acten moesten inhouden o( door die naderhand in de acten in te iasschen; 2». het des bewust gebruik maken van die vervalschte geschriften van koop handel; 3°. diefstal in een bewoond huis, door meer dan een persoon drie malen gepleegd, waarbjj zij beurtelings hoofddader en medepligtige geweest waren. Zij bekenden gereedeljjk hetgeen hun werd te laste gelegd. In dienst der kasvereeniging, de eerste op een loon van ƒ400, de tweede van ƒ550 en de derde van ƒ600, hadden zij op verschillende tijdstippen en wel op den 4dtn Januarij den 154e» Februarij en den 4de0 April dezes jaars, in het geheel 11000 ten nadeele der kasvereeniging ontvreemd en deze ver duistering getracht te bedekken door vervalsching der hun toevertrouwde boeken en papieren. De advocaat-generaal achtte de Ie laste gelegde feiten volkomen bewezen door de bekentenissen der beschuldigden in verband met verschillende aanwijzingen. Eene ernstige straf behoorde op de daders te worden toegepast, ook omdat de gestolen gelden niet voor nooddruft, maar voor ongebondenheid of weel-uitgaven waren gebezigd. Tegen hen luidde de cisch veroordeeling tot eene correctionele gevangenisstraf van 4 jaren, tegen Bourié vcroordeeling lot eene tuchthuisstraf van 5 jaren, voorts tegen allen betaling van 2 geldboeten van 50. Nadat de verdedigers der be schuldigden het woord hadden gevoerdwerd de uitspraak bepaald op 10 October. Eene vrouw, in dienst van een kermisreiziger, verwijderde zich dezer dagen heimelijk uit Arnhem, met zich nemende eenige gouden sieraden van de vrouw van haren patroon. Zij is echter te Esschen, nabjj Roozendaal, door de Belgische gendarmerie aangehouden, nog in het bezit van het ge stolen goud. Nadat haar dit was afgeuomen, is zij, als reeds de grenzen gepasseerd, op vrije voeten laten. Naar men uit Nijmegen meldt was de Waal gisteren steeds wassende, zot,dat de aanlegplaatsen der stoombooten aan den strekdam weder waren ondergcloopen. Ook uil Keulen werd het wassen van den Rijn gemeld. Naar het huis van arrest te Winschoten is overgebragt de veehande laar J.. beschuldigd van valschheid in geschrift. Op een boeldag moet hij twee koeijen gekocht en hiervoor valschen borgtogt geleverd hebben. 's GKAVEN11AGE4 October. Door den minister van binnenlandsche zaken is ingetrokken de gedane benoeming van den heer E. Lacomblé, leeraar aan de polytechnische school te Delfttot lid der commissie die dit jaar belast is met het examineren van hen die eene acte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen lot het geven van middelbaar onderwijs in bet hand- en regtlijnig teekenen, enz., en lot lid dier commissie benoemd de lieer F. Stracké, hoogleeraar aan de rijks-academie van beeldende kunsten te Amsterdam. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn voor het tijdvak van 1 Oct. 1882 lol 31 Dec. 1883 benoemd aan hel museum van natuurlijke historie der rijks-universiteit te Utrecht: tot adsisteut, dr. J. F. Bemmelen, te Leiden, en tot conservator, A. C. Oudemans Jsz.candidaat in de plant- e i dierkunde te Utrecht. De kapitein ter zee J. A. Greve en de dirigerende officier van gezond heid 2' kl. J. B. Coomans de Ruiter, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non activiteit gesteld. Door den minister van koloniën is A. L. Brus. werkman, behoord heb bende tot het personeel van de palroonfabriek te Delft, gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden geplaatst als meesterknecht bjj de palroonfabriek (pyrotechnische werkplaats) te Soerabaija. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat hij hem ontvan gen is eene som van ƒ419106, door een onbekende, lot voldoening van te weinig betaald successieregt ingezonden. Door den gemeenteraad is op de aanvraag om concessie voor de plaat sing en exploitatie van gebouwen, ingerigt tot "Cabinets d'aisance et de toilette" op de openbare pleinen en wegen alhier, aanvankelijk op het Plein de Plaats, de Kapelsbrug en het Wagenplein, alwijzend beschikt. Er naar strevende om Scheveniugen als badplaats van den eersten rang, waarop het door zjjne ligging, zijn uitstekend strand en zijne goede verbin ding met het buitenland aanspraak heeft, te behouden of het dien rang onder de badplaatsen aan de Noordzee te doen innemen, hebben burg. en weth. den gemeenteraad medegedeeld, dat zij zich in hoofdzaak kunnen vereenigen met de denkbeelden, door den heer Vaillant c. s. in hun onlangs ingediend voorsiel ontwikkeld. Zij hebben derhalve den