LEI DSCIl E COURANT. 1882. N0. 244. DINGSDAG 17 OCTOBER. ST ADS-B ER ICHTEN. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 1. \ftonder Ijjke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat de passage over den Ouden §lngcl van de Vol- molengracht tot de Zandstraat, op 16. 17 en 18 October a. s. van des morgens acht tol des namiddags vier uren, voor rij- en voertuigen zal lijn afgesloten. Rurgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Rurgemeester. Leides, 13 October 1882. E. KIST, Secretaris. kb LEIDEN, 16 October. Heden werd ten raadhuize dezer gemeente aanbesteed: hel reinigen der Langebrug. Eenige inschrijver was de heer J. van Ulden, alhier, voor de som van ƒ460, aan wien liet werk is gegund. Vervolgens had de openbare aanbesteding plaats van de levering der benoodigde licht- en brandstoflen ten dienste dezer gemeente, gedurende het jaar 1883, waarvan als minste inschrijvers aannemers zijn geworden de heeren: G. Blommestein, alhier, van de korte haardturf voor ƒ0.60, de korte kagchelturf voor ƒ0.59 per dub belen hectoliter en de lange turf voor ƒ0.47 per 100 stuks; wed'. van Haans- bergen Dutilh, alhier, van de grove New-Castlekolen voor 1.23% per 100 KG.; K. F. Caron, te Oegslgeest, van de grove Ruhrkolen voor ƒ0 89 jier 100 KG.; J. J. Hny, alhier, van het steenkolengrnis voor ƒ0.51 cn van de houtskolen voor 1.20 per hectoliter, en A. J. Wijtenburg, alhier, van het keukenhout voor ƒ11.50 per stère. Voor de lichtstoffen waren geen billetten ingekomen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van c-okes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /36, ƒ20, ƒ4.10 en 2, de laagste ƒ36 ƒ19, ƒ3.80 en ƒ1.90. In de laatste dagen zijn er kleine gelddiefstallcn gepleegd iu het weeshuis aan de Ilooglandsche Kerkgracht. Bij de bouwing zijn aldaar rnim 50 arbeiders werkzaam. Door de politie alhier is naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebragt aekere J. P. A. S die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van geld ten nadeele van zijn buurman. Tegen C. v. d. B., oud 12 jaar, is proces-verbaal opgemaakt ter zake van diefstal van galanleriën in een winkel. Zalurdag avond jl is door een surveillerend agent van politie de persoon van J. 0. aangehouden, dragende een gevulden zak, waarmede hij bij eenen opkooper alhier binnenging. Den inhoud van den zak, bestaande uit touw, wilde hij aldaar van de hand doen. Aangehoudengaf hij voor, dat bedoeld touw zijn eigendom en hij schipper van beroep was. Later bekende hij in dienst te zijn van den steenbakker v. Z., te Leiderdorp, van wien hij èn touw èn zak had ontvreemd. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Het geslicht «de Voorzienigheid" alhier, alwaar kinderen van behoeftigen «f ook verwaarloosde kinderen eene godsdienstige en maatschappelijke op leiding genieten vierde heden zijn 25-jarig bestaan. Opgerigt iu 1857 in de Nieuwsteegwerd hel later overgebragt naar de lloogewoerd. Hel gesticht had bjj deze gelegenheid het feestkleed aangetrokken. Zoowel in de kapel als in de voor de feestviering bestemde zaalalsmede in den gang enz. waren met kunstige hand fraaije groen- en bloemen-versieringen aangebragtte midden waarvan Lalijnsche geschriften waren geplaatst, in verband staande met hel heugelijke feitdat men wilde herdenken. Ten 9 ure werd in de kapel de plegtige mis opgedragen door den zeer eerw. heer pastoor J. C. H. Mttré, president van het bestuur, waarbij ook tegenwoordig was de zeer eerw. heer F. P. M. Welters, deken van Lei den. De heer Moré hield bij die gelegenheid eene rede, waarin hij eene korte schets gal van de geschiedenis der stichting en op haren legenwoordi- fen bloei werd gewezen. üa afloop der godsdienstige plegtigheid verecnigden zich regenten en regen- kssen met de kinderen in de feestzaal, alwaar de laalslen eenige liederen tongenmede toepasselijk op het ontstaan en de werking van het gesticht, ke heer Mut nam ook hier bet w oord en bragl in eene hartelijke toespraak dank aan regenten en regentessen voor de onvermoeide zorgen aan destich- ''ng besteed, waai bij ook zij niet vergelen werden, die vroeger den eersten floot tot hare oprigling hadden gegeven. Aan de eerwaarde zusters, met ktt onderwijs belast, bragt hij hulde voor haren onvermoeiden arbeid, waarvan men thans zoo vele schoone vruchten zag en waarop de zegen van Boven had gerust. Ook bragt hjj dank aan den eerw. heer kapelaan Sloopman, voor hetgeen bij verrigt had om deze feestviering wel te doen slagen, en aan den heer J. D. Speet voor de belangelooze zorg aan de bloemenversiering besteed. De zoo schoon begonnen dag zou verder in eene feestelijke stem ming worden doorgebragt, waartoe de middelen niet ontbraken, daar die het bestuur miidelijk waren toegevloeid. Aan de kinderen viel dan ook des namiddags een keurig onthaal ten deel, en ook zal, naar wij vernemen, heden avond de feestviering nog worden voortgezetwanneer eenige spelen zullen plaats hebben en de tuin zal geïl lumineerd worden. In het derde vierendeeljaar van 1882 is het rijks-museum van oudhe den alhier bezocht door 2077 personen, het gebouw opliet Rapenburg, waarin de afgietsels van Olympia zjjn tentoongesteld, door 259 personen, en het rijks kabinet van prenten en pleisterbeelden door 40 personen. Het liet zich verwachten, dat op de zoelte en het onweer van de vorige week koude zou volgen. Het verschil bedraagt nu, met oostenwind en eene sneeuwlucht, meer dan 20° Fahr. Naar wij vernemen heeft het bestuur der schilder- en teeken-akademie »Ars Aemula Naturae" alhier, gedurende de thans ingetreden zes winter maanden. in het gebouw op de Picterskerkgracht eene gelegenheid voor dames opengesteld, om zich, onder leiding onzer verdienstelijke stadgenoole mejiifvrouw 51. F. W. Tonnet, leerares in het handteekenen aan de hoogere burgerschool voor meisjes alhier, in het teekenen naar pleister, stil-leven en gekleed model te oefenen, waaraan aanvankelijk door een twaalftal dames wordt deelgenomen. Genoemd bestour is tevens voornemens om ge durende dezen winter weder vier kunstbeschouwingen in de stads-zaal te geven, waartoe de lijsten van inleekening reeds circuleren. Wij hopen, dat aan die kunstbeschouwingen weder dezelfde deelneming als in vorige jaren zal te beurt vallen. Men meldt ons: Hoogstwaarschijnlijk komt de aanleg van den stoom tram langs den straatweg naar Voorschoten, enz. voor den winter gereed, waarbij langs zijwegen, zooals reeds elders geschiedde, met »achteroms" en "binnendoors" het middel zou gevonden worden om het doel te bereiken en van welken tram, evenals elders, dan ook koeijen met gouden hoorns wor den verwacht. liet oponthoud moet voornamelijk gezocht worden bij enkele grondeigenaars, die geen voordeelcn in stoomtrams zien cn daarbij geenszins ingenomen zijn met bet kappen van zooveel hout, als waarvan de straatweg van Leiden af reeds overal blijken draagt. 5len vreest hierbjj dat door het veimiuken der wortels van verscheidene eiken, langs liet fraaiste gedeelte van den straatweg, deze er het leven bij zullen inschieten. In het plan van dezen stoomtram zou ook begrepen zjjn het leggen van een zijtak langs de Kniplaan, met eene brug over den Vliet, naar Stompwijk cn Zoe- termeer. De minister van financien maakt de vaststelling bekend der 311* staats loterij. Die loterij bestaat uit 21000 loten, 10500 prijzen en 2 premien. De collecte wordt, ten kantore van den directeur der staats-loterij te'sGra venhage, geopend op Slaandag den 20s,n November en gesloten op Zatur- dag den 2,1<n December daaraanvolgende. De trekking der eerste klasse vangt aan op Maandag 18 December 1882, en de laatste 100 nommers worden getrokken op Zaturdag 10 Maart 1883. De aandacht van Nederlandsche geneeskundigen wordt gevestigd op de gelegenheid die er voor hen bestaat om onder genot eener toelage van ƒ200 'smaands, vrij van contributie ten behoeve der burgerlijke pensioenen, belast te worden met de uitoefening van de burgerlijke geneesknndige dienst in een ol ander door den gouverneur-generaal aan te wijzen ge deelte van Nederl. Indië, terwijl zij daar levens particuliere praktijk kunnen waarnemen. -- De Staatscourant beval het verslag der commissie, in 1882 belast met het afnemen van het examen Ier verkrijging van een getuigschrift van be kwaamheid voor de studie aan eene universiteit, bedoeld in art. 12 der wet van 28 April 1876. -- liet bestuur der aanslaande koloniale tentoonstelling te Amsterdam heeft de Nederlandsche fabriekanten van stoom- en andere werktuigen, ongeveer vijftig in getal, uilgenoodigd tot eene gemeenschappelijke bijeen komst, om te bepalen op welke wijze deze belangrijke tak van nijverheid op de tentoonstelling tot zijn regt zal worden gebragt. Aan de Nederlandsche cn buitenlandsche regeringen, voor zoover zij aau de tentoonstelling deelnemen, zal het verzoek worden gerigl om naar g«-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1