A. M. Verheyden Almiarts en dr. J. A. Korteweg, die den patient behandel den, en de heeren dr. L. P. Schmidt en A. Boom, die de lijkschouwing deden en hel visum repertum opmaakten. Hel debat liep over de vraag, of de schop de oorzaak was van de ontsteking, hetgeen de twee eersten minder waarschijnlijk oordeelden, in strijd met hel gevoelen der laalslen. l)e advocaat-generaal mr. Op ten Noort oordeelde het le laste gelegde feit bewezen en was ook van gevoelen, dat het bewys is geleverd dat Cardozo ten gevolge van den toegebragten schop is overleden. Vermits alleen de wil om aan te vallen en niet om te dooden heeft bestaan, waren er termen om in ruime male verzachtende omstandigheden toe te passen. De eisch luidde tegen Stas veroordeeling tot eene celstraf van 9 jaren en tegen de drie overigen veroordeeling lot eene celstraf van 183 dagen. Nadat de verde digers der beschuldigden hel woord hadden gevoerd, werd de uitspraak be paald op 17 October. Bij aankomst van den Hollandschen spoortrein heden ochtend te 10% uur aan het centraalstation te Amsterdam wierp zich in een vlaag van zwaarmoedigheid een heer tusschen de locomotief en den eersten bagage wagen. Het hoofd en de beenen werden hem afgereden. De sergeant-schrijver van het artillerie-instructieschip Bet Loo, die sedert eenige dagen zoek is, heeft zich waarschijnlijk schuldig gemaakt aan opligterij, gepleegd door het vervalschen van rekeningen ten nadeele van de equipage van dat schip. Eergisteren avond werd zekere A. Barten, terwijl hij zich huiswaarts begaf, op den weg onder Ubbcrgen verraderlijk aangevallen en zoodanig met een hard voorwerp op het hoofd geslagen, dat eene diepe gapende wond hoven het linker oog ontstond, waardoor hij dit welligt zal kwijl raken, terwijl er vrees voor aandoening der hersenen beslaat. Druipend van bloed kwam hij te Nijmegen aanwaar hij terstond door een geneesheer in be handeling werd genomen. Naar men verneemt moet de dader, zekere van Z.dien men reeds op het spoor is, zich in den persoou vergist hebben. Men meldt uil Zwolle: De jeugdige, letterkundige vereeniging «Aurora" alhier beeft hare tweede feestelijke uitvoering gegeven. De zucht en de lust van beschaafde jongelingen, om zich op welsprekendheid toe te leggen, door beoefening van taal- en letterkundeis reeds op zich zelf eene zeer prijzenswaardige deugd. De groote vorderingen, die wjj opmerken tusschen de eerste nitvoering en deze, getuigen van den ijver, waarmede de leden bezield zijn Zoowel het getal werkende, als honoraire leden is toegeno men, waardoor voor toehoorders in voordragten en tooneelstukken menig nuttig avondje is weggelegd. Wij wenschen deze jeugdige, letterkundige bloem van harte gaarne eene groote ontwikkeling toe. Te Stemwijk reed Maandag II., na afloop der markt, de 13-jarige zoon van den voerman Boers, uil llavelte, alleen in gezelschap van zjjne moeder met den beladen vrachtwagen de Oosterslraal uil. Een mand met winkel waren, die op de straal dreigde le vallen, willende grjjpen, verloor hij het evenwigt en viel uit den wagen, met het ongelukkig gevolg, dat het rad hem over de borst ging. De knaap moet in gevaar verkeeren. r- De komeet, reeds sinds eenige weken in Spanje, Italië en Frankrijk waargenomen, is sedert een paar dagen ook hier te lande zigtbaar. Ten gevolge van nader door den minister van oorlog ingezonden wij zigingen ondergaat het eindcijfer der begrooting voor 1883 eene verminde ring van 211.716. De aanzienlijke vermindering is het gevolg van het feit, dat het noodige paardenvoeder, althans over de eerste tien maanden van 1883, in de gar nizoenen zal worden verkregen voor veel minderen prijs dan dien, waarop bij het zaïnenslellen der begrooting werd gerekend, zoodat de prijs per ration 12 cents lager wordt gesteld. Daarentegen wordt de voor aanschaffing van