Mil BSC III; COURANT. 1882. V. 341. VRIJDAG 13 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. /7T' verSckV*l d*9elV><s, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 50 franco tt n 2 Afsonderlijke nommers irjn verkrijgbaar voor 5 cents. franco p. 2. De PrPs der Advertentiën is van 1-4 regels 1.-, iedere regel meer 25 cents. In de heden gehouden LEIDEN, 12 October. zitting van den gemeenteraad deelde de voor- titter mede, dat door wijlen den heer F. van Gils aan de algemeene armen dezer gemeente, met uitzondering van de Roomsch-Katholieken en de Israë lieten, een legaal van /"5000 was vermaakt. Ingekomen is een voorstel van regenten van het geref. minne- of arme onde mannen- en vrouwenhuis, tot wjjziging van hel regiement van dat gesticht. Tot derde onderwijzeres aan de meisjesschool 2' kl. werd benoemd mej Q W. C. Vermandeite Zalt-Bommel, en tot lid van het collegie van vrou- wen-kraammoeders mevr. G. G. Steygerwalt, geb. van Lee. Tot wethouder werd benoemd de heer II. J. Bool, thans tijdelijk die be trekking waarnemende. De heer Bool nam de definitive benoeming aan, onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen, tevens de ver zekering gevende, dal hel steeds zijn streven zou zijn de belangen der ge meente te bevorderen. Ten opzigte van de voordragt betreffende de oprigting van eene planlen- benrs, trad de heer Bredius in eene ontwikkeling van de voorderlen die zijns inziens, uit eene dergelijke instelling moesten voortvloeijrn De'tuin bouw toch ontwikkelt zich hier krachtig. De kleine kweekers worden hierdoor in aanraking gebragt met anderen, hetgeen gunstis kan werken lïrVrïïSE,0* nïJ9.4fW»««h*taliw Verscheiden Boskoopsche firma's hadden ook reeds hare ingenomenheid met de taak te kennen gegeven. Sprekers zienswijze werd blijkbaar door al de leden gedeeldwant de vraag, of alhier eene plantenbeurs zou worden gehou den, werd met algemeene stemmen toestemmend beantwoord. Ook het ioor die beurs ontworpen reglement werd met algemeene stemmen goed gekeurd. Eene voordragt betreffende de regeling van het onderwijs aan de bewaar school in de Scheistraat werd goedgekeurd, alsmede de begrootingen voor van de niet gesubsidieerde en de gesubsidieerde instellingen van wel dadigheid. en van liet stedelijk werkhuis. Ook werd nog goedgekeurd een aippletoire slaat van begrooting, dienst 1882, van het H. G. of arme wees- tn kinderhuis. - Door burg. en weth. wordt in zake eener alhier op Ie rigten practische ambachtsschool, die, naar zij mcenen, werkelijk in het belang der gemeente voorgesteld, daar de oprigters voorloopig het voornemen niet hebben daarvoor een eigen gebouw te stichten, een gedeelte van het Lacielia-gast- huis daarvoor te doen inrigten, en eene som van f 1800 beschikbaar te stellen te voldoen uit den post van onvoorziene uitgaven op de begrooting, dienst 1882. het te dien einde kosteloos tol wederopzeggens in gebruik te geven aan bet bestuur der vereeniging Bouwkunst en Vriendschap, die bovenbedoelde school tal stichten. Voorts stellen zij voor aan dat bestuur lot wederopzeggens toe etn jaarlijkse!) subsidie van ƒ2500 uit de gemeentekas toe Ie kennen. - Betredende de zaak van de beplanting van de Beestenmarkt, vroeger reeds door den gemeenteraad behandeld, is naler een adres ingekomen van bet bestuur der afdeeling Leiden en omstreken der Maatschappij van land bouw, waarbij verzocht wordt vooralsnog niet over te gaan tot de beplan- ling der Beestenmarkt, maar tevens in overweging wordt gegeven de voormalige IJzerengracht, de Nieuwe Beestenmarkt, met eene rij hoornen ie doen beplanten. Burg. en weth. meenendat daartegen geen be twaar beslaat en vragen aan den raad de daartoe benoodigde som van ƒ250 beschikbaar te stellen, te vinden door afschrijving van den post voor Onvoorziene uitgaven. - lieden namiddag omstreeks half drie ure is ten huize van de weduwe v.D. op het Rapenburg een brand ontstaan, ten gevolge van het uit clkan- der springen van een pelrolcumtoeslelhetwelk eene groote vlaui verspreidde, <n waardoor hel keukenraam is geschroeid en eenige glasruiten zijn verbrij- teld. Door middel van tic waterleiding en den slang van hel Museum van natuurlijke historie is de brand gebltischt. Dp hetzelfde uur gleed de schippersvrouw v. L. van de schuit in bet water de Turfmarkt; zij werd terstond door eenige sjouwerlieden gered, en bwam er met den schrik af. - Gisteren avond tegen zes ure kwam eene zware donderbui uil bet zuid- westen op, die met volkomen windstille zich splitste, oost- en noordwaarts