tarieven voor ijl- en vrachtgoederenvan kracht bij de verzending naar de gewestelijke landbouw-tentoonstellingen in Frankrijk, toe le passen op producten en voorwerpen, bestemd voor de tentoonstelling, met uitzonde ring evenwel van kostbare en kunstvoorwerpen. Te Beverwijk is Vrijdag II. eene vergadering gehouden ter bespreking van den toestand op Atjeh. De heer van Kempen, gep. kapitein van het O.-I. leger, die het initiatief in dezen had genomen, bragt een adres aan de tweede kamer ter tafel en onderwierp dit aan de goedkeuring der ver gadering, na als inleiding de noodzakelijkheid te hebben betoogd, dat van alle zijden stemmen opgaan uit den lande om te vragen, verandering te brengen in den treurigen toestand daarginds. Het adres, dat door vijftig aanwezigen werd geteekend en nog een paar dagen ter teekening liggen zal, luidt als volgt: /'Aan de tweede kamer der staten-generaal. De ondergeteekendenallen Nederlanders en inwoners der gemeente Beverwijknemen eerbiedig de vrijheid de aandacht uwer vergadering te vestigen op den treurigen, gevaar lijken toestand op Atjeh, waar 's lands zonen worden overvallen, gemarteld en vermoord, zonder dat door de regering de noodige stappen schijnen te worden gedaan om daarin te voorzien. Zij houden de verschillende berig- ten, die zoo geheel met elkaar overeenstemmen, niet voor alarmerend, maar voor waarheid, en dringen daarom met klem er op aan, dat door uwe vergadering, naar wij hopen gesteund door den wil des volks, onver wijld de noodige maatregelen worden genomen om verbetering te brengen in ren toestand, dien zij noemen grievend voor elk regtgeaard vaderlander, eene bespotting van zee- en landmagt en eene schande voor de Nederland- sche natie". Te Zuidscharwoude had Vrijdag een treurig ongeval plaats ten huize van den landbouwer S. Zijn 5-jarig zoontje struikelde en viel op een theestoof, waarin een ketel koffij te vuur stond. Het kind kreeg het kokende vocht over zich heen, ten gevolge waarvan het hevige brand wonden bekwam en reeds den volgenden dag overleed. Bij het bezoek aan het landgoed Oranje-Nassau heeft Z. M. de koning Vrijdag alles tot in de kleinste bijzonderheden bezigtigd, voornamelijk wat den loop der werkzaamheden betreft. De nieuwe gebouwen, koetshuis, oranjerie en conciërgewoning naderen hunne voltooijing. De verdieping op het hoofdgebouw komt, wat het buitenwerk betreft, ook weldra gereed. In het bosch wordt druk gewerkt, terwijl het plantsoen smaakvol is aange legd. Dezen zomer lokte het landgoed vele bezoekers. Door wijlen den heer Ariens zijn nog de volgende legaten vermaakt: aan de Reguliere kerk van den H. Ignatius te Nijmegen ƒ2000, aan de kerk van den 11. Franciscus 5000, aan die van den H Auguslinus 1000, en aan de St. Jozefsschool aldaar 4000. alles vrij van successieregten. Zaturdag middag is met den goederentrein van Amsterdam naar Win terswijk, tusschen Zitiphen en Vorden, een koppelstang gebroken, ten ge volge waarvan het voorste gedeelte voortging met de machine en het ach terste gedeelte bleef staan, wat een remmer bemerkte en dit zoodra mogelijk aan den stationschef te Vorden bekend maakte, waarna de trein komende van Winterswijk dadelijk gewaarschuwd werd, en welligt een groot onheil is voorkomen. Het bestuur der Ned. herv. gemeente te Genemuiden verzendt verzoek schriften aan de kerkeraden der herv. gemeenten in Nederland om eene collecte te houden voor den opbouw en de vergrooting der kerk aldaar, die door den brand van 6 Augustus vernield is. De gemeente zelf heeft een goed voorbeeld gegeven, de leden hebben voor bijna ƒ4000 geteekend. Zekere Reindert Verschoor, op 22 Sept. jl. ontslagen uit de Ommer- schans, zwierf Vrijdag te Rouveen rond in "kennelijken staal". Na met veel moeite door de politie in den toren te zijn gebragt, om aldaar zijn roes uit te slapen, heelt hij zich van zjjne boeijen ontdaan, is boven in den toren geklommen en toen van eene hoogte van 80 voel naar beneden ge sprongen. Hij