nachtleger-goederen geraamde som met ƒ10.000 verhoogd en gebragt op 140.000. lil verband hiermede doet de minister van oorlog alsnog opmerken: 1". dat het eindcijfer der oorlogsbegrooting voor 1883 thans ƒ634.042 hooger is dan dat der begrooting voor het loopende jaar; 2*. dat het bedrag der gewone uilgaven, aanvankelijk ƒ109,372 hooger geraamd dan in 1882, thans 93453 lager is geworden dan in laatstbe doeld jaar; 3". dat de kosten voor het wapen der maréchaussee thans ƒ11855 lager zijn uitgetrokken dan in 1882; 4°. dat, terwijl de ontwerp-begrooting voor 1882, ten gevolge van de fourrageprijzenbij nota van wijziging met ruim ƒ4000 moest worden ver- j hoogd, de thans aanhangige begrooting, door den invloed van denzelfden factor, wederom ongeveer 300,000 kon worden verminderd. De minister vestigt er de aandacht van de vertegenwoordiging op, hoe, in twee achtereenvolgende jaren, een verschil van bijna 3 ton in de cijfers der gewone uitgaven van de oorlogsbegrooting wordt le weeg gebragt door eene omstandigheid, geheel onafhankelijk van den wil of het bereik des ministers. '8 GKAVENHAGE, 11 October Aan den heer J. A. A. Waldorp, hoofdingenieur van den waterstaat, staatsraad in buitengewone dienst, is vergunning verleend tot het dragen der versierselen van officier der orde van de Ster van Bumenië, hem door den koning van Bumenië geschonken, en aan den gepens. kapitein ter zee J. D. J. van der Hegge Spies is. op zijn verzoek, vergunning verleend tot bet blijven dragen der activiteits-uniformverbonden aan den laatstelijk door hetn bekleeden rang. Z. M heeft benoemd lot betaalmeester te Zwolle de heer O, G. Lotsy, thans betaalmeester te Alkmaar. De lieer J. F. Eekelaar, commies-verificateur der 1categorie voor de actieve dienst der directe belastingen en invoerreglen en accijnseu te Hans- weert. is benoemd tol ontvanger der gemelde middelen le Millingen. Tot notaris te Dinxperlo, arrond. Arnhem, is benoemd de heer W j Hijink, cand.-notaris te Winterswijk. Aan den heer K. Bes is magtiging verleend om, tegelijk met zijn ambt van leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Tilburg, dat van leeraat aan de burgeravondschool aldaar te bekleeden. De luit. ter zee 2e kl. B. O. J. Verschoor, dienende aan boord van het schroefstoomschip lUarnix, wordt gedetacheerd te Leiden, en vervangen door den luit. ter zee 2* kl. H. O. W. Planten. In hare zitting van heden heeft de tweede kamer verklaarddat weg® de beperking der consulaire regtsmagt in Egypte een traclaat aan de goed. keuring der kamer behoorde te worden onderworpen. De minister van oorlog heeft nadere wettelijke regelirtg van het krjjgsregt in oorlogstijd en wijzig® van de instructie der fortkommandanten, in overeenstemming met den be- staanden toestandtoegezegd. De kamer is gescheiden lot Dingsdag ter be. handeling van verschillende ontwerpen. In den toestand van het lid der tweede kamer, den heer Holtzman is sedert gisteren geene verandering gekomen. De uilslag van de alhier gehouden verkiezing van een lid in den ge. meenteraad, ter vervulling der plaats, opengevallen door hel overlijden van den vorigen burgemeester jhr. m', F. G. A. Gevers Deynool, was als volgt; Ingeleverd 1484 stembillettenvan onwaarde 15, geldig 1469, volstrekte meerderheid 735. Uitgebragl op de heeren mr. J. Pols, lid van den hoogen raad, candidaat der liberalen en katholieken, 606; jhr. m'. W. T. Geven Deynoot, advocaat, candidaat der conservatieven en anti-revolutionairen,55] gep. kolonel der artillerie B. A. W. Sluiter, candidaat van handel en nij verheid, 312 stemmen. Er moet dus eene herstemming plaats hebben tus schen beide eerstgenoemden. BUITEN L A N I) S C H E ft_E\R I G T E BELflIE. Een treurig voorval had Vrijdag avond in het Zuiderstation te Brussel plaats gehad. Een machinist, die zijn werk geëindigd had, maakte