LEIDSCIIE COURANT. 1882. V. 230. WOENSDAG 11 OCTOBER. STADS-BE RICHTEN. H1NNENLANDSCHE BERIGTEN. Dl Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De pr(js der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f 2. A/sonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. mit ijkili detii ;tta BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N". 95), lot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op lieden vergun ning is verleend aan A. Owei en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene slachterij in het perceel in de Groenesteeg n". 24. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, Leiden, 9 October 1882. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien de adressen van J. H. Lammering en J. De Calavon, houdende verzoek om varkens te houden en te mesten in het perceel in de Burg- [oori n". 2 en in een bergplaats gelegen aan het Galgewater n". 22; Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van G November 1879; ,i Doen te weten, dat tol het hooren der eigenaars en bewoners van de 2Jpaast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de mnodo et innommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden 'evaceerd op het Raadhuis dezer gemeenle, op Maandag den 16J n October mst.'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht |l buune bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de tnwilli- ncï niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 10 October 1882. E. KIST, Secretaris. di vordl veel kki rijt igu 18 UB )6ü 1911 >81 18 171 91 iii 241 7* ld LEIDEN, 10 October. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. «dit, door middel van het stoomschip Zeeland, waarvan het vertrek uit otterdam op 11 October aanst. is bepaald. Behalve naar Batavia, wordt iet deze gelegenheid mede eene brievenmaal verzonden naar Padang. De irieven en verdere stukken behooren op 11 October, 's morgens vóór 10 uur, Botterdam aangekomen te zijn. - De drie eerstvolgende verzendingen van brieven enz. naar Curasao, logs den weg van New York, zullen niet, zoo als is aangekondigd, op 15 Wober en 1 en 19 November e. k. geschieden, maar op 13 en 30 October 17 November e. k. - D5. A. W. Wijbrands, pred. te Hoorn, heeft het beroep van de Doops- itinde gemeente alhier aangenomen. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, is op 8 Oct. Suez aangekomen. De C. Bellinger, op weg naar Batavia, is op Oct. te Padang aangekomen. - Niet zelden komt het voor, dat brieven, door de directie der rijks- istspaarbank aan inleggers verzonden, aldaar als «onbestelbaar" worden mgontvangen. Dit laatste gebeurt ook vaak met orders van betaling, Brullende inlagen, waarvan de terugbetaling verzocht wordt op een ander Mioor dan dat, hetwelk in de woonplaats van den inlegger is gevestigd. Era en ander is het gevolg óf van onvolledige opgaven van inleggers ingaande hunne adressen, óf van verzuimde kennisgevingen nopens verhui- Baarom wordt den inleggers in de rijks-postspaarbank er met «tak op gewezen, dat eene juiste en volledige adresopgave zeer noodza- V is. opdat de terugbetaling der in die spaarbank belegde gelden steeds Ainderd en met den meesten spoed kunne plaats hebben. Wenschen belanghebbenden hunne gelden op eene andere plaats dan die hunner "tang te ontvangen, zoo dienen zij op hunne aanvrage om terugbeta- 'S le vermeldenaan welk adres de desbetreffende order tot terugbetaling worden verzonden. Om dit laatste, zooveel mogelijk, aan de belang eenden in berinnering te brengen, is thans liet formulier voor die aan- '»ra voorzien van eene zeer in het oog vallende uitnoodiging, om daarop il adres voor de verzending der orders te vermelden. poste restante verzenden van die orders, waarvan vroeger, in twrj- taiige gevallen, meermalen gebruik werd gemaakt, geschiedt voorlaan *ra dan, wanneer de belanghebbenden dit uitdrukkelijk verlangen en "'au op hunne aanvragen doen blijken. Voor hel litt.-mathemalisch examen, te Utrecht gehouden, zijn geslaagd de hh. Brugge, R. Roeb, C. Roodheb Jr. Er zijn negen candidalengeëxami neerd. Van deze zijn 6 afgewezen en 3 toegelaten. In de te Amsterdam gehouden vergadering van de kon. akademie van wetenschappen, afd. taal- en letterkunde, is commissoriaal gemaakt een voorstel van den heer Vissering, om den 300tn gedenkdag, 10 April 1883, van Hugo de Groot's geboorte op eene waardige wijze te gedenken, en zoo ja, op welke wijze. Gisteren ochtend had op de zandsleenfabriek, tusschen Velsen en IJmuiden, een treurig ongeluk plaats; een der werklieden kwam le digt bjj de machine, waardoor zijne kleederen gepakt werden en hij medegesleept werd, met het ongelukkig gevolg, dat hjj verbrijzeld werd. Het was een oppassend jongmensch, de kostwinner voor zijne moeder, die reeds eenige maanden bedlegerig is. Alkmaars ontzet in 1573 werd Zondag II. aldaar op de gebruikelijke wijze herdacht. Van de openbare gebouwen en uit vele woningen was de vlag u tgestoken. Te 1 uur werd op de Paardenmarkt een luchtballon op gelaten. Daarna werd in liet lokaal Diligentia de feestrede uitgesproken door den heer J. Nuhout van der Veen. Het feest werd besloten door een concert en bal. Te Docsborgh kocht dezer dagen een soldaat, of misschien iemand als soldaat gekleed, hij den horlogemaker S. een horloge en gaf in betaling een bankbillet van 40 gulden, waarop hij 26 gulden terugbekwam. Later bleek, dat men met een opligter te doen had gehad. Het bankbillet was r.iets anders dan een papiertje in den vorm van «veertig sigaren" enz. Eene dienstbode te Hoenderloo, heimelijk bevallen en verdacht van kindermoord, is te Arnhem aangehouden. Naar men zegt, moet zij reeds de misdaad hebben bekend. Te Drumpt overleed eergisteren een oud-strijder van Waterloo, Benjamin Balgoijen, 93 jaar oud. Te Morra, in Friesland, had Zaturdag avond eene stoute opligterij plaats. Omstreeks 8 ure kwam een vrouwspersoon aan de deur van een ingezeten, voorgevende, dal zij eene meid uit de buurt was en verzoe kende voor haar meester een briefje van ƒ100 te wisselen. De vrouw des huizes, die alleen te huis was. noodigde herhaalde malen de meid om bin nen le komen, doch de bedriegster verzocht daarvan verschoond te blijven. De vrouw zocht toen klein papier en geld op, en met dit papier in de ééne en de lamp in de andere hand, ging zij naar de deur. Toen zij zich van de persoon wilde overtuigen, had deze zich het hoofd in den boezelaar gewikkeld, rukte het papier uit hare hand en koos daarop het hazepad. Het zoogenaamde bankbillet van 100 bleek een papier zonder waarde te zijn. Zaturdag II. speelden twee knaapjes bij de boerenhuizing van K. Holt- kam, le Schildwolde, met een doosje lucifers Zij trachtten een vuurtje aan te leggen in de hoopen korendie buiten stonden. Al spoedig stonden twee van die hoopen in volle vlam, zoodat er eene massa koren is vernield. Aau de brandweer gelukte het de naastliggende woningen te redden. In het klooster te Brenst heeft zich eene non bij het snijden van brood met eene machine bijna de hand afgekapt. Zij is ter behandeling naar Maastricht vervoerd. Betreflende het gebeurde in de herberg aan den Kruisberg, onder Builde, meldt de N.R.C. nader de volgende bijzonderheden: Een zevental bezoekers waren tegenwoordig, waarvan een, de zoon van den verslagene, zich onbetamelijke vrijheden tegenover de dochter van den herbergier veroorloofde, waarop hij door haar vader de deur werd uitgezet. Dit gaf aanleiding tot eenen algemcenen aanval op den waard, die een slag ontving met een stok, waarvan het benedeneinde met lood was gevuld. Door dien slag raakte hij van de been. Zijn dochtertje, 13 jaar oud, ziende dat haar vader deerlijk mishandeld werd, reikte hem uit eigene beweging een geladen revolver toe, waarna vier schoten knalden. Een der kogels drong L.. uit het dorp Meerssen. door de long en doodde hem. De zoon van den verslagene, de eerste oorzaak van den twist, kreeg een kogel in den arm. De derde kogel stuitte af op de koperen koppelplaat van een sol daat, en de vierde schoot een ander liet sigarenpijpje uit den mond. De dader was zoo mishandeld, dat hij door het geregt niet per wagen of spoor trein kon vervoerd worden, maar per rijtuig naar Maastricht werd over- gebragt. 's GRAVENHAGE. 10 October. Door den minister van binnenlandsche zaken is benoemd tot leeraar

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1