was onmiddellijk dood. Volgens de Asser Cour. is dezer dagen de eerste dronkaard, ten ge volge der drankwet tot plaatsing in eene der rijksinrigtingen veroordeeld, in hel gesticht Ommerschans aangekomen, om er gedurende drie maanden te verblijven. Uit Utingeradeel wordt van 6 Oct. aan het Hbl. gemeld: Gisteren ver gaderde de raad dezer gemeente om nog eens te handelen over de verplaat sing van het gemeentehuis van Oldeboorn naar Akkrum. Vóór de opening waren er al menschen van de laagste soort op de been. Bij en terstond na de opening kwam eene menigte van allerlei stand, zelfs vrouwen met kin deren, luidruchtig de raadzaal binnenstroomen. Bij de behandeling van het punt aangaande de verplaatsing van den zetel des bestuurs deed de burge meester. evenals dikwijls vroeger, uitkomen, dal deze zaak de gemoederen verhitte en aanleiding lol oneenigheden gaf. waardoor het plebs geanimeerd werd. Ofschoon hel voorstel lol slichting van het gemeentehuis zjjn beslag niet kreeg, begon tijdens de vergadering een ingezeten van Akkrum, zekere L. Dijkstra, het onder het publiek te kwaad te krijgen. Hij werd gesloken, gedrukt en geslagen, zóó zelfs, dal hij de bescherming van den burgemees ter moest inroepen. Daarop werd hij in een gang gedrongen en geslagen, totdal hij hulp kreeg van iemand uit Heerenveen, die de deur wist te ope nen. terwijl D. langs dien weg ontsnapte. Dadelijk werd hij vervolgddoch hij vlugitc op een zolder en trok de ladder daarvan op. Inmiddels waren zjjne paarden in den stal losgemaakt en den weg opgedreven. Toen de vergade ring afgeloopen was, scheen het een werkelijk oproer ie zijn. Eene groote menigte menschen, waaronder beschonkenen(iemand, wien zulks volstrekt niet voegthad 10 voor jenever gegeven) en de knechts van groote werk gevers speelden de eerste viool met een dronken kastelein voorop, zoowel op het plein als in de herberg. De raadsleden van Oldeboorn bleven tegen hunne gewoonte achter, en lieten die van Akkrum en Terhorne eerst vertrek ken. Nu ging hel op een schelden stoolen en duwen. Met gebalde vuisten stond men voor hen. Toen men in de kamer van hel logement was gekomen, werd bet niet beter. Men scheen van plan te zijn,, den wethouder en een raadj. lid van Akkrum alleen in de kamer te willen hebben. Dit werd echter ver. hinderd door een raadslid van Terhorne, die de deur trachtte open te hoi. den. Hier zou het zeker tot een algemeen gevecht gekomen zijn, indiende burgemeester niet tusschen beide ware gekomendie een der belhamels op pakte, om hem naar het cachot te brengen. Na gestooten en geschopt te zijn, wandelden de raadsleden van Akkrum en Terhorne het dorp uit, onder gejoel en verwenschingen der oproerige menigte. Op de ljjn Tilburg—Koningshoeven te Tilburg is eergisteren ochtend een kind onder de stoomtram geraakt, met het ongelukkig gevolg, dat beide beenen werden afgereden. Te Zundert woedde Zaturdag nacht een hevige branddie het schuurtje van den herbergier en klompenmaker J. Kerremanhet huis en de schuur van den timmerman H. v. d. Wouw en het woonhuis van Joh» van dep Broek in de asch legde. Twee varkens en eene geit kwamen in de vlaai, men om. 's GRAVENHAGE, 9 October. De luit. ter zee 2» kl. C. E. Hummel en de officier van administratie 1» kl. C. J. Lagaay. uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. In de zitting van de tweede kamer van lieden heeft de heer Dirks d« minister van waterstaat geïnterpelleerd over de aanbesteding van werkeo voor het kanaal Amsterdam—Merwede, zonder dat de onteigeningswet is vastgesteld. De minister vai waterstaat antwoordde, dat de kamer daarvoor gelden had toegestaan, dat de onteigeningswetten spoedig zouden komen ei de rigting niet geprejudiceerd zou worden. De hh. van Heydenrijck, Tak en van Houten hielden hel tegendeel vol. Laatstgenoemde stelde eene motie voor, verklarende, dat grondaankoop en aanbesteding voor de goedkeurin» der onteigeningswetten niet wenscheijjk was. Na discussie is