LEID SCH E e©EHAftT. 1882. VRIJDAG 27 OCTOBER. ft0. 253. BINNENLANDSCHE BERTGTEN. De Courant va-schijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ1.50, franco p. p. f 1. Afionderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 26 October. Uil Tyrol komt tol ons een beroep op de algemeene liefdadigheid. Geljjk men weet is het noordelijk deel van dat land onlangs door eene zware ramp getroffen Door het plotseling smelten der sneeuw op de Alpen en aanhoudenden regen zijn de rivieren overstroomd en uitermate eezwollen «n heeft er eene overstrooming plaats gehad, die in hare treurige uitwer king die van 1868 en 1757 verre achter zich laat. Een aantal dorpen werden «oor een groot gedeelte vernield door het geweld der waterstroo- uen; de veelbelovende graan- en wjjnoogst ging zoo goed als echeel verlo ren. vele menschen kwamen om het leven, en duizenden gezinnen werden in diepe ellende gedompeld, van alles beroofd. En bij den reeds zoo treu rden toestand vreest men nog meerdere rampenlangdurige onbruikbaar heid van de gronden ziekten door de overeroote vochtigheid of onvoldoend voedsel ontslaan en vooral de naderende winterkoude. Staats- en provinciebestuur deden teeds wat zij konden, maar hunne hulp is bij lange na niet voldoende om in den grooten nood te voorzien. Daarom wendt men zich tot allen die helpen willen en kunnen om de ellende, waarin 400 000 menschen verkeeren, te verzachten, door krachtige en vooral spoedige hulp. Die bede om hulp gaat uit van het centraal sub-comité te Trcnte, en tuze landgenootendie bij ondervinding weten welk eene ontzettende ramp eene dergelijke overstrooming is. zullen zeker die bede niet onverhoorl lalen. Wij verklaren ons bereid giften voor dat doel in ontvangst Ie lie- men. lerwyl het gemeentebestuur die giften gaarne wil overmaken aan het sub-comité te Trente. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen een adres van den heer mr. 11. van der Hoeven en eenige andere bewoners van liet Rapenburgter zake van de uitdieping van het Rapenburg. Zij wijzen den lastdien zij van den tegenwoordigen toestand hebben ondervonden en stemmen in met hetgeen daaromtrent in de sectiën van den raad is ge legd. Naar hun inzigt Iigsen de middelen tot herstel echter niet in bag- geren en uitdiepen; het kwaad zal daardoor niet worden weggenomen. Weer zal het doel bereikt worden door demping cn den aanleg van een behoorlijk rioolstelsel. Volgens liet oordeel van bevoegden zouden de kosten «ener demping van bet Rapenburg, van liet Galgewater tot den Vliet, ƒ46000 kostenen bijaldien men slechts gaat tol de Kaiserstraat natuurlijk min der. üp die wijze zon men ook gelegenheid verkrijgen tot het plaatsen van liet standbeeld van van der YVerff'. Zij geven in overweging liet benoemen «ener commissie van deskundigeu om rapport uit te brengen over de mid delen, die aangewend kunnen worden om aan den onhoudbare» toestand een einde te maken. Tot eersten leeraar in de gymnastiek werd benoemd de heer C A. Bader, alhier. Tot lid van de commissie van financiën werd, hij de derde stem ming, benoemd de heer mr. J. T. Buys, die zich, als zijnde afwezig, niet kon verklaren over het al ol niet aannemen dezer betrekking. De benoeming van ten voorzitter der genoemde commissie werd dientengevolge uilsesleld. De voordragt betreffende eene beplanting van de Nieuwe Beestenmarkt werd met li tegen 4 stemmen aangenomen. De hh. du Ricu en Douncr verklaarden tf zich logen, omdat zij van meening warendal de hoornen hinderlijk zouden lijn in de circulatie. De voorzitter zeide, dat de gevoelens over liet doel matige der beplanting verdeeld waren: daarom had men besloten eene proel h nemen. he begrooting der stads-bank van leening en die van het II. G. of arme iets- en kinderhuis, voor 1883, werden goedgekeurd. De voordragt tot het verleenen van restitutie van betaald schoolgeld aan den heer L. Schellus van IJs- «eldijk werd aangenomenenop haar verzoek, tegen 1 December eervol ontslag 'trieend aan mej. A. C. Japikse, als derde onderwijzeres aan de school 4de W- n'. 