dert September jl. in gebruik, zijn reeds eenige verpleegden aangekomen. Eene geëxamineerde vroedvrouw, mej. Sap, die in de stichting vrije woning geniet en garantie voor een zeker tractement, is aan de inrigting verbon den, met vergunning om ook in de gemeente te practiseren, waardoor al daar in eene behoefte is voorzien. Overigens is dr. Nieboer, te lleteren, i met de geneeskundige zorg belast. Uit Nijmegen meldt men, dat men bij de slechting der vestingwerken en de afgraving van den Hunnerberg een ge meters onder den grond een kelder heeft ontdekt, waarin eene massa doodsbeenderen is gevonden. Men meent, dat deze afkomstig zijn van de Romeinen of uit de eerste Christen- lijden; in elk geval zijn zij vele eeuwen aldaar bewaard geweest. Ook vindt men daar vele voorwerpen, die aan den Romeinschen lijd doen denken. Door mej. A. C. Ziegeler, te Kampen, zjjn de volgende giften geschon ken: ƒ2000 aan de diaconie der herv. gemeente, ƒ2455.80 aan het bestede- lingenbuis dier diaconie, 2000 aan de werkvereeniging Orde en Vljjt en 1000 aan de Israëlitische armen aldaar. De geefster heelt bepaalddat jaarlijks alleen de rente der kapitalen mag worden gebruikt. Door den heer F. van Gils, te Leiden overleden, zijn bij uitersten wil rog besproken de vo'gende leaaten: aan de algemeene armen te Moergestel.' in Noordbrabant, 3000; aan den pastoor te Moergestel tot oprigting van een Vincentius-gcsticht ƒ3000; aan den pastoor te Diessen, in Noordbrabant, ten behoeve van een eventueel op te rig ten liefdegesticht /4000; aan de R. K kerk te Moergestel 7100.000, de interesten hiervan gedurende een tal van jaren Ie besteden lot verschillende doeleinden. Bij het maken van escadrons-oefeningen door de huzaren, te Venlo, ging Dingsdag hel paard van eeu huzaar op hol en wierp den berijder tegen een boom, waardoor deze aan borst en hoofd zoo ernstig gewond werd, dat zijn toestand hopeloos is. In het verslag der commissie van enquête omtrent de exploitatie der Nederlandsche spoorwegen worden de uitkomsten in enkele hoofdtrekken zaamgevat. Na allereerst eene korte, aan de verstrekte opgaven ontleende beschrijving van het Nederlandsche spoorwegnet, van zijne ligging, zijne hulpmiddelen, de wijze waarop het wordt geëxploiteerd, te hebben gegeven en in de tweede plaats een mede uit die opgaven zamengesteld overzigl van het nul dat het spoorvve.net voor het verkeer kan opleveren en van de eisehen die handel en nijverheid er aan stellen, treedt de commissie ten derde in beschouwingen omtrent hetgeen te doen zij om het spoorwegnet op de beste wijze dienstbaar te maken aan de ontwikkeling der volkswel vaart. Zij bepaalt, zich daarbij tot die onderwerpen, die reeds dadelijk door de regering en de wetgevende magl lot oplossing kunnen worden gebragt, De slotsommen, waartoe de commissie voor de enquête op de spoor wegen of hare meerderheid is gekomen, zijn o. a.: noodzakelijkheid der publicatie van elke concessieaanvraag voor spoorwegbouw; slechts bij ex ceptie gemeenschappelijk gebruik van stations; uitbreiding van het gemeen schappelijk gebruik van spoorwegen; noodzakelijkheid van verschaffing van rustdag aan het spoorwegpersoneel door uitbreiding er van en gelegenheid voor dat personeel, om Zondags godsdienstpligten Ie vervullen noodzake lijkheid om te waken tegen misbruiken van het drijven van eigen zaken door spoorwegbeambten; intrekking van het voorschrift, verbiedende con ducteurs, om buiten de rijtuigen om zich te bewegen; beperking van den verkoop van sterken drank aan hel spoorwegpersoneel aan de stations; verpligting tot medevoering van een voldoend aantal derde klasse rijtuigen in alle treinen; invoering van minder lastige controle op de plaatsbilletten; zware strafbedreiging tegen ter kwader trouw plaats nemen in rijtuigen zonder billet; regeling van treinen zoodanig, dat tneu lusscheu de hoofd stations en het midden des lands in beide rigtingen op een dag been en terug kunne reizen; vereenvoudiging der douane-formaliteiten; verlenging van den termijn voor het lossen