raad voorgesteld: 1°. in beginsel te besluiten tot het stichten, voor rekening der gemeente, op hel terrein van het tegenwoordig badhuis, van een nieuw bad- en kurhuis te Scheveniugen; 2'. bij aanneming daarvan magtiging te verleenen tot het uitschrijven, onder mededinging van binnen- en buiteulandsche architecten, van eene prijs vraag, onder nadere bepaling van het bedrag der daaraan verbonden premie, liet plan zou wezen om in hel badhuis gelegenheid tol hel nemen van bin nenbaden te laten bestaan; maar niet een hotel aan de inrigting te verbin den, misschien wel enkele logeervertrekken er aan toe te voegen Op grond van het volgende stelden directeuren der Handelmaatschappij bjj de regtbanU te Rotterdam eene vordering in tegen het comité van graan handelaren te Rotterdam. Er was van New-York eene partij graan, af komstig van een filiaal der Handelmaatschappij te Rotterdam, aangebragt. Die partij gaf aanleiding tot klagten. Er werd overeenkomstig het bestaand reglement eene commissie van enquête benoemd en deze bepaalde, dal aan koopers eene zekere vergoeding toekwam. Die vergoeding werd echter niet voldaan en mede volgens het reglement werd daarop van wege het comité ter beurze van Rotterdam aangeplakt een stuk. waarop de feilen waren medegedeeld en tevens, dat bjj liet comité nog geen berigt van genoegdoe ning der koopers was ingekomen. Hierin zagen directeuren der Handelmaatschappij hoon of beleediging, en grondden zij eene vordering tol vcroordeeling om het aangeplakte stuk te verwijderen en bovendien, dal bij het vonnis zoo worden verklaard, dat de daad was honend of beleedigend. De regtbank ontzegde die vordering, waarop de Handelmaatschappij in lioogcr beroep kwam, hetwelk heden voor het geregtshof te 's Gravenhage werd bepleit voor appellant door jh', mr. E. N. de Brauw en voor geïntimeerde door mr. B. M. Vlielander Hein. In het locaal Diligentia vereenigde zich gisteren middag een aantal dames en heerenoprigters, donateurs en donatrices tot stichting eener Nederlandsche Vereeniging tot het kosteloos verstrekken van kunst-ledematen aan behoeftige verminkten. Reeds voor ruim 2 jaren werd deze meiiseh- lievende zaak opgevat door den luitenant-generaal de Stuers, onder mede werking van dr. M. W. C Gori. De graaf de Beaufort te Parijs, die aldaar het hoofd is der vereeniging "Assistence aux mutilés pauvres", verkreeg reeds zeer merkwaardige resultaten en stelde zich geheel beschikbaar om de op te rigten vereeniging met raad en daad bij te staan. De heer W. graaf van Limburg Stirum, die zich met df. Gori aan het hoofd stelde en steeds veel deelneming vond, opende de vergadering met een inleidend woord, waarin hij zijn dank betuigde voor de tegenwoordig- heid van zooveel autoriteiten op ieder gebied en eene breede vrouwenschaar, die zeker met lust en ijver de belangen der arme behoeft igen zal helpen behartigen. Hij wees er op. dat de zaak eigenlijk reeds was tot stand gebragt door wijlen den generaal de Stuers en dat de vereeniging slechts had uit te voeren het testament, door den generaal nagelaten. Het doel kortelijk toelichtende, zeide spreker, dat het strekte om Let hulpbehoevend lid der maatschappij bij te staan ten einde hem in staat te stellen door eigen krachten in zijn onderhoud te voorzien. De sympathie, reeds onder vonden, had alle verwachtingen overtroflen, daarover een bedrag van ruim ƒ5250 nu reeds kon worden beschikt. Het in deze beoogde werk der liefde werd vervolgens nog aanbevolen door den heer d'. M. W. C. Gori, die een verslag gaf van den voorbereidenden arbeid der vereeeniging. Op zijn voorstel werd bij acclamatie het voorlcopig bestuur tot definitief be stuur benoemd. Voorts werd besloten graaf de Beaufort lot eerelid der vereeniging te |benoemen en de vereeniging te doopen met den naatn van: Nederlandsche vereeniging de Stuers. BUI TEN LANDS OH KB BRIL 1 K EKGKI.A is. LONDEN. 3 October. Volgens het militair weekblad Broad Arrow zullen admiraal Seymour en generaal Wolseley als belooning voor hunne in Egypte bewezen diensten, behalve den pairstitel, eene dotatie elk van 50.000 ontvangen. De over winning der Brilsche wapenen zal wjjders door liet uitreiken van eene oorloss- medaille aan de troepen, welke aan den veldtogt deelnamen, in herinnering blijven. Prinses Beatrice is benoemd tot honorair lid van de vereeniging van schilders in walerverw. Aan hare zuster, de kroonprinses van Duiischlaud. viel eenige jaren geleden dezelfde onderscheