LEIDSCUE CO I! Il l XT. 188, 2. V. 34». DONDERDAG 12 OCTOBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANUSCHE BERIGTEN. Dt Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDt prijs der Courant is per vierendeel jaars J.50franco p, p. 2.—. A/iouderlijke nommers sijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. In de Raadszitting van 12 October a. s. zal nog aan de orde worden Soppletoire staat van begrooting dienst 1882, van hel Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. (194 LEIDEN, 11 October. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, genaamd W. E. Z., als hebbende zich schuldig gemaakt aan diefstal van een sladswerkersschop. Ter zake van diefstal van een paar bottines zijn gisteren naar de gevan genis te 'sGravenhage overgebragt de sjouwerlieden H. v. L. en G. S. Gisteren avond, omstreeks half negen ure, werd door een politieagent aan hel bnreau gebragt een hier niet te huis behoorend manspersoon, ge naamd II. C. 11., van beroep verwer, die buiten, over de Ilaagbrug, zooda nig legen den grond was gevallen, dat hij zijn regter arm heelt gebroken; aan het bureau voorloopig heelkundig behandeld, is hij naar hel akademisch ziekenhuis overgebragt. Gisteren namiddag is te Kalwjjk aan Zee een manspersoongenaamd E. G., 52 jaar. alhier wonende en die met het Katwijksche bootje her waarts wilde vertrekken, even voor het vertrek door eene beroerte getrof fen; de man is per stoomtram naar hier vervoerd en vervolgens naar zijne woning in de Janvossensteeg overgebragt. Door de commissie te 's llage zijn heden als onderwijzeres toegelaten tnejuhrouweu A. J. Cremer, M. M. Duyverman en C. L. W. van kletliuga Tromp, uit Leiden. Bij de Remonslrantsche broederschap is toegelaten tot de Evangelie bediening de heer J. lierman de Ridder Jr. De winterdienst op de lijnen van de Ilollandsche Spoorwegmaatschappij tal, evenals op de Staatsspoorwegen, dit jaar met 1 November aanvangen. Er worden weder belangrijke verbeteringen ingevoerd. De treinen, die te Amsterdam over den Ooslerspoorweg naar en van Utrecht loopen, zullen aan het station aan de Maliebaan directe aansluiting vinden aan alle treinen van den Staatsspoorweg. In al de treinen zullen de rijtui gen doorloopcn, zoodat het overstappen aan de lunetten te Utrecht verme den wordt. Door de opening van de lijn van den Staatsspoorweg Gelderuialseu—Eist ontslaat eene betere verbinding van Amsterdam met Nijmegen over de route Utrecht - Geldcrmalsen T iel. De verbinding van het oosten van ons land met de steden in Noord- en Zuidhollaud wordt veel verbeterd. In aansluiting met de treinen van den Staatsspoorweg van alle rigtingen en met den trein van Winterswijk zal een trein loopen van Zutphen des roorm. ten 11 ure, aankomende te Amsterdam ten 1 u. 7 m aldaar vindt deze trein aansluiting aan een nieuwen trein naar den Haag, aldaar aanko mende ten 2 u. 33 m. nam. De laatste trein van Winterswijk, die van Zutphen des avonds ten 7 u. 40 m. vertrekt, zal te Amsterdam aansluiten aan den Iaat sten trein naar Rotterdam, aankomende in den Haag ten 11 u. 8 m. en te Rotterdam ten 11 u. 47 m. lo omgekeerde rigting zal de trein, die 'smorgeus ten 8u. 45m. van den Haag vertrekt, te Amsterdam corresponderen op een nieuwen trein naar Zutphen, aldaar aankomende ten 12 u. 27 m. nam., in correspondentie met de treinen van den Staatsspoorweg voor alle rigtingen en met den trein «aar Winterswijk. Van den Haag zal des avonds ten 7 u. 45 m. een sneltrein loopen naar Amsterdamdie te Haarlem aansluit aan den laatslen trein naar Helder. He correspondenten met het buitenland blijven onveranderd. De directie der Ilollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij heeft aan "deren machinist eene gele vlag doeu uitreikenwelke bij de eerste ont- delking van boschbranden moet uitgestoken worden, als aanwijzing voor de wegarbeiders. Deze moeten zigh dan aanstonds gewapend met de noo- d'ge bluschmiddelen begeven in de rigting van waar de trein was gekomen, "en hoopt door dit middel liet. aantal boschbranden aanmerkelijk le ver- hinderen. het stoomschip Gelderland is op 8 October te Batavia aangekomen. Kapt. Taat, gezagvoerder van het stoomschip Edam van de Nederl. Amerikaansche stoomvaartmaatschappij, rapporteert omtrent de aanvaring van zijn stoomschip met het van Hull naar New-York bestemde stoomschip Lepanto, het volgende; Wij vertrokken van New-York met bestemming naar Rotterdam den 21""' September des ochtends, met eene gemengde lading, 21 passagiers en eene bemanning van 54 koppen, en bevonden ons des middags op 40° 36'NB. en 68'43' WL. Des namiddags begon het heijig te worden en des avonds ten 8 uur was het dik van mist. Ten 9 uur 30 min. was hel zoo dik dat ik geene hand voor mijne oogen zien kon. Wjj stoomden met halve kracht door en lieten de stoomfluit blazen. Ten 9 u. 45 hoorden wjj eene stoomfluit ongeveer drie streken op onze stuurboord» boeg, waarop hel roer aan stuurboord gelegd werd, en ten teeken dat dit gebeurde lieten wjj de fluit tweemalen kort achter elkander blazen. Kort daarna hoorden wjj weder fluiten, ongeveer dwars van ons op dezelfde zijde en stutten toen het roer, denkende geheel vrjj te zullen loopen. Op dat oogenblik rapporteerde de uitkijk een stoomschip, dat juist op ons toe kwam. Het was zoo digt bjj, dat er niets kon gedaan worden dan onzen koers te vervolgen, in de hoop dat liet ons zoude passeeren, hetgeen niet gebeurde; wij werden op de hoogte van de machinekamer aangevaren, waardoor de brug en de hutten boven de machinekamer geheel ver brijzeld werden en een gat in de zjjde van meer dan vier voet wijd werd veroorzaakt. De passagiers kwamen in de grootste haast op dek; daaronder bevonden zich vier vrouwen, die op het dek nederkniel- den en begonnen te bidden. Ik gaf onmiddellijk bevel de machine Ie stoppen, doch daaraan werd geen gevolg gegeven, terwijl de derde machi nist, die de wacht had in de machinekamer onmiddellijk door de aanvaring gedood werd, terwijl hjj bjj den toestel stond waarmede de machine be stuurd wordt. De Lepanto geraakte vrij en liep ons weder in bij het groot waul en ten derde male bij den ingang van de kajuit. De Edam begon nu vol water te loopen en te zinken en de booten werden te water gela ten, waarin zich eerst de vrouwen begaven en de passagiers en eqnipage, toen zjj langs zijde lagen. De machinekamer was toen reeds tot het dek vol water en de salons begonnen vol te loopen. Wjj begaven ons aan boord van de Lepanto en nadat wij vijf minuten aan boord opgenomen waren zonk de Edam. De vierde machinist werd vermist, die vermoede lijk in dc door de aanvaring gemaakte opening viel toen hij zijne hut wilde verlaten. Naar aan de 11. C. wordt medegedeeld heeft de goedkeuring van de aanbesteding van het bouwen van eene cavalerie kazerne met stallen, rijba nen, magazijnen, smederjj enz. op het terrein, grenzende aan de noordzijde van dc Kleverlaan en aan de oostzijde aan den Aikmaarschcn straatweg, thans plaats gehad en zal door den heer E. M. Rood te 'sGravenhage, die hel werk aannam, binnen weinige dagen met de uitvoering worden aange vangen. De kazerne, een groot, fraai gebouw, zal front maken naar den Alkmaarschen straatweg; zij zal komen te staan even vóór de hofstede, die thans nog op het bouwterrein aanwezig is, en zal met de later, aan de stadszijde van het terreinle bouwen iufanteric-kazerne en verder met de Klevcrlaan en den Alkmaarschen straatweg een groot vierkant plein als exercitieveld insluiten. Naast haar komen regis het (ouragemagazijn en links, door een breeden doorgang of straat van de kazerne gescheiden, de caniine der huzaren, met iels teruggetrokken daarvan gelegen dc ziekenstal, de smederjj eu de open rijbanen, terwijl achterwaarts, dus aan de duinzijde, van de cavalerie-kazerne en door een plein van haar gescheiden, de manege en de stallen der cavalerie zullen worden gebouwd. Het gereglsbof Ie Amsterdam behandelde gisteren de zaak van J. II. Stas, oud 1G jaar, loodgieter; J. M. de Boer, oud 17 jaar, opperman; G. C. Iluijer, oud 20 jaar, behanger, en P. J. Huijer, oud 19 jaar, steenhouwer, beschuldigd van mocdwilligcn doodslag, gepleegd op 24 Julij op S. J. L. Cardozo. Deze Cardozo was bediende in de tapperij van Saartje Hangjas, wed. van J. A. Eyer, in de Quellijnstraat, en dien avond door haar belast om le beletten, dat een clubje jongens, waaronder de beschuldigden, in de tapperij zouden komen. Bij die gelegenheid heeft Stas hem een paar schop pen en de Boer hem een slag in hel gezigt toegebragt, terwijl ook aan de beide anderen wordt ten laste gelegd, dat zij tot mishandeling van Cardozo hebben medegewerkt. De heide Huijers ontkennen dal echter, terwijl Stas slechts een schop erkent te hebben toegebragt, omdat bij vreesde dat Car dozo hem met een riet zou raken. Cardozo zakte ineenbraakte bloed en water, werd naar het Israëlitisch ziekenhuis overgebragt en overleed den 26en Julij aan bnikvliesontsteking. 10 getuigen a charge 2 a decharge waren gedagvaard. Het eerst werden gehoord de deskundigen, zijnde de heeren

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1