van goederen. Verder wenscht de commissie de verpligting van spoorwegondernemingen tot mededeeling van alle instra- deringsovereenkomsten aan de regering, die zij dient te publiceren; vrijla ting der spoorwegondernemingen lot vervoer van goederen en personen voor vrachtprijzen als zij zullen goedvinden, mits binnen de grenzen van de maxima door de regering te bepalen, telkens voor vijf jaar; bevoegdheid der regerins lol oplegging van regtstrecksche tarieven voor doorgaand ver keer en verlagin? der tarieven te bevelenw aar bet ter verkrijging van internationaal v rvoer noodig is; overgave der Centraal-Noordbrabantsch- Duiisch en Zuidooster spoorwegen ter exploitatie aan eene der grootere spoorwegmaatschappijen; niet verder opgedragen de exploitatie van nieuwe lijnen aan particuliere ondernemingen, dusver vreemd aan exploitatie; blij vende op-ragt der exploitatie van het spoorwegnet aan de exploitatie der llollandsche en Rijnspoorwegmaatschappijen, zoolang zjj serieuse concur rentie blijven voeren; gewijzigde inrigting en uitbreiding van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten. 'a GltAVENHAGE, 19 October. Door Z. M. zijn benoemd: tot officier der orde van de Eikenkroon de heer Stroebeikunstschilder, en tot ridder 3de klasse van den Gouden Leeuw van Nassau de heer D. Bles, kunstschilder, beiden te 's Gra»enhage. - De 1' luit F. E. R. M. baron d'Ablaing van Giessenbnrg. van het le reg. infanterie, is in zijnen rang overgeplaatst bij liet reg. grenadiers en jagers - In de zitting van de tweede kamer van heden is besloten tot een tweede sectie-onderzoek van het ontwerp Rotterdamsche waterweg. Na verwerping van amendementen van den heer Keuchenius zijn de Indische rekeningen 18(i7, 1868 en 1869 onveranderd goedgekeurd. Het ger-'gtshof alhier heeft heden arrest gewezen in de zaken, welke jl. Donderdag werden behandeld. M. v. G. en J. v. d. L.uit Delftde eerste beschuldigd van diefstal van twee balen rijstmet behulp van inklimming en van een valschen sleutel, de tweede van medepligtigheid aan dien diefstal door heling en berging van het gestolene, werden veroordeeld: de 1« tot 1 jaar en de 2e tot 18 maanden eenzame opsluiting; J. S.uit Jaarsveld werd, wegens gewelddadigheid jegens den burgemeester van Lopik, waar. door bloedstorting en kwetsing is veroorzaakt, 6 maanden eenzame op. sluiting opgelegd; J. V., uit llazerswoude, zag de door hem bedreven valschheid in een onderhandscli geschrift met 1 jaar cellulaire opsluiting gestraft. In deze zitting was ter verantwoording geroepen, ter zake van diefstal in dienstbaarheid in een bewoond huis en met een valschen sleutel, G. v. R hoisvrouw van J. v. K.thans wonende onder Alphen. In het begin van het jaar woonde zij nog te Zwammerdam en was toen als werkster ia dienst bij den bakker O. lil de maanden April, Mei en Junij miste de bakker uit een kastje eerst één, toen drie rijksdaalders en eindelijk een bedrag van ƒ24 50. Bij de eerste gelegenheid was het kastje ongesloten doch vervolgens was men voorzigtiger en zelfs had O. bij den laatslen dief. stal den sleutel van zijne geldbergplaats iu zijn zak. Reeds bij de eerste vermissing was de verdenking op de besch. gevallen, maar nil medelijden met haar gezin was er geen aangifte gedaan, waartoe eindelijk wel moest worden overgegaan. Besch. bekende hare schuldden eersten keer kon ijj het geld gemakkelijk verkrijgen, den tweeden keer had zjj den sleutel, waar mede het kastje moest geopend worden, weten te vinden en ten laatste, toen zij den bestemden sleutel niet kon magtig worden, had zij zich van een valschen sleutel bediend. Adv -gen. mr. Gregory requireerde voor deze brutale dielegge 1 jaar celstraf. De verdediger, mr. Modderman, wees het hof op verzachtende omstandigheden. Uitspraak aanst. Donderdag. In 's hofs correctionele zitting werd o a. behandeld het beroep van ren vonnis der regthank f.e Zierikzee. waarbij W. S.vlashandelaar te Duiten- dijke, is veroordeeld tol 1 maand celstraf, wegens poging tot o kooping van den bewaarder B. in de gevangenis te Zierikzee. terwijl hij zich iu voorarrest bevond onder verdenking van omkooping van zekeren v. d.S.als getuige in een jagtdelict ten zijnen laste, liekl. ontkende liet hem ten laste gelegde. De verdediger, mr. Modderman, trachtte aan te tonnen, dathet wettig bewijs ten deze niet was geleverd en het misdrijf niet viel onder art. 179 C. P. Hij concludeerde tot vrijspraak of ontsla? van regtsver- volging. Adv.