zich gereed om huiswaarts te keeren. Hij w ilde over de spoorbaan stappen, doch ongelukkig viel hij tusschen de rails. Alvorens hij den tjjd had op te staanwerd hij door eene locomotief overreden en gedood. De ongeluk kige was slechts 27 jaar, Te Antwerpen zijn twee behendige bedriegsters gearresteerd, de zusters Marie P., 20 jaar, en Therese P.. 18 jaar oud. beide in dienst bij deu juwelier Bamboux, in de Lange Koepoorlstraat. als polijsters. Doordat de meisjes veel toilet maakten, kwam men lot de zekerheid, dal zij ringen eu juweelen, die zij moesten polijsten, verruilden voor artikelen vah minde waarde. Om de twee bedriegsters op heeterdaad te betrappen, gaf de heer B. haar Vrijdagmiddag eene kast met ringen, die naauwkeurig gewogen wz- ren. Zaturdag werd de kast te huis gebragt en bemerkte men, dat 3 ringen door andere van minder gewigt en waarde waren vervangen. Ontkennen was nu onmogelijk en bjj eene huiszoeking vond men tal van gouden ei zilveren voorwerpen uit den winkel van den heer Bamboux. De eene vu sedert 3 en de andere 1% jaar in betrekking. Het verlies, dat de lieerB. Ijjdt, moet aanzienlijk zijn. Beiden zjjn aangehouden. EIGEI.A1V I». LONDEN. 10 October. De heer Gladstone zal aanstaande week eene reis naar Schotland does en dan waarschijnlijk tot zijne kiezers te Midlothian hel woerd voeren. Te Liverpool z(jn 22 opvarenden van de Engelsche stoomboot Bendig aangekomen. De boot was eenige dagen geleden vergaan en gezonken; it eenige passagier en de kok waren mede omgekomen. De kapitein en it overige manschap redden zich in eene zeer goede boot, waarmede zij rol der leeftogt 4 dagen hebben rondgezwalkt. Toen zij van uitputting dreig den te bezwijkenwerden zij gelukkig door een schip opgenomen. De Globe dringt, naar aanleiding van ongunstige berigten, welkt, vooral door de Köln. Zeitang, openbaar gemaakt zijn. omtrent het gedrag der Engelsche soldalen in Egypte, op een nader en streng onderzoek aai Het blad wil enkele gevallen van plundering en afmaken van gekwetsl» niet tegenspreken, maar houdt het voor laster, dat zulks in die male regtl is geweest, als het door den berigtgever van het üuitsche blad is voorgesteld Blijkens berigten uit Egypte ontstaat aldaar eene beweging ten gunstt van de onafhankelijkheid van Turkije. Volgens den correspondent van ft Daily IVetcs zon eene onafhankelijkheidsverklaring waarschijnlijk het gevel.' zjjn, als de kamer van notabelen wordt bijeengeroepen. Men zou dan dei Khedive een hoogeren titel willen geven. De publieke opinie onder de ver lichte klassen was sterk tegen Turksche inmenging gekant en ten gunste van Engelsche interventie alleen gestemd, omdat men vertrouwde, datdietol de onafhankelijkheid van Egypte leiden kon. De inlandsche kooplieden van Bombay hebben besloten, dat voor» alle soorten goederen gestempeld moeten worden met de ware lengte, t» dat in hel vervolg goederenwelke niet elk stuk afzonderlijk met eene dui delijke opgave der lengte gestempeld zijn, le Bombay niet ter marktgeW kunnen worden. Dit besluit schijnt genomen te zijn om te trachten dti handel uit te roeijen van goederen van te korte maat, opgemaakt alsofW goederen van volle maat zijn. De gewone w ijze, waarop dit bedrog ge pleegd werd, was om den goederen wel bet gewone aantal vouwen le F ven, doch elke vouw min of meer onder de gewone maat van 1 yardol 36 inches te brengen. Somlrjds werd op de stukken de lengte niet meld, dikwerf werden de stukken echter gestempeld met de convenliondt lengtenummers («20" op Jacconels; «24" op T cloth en Maddapollatns;'f of «38%" op Shirtings), doch zonder bijvoeging van het woord «yards". FH AA h K IJ k. Het Joum. Off. heeft een besluit openbaar gemaakt, waarbij extra-parlementaire commissie benoemd wordt van dertig leden, welkt

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2