ADVERTENTIES HAASENSTEIN VOGEER. Hannover. HAMBURG. LabecJc. auaesiifn in verband met het algemeen spoorwegbeheer zal overwegen. Het hoofddoel, dat men zich met deze commissie voorstelt, is, het staats beleid ten aanzien van de spoorwegen onal hankelijk te maken van ministe- rieveranderingen. De Événement meldtdal er een groot legitimistisch banket op het Camargtte-eiland heeft plaats gehad, waartoe 3000 van de 12000 genoodig- den waren opgekomen. Er werd eerst eene mis in de open lucht gehouden. De tafel was bijna een kilometer lang. en overal wapperden wille lelie vlaggen en er werden liederen gezongen ter eere van den graaf van Cham- bord. Onder de sprekers behoorde de oud-officier de Mun, die, na de repu bliek scherp te hebben doorgehaald, de terugkomst des konings voorspelde en de aanwezigen uitnoodigde te zweren, dat zij zouden strijden en sterven als het noodig was; waarop van alle kanten het »w(j zweren"! weêrklonk. In den vroegen ochtend had men de witte koningsvlag van het gebouw der onderprefectuur zien wapperen, waar die des nachts was aangebragt, en dit had zekere gisting veroorzaakt. Ook te Lyon heeft een dergelijk feestmaal plaats gehad, waaraan 2200 personen deel namen. Achter den stoel des voorzitters, welke door den afgevaardigde Raudry d'Asson bezet werd, stond een standbeeld van den graaf van Chambord. Op een feestmaal te Tantoville heeft de minister van openbaar onder wijs zich o. a. volgenderwQze uitgelaten: De kinderen moeten onze consti tutie en onze wetten kennen; zjj moeten dien hoog geroemden ouden tijd beoordeelen; indien men het oordeelen over de geschiedenis afschafte, zou men de geschiedenis zelve afschaffen. Wanneer het kind op eene landkaart de aardrijkskunde der verloren provinciënzwart gekleurdbestudeertdan heeft het het regt om te vragen, welk regeerstelsel het was, dat deze pro vinciën overgeleverd heelt. Te Montauban hebben ongeregeldheden plaats gehad, ten gevolge van het overgaan eener school van ordebroeders in handen van leekenonderwij zers. Toen de inspecteur van onderwijs, vergezeld van den nieuwen onder wijzer, zich aanmeldde om bezit te nemen van de school, vond hij de deur door de geestelijke broeders gesloten. Deze verklaarden, dat zij slechts voor geweld zouden wijken. Gaandeweg kwam eene menigte volks voor de school op dc been, en werd het een weinig onstuimig. De gendarmerie te paard kwam nu met een commissaris van politie, die door een smid het slot der deur liet springen. De inspecteur van onderwjjs en de onderwijzer gingen hierop de school binnen, na door de clericalen te zjjn uitgejouwd. Ten tien ure trokken de clericalen door de straten en verschenen voor de prclectuur, waarop zij riepen: Leven de geestelijke broeders! Weg met de besluiten! Ook de kreet: Leve de koning! werd gehoord. Aan het station Ounaing wilde de station-chef voor een aankomenden trein den weg overgaan, toen h(j tegen een beambte aanliep, die van den anderen kant kwam aanloopen. De schok was zoo hevig, dat beiden ter aarde vielen, en voordat zjj den tijd hadden om op te staan werden zij door den trein overreden. Campagnac is het tooneel geweest van een moord. In de nabijheid dier plaats werd het Ijjk van den heer Jourde, commissaris van politie, aan den voet van eene hooge rots, van welke men het naar beneden had gesme ten, ia onkenbaren staat teruggevonden. De misdaad wordt aan wraakzucht toegeschreven. Er zal weder een nieuwe togt naar Afrika plaats hebben, ditmaal in Senegambië en Soudan door den doctor