lang van liet gelal inzenders juryleden te benoemen. Slechts het een zesde der juryleden zal door het comité van uitvoering worden aangewezen. Voor de vervaardiging van de modellen van medailles en getuigschriften voor de bekrooningen zal een internationale wgdstrijd gehouden worden, met uitloving van vrij belangrijke prijzen in geld. Indien de Dl. R. C. wel is ingelicht, dan zou de Nederlandsche Han delmaatschappij er dezer dagen bij den minister van koloniën in geslaagd zijn, eene verlenging van haar consignatie-contract te verkrijgen voor den tijd van tien jaren, vast, legen eene weinig beteekenende verlaging der commissie. De kiesvereeniging «Burgerpligt" te Gouda heeft mede den heer mr. van Bergen IJzendoom, burgemeester van Gouda, candidaat gesteld voor het lidmaatschap der tweede kamer. Bjj buitengewoon Algemeen Politieblad wordt door den officier van justitie te Amsterdam de opsporing en aanhouding van J. G. Engels verzocht. Daar het niet onaannemelijk is, dat hij zich van het leven heeft beroofd, zoo wordt ook bij het vinden van zjjn l(jk onmiddellijk berigt daarvan verzocht. Jan Pret te Leiden, 32 jaar oud, verliet den 30'° Sept. stil zijn huis, zijne vrouw en 5 kinderen in hulpbehoevenden toestand achlerlatende. Cornelia Hoogevorst te Amsterdam verliet 14 dagen geleden heimelijk haren man. Elisabeth van der Beyden vertrok uit Leiden met achterlating van haar 1%-jarig kind. Pieter Laurens Mulders te Schiedam, oud 58 jaar, verliet zijne vrouw en 4 kinderen; men vermoedt dat hij zich naar Amerika heeft begeven. -- In de Laurierstraat te Amsterdam trad Vrijdag avond een jongeling van omstreeks 18 jaar, die beschonken scheen, een koomenijswinkel bin nen, waarin z'ch op dat oogenblik niemand bevond, en greep het kaasmes van de toonbank. Naar buiten snellende, wilde hij met het mes een jong- menscli. die met zijne verloofde juist voorbijging, te lijf. Gelukkig had de aangevallene de tegenwoordigheid van geest om den slag af te weren en het den woedenden tegenstander te ontwringen, die daarop in flaauwte viel. De aanleiding tot dezen aanval is onbekend, daar beide personen, volgens verklaring van een hunner, elkander volkomen vreemd waren. Bij de studenten in de theologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht be staat het plan om op het graf van professor van Oosterzee een gedenkteeken op. te riglen. liet kasteel Ueimersteinte lthenen, met den bekenden Tafelberg, is bij publieke veiling voor eene som van 112,000 aangekocht door den heer J. Copijn, boomkweekcr te Maartensdijk. Het geheele landgoed bragt 281.097 op. Het meubelstuk, dat te Tiel op een boelhuis werd aangekocht en in eene lade wa.ir>an coupons werden gevonden, was eene ladetafel. De kooper was een jonggehuwd, oppassend handwerksman, en hij kocht hel meubelstuk voor f 4 25. De coupons hebben eene gezamenlijke waarde van ongeveer 500 en kunnen successivelijk ter betaling worden aangeboden; de laatste verschijnt September 1885. Zekere Geraidtis Lutgenhersl is te Arnhem in hechtenis genomen. Hjj wordt verdacht van het opzettelijk in brand steken zrjner woning te Eist, by Nijmegen. Te Zutphen is eene 22-jarige dienstbode uit Arnhem gevankelijk binnen- gebragt, verdacht van kindermoord. Zij moet de daad reeds bekend hebben. Op het spoorwegterrein te Zwolle is Zaturdag morgen de magazijn- knecht A. J Muller tusschen de buffers van twee wagens met den schouder beklemd geraakt. De man is kort daarna overleden. De Twentsche C. deelt het volgende mede: Drie spinners in de fabriek van de hh. Siroink en C°. te Gronau, die hun werk wenschten te staken, verzochten Woensdag hun chefs het hun toekomende loon te mogen ont vangen. Deze weigerden hun dit, daar Zaturdag eerst werd uitbetaald. Hierop verzochten zij zich «en oogenblik ie mogen verwijderen om even naar huis te gaan. Nadat de chefs hun zulks