deze motie door den voorsteller ingetrokken. De heer Faiijn heeft ontslag genomen als lid der kamer. Morgen ten half drie ure zitting. De bekende zaak van den gewezen directeur van het huis van arrest le Middelburg P. A. J., door het geregtshof le 'sGravenhage veroordeeld tot een half jaar celstraf, ter zake van valschheid in geschriftewerd heden door den hoogen raad behandeld. Het beroep werd toegelicht door den advocaat mr. A. J. E. A. Bik, die twee cassatiemiddelen ontwikkelde en tot vernietiging van het arrest van hel hof concludeerde, liet O. Jl, zal den 23»° dezer conclusie nemen. Een hond was de naaste aanleiding tot een twist met bloedige gevol gen tusschen een viertal personen. In den nacht van 19 op 20 September jl. zaten de heeren S.T. en T, met bun drieën voor hel open raam van het Café Guillaums in de Spuistraat alhier. T floot zjjn hond, die zijn meester meermalen in het koffijhuis opzocht, van de straat naar binnen, op het oogenblik, dat zekere Vastavond, een 22-jarig jongman, die reeds vier veroordeelingen wegens diefstal haf ondergaanmet eene vrouw voorbijging. De jongeling meende, dat liet seio, aan den hond gegeven, zijne gezellin gold, wrjl het ook hem bekend scheen dat zijne dulcinea vroeger met een van het drietal door koffijliuisbezoek in betrekking had gestaan. V. althans beantwoordde het gefluit met eene brutale opmerking, dit van groote minachting getuigde jegens de spreuk: «zalig zijn de dooden'. De drie vrienden lieten dezen uitval voor het oogenblik onbeantwoord, doch later, op de Groote Markt gekomen, den weg dien een hunner naai huis moest nemen, ontmoetten zjj wederom den beleediger aan wien T, voldoening vroeg wegens de geuiie scheldwoorden. ïu antwoord liet V. een blinkend mes zien, waarop de meester van dei bewusten hond hem tot een Indiaansch tweegevecht zou hebben gedaagd. De woordenwisseling liep echter zonder bloedstorting af, zoo gelukkig zeilt, dat de kameraden regtsomkeert naar het Café Guillaums maakten. Aldaar wederom «inter pocula" voor het geopende venster gezeten, zagen zij, thans vergezeld van een tweetal, later niet bekende mannen, hun tegen stander op nieuw verschijnen, die zich thans, onder het uiten van eenvloti van scheldwoorden tegen het drietal, aan de overzijde posteerde. S., deze vervolging moede, sprong, gevolg door zijne vrienden, het raai uit, liep op V. af en vroeg, hem stevig bij den kraag houdende wallij had te vertellen. Op dit oogenblik zou V. hem een steek in de linkerzij* hebben loegebragtvolgens verklaringen van den verwonde en den eigeuaii van den hond met een meshetwelk der politie niet is mogen gelukkei terug le vinden. De verwonde zelf gevoelde zich eerst gekwetstnadat bj V. een cindwegs had nageloopen. De verwonder, die op weg naar bel politie bureau aanvankelijk zgne geleiders ontkwam, werd nog denzelfdei nacht aangehouden en iu verzekerde bewaring gesteld. In het «Hólf Guillaums" binnengebragtwerd S. de eerste hulp verleend door een zieken verpleger van hel| Roode Kruis en hij vervolgens behandeld door dr. Huw, die de snede, welke op de borstkas was afgestuit, niet gevaarlek achtte. lieden stond V., wegens die moedwillige mishandelingleregt voor* j arrondissements-regtbank. T Hij ontkende, in weerwil der getuigenverklaringen, hardnekkig hel a brengen van de wonden, bewerende, dat deze in het gevecht tusschen lw drieën was veroorzaakt door T.. die volgens zijn zeggen toen eén mes b» teerde. Zijn ontkomen aan de handen der politie weid verklaard nil* vrees, dat hjj, recidivist, hoe onschuldig ook, voor den regler gedagvaaol c toch moest «hangen". De drie heeren w erden door den presideut en hel O. M. opmerkzaam F maakt dat, indien zij stil huns weegs waren gegaan, in plaats van aaif king met den bekl. te zoeken, deze vermoedelijk heden niet voor derg' l bank zou verschenen zijn. De officier van justitie, die de feilen volkomen bewezen achtte, eist'11

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2