Bayol, die, met een teekenaar Noirot de oevers van den Senegal en van den Niger gaat bereizen Deze reizigers gaan geheel ongewapend, maar zijn ruim voorzien van eene groote hoeveel heid sieraden, speelgoed, snuisterijen, scharen, spelden, zakmessen en meer van dat goedje. Zij nemen ook een draaiorgel mede, om aan de negers van Midden-Afrika de zoete melodiën van «madame Angot" en «la belle Hélène" te laten hooren. Uit Oran wordt gemeld, dat in het dorp Negre tusschen Algerjjnsche Arahieren en Marokkanen een gevecht is geleverd, waarbij 10 man gedood en 30 gewond werden. ITALIË Bjj de wedrennen te Stupinigi hebben op nieuw ongelukken plaats ge had. Twee der paarden verlieten de baan en renden tusschen de menigte in, met het gevolg, dat vijf personen, vier mannen en een jong meisje, op den grond geworpen en getrapt werden. De verschrikte dieren werden weldra opgevangen, en allen snelden toe om de ongelukkigen te helpen. Twee van hen stierven echter na weinige uren aan zware inwendige kneu zingen, terwijl ook voor het behoud vau den derde gevreesd wordt. Prins Amedeus, die met zjjn oudsten zoon de wedrennen bjjwoonde, en die ook reeds deuzelfdeu dag van het paard was geworpen, gaf zijn leedwezen over het gebeurde te kennen en beval, dat men de gekwetsten op zijne kosten zou verplegen. DCITICHLAItlO. Te Berlijn is brand ontstaan in het physiologisch kabinet, op den hoek der Dorothea- en Nieuwe Wilhelmstrateu. Ofschoon de brand spoedig ge merkt en binnen korten tijd gebluscht werd, rigtte het vuur groote schade aan in de werkkamer van prof. Kronecker. Behalve een aantal kostbare instrumenten en toestellen, werden by na de geheele bibliotheek en al de papieren van den hoogletraar eene prooi der vlammen. De brandweer, die terstond aanwezig was, verhinderde dat de brand zich uitbreidde, maar kon slechts weinig van de kostbare toestellen en manuscripten redden. OOSTEA'K IJ K. Graaf Esterhazy, koninklijk commissaris in het comitaat van" Presburg, heelt een officiëel rapport over de Joden-vervolging in genoemd comitaat openbaar gemaakt. In dat stuk wordt geconstateerd, dat de dagbiad-be- ngten omtrent de bedoelde woelingeu zeer overdreven waren. Aansla an op het leven werden tegenover niemand gepleegdzelfs werd het leven van niemand in gevaar gebragt. Het ergste wanbedrijf, dat de oproerlingen begingenwas het alom verspreiden van schrik en het opeu- hakken van deuren. De autoriteiten zjjn de onlusten volkomen mees ter geworden zonder buitengewone maatregelen. Er heersclit rust en orde in het gansche gebied van hel Presburger comitaat. liet is onbegrij pelijk, wordt verder gezegd, hoe zulke over reven geruchten van moord en brandstichting in de wereld zijn gekomen. De woelingen ontstonden in 3 steden en 14 dorpen. Slechts in drie plaatsen nam de gansche bevolking deel aan het oproer; in de overige gemeenten bleef de meerderheid der in woners aan de beweging vreemd. In elf gemeenten is de orde door het plaatselijk gezag, met behulp van de burgerij, spoedig hersteld. F ER TELF.Cf.4AF. PESTH, 10 Ociober. De minister Tisza, antwoordende op eene interpel latie, verklaarde, dat hij geen bevel gegeven heeft tot hel afkondigen der krijgswet in het district Presburg. Ilij heeft alleen aan den kon. commis saris volmagt gegeven om, zoo noodig, van de krijgswet gebruik te maken. ALEXANDR1E. 10 October. De sheikh, die voor twee dagen te Tantah werd gevat, heeft 100 zweepslagen ontvangen en zal gevangen worden ge- honden. Te Tantah is beslag gelegd op eene