1. De rekening der plaatselijke schoolcommissie over 1881 werd goedgekeurd. he voordragt betreffende de oprigting van eene praclisclic ambachtsschool H' aanleiding tot uitvoerige beraadslagingen. Dc lieer Wil-lwlmy Damslé, minderheid in de commissie van financiën, ontwikkelde zijne bezwaren, een hoofdelijketi omslag van ƒ137,000 moest men voorzigtig zijn om "ste posten op dc begrooting te brengen. Hij geloofde, dat het nut van de 'uk nog niet wat uitgemaakt. De gevoelens waren daarover nog te zeer verdeeldblijkens iuformatiën door hem le Rotterdam en t'e Utrecht inge wonnen. Het subsidie van ƒ2500 was, zyns inziens, slechts een begin. De burgerij droeg thans ƒ1000 bij. maar dat zon waarschijnlijk niet zoo blijven. Hij geloofde, dat de zaak meer een rijksbelang dan een gemeente belang was. Indien zjj als gemeentebelang moest beschouwd worden, dan zag hy liever de school opgerigt door de gemeente, met subsidie-aan vrage aan het rijk. Slechts enkele ambachten konden op de school aan geleerd worden, cn andere ambachten hadden toch hetzelfde regt en misschien kwamen de dames nog wel om eene, misschien nog meer noodige school voor keuken- en werkmeiden. De heer de Geeje be streed deze meeuing. Dat er personen zijndie niet met de zaak zijn in genomen, dat gebeurt meer bij nieuwe instellingen; dit was ook het geval geweest o. a. bij het ontstaan van de kweekschool voor zeevaart, maar de tegenstanders waren thans allen in krachtige voorstanders ver anderd. Zou het te betreuren zijn wanneer de bijdrage naderhand klom? Als dtp school aan de behoefte voldeed, dan was het geen jammer daarvoor geld uit te geven. Wat betreft het oprigten der school door de gemeente, het was, meende hij, des te beter, dat door particulieren eene proel werd genomen met eene kleine geldelijke bijdrage van de gemeente. De heer Donuer verklaarde zich tegen de voordragt. Wel was het thans moeijelijk voor vele ouders cm hunne kinderen tot een ambacht op te leiJenwaarmede zjj later hun brood zouden kunnen verdienen, maar zou de ambachtsschool doel treffen, dan moesten er alle ambachten ondervezen worden. Het onderwijs was ook niet bestemd voor ouders, die de kleine inkomsten hunner kinderen op 12-jarigen leeftijd niet konden missen en juist die stand had cr liet meest behoefte aan. Hij geloofde niet, dat de zaak voor deze stad eene behoefte was. Men iiad dit ook wel gezegd van de gaarkeuken, den tramway enz.; en wat was daarvan gebleken? Dat de zaak van particulieren uitging was goed, maar de raad mogt zich niet met dc proef inlaten. De hefr Zaayer kon zich met de ziens wijze van den heer Tonner niet vereenigen; alleen had hij legen het eersie gedeelte der voordragt, de plaats waar de school zou ge vestigd worden. Vroeger had men zich ten stelligste verklaard tegen deze plaats om er ceue school te stiehtfn. De lieer Jula was van hetzelfde ge voelen. Dc heer de Goeje meende, dat, nu alle ambachten niet op de school zouden onderwezen worden, liet niet aanging niets le doen. Wat betreft bezwaar daartegen moest men niet te breed plants waar de school van den lieer Lan de verbouwing zijuer school. De lieer mede voor de voordragt en de voorzitter verdedigde haar tegen de verschillende bedenkingendaartegen iugebragt. Nadat nog de verschillende spiekers op hun gevoelen waren teruggekomen werd het eersie gedeelte der voordragt, het bestemmen van een gedeelte van het Caccilia-gasthuis voor de vestiging der school, aangenomen met 13 tegen 10 stemmen, en het tweede gedeelte, hel toekennen van een subsidie van ƒ2500 aangenomen met 13 tegen 6 stemmen. Na eene korte pauze werd overgegaan lot de behandeling der gcmcenle- begrootiog voor 1883. Algemeene beschouwingen werden daarover niet in hel midden gebragt, zoodat men terstond overging tot de behandeling van de verschillende artikelen der Uitgaven. De hoofdstukken I- VII zijn in deze zitting afgehandeld, lieden avond voortzetting der beraadslagingen. Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd dc heer J. 11. Smit, med. doctorandus, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de hh. B. de Brtiyn en C. N. van de Poll. med. doctorandi, en I). J. Rohtiiigh, cand.-arls. Bij de acle-cxamens le Utrecht, middelbaar en lager onderwijs, op 24 en 25 Oclobcr zijn voor hel Fransch, acte B, geslaagd onze stadgenootcn de hh. J. J. A. A. Frantzen cn C. Goedeljee, en voor liet lager onderwijs van de 4 candidaten de heer R. Feddetna. Voor de Hoogduilsche taal, middelbaar onderwijs, acte A, toegelaten de lieer A. Krekel, van Botter dam; afgewezen 1; 1 trok zich terug voor het mondeling examen; lager onderwijs, toegelaten de hh. 11. Nietikerkc, van 'sGravenhage, en E. Peters, van Leiden. - Voor de Engclsche taal, middelbaar onderwijs, acte A, 2 candidaten, geslaagd mej. 11. II. Elcmaus; acte B geslaagd mej. C. Scliiele; 1 cindidaat niet opgekomen; lager onderwijs, 2 candidaten, beide geslaagd: de dames Z. Rijssclhofe en A. G. llebhenaar. Acte-examens te 'silage, middelbaar onderwijs, aid Nederlandsehe taal- en letterkunde enz. Toegelaten: voor geschiedenis, j. a Bergmeijer, van Dordrecht; voor aardrijkskunde, J. G Doorman, van Amsterdam, en de plaats der vestiging, liet uilmetin. Het was dezelfde cel geplaatst werd, tijdens van Dissel verklaarde zich

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1