stroo of lossen grond overdekt, moeten dienen om lierten te vangen. Met dien arbeid verdienen die menscben een behoorlijk weekgeld, terwijl hun nog dagelijks, door beschikking van den koning, een warme en krachtige maaltijd, uit soep, vlcesch en brood bestaande, verstrekt wordt. Volgens nadere mcdedeelingen berust hel berigt omtrent het verdrin ken van ds. Anspach te Eck-en-Wiel op een misverstand. -• Volgens de IHidd. C. is Zaturdag II. door een arbeider in eene sloot achter de door den landbouwer v. H. te Heille bewoonde boeve een kin derlijkje drijvende gevonden. De 23-jarige S. V., dienstbode op die hoeve, schijnt bekend te hebben 3 weken geleden van dat kind te zijn bevallen, waarna zij het van het leven beroofd en in de toen droge sloot geworpen heeft. Zij is in hechtenis genomen. Door Jen goederentrein der Rijn-maatschappij, die Maandag middag te Venlo aankwam, is de lijnopzigter van het station Crelrath overreden en vermorseld. Regtstreeksche berigten uil Kaapstad, loopende tol 26 September, mel den. dat de pokkenepidemie een al meer en meer kwaadaardigen vorm aan neemt. In één huis kwamen acht sterfgevallen voor. Hel schijnt dat de ziekte vooral in de voorsteden veld wint. Dagelijks openbaren er zich meer gevallen onder blanken. De berigten omtrent de Transvaalsche goudvelden luiden niet gunstig. Van de presidentsverkiezing in Transvaal hoort men niet voel; Kruger zoowel als Joubert hebben eene voor-en tegenpartij. (Hbl.) Bij den aanvang der winter-vergaderingen van de afdeeling Leiden en omstreken der Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde opende de heer Witte de reeks zijner voordraglen, welke bij voornemens is dezen winter te houden. Reeds eenige jaren achter elkander hadden vele liefhebbers van Flora den wensch geuit, dat de een of andere botanicus zich zoude belasten met de taak oat gedurende het winter-saizoen een cursus te houden over botanie. Door de menigvuldige, zoowel zijdelingsche als regtstreeksche aan vragen, door den sterken aandrang, dal hij het houden van dien cursus op zich zoude nemen, had de heer Wille zich genoodzaakt gezien aan dit uitdrukkelijk verlangen van velen gehoor te geven. Hij stelde zich dan voor 'in een zestal avonden op eene eenvoudige wijze, zoodat zijne w ooi den niet alleen voor botanici, maar zelfs voor leeken uit den beschaafden stand be grijpelijk zouden zijn, de verschillende deelen der plant te bespreken en wel: 1". de cellen. 2". de wortel, 3°. de stam, 4°. de bladeren5°. de bloem, 6'. de vruchten en zaden. lie avon.l van gisteren was derhalve aan de cel gewijd. Om zijne toe hoorders eene duidelijke voorstelling van eene zoodanige cel te geven, ver geleek spreker deze met den staat. Evenals de staat uit provinciën bestaat, de provinciën uit sleden en de steden uit burgers, zoo ook bestaat eene plant uit takken, de takken uit bladeren en de bladeren uit cellen. En evenals de inwoners of burgers den staat vormen, zoo ook maken de onnoembaar kleine voor het oog niet zigtbare deeltjes, cellen genaamd, de plant. j De cel is, evenals zulks hel geval is met den burger van den staat, het kleinste en tevens het laatste deel der plant. Zij (de cel) is derhalve het uitgangspunt van het p'antenrijkzij het elementair orgaan van de plant. Spreker verhaalde ons hoe in 1667, een geruimen poos na de uitvinding van het microscoop, de natuurkundige Hope door middel van dit vergrootglas in het binnenste van het vlierhout figuren ontdekte, die, wat vorm aan ging, zeer veel overeenkomst hadden met die, welke men gewoon is in bijenkorven aan Ie treffen. Naar aanleiding van dezen noemde hij dan ook de door hem ontdekte figuren eveneens cellenwelken naam zij nog ten huidigen dace behouden hebben. De cel is, zoo ging spreker voort, een klein rond ligchaampje van ver bazend teere zelfstandigheid, bestaande uit Oen zoogenaamd protoplasma (vorms'of) en die de wonderdadige eigenschap