groote hoeveelheid wapenen. Ongeveer 200 Circassiërs, Albaniërs en Turken, die aangeworven waren voor de Egyptische gendarmerie, zijn hier aangekomen. CAIRO, 9 October. Bij voortduring wordt geklaagd over de behandeling, welke Arabi in zijne gevangenis ondergaat. Hij acht zijn leven niet meer zeker; in elk geval is men onnoodig hard jegens hem. De Britsche rege ring zou hier tusschen beiden moeten komen. NEW-YORK, 9 Ociober. De houding der Irish World, ten opzigte van het londs der «Land league" wekt meer en meer de ontevredenheid. In een door den centralen raad (de hoogste magt van het bond in Amerika) uitgevaardigd manifest wordt zelfs ontkend, dat de «Land league" zou ont bonden zijn. Men verwacht dat de pogingen van het communistische deel der Iersche partij tot een vinnigen strijd zullen voeren. Volgens berigt uit Panama zijn generaal Aldana, president van den staat Cundinamarcaen zijn secretaris vermoord. fiurgcrlijbc Slaub Van 5 tot en met 11 October 1893. BEVALLEN: G. Nolles, geb. Vos, Z. E. 11. M. Locher, geb. Weeren, D. H. Wijtenburg, geb. v. Leeuwen, Z. E. Sandberg, geb. Schreuder, Z. J. C. v. i. Zeeuw, geb. Alt, Z. J. v. d. Horst, geb. Ploeg, Z. J. A. Broekhuizen, geb. v. d. Wilk, Z. M. v. d Horst, geb. Pont, D. - A. Dirkse, geb. Buikstra, Z. J. Sta kenburg, geb. Staffeleu, Z. C. E. Prins, geb. v. d. Kop, Z. C. Verberg, geb. v. Dijk, Z. M. Henzen, geb. Betgem, D. J. J. de Vet, geb. Botermans, D. M. Heykoop, geb. Singerling, Z. S. M. C. Regeer, geb. Sleglenhorst, Z. K. v. d. Nat, geb. Arbouw, D. H. P. Dissevelt, geb. Michel, Z. S. E. Montfoort, geb. Kelderman, D. A. Ouwerkerk, geb. Loeber, D. H. Schuuring, geb. ien Haken, D. - S.M. Lut, geb. Engelbregt, D. W. S. Brakhoven. geb. Prohlfing, D. E. Lezwiju, geb. v. d. Berg, D. J. Ginjaar, geb. Guley, Z. W. C. Swanenburg, geb. Vogelenzang, D. J. Rol, geb. Verwer, D. M. Susan, geb. de Vroede, D. G. W. Licht, geb. Wassenburg, D. GEHUWD: D. Lamers, jm. en D. Kooy, jd. - A. Lancel, jm. en J. Buskens, jd. J. Kuyper, jm. en E. Overdjjk jd. J. van der Reyden.jm. en W. Rie- beek, jd. T M. H. Leonards, jm. en C. M de Kok, jd. F. H. Rahe, jm. en C. S. van Leeuwen, jd. H. van Gelder, jm. en J. Cohen, jd. OVERLEDEN: A. M. Teeuwen, D., 7 m. A. Gerritsen, Z., 2 m.II. C. J. van Leeuwen, Z., 2 m. N. Dool, Z., 1 d. - P. W. Marlijn, 61 j. C. Witmans, Z„ 3 m. J. F. Ruigrok van der Werven, Z„ 3 j. M. Kegelaar, 24 j F. van Helden, Z., 2 m. J. G. van der Woerd, geb. Langeveld 44 j. L. Es- wilder. D„ 8 m. J. Boole, geb. Plezier, 45 j. N. de Bink, Z„ 26 j. H. W. J. Engeltjes, Z., 2 j. J. Kos, Z., 3j. J. I B. den Hoed, Z.,2 j. B. Eswilder, Z„ 3 m. P. R. W. van Duuren, D., 5 m. A. J. Oostvccn, 60 j --M. Loeber, 37 j. N. Vijlbrief. D., 2j. - L. de Bruyn, Z 25 j. - J. de Bolster, Z., 4 m. W. L. van Amerom, wedr63 j. A I) V E K T E t\ I I K ;Y Aan allen, zoowel binnen als buiten de stad, betuig ik ook namens mijne Kinderen, voor de belangstelling en deelneming, beloond bij het overlijden van mjjn geliefden Echtgenoot JOANNES CORNELIS CARTON, mjjn harte- lijken dank. Uit aller naam: Leiden. 11 October 1882. Wed. J. C. CARTON, Seuteb. Allen die iels te vorderen hebben van den Heer J. W. C. BLOEM worden verzocht hunne rekeningen in te zenden bij den Boekhandelaar P. SOMERW1L. voor alle bladen kunnen tegen de oorspronkelijke tariefprijzen, zon der berekening van meerdere kosten, geplaatst worden door tusschen- komst van Filialen In alle grootere steden.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3