vergadering der »Gnstaaf-Adolf-vcreeniging" werd eer gisteren avond te Briclle ingeleid door ecne godsdienstige bijeenkomst in de Groote of St. Catharina-kerk. Als spreker traden op de hh. J. C. van Slee. voorzitter der afdeeling Briclle. P. M. Keiler van Hoorn, pred. te Dordrecht. N. II. de Graaf. pred. te Amsterdam, en A. Drost, pred. te Delft. De gehouden toespraken werden afgewisseld door de uitvoeringen van een zangkoor, onder leiding van den heer J Tibbe. De rei'lhank te Haarlem heeft den machinist L. 11. Bink. 35jaar, gch. te Voorschoten, wonende te Amsterdam, lol zes maanden cell, gev.-straf veroordeeldwegens het door een beambte van den spoorweg zonder opzet doen ontslaan van se«aar voor een trein, welk gevaar lig had kunnen cn moeten voorzien en waarvan verlies van menschriilevens hel gevolg is geweest. Mevrouw S., wier beencn hij het spoorwcgongrluk bij Vogelenzang gebroken werden en die op 24 October >an daar naar Haarlem overgebragt was, is in laatstgenoemde plaats plotseling overleden. Te Amsterdam is gisteren morgen in de Laurierstraat eene C0-jarige vrouw, door het vlam vatten harer kleederen, verbrand. Men vond de on gelukkige aan de deurpost harer woning, bijna vormeloos ineengehurkt, zitten. Hare kleederen hadden vlam gevat door het in brand raken van eene warme stoof. De onder Castricum gestrande visschersschuit van Scheveningen zal ge heel weg zijn; zij heet Jakobus Briever, stuurman Pronk, die met vijf man der equipage, na den nacht in den mast doorgebragl te hebben, gered werd, doch drie der opvarenden, waaronder twee broeders, kwamen in de golven om. De vader dier beide verongelukte broeders was aan boord, doch werd gered. Volgens gerucht, te Willemsoord in omloop, zou de loodskoller u». 3 in den storm van Dingsdag gebleven zijn. Bijna al de zich daar aan boord bevindende opvarenden zijn woonachtig tc Nieuwediep en hoofden van gezinnen. Hel op de Pruissische grenzen nabij Enschedé gelegen derp Epe is door een zwaren brand geteisterd; meer dan 20 huizen zijn vernield. Te Vlissingen is binnengekomen de Hollaiutsche loodskoller li*. 7, schipper Engels, aan boord hebbende de equipage bestaande uit 23 man en den Eng. zeeloods vau liet Engelsche barkschip Nelson, bestemd naar Val paraiso en komende van Shields, welk schip in de Noordzee is gezonken. Eij de behandelii g der gcineentc-bcgrooting voor 1883, in de gisteren gehouden «j zittingen van den gemeenteraad bragt de lieer Donner eenige bedenkingen in het I midden bij no. 62 der Uitgaven, ten aanzien van de jaarwedde van den opzigter der gemeentewerken Lohmanniet zoozeer tegen de voorgestelde verhooging met ƒ200 maar tegen hetgeen in de memorie van toelichting voorkwam omtrent een I voorstel van de commissie van fabricage, ondersteund door burg. eu vveth., om die ZATURDAG 28 OCTOBER.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1