-gen. mr. Gregory requireerde de bevestiging van het vonnis. Uitspraak aanst. Donderdag. De uitspraken van de reglbank le 's ilage in de voor acht daeen be handelde correctionele zaken hadden ten gevolge de veroordeelingen van: I', de vier knapen, wegens opligting of medepligtigheid, den hoofdda ler en twee medepligiigen ieder tot een jaar gevangenisstraf, de andere, die nog geenc veroordeelingen had ondergaan, tot 183 dagen celstraf; 2". de schoonmaak ster. die uil het magazijn van den winkelier J. pakken breiwol enz. weg nam en verkocht, en haar man. de beambte der nachipolilie II., die de ge stolen goederen heelde, ieder tot een jaar celstraf. De buitengewone synode der Ncd. herv.' kerkgisteren alhier verga derd bestaat uit de praeadviserende leden C. P. Holstede de Groot, lioogl. te Groningen; M. A. Gooszen, hoogl. te Leiden; B. A. Overman, secret.; en de stem hebbende leden: dr. H. Roodhuyzenpred. te Zalt-Bommel; C. Ringnalda, pred. te OldebroekE. César Segers, pred. te Leiden; G. J. van der Flier, pred. te's Gravenhage; G. van Duyl. pred. le Broek in Waterland ;dr.C.G. von Reeken, oud-ouderling te Haarlem J. 11. Geselschap, pred. te VI.vardingen; J. G. Wanrooy, oud. te Neuzen, J. Westrik, pred. te Colhen; J. A. Kuy- tenbrouwer, oud. te Zeist; J. Alingh Prins, pred. te Kortezwaag; A. A. Land, oud-ouderl. te Franeker, E. C. Jungius, pred. le Deventer: S. Cool- haas van der Wonde, pred. te Meeden; L. Dikema, oud. te WinschotenW. F.C. J. van Heel, pred. te Roermond; W. M. Houwing, pred. te Havelte; J. J.L. Luti, pred. le Middelburg, en R van Boneval Faure, oud-ouderl. te Leiden, Nederlandsche en Belgische gevolmagtigden zijn alhier bijeen geweest om eene voorloopige regeling te ontwerpen voor eene conventie tusschei beide landen, die de strekking zal hebben om de Ned. boekjes van de post spaarbank ook in België betaalbaar te stellen, en omgekeerd. Naar men verneemt heelt de heer Oscar Carré afgezien van zijn plat om gedurende de maand November a. s. alhier voorstellingen le geven, aan gezien de gemeenteraad geweigerd heeft het Plein als standplaats aai te wijzen. B1IITENLAN D3CH E MR [GTE X. E H! O E I. A X O. LONDEN, 18 October. Er heeft alhier weder een listige diefstal van diamanten plaats gehad. Bg den juwelier Atteuboroughdie juist eeu nieuw winkelgebouw betroUa i had, waren eenige klanten in den winkel, toen plotseling een welgekleed j man in den winkel kwam, die vroeg, of niet zekere heer Hamilton dat' i was geweest om over een inkoop van juweelen te spreken. Men wist niets van den heer Hamilton. Daarop liep hij, zijnen hoed in den winkel latendt h staan, blootshoofds ijlings weg en men zag hem een ougcublik praten tat1 i iemand, die hem een klein koflertje overhandigde, met hetwelk bij da j winkel weder binnenkwam. Daar bleef hij geruimen tijd rustig SU# 1 wachten en praten, schijnbaar wachtende op den heer Hamilton. Einde! ging hij heen. Een der bedienden had echter gemeend le zien, dat den» met wieti hjj op de straat had gesproken, een bediende van de groot' 4 juweliers-firma YVellby was. Daar het geheele gedrag van den vreemdelitf zonderling scheen, zond men, ongelukkig wal laat, eene boodschap M" i Wellby. Daar hoorde mendat bel inderdaad een der bedienden van Wel! t geweest was en dat het kleine kistje, dat deze op straat aan den vreetn- deling overhandigd had, een kistje met juweelen geweest was. Nu kW' j het bedrog uit. De vreemdeling was, van eene adreskaart van Alteiiborw! voorzien, bij Wellby gekomen, had zich voor een van AtlenboroughsI"- <1

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2