afdreef, aanhield tot tien ure en van hevigen regen vergezeld ging. De tem peratuur was dezer dagen betrekkelijk veel hooger dan zij bijna den ge- heelen zomer geweest is. Er is nog veel onweer aan de lucht. Naar aanleiding van eene uituoodiging van het koninklijk oudheid- j kundig genootschap aan de gemeentebesturen, om de zegels uit vroegere eeuwen die zich in het archief der gemeente bevinden, aan het genootschap a e slaan, ïeeft de minister van binnenlandsche zaken, door lusschen- Komst van s konings commissarissen der provinciën, aan de gemeente besturen doen weten, dat zoowel het afsnijden van zegels, als het afgeven er perkamenten stukken zelve handelingen zijn in strijd met den vooral in de laatste jaren opgemerkten geest van behoorlijke verzorging en be waring onzer oude archieven. In het algemeen belang, hetwelk bij de ongeschonden bewaring der open- are archieven ais bronnen voor de kennis der nationale geschiedenis be trokken is, zoowel als in het bijzonder belang der gemeente, acht de munster liet raadzaam ten dezen met omzigtigheid te werk te gaan, be- p a e ij oor het liooren van een bevoegd deskundige over de evenluële afgifte van stukken van luttele waarde. Als zoodanig worden de archivaris fles rijks en de archivarissen in de provinciën aangewezeu. Blijkens berigt van den consul der Nederlanden te Oldenburg, zal bil publieke verkoopingen van rundvee en varkens, door handelaren in het groothertogdom te houden, een van staatswege aangestelde veearts tegen woordig moeten zijn. Met den verkoop mag niet worden aangevangen voordat de veearis verklaard heeft, dal de beesten door gcene besmette- 150 mark. De minisleriële'belcéni(>mat'irn|l^aii1'SnL/iit. VM^f'ui'l.Atdaj:.. voor ook het daarbij uitgevaardigde verbod van publieke verkooping van rundvee uit Nederland ingevoerdwordt opgeheven. De definitieve begrooling van Suriname voor 1883 bedraagt in uitgaaf 1,335,395, in ontvangst 1,242,943.33, zoodat er een nadeelig slot is van 92451.67. De uitgaven zijn slechts 5095 25, de ontvangsten daarentegen 78000 hooger geraamd dan ten vorigen jare, en het door eene bijdrage uit 's rijks schatkist aan te vullen tekort dientengevolge op 72904.75 minder. Door de regering zijn enkele tractemcnts-verhoogingen overgenomen voor hel politic-personeel en hel personeel van bet immigratie-departement en voorgesteld eenige verhooging voor ambtenaren. Op nieuw zijn echter niet overgenomen de door de koloniale staten voorgedragen sommen voor de vervulling van hel opperrabbinaat en de verhooging voor den inspecteur van het lager onderwijs. Evenmin de posten voor eene reformschool en voor een nieuw lichtschip. Daarentegen is behouden de memorie-post voor eene telegrafische verbinding van Suriname met de naburige koloniën en daardoor ook met Europa. Op de begrooling blijkt niet van den steundoor het gouvernement te verleenen aan de ontworpen stoomvaart-verbinding tusscheu Nederland en West-Indië, omdat die steun, wal de kolonie betreft, slechts indirect is en bestaat in de verzekering van gouvernements-passagiers- en goederenvervoer aan de nieuwe lijn. liet hoofdbestuur der vereeniging lot bevordering van fabriek- en liand- werksnijverheid in Nederland heeft zich tol de tweede kamer gewend met een adres, waarin het den wensch uit, dat aan het uitvoerend comité, voor de internationale koloniale tentoonstelling te Amsterdam, door de Nederlandsche regering subsidie worde toegekend onder de navolgende voor waarden1'. dat de vet leende som geheel ten goede kome van de Neder landsche inzending, en zoo veel mogelijk worde gebruikt, om de vergoe ding, voor plaatsruimte te betalen, te verminderen; 2". dal de regering zich voorbchoude, aan Z. M. den koning de Nederlandsche leden voor de jury ter benoeming voor te dragen en hel reglement voor de jury goed te keu ren, om zekerheid te hebben, dat de belangen der Nederlandsche inzenders, bij de bcoordceling hunner inzendingen in geen enkel opzigl zullen worden benadeeld. De heer m'. van Bergen IJzendoorn, burgemeester van Gouda, is door de liberale kiesvereeniging te Alpheu gekozen als candidaat hij de verkie zing van een lid der tweede kamer. Door de commissie te 's llage is de acte als onderwijzeres toegekend aan mejufvrouwen M. M. Duyverman en C. E. W. van Hettinga Tromp uit Leiden. S. C. 11. de Koning en C. van Ruyven nil Delft, A. Mendel en A. M. van der Spil uit 's llage. lieden is als onderwijzeres toegelaten mej. A. C. Privé, uit Leiden.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1