bezit uit doode stollen leven te kunnen krijg-u en op hare beurt leven te geven. Hoe zij zulks doet, boe zij hierin te werk gaat, is niemanJ bekend en zal hoogstwaarschijnlijk den menscben nimmer bekend worden. Om die reden noemde hij dan ook de cel een merkwaardig scheikundig laboratorium, dat al zijne werken met den ondoerdringbaren sluijer des geheims bedekt. Haar arbeid is en blijft steeds onbegrijpelijk. Plaats naast het zaad van den framboos dat van de belladona, naast dat van den wortel dat van de rabarber. De cellen van beide planten hebben nagenoeg dezelfde aarde, beide voeden zich met dezelfde bcstamhleelen en toch naast de geurige en smakelijke framboos, verheft zich even fier de zwaar vergiftige belladona, naast de zoetachtige wortel de biltere rabarber. Wie zal dat ooit kunnen begrijpen, wie zal zich ooit een denkbeeld kunnen maken van de buitengewone snelle verdee ling dier cellen. In een enkelen nacht toch kunnen zich in een enkele champignon 47 duizend mtllioen cellen ontwikkelen, tieuduizend in een enkel uur in het blad van den kastanjeboom. Om den toehoorders eene duidelijke voorstelling te geven van deze cellen, stelde hij verschillende leekeuiugen en platen ter bezigtigiug, die hun een duidelijk denkbeeld gaven van de verschillende vormen, waaronder zij zich vertooncn. Ook de redenen van het verschil dier vormen werd duidelijk uiteengezet. Nog veel meer eigenaardigheden, nog veel meer eigenschappen dier cellen, hoe zjj verzamelen voor de toekomst, hoe zij opbenboopen en op welke verscheidene wijzen tie ophooping geschiedt, alles werd klaar en duidelijk medegedeeld. [lij die de natuur aandachtig gadeslaat, zoo eindigde spieker, hij die nagaat hoe zij juist uit hare kleinste deelen hare grootheid put, hoe zij uit doode (anorganische) stollen zulk prachtig leven kan ontwikkelen, wordt ongetwijfeld overmeesterd door een gevoel van hulde, van eerbied en van ontzag. Het doet ons genoegen ie kunnen melden, dat de zaal zeer bezel was rn dal vele dames va;t deze gelegenheid, ont den op dit gebied zoo gewaar- deerden heer Wille ie hooien spieken, hadden gebruik gemaakl. •s GRAVENHAGE, 18 October. Z. M. heeft vergunning verleend aan C. J. H. Hollman Becker, i( Maastricht, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van den H Gregorius den Groote, hem door Paus Leo XIII geschonken; J. van Betera en J. Jumelet, beiden te Bruinisse, tot het dragen der gouden medaille voor menschlievende dadenhun door den koning van België geschonken. Bij hel wapen der artillerie zijn benoemd: bij het 2' reg. vesting, artillerie, tot kapitein, de le luil-adjudaut jhr. W. A. Gevers Deynoot, iat het 2e reg. veld-artillerie; bij het 3e reg. vesting-artillerie, tol kapitein, de 1« luit.-adjudant T. van Os; bij het 4e reg. vesting-artillerie, tot majoor,dt kapitein J. A. van Ütterloo, beiden van het le reg. veld-artillerie. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt zijn be. noemd tot officier van gezondheid 2' kl.. de studenten voor de genoenHt dienst (artsen) II. Zwaardemaker en J. J. P. C. van den Heuvel tot Beicli. Iingen, gezegd Bartolotti fiijnders. Aan den heer mr. W. baron van Gollstein, afgetreden ministerial koloniën, is een pensioen verleend ten bedrage van/4000. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen ge. hoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn aangenomen, m(| 49 legen II stemmen, een drietal Indische credietcn, na langdurige discussie over de vraag ol de comptabiliteitswet dergelijke credielen gedoogde. Mor. gen zijn eenige andere ontwerpen aan de orde. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren, bij de behandelia> van een ontwerp tot wijziging van het rrglement van orde voor de verga deringen van den raad, verlangde de heer Slaat het lezen der notulen voortaan niet meer verpligtend te stellen, doch zijne zienswijze vond geen ondersteuning, zoodalhij afzag van het doen van een voorstel deswege, Er werd beslotenin tegenstelling met het oordeel van den heer Polak Daniels, die daarin zag het inbreuk maken op de persoonlijke vrijheid der leden, dat voortaan de leden van den raad slaande het woord zullen voe ren, waardoor zeker de achtbaarheid van het collegie zeer zal worden verhoogd. Aan de orde was o. a. het voorstel van burg. en weth. otn aan den heer Oscar Carré onder eenige voorwaarden vergunning te verleenen, om gedu rende de maand November aanslaande in eene daartoe op liet Plein te plaat sen houten tent equestrische voorstellingen te geven. Door de heeren de Vries, du Tour van Brllinchave en Gevaerts van Simonshaven werden daar tegen echter bezwaren aangevoerd. Zij hadden vooral op het oog de ont siering van het Plein, het brandgevaar dal kon worden veroorzaakt en bet onnoodig voortzetten van kermisvermaken, limine bestrijding lende meer gewigt in de schaal dan de ondersteuning van het verzork door een aantal neringdoenden, bewoners van bet Plein of in de buurt daarvan, bij adres kenbaar gemaakt. De raad besloot met 17 tegen 15 stemmen de vergunning niet te verleenen. Z. K. H. Alexander, prins van Oranje, heeft den wensch ie kennel gegeven het paleis aan den Kneuterdijk, met de poort en de portierswoning in de Heulstraat, doch met uilzondering van het gedeelte, dat thans dt Gothiscbe zaal met het paleis verbindt, maar daarentegen met inbegrip van een ander deel van bet terreinin eigendom te mogen bekomen. Z. K. U. biedt der gemeente daarvoor thans f 150,000, benevens de kosten der over draft waartegenover de huur over October zou vervallen. Burg. en weih. hebben, ter voldoening aan 's prinsen wensch. den raad voorgesteld, het omschreven aanbod van Z. K. H. aan le nemen. Bij de Doopsgezinde gemeente alhier is tot predikant beroepen d'. J. Doetje, van Harlingen. BUITENLAND SC II K B E R I GTHN BELGIE. De inlernalionale conferentie voor scheidsregterlijke uitspraak en vrede onder de stalen is alhier geopend. Nederland is vertegenwoordigd door de bh. Borsins en Romijn. De burgemeester van Brussel heeft de openingsrede gehouden. Hij zeide, dat het eene eer is voor Brussel, dal hel gekozen werd als plaats van bijeenkomst. Hij herinnerde verder, dat de koning van België viermaal gekozen was als scheidsregter in internationale geschillen. De conferentie heeft reeds eenstemmig verscheidene besluiten genomen, slrekkende om in alle landen vereenigingen in het leven te roepen, die streven zouden om arbitrage in de plaats le doen treden van oorlog. in eene menagerie te Luik werd onlangs eene vrouwdie digt voorbij het hok van een der koningstijgers ging, door het dier bij den schouder gepakt. Gelukkig was zij dik gekleed, zoodal de klaauw van den tijger haar niet deerde, evenmin als de pogingen die hij deed om haar le bijten. Zij kon zich echter niet losmaken, en het dier trok haar met onweer staanbare kracht nader, en sloeg reeds zijn anderen klaauw naar haar uil, toen twee oppassers de vrouw te hulp kwamen Een der mannen trachtten de poot van den tijger vast te houden; de andere sloeg hem met vuisten op zijn bek, maar hij liet niet los, en toen men eindelijk de inmiddels ilaaut» gevallen vrouw met geweld losrukte, hield de tijger nog een stuk van haar kleederen in) zijn klaauw. Een zijner poolen was, bij den weerstand dies hij bood, gebroken. Onder de bezoekers van de menagerie had zich, naar aanleiding van bet gebeurde, bet gerucht verspreid, dat de tjjger losgebroken was, en bQ den schrik, hierdoor veroorzaakt, werden verscheiden personen gekwetst. E Pk G K 1- A I». LONDEN, 17 Oclober. Te Glasgow is aan prins Leopold, die met zijne gemalin aan die stad een bezoek bragt, het eereburgerschap aangeboden. Te Dublin is op een voor de kazerne in Brabazon-park gestationeerde schildwacht geschoten. De soldaat is doodelijk gekwetst.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2