toegestaan hadden, kwamen zjj eenige oogenbtikken later terug, gewapend met groote messen, waar mede zij de chefs, die nog op het kantoor waren, aanvielen. Hierdoor ontstond eene worsteling, waarbij den heer Jordaan twee sneden in het been werden toegebragt; een stoot in de zijde schampte gelukkig af. Tot groot geluk der patroons kwam juist de heer J. Siroink binnen, die, gewa pend met een stuk houteen der belhamels zulk een gevoeligen slag op het hoofd loebragi dat hij onmiddellijk neerviel. Met moeite en door tus- schenknmst der politie zijn zij daarop in verzekerde bewaring gebragt. De door hen teegehragte wonden zijn gelukkig niet gevaarlijk. Twee der da ders zijn, naar men zegt, van Almelo, en de andere is te Enschede woonachtig. Te Groningen is door de politie gevonden een voldragen kinderlijkje van het mannelijk geslacht, gewikkeld in oude kleedingstukken. De ont aarde moeder is reeds ontdekt, zekere K. M., oud 40 jaar, herkomstig van de Smilde. Te Tilburg zon dezer dagen een paar in het huwelijk treden. Alles was gereed en de bruid zat reeds opgetuigd haren bruidegom op te wach ten. Deze echter, in plaats van haar af te halen, begaf zich naar den com missaris van politie en klaagde daar zijne bruid aan van diefstal. Dienzelf den namiddag werden dientengevolge de bruid en hare zuster, die van medeplighcid verdacht wordtnaar het huis van arrest gebragt. Vrijdag avond werd aan de gewezen Tongersche poort te Maaslricht een als geestelijke zuster verkleed smokkelaar aangehouden en door de rijksambtenaren naar het entrepot gebragt, waar men verscheidene blazen, gevuld met spiritus, bij hem vond. 's GitAVENIIAGE16 October. Door Z. M is aan den fuselier bij het leger in Nederl. Indië. II. A. T. 1 Del.Ier, vergunning verleend tol hel dragen van de Duilsche herinnerings medaille voor den veldtogt tegen Frankrijk in 1870 1871. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Ge arrond -regtbank heeft den persoon van Vastavondter zake van het toebrengen van een niet gevaarlijken messteek in de linkerborst van den jongeling S.de geëischle 6 maanden celstraf opgelegd. De nestor der predikanten van het Nederd Hervormd kerkgenootschap, ds. J. Moll Jz., herdacht gisteren in de voormiddag-godsdienstoefening in de Groote Kerk, te midden der gemeente, waarin hjj reeds meer dan 50 jaren als herder voorgaat, het zeldzame herinneringsfeest zijner G0-jarige evangeliebediening. Onafzienbaar was de schare, waaronder ook de burge meester der residentie werd opgemerkt, die zich in hel kerkgebouw had vereenigd. Ambtgeuooten, kerkvoogden, notabelen en diakenen gaven mede blijk van hunne belangstelling in deze plegtige ure. De eerbiedwaardige man sprak, in weerwil van zijn hoogen ouderdom, op nog krachtige wijze zijnen hoordersj toe naar aanleiding der woorden voorkomende in I Cor. vs. 6 en 7. Hij bragt daarbij zjjn ootmoedigen dank aan den Allerhoogste voor de beweldadigitig hem geschonken, zoomede aan de gemeente in hel algemeen, als aan zijne ambtsbroeders en den kerkeraad in het bijzonder voor de veelzijdige deelneming in dezen heerlijken herinneringsdag. u( waardige leeraar legde voorts op nieuw getuigenis af van zijn innig geloof steeds met zooveel verdraagzaamheid beleden. Zijne feestrede werd afgewisseld door het gezang der weezen, onder begeleiding van indrukwekkende orgeltoonenterwijl ten slotte de gemeente den feestvierenden leeraar een heilwensch toezong, die, evenals het lied der weezen, door ds. J J. L. ten Kate was vervaardigd. Heden, Maanda, herdenkt d'. Moll zijn jubilé in huisselijken kring. De heer P. II. van Alphen Jz., hoofdcommies ter griffie van de tweede kamer der slaten-generaal, mogt heden een gedenkwaardigen dag in zijne ambteljjke loopbaan beleven, welken zijne'chefs, mede-ambtenaren en be ambten niet onopgemerkt lieten voorbijgaan. De geachte hoofdambtenaar toch had heden zijn veertigste dienstjaar vervuld Ier griffie van de tweede kamer. In 1842 tot ambtenaar in de bureaux aangesteld, klom de lieer van Alphen in de verschillende rangen tot den laatstelijk door hem bekleede betrekking van hoofdcommies op. Bij deze zijne veertigjarige ambtsvervul ling mogt hij nieuwe bewijzen van waardering oogsten, be leden van tweede kamer deden van hunne belangstelling in liet ainhtsfeest van den heer van Alphen blijken, door een kostbaar zilveren theeservies voorde» trouwen ambtenaar te bestemmen, welk geschenk hij in den namiddag eene vergadering der huishoudelijke commissie uil de handen van den prrsi dent der kamer ontving, vergezeld van de meest hartelijke gclukweusclien De heer Holtzmann heeft een rusligen nacht gehad. De toestand Wijlt overigens dezelfde. De president van de Luxembtirgsche regering, baron de Blochausen heeft lieden de residentie verlaten. De minister-resident van Zweden en Noorwegen aan ons hof, de lieer de Burenstam, is op zijn post hier ter stede teruggekeerd, na geruime» tijd met verlof in het buitenland te hebben verloeld. BUITEN LAN DSC UK B E K 1 G TEN. ENGELAND. LONDEN. 15 October. De officiële stukken betreffende den voorgestelden Kanaal-tunnel heb ben het licht gezien. Het blijkt mede daaruit, dat de geraadpleegde mili> taire autoriteiten niet gunstig voor het plan gestemd zijn. Alhier is opgerigt een fonds ter ondersteuning van oude en ver minkte soldaten. De koningin is beschermvrouw en geelt 100 jaarlijks De gemeenteraad der City van Londen heeft het voorstel, om bijge legenheid van de plegtige ontvangst van generaal Wolseley en admiral Beauchamp Seymour, hun ook een dejeuner in Guildhall aan te bieden aangenomen met eene meerderheid van 47 stemmen. Dat er ook tegen stemmers waren, Iaat zich verklaren uit het feit dat zulk een onlbjjl f 24000 kost. Hier te lande is op schandelijke wijze misbruik gemaakt van hel electrisch licht. Een grondeigenaar in Lancashire nam namelijk dit middel te baat om in korten tijd op barbaarsche manier eene massa wild te van gen. De jagl bij nacht met behulp van electrisch licht is hoogst eenvoudig Midden in het veld wordt eene locomobile met dynamo-machine geplaatst die eene in hooge stangen hangende electrische lamp voedt. Dan wordt» drijvers uitgezonden, die hel wild door schreeuwen uit den slaap doen op schrikken. De nog slaapdronken vogels en viervoeters worden bet feilt licht gewaar en ijlen in dolle vaart uit hun leger. Bij de eerste jagt, dit gelukkig in Engeland veel tegenzin verwekt, werden 474 hoenders, 14! faisanten en een aantal andere vogels, benevens reeën en hertenneêrgi-M Ingestre Hall, liet voorvaderlijk kasteel van lord Shrewsbury, is eene prooi der vlammen geworden. Dit gebouw beval te eene kostbare verzame ling schilderijen, portretten en historische erfstukken. Volgens de United Ireland is dtor den heer Parnell aan den W Mooney, president van de Nationale Land-League der Vereenigde Staten. F meld, dat hij aan de te houden conferentie der lersche leiders op 1' October aanraden zal hun oorspronkelijk programma vast te houden.»1 afschaffing van te hooge paent. in afwachting van liet verkrijgen van onafhankelijke!! boerenstand, die den grond in eigendom bezit. Dit i'- meent liet blad, het algemeen gevoelen der ler.-che leiders. Te Deans Court, in het graafschap. Dorset, hadden dezer dagen I»" lijkverbrandingen plaats, namelijk met hel stoffelijk overschot van mf" llatiham, die in 1876, en van la !y Hanham, die in 1877 overleden Belden hadden verlangd, dat er ahlus na haren dood met haar gehand'^ zou worden; liet wachten was slechts op een geschiklen oven. Een predikant, die door de vereenigiug lot dierenbescherming geklaagd en »oor den regtcr overtuigd werd van vijf honden, die leffl1*

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2