leidsche courant. 1882. M°. 346. DO.VDKRDAG 19 0CT0I1ER. BINNENLANDSCI1E BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50franco p. p. f 1. fzonderlijke Hommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 18 October. De pleglige inauguratie der novitii bij hel Leidsche studentencorps had gisteren avond op de gebruikelijke wjjze in de stads-gehoorzaal plaats. Na afloop der plegtigheid had, voorafgegaan van muziek, de gewone logt door de stad plaats, ten einde zich naar de sociëteit te begeven. Op talrijke plaatsen, waar de stoet voorbij trok, werd cene Bcngaalsche verlichting ontstoken Eene talrijke volksmenigte was op de been. Bij de heden van wege de commissie van administratie over de gevan genissen alhier gehouden aanbesteding van de levering der benoodigdheden lot onderhoud en verpleging der gevangenen in de militaire strafgevangenis, gedurende het jaar 1883, zijn de laagste inschrijvingen geweest als volgt: roggebrood ƒ0.0823 per kilogr., ongeb. tarwebrood ƒ0.13 id., gebuild dito ƒ0 1 650 id., aardappelen ƒ1.96 per 50 kilogr., rundvleesch ƒ0 78 per kilogr. rundvet /007 id., kalfsvleescli /1.30 id., boter ƒ1.35 id., gort ƒ0.1400 id., rijst ƒ0.1173 id., groene erwten ƒ0.1373 id., groenten ƒ0.0448 id., zout ƒ0 1 340 id., peper ƒ0.65 id., azijn ƒ0.0630 id., groene zeep ƒ0 2933 id., witte zeep /0.4248 id., sclieerzepp 087 id., soda ƒ004" id., knffij ƒ0.70 id., cichorei 0.16 id., bruine suiker ƒ0.60 id., siroop 0.13 id., eijeren 0.06 per stuk, zoetemelk /0.0574 per liter, tarwebloem ƒ0.78 per kilogr., roode wijn 0 74 per liter, witte wijn 5 id., haardkolen /0C6 per 100 kilogr., smeckolen ƒ0.68 id., cokes 1 10 id., baggerturf 5 50 per 1000 stuks, lange turf ƒ4.49 id., ligslroo /13 25. zand ƒ0.95 per sière, stalbezems ƒ009 per stuk, heibezems ƒ0 08 id., heihoenders ƒ003 id. Bjj de verpachting van de vuilnis, met inbegrip der mcst-speciën, die de militaire strafgevangenis gedurende het jaar 1883 zal opleveren, was de hoogste inschrijving ƒ250.30. Door de beste krachten van het muziekcorps der dienstd. schutterij en die van het muziekcorps van het 4,le reg. infanterie, benevens eenigc parti culieren, is eene vereeniging gevormd, die den naam draagt van «Leidsche nuiziekvereeniging". Die vereeniging stelt zich ten doel het geven van volks concerten (strijkorchest), en heeft zich daartoe in betrekking gesteld met den heer Duyser, pachter van de stads-gehoorzaal. Ten gevolge cener geslo ten overeenkomst zal reeds het eerste dier concerten, onder directie van den beer Locher, plaats hebben op Zondag aanst. Wij gcloovcn, dat het plan, waartoe de ondernemers van meer dan eene zijde aangemoedigd wer den, bij zeer velen bijval zal vinden en dat het httn aan de gewenschte onder steuning niet zal ontbreken. Van hunne zijde mag men op goede gronden ver wachten dat zij zich zullen beijveren hel publiek genotvolle avonden te verschaffen. Ouder de uitspanningen waartoe de gelegenheid wordt aange boden, is zeker het hooren van een goed concert, niet het minst aan bevelenswaardig. Ter verkiezing van een lid van de tweede kamer der sta (en-generaal in het hoofdkiesdistrict Amersfoort zijn uitgebragt 1859 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 930. Gekozen is de heer T. W. 0. P. graaf van Bylandt met 1285 stemmen. De heer K. VV, van Gorkom verkreeg 5b2 stemmen. Naar de Arnh. C. verneemt zal eerlang een omvangrijk werk van den hooglceraar Buys, commentaren op de Grondwet, het licht zien. Wegens het niet vertrekken van een stoomschip der Nederlandsch- Amerikaansche stoomvaartmaatschappij uit Amsterdam naar New-York, op 21 dezer, vervalt dien dag de gelegenheid lot verzending met dat stoom- schip van brieven en andere stukkeu naar de Vereenigdc Staten van Amerika. Bij de burgerlijke dienst in Nederlandsch-Indië kunnen nog tijdelijk, voer den lijd van één jaar, worden geplaatst twee veeartsen. Veeartsen, in bet bezit van een diploma verkregen aan 's rijks veeartsenijschool, die genegen zijn om die tijdelijke commissie te aanvaarden, kunnen zich tot ultimo dezer maand bij gezegeld request tot het dep. van koloniën wenden. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. He lib. mr. C. VV. Gpzoomer, dr. C. 11. D. Buys Ballot. mr. J. de Louter, en d'. P. Tenipleman van der Hoeven, te Utrecht, hebben zich met een udres aan Z. M. den koning grrigtIer zake van den treurigen toesiand in Aljeh. Met den diepsten eerbied, zeggen zij, nemen wij de vrijheid ons tot I'- M. te wenden en tot Haar vrijmoedig uit te spreken wat ons het hart ®ifct soiart en zorg vervult. De gebeurtenissen in Atjëh, van alle kanten bevestigd, van den meest bevoegden kant door geen weerspraak getroffen dwingen ons er toe. De nood des lands legt ons een pligt op. In de onderworpen, naar wij hoopten tot rust gebragte streken, is eigendom noch leven veilig. En het is geen slechts vergroot getal van enkele misda den, op den gewonen weg des regts te bedwingen en te bestraffen; het zijn welberaamde aanvalicn, zooals alleen de krijg ze verklaart en regl- vaardigt. YVjj meenden in een staat van vrede Ie leven, en wij bevinden ons als voorheen in een toestand van oorlog. Wij beschuldigen niemand. Te goeder trouw zijn de schoonste verwachtingen gekoesterd, en wie zou niet gejuicht hebben, als een geordend burgerlijk bestuur, aan kloeken en eerlijken zin, aan de krachtigste hand toevertrouwd, de heerschappij van het zwaard voor goed had kunnen vervangen I Maar de verwachtingen zqii beschaamd; teleurstelling, achteruitgang zijn gevolgd. Die teleurstelling te erkennen, op de erkende dwaling terug te komen, te herstellen wat be stond en wat toen ons tot een staat van zaken heeft gebragtna mislukking van vroegere zachte maatregelen zoo gewenscht, zoo bevredigend, dal wjj het doel reeds bereikt konden wanen, hel schjjnt van den loop der feiten het noodwendig gevolg Ie zijn. Adressanten verklaren, dal zij van den schijn van agitatie zelfs afkccrig, zich niet zoeken te sterken door tal van namen en de uitkomst van hun overleg aan niemand ter ondcrtcekcniug hebben aangeboden. - Tc Moordrecht is Maandag avond een hevige brand uitgebroken in het huis, bewoond door de hoogbejaarde weduwe van Tilburg, aan den Mid delweg in den Zuidplaspolder. De bewoonster was reeds te bed. Hadden de buren den brand niet ontdekt, zeer waarschijnlijk dal zij met de dienst bode iu de vlammen ware omgekomen. Het huis met den inboedel is be halve ccuige dingen van waarde verbrand. Eergisteren avond heeft nabjj hel spoorwegstation Schiedam delaatsten trein naar Botterdam tegen een goederentrein geredenten gevolge van het niet verzetten van een wissel. Beide treiucn liepen op dat oogenblik slechts langzaam, zoodat de schok ligt was en de schade niet groot is. Van den goederentrein werd een der wagen omvergeworpen en uit het spoor geligt. Te IlaarlemmcrlieJe is eergisteren brand ontstaan in het hooihuis van den landbouwer F. J. van Beek. liet daaraangreuzende woonhuis, benevens de schuren en eene hoeveelheid hooi van omstreeks 40000 kilo werden eene prooi der vlammen. -- liet geregtshof te Amsterdam heeft gisteren arrest gewezen iu de straf zaak tegen de vier jongelieden, die in de vorige week teregt stonden ter zake van mocdwilligen doodslag op zekeren Cardoze, bediende in eene tap perij in de Queilyuslraat. Het hol overwoog dal bewezen is dat de 16-jarige 1. 11. Sias aan voornoemden bediende ren schop heeft gegeven, toen deze op straal was gekomen om hem buiten de woning te houden. Ofschoon nu Slas de bedoeling niet heeft gehad hem te dooden, moet hij voor het doodelijk gevolg, volgens de wet, aansprakelijk worden gesteld, liet hem en zijn medebeschuldigden te laste gelegde gelijktijdig en gemeenschappelijk aangrijpen van den bediende verklaarde het hof niet bewezen. G. C. en P. J. Huijer werden derhalve vrijgesproken, I. M. de Boer schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van een slag. Slas werd, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene celstraf van 9maan den, de Boer tot eene van 15 dagen. Van 1 November 1881 lot 1 October 1882 zijn te Amsterdam meer dan 7000 processen-verbaalof ruim 20 daags, wegens openbare dronken schap opgemaakt. Langs de kusten van Texel houden zich tegenwoordig talrijke scholen zeevogels op, vooral rotganzen, die zich aan de wortels van het zeegras op de wierwaarden te goed doen. Naar men beweert, zouden hier ook reeds wilde zwanen gezien zijn. Aan de rijks-universiteit te Utrecht zijn ingeschreven 61 studenten, voor het 1« studiejaar, verdeeld als volgt: juridische faculteit 8, theologische 19, literarische 2, medische 27, en philosophische 5. Aan de sterrewacht te Utrecht is het bcrigl ontvangen, dat de be kende bestuurder der sterrewacht te Athene, dr. I. F. J. Schmidt, den 8" October weder eene nieuwe komeet ontdekt heeft, vier graden ten zuid westen van de groote komeet van Cruis. Deze laatste komt tegenwoordig eerst te vier uur des morgens op en is dus slechts zeer kort vóór zonsop gang waar te nemen. Te Athene, dat zooveel zuidelijker ligt, is de gele genheid gunstiger om beide kometen te volgen. Op last van Z. M. den koning zijn iu hel Wiesselsche bosch, Zr. M». eigendom, achter het paleis het Lon gelegen, 58 arbeiders bezig met het graven van diepe kuilen, zoogenaamde rosse- of wolfskuilen, die later, met

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1