Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de lib. C. F. A. Koch en M Straub, cand.-artsenen is het getuigschrift voor hel eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer J. H. Hanken, med. doctorandus. Van de tien candidatendie bij hel literarisch-mathematisch examen te Utrecht op 2, 3, 9 en 10 October geëxamineerd werden, slaagden er vijf, namelijk de hh.: P. H. van Beuzekom, van 'sGravenhage; W. H. C. G. Keyzer, van Haarlem; J. A. Smits J'., van Amsterdam-, H. J. van Teyn, van Nijmegen, en J. A. F, Wiederhold, van sGravenhage. Onlangs, meldt het Bbl., werd medegedeeld, dat door den heer J. de Boer, aannemer te Oostzaan, aan den minister van marine werd te kennen gegeven, dat hij er zeker van meende te zijn om met eenvoudige macln- neriën de gezonken raramonitor Adder te kunnen ligten, en hij zelfs ge negen was zijne plannen daaromtrent aan den minister te openen. In de vorige week werd de heer de Boer dientengevolge door den minister van marine aan het departemeut ontboden, alwaar in tegenwoordigheid eencr commissie eenige besprekingen plaats haddenzoodat men mag verwachten er eerstdaags iets naders van te zullen vernemen. Het Vliegend Blad van Amsterdam (uitgevers M. B. de Grauw IA) deelt mede, dal de eigendom van dat blad is overgegaan aan eene comman ditaire vennootschap, ten name van den heer A. W. van Megen, die als directeur en beheerder der vennootschap optreedt. Gisteren avond is de bliksem geslagen in de woning van Janus Baars, onler Schiebroek, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Alles in huis werd stuk geslagen. Door den gemeenteraad van Haarlem is besloten tot hel aangaan van eene geldleening, groot ƒ400,000, rentende 4 pCt., ter bestrijding van uit- gaven ten dienste van openbare werken. Eene 44-iarige weduwe uit Purmerend, Maartje de Ruyter, wed. van Wouter Jantjes, stond voor het geregtshof te Amsterdam teregt. beschuldigd van kindermoord voor de eerste maal gepleegd door de ongehuwde moeder. Haar man was 13 jaar geleden gestorvenen sedert was zij nog eens van een onecht kind bevallen, dat thans 9 jaar oud is. Op 29 Julij II. beviel zij van een kind van het vrouwelijk geslacht, terwijl niets voor de verple ging gereed was. Uit schaamte voor hare overige kinderen (van 16, 14 en 9 jaren) had zij getracht hare zwangerschap te verbergen en te ontkennen. Na hare bevalling drukte zij de jonggeborene aan hare borst totdat het kind blijkbaar verstikt was, wikkelde|hel lijkje in een witte kussensloop en deed alles in een houten kistje. Zij begroef dat achter hare woning op het bleekveld en ging daarna te bed. Door de buren werd echter iets van de zaak ontdekt Vandaar een nader geregtclijk onderzoek, waarbij beschul digde tot bekentenis kwam. De deskundigen, die de lijkschouwing deden kwamen tot de conclusie, dat zij een voldragen en levensvatbaar kind had ter wereld gebragtdat geleeld en geademd had en vermoedelijk door out- houding van lucht was gestorven. Met het oog op de volledige bekentenis Ho aHvnpaat.penP.raal nOUUlng >an luuiti v*ao ~-o -r - mei VefluwedfeT^ klnderen^eh^d had kon het de vraag zjjn, of dit feit te qualifleeren viel als kindermoord voor de eerste maal gepleegd door de ongehuwde moeder. De wetgever t voor deze mildere qualificatie bljjkbaar het oog gehad op ongehuwde die llit onervarenheid pn sphaamtpppvnpl hodnolH micHrfif vuur ueze miiaere quauncaue dlijkbaar nel oog gehad op ongehuwde meisjes, die uit onervarenheid en schaamtegevoel bedoeld misdrijf pleegden. Spreker meende intusschen, dat ook hier was eene ongehuwde moeder, die voor de eerste maal een kind had gedood. Viel nu al dit feit, zijns inziens, met het oog op de woorden der wet, onder bedoelde wetsbepaling, het was met het oog op de meerdere ervaring der beschuldigde en in verband met hare houding niet verschoonbaar tot toepassing van verzachtende digheden. Zijn eiscli luidde derhalve; veroordeeling tot eene tucht van „.ei »clsvuuuuuiiai iui toepassing van verzacntcnae omslan- ...Ji. Zijn eiscli luidde derhalve: veroordeeling lot eene tuchthuisstraf 5 jaren. He verdediger wees echter op verschillende verzachtende om standighedenzooals de volledige bekentenis van beschuldigde, hare armoede, den goeden naam, dien zij te I'urmerend bezeten had, en het feit, dat zij te voren nooit was veroordeeld. De uitspraak is bepaald op 25 October. Na een verblijf van eene week in de hoofdstad, uitsluitend gewijd aan de behartiging van de belangen der aanstaande koloniale tentoonstelling, is de Chinesche gezant Li Fang-Pao naar zjjne meer gewone residentie, Berlijn, teruggekeerd. Volgens het Hbl. zal de gezant met zijn gezin gedurende den geheelen duur der tentoonstelling te Amsterdam vertoeven. Te Schermerhorn is zekere B.woonachtig Ie Heerhugowaardaan gehouden als beschuldigd twee schapen te Ursem gestolen en die op de weekmarkt te Purmerend verkocht te hebben. Reeds vroeger heeft hij we gens een dergelijk misdrijf kennis met de gevangenis gemaakt. Terwijl in de laatste jarenbij het vertrek van marineschepen uit onze havens naar elders, geen ongeregeldheden door mindere schepelingen aan den wal werden gepleegd, had zich in den nacht van 6 op 7 dezer een aantal marinematrozen te Helder aan den wal verzameld, om. zooals zij dat noemen, «de huur op te halen', hetgeen hierin beslaat, dat zij de herbergen hinuenloopen. daar drank vorderen en dan zonder betaling weder heengaan. Gewoonlijk wordt dan bij die gelegenheid ook nog het een of ander voor werp medegenomen. Den volgenden dag. toen hun getal lot 12 was ver minderd, begonnen zij op nieuw die ongeregeldheden voort te zetten, doch nu gewapend met knuppels en messen, om, beducht voor de komst der politie, zich legen deze te kunnen verdedigen; doch hoe verrast wareu zij, toen de politie, geëscorteerd wordende door eene patrouille der mariniers, verscheen om hun die verkeerde handelingen te beletten en de meeslen ge boeid naar boord bragt. Zes hunner wisten te onlvlugten door het op een loopen te zetten en een door in het water te springen. Tot liet vertrek der schepen hebben patrouilles geloopen cn is verder alles rustig afgeloopen. V. B. C.) De geschiedkundige Overijsselsche tentoonstelling zal op 22 October*7 aanst. worden gesloten. Te Leeuwarden had gisteren avond bij een ijzerhandelaar in den winkel eene ontploffing van buskruid plaats. Een bediende was bezig om Jagtpj. tronen te vullen, waarvan er een bij de vulling ontplofte, ten gevolge waarvan het vuur zich aan het daarbij slaande bakje met buskruid mede deelde, hetgeen een hevigen knal veroorzaakte en al de gaspitten in den winkel deed uitgaan. Te Groningen wilde Dingsdag avond een jongmensch een glas uitdrin ken waarin hij meende dat bier was. Ongelukkiglijk bemerkte lijj niet, dat het carbolzuur was. Spoedig daarna kon de ingeroepen hulp niet meer balen, want de ongelukkige was een lijk. Te Oss is een persoon, Duitscher. aangehouden, die verdacht wordt uit de kerk te Nisielrode eenige hosties cn zilveren voorwerpen ontvreemd te hebben. Becds heeft hij voor den regler te 's Bosch zjjne schuld bekend en, in tegenwoordigheid van een inspecteur van politie, de plaats aangewe zen waar deze voorwerpen verborgen waren Al de voorwerpen werden dan ook op eene afgelegene plaats uit den grond te voorschijn gehaald. Eergisterentoen de sneltrein van Venlo naar Keulen het station Lob- berich voorbijstoomde, schrikte een paard, dat voor eene beladen kar ge- spannen was, en begon te steigeren, waardoor de voerman onder de kar geraakte. De man was terstond dood. Ilij laat eene weduwe met 6 kin- deren achter. In een particulier schrijven uit Atjeh, van 28 Aug., opgenomen inhei Hbl., komt o.a. het volgende voor: Door den loenemenden bloei, waarm ons 'gewest in de laatste anderhalf jaar gebragt is, zijn alweer honderden Chinezen zonder verdiensten. Zij hebben aan het civiel bestuur hun voor- nemen te kennen gegeven, om hunne diensten aan Toekoc Njag Hassan te gaan aanbieden als hun door ons bestuur geen werk werd verschaft, tl vrije overtogt naar de Engelsche kolonie Penang werd verleend. Tol dit laatste moet men besloten hebben. In de 6 Moekims is voor eenige maan den post Pakan Badok. de sleutel tot de IV Moekims, opgeheven, die ons verleden jaar nog 22 mille aan verbouwing kostte, en nu zal men lock weêr moeten overgaan, daar eene versterking te bouwen. Toekoe Njag Hassan is eenige dagen geleden bijna in onze handen geval len. Hij hield zich op bij een beroemd hoold en is zoo overijld ontvlugt dat hij zijn wapens, brieven, zilveren stempel enz., in den steek heeft moe ten laten; een kogel echter der nagezonden salvo's heeft hem aan hel hoofd gewond.'zoodal dit voor ons zoo lastig heer eenigen tijd op nonactiviteit is gesteld. Bij deze gelegenheid is een officier gewond, en viel ons ea Beaumont-geweer van het 5ic bat. in handen. HeJen nacht om half drie vernam men in de rigting van onzen post Kctapan Üoea zwaar geweervuur. Nadere bijzonderheden ontbreken echter nog. Onze zware verliezen, in de lst! helft dezer maand alhier geleden, schijnen op Java nogal veel indruk Eetnaakt te hebben; enkele officieren althans, die met de heden aangekomen boot hunne gezinnen hadden vei- wacht,'zagen zich niet weinig teleurgesteld, toen zij de hunnen niet onto de passagiers aantroffen. Doch wie er wel zich aan boord bevond, «i Pa<tan<» Kit knlonel Schaferdeze hoofdofficier,™ Fadang bij telegram naar Batavia ontboden, kwam heden reed» aan. 6 schijnt met die plaatsing een verbazende spoed te zijn gemaakt. Koloii Haus treedt dus af; of dit in de zaken eene gunstige wending zal brew moet de tjjd leeren. Moord en roor behooren thans te veel lot de alledaagsche voorvallen, oi er afzonderlijk van te gewagen; zelfmoord onder de militairen schijnt bin eene heerschende ziekte te zijn; stellig wel een 15-tal gevallen, waaronlt van twee officieren, zou ik u kunnen noemen, doch waartoe? Alleen n« dit: Het Boode Kruis is in diepe rust, want het is hier immers vrede! In het Kaapsche Volksblad van 19 Sept. wordt omtrent de pokkei epidemie te Kaapstad het volgende medegedeeld: Zaturdag en Maandag bid de staatsraad eene speciale vergadering. Uit het rapport bleekdat er ii het hospitaal toen 166 patiënten waren, waarvan er 83 buiten gevaarte keerden. Acht waren er gestorven. De heer O'Reilly merkte op. dal k zeer belangrijk zou zijn, indien men een statistiek aanlegde omtrent i vaccine, waaruit men zien kon boevelen der gcvaccineerden in het gaste overleden. Toen er gevraagd werd ol de 8 gestorvenen gevaccineerd ware», luidde het antwoord ontkennend. Voorts werden tijdens de zitting 40 nieuw gevallen geconstateerd. Onder de 244, die tol nog toe in het hospitaal» verpleegd, waren er 124 kleurlingen en 48 mannelijke Europeanen; 59p kleurde en 3 Europesche vrouwelijke patiënten. Van de 81 patiënten k gedurende deze week waren toegelaten, waren 18 mannen en 1 vrouwi» geënt, en 40 mannen en 22 vrouwen niet ingeënt. 's GRAVENHAGE12 October. Aan den heer m'. W. van de Poll is, op zijn verzoek, eervol omsla verleend als regter in de arrond.-regtbank te Tiel. Aan den heer m'. C. 11. T. A. Hooft Graafland is, op zijn verzoet eervol ontslag verleend als burgemeester van Jutphaas. De heer 11. Nicolaï, thans telegrafist der 2' kl. bij den rijkslelegrnl is benoemd lot directeur van een der rijksteles raaf kantoren. Tot ijker der maten en gewigten is benoemd de heer J. H. van ft Velde, thans adjunct-ijker. De kapitein-luit. ter zee G. C. C. Thierens wordt eervol ontheven» de waarneming der betrekkingen van onderdirecteur en havenmeester marine te Hellevoetsluis, op non-activiieit gesteld en vervangen door*1 kapiteiu-luit. ter zee I). J. Weys. De scheepsklerk R. \V. Gaillard, uit Oost-Indië teruggekeerd, if 9 non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën zijn de hh. J. van Pernis, A. Doorn, P. J. van der Ham, C. van der Voort, P. Muller en P. van der Bijl geste* ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om tent- den benoemd tot opzigter 3e kl. bij den waterstaat en 'stands burgcrljjk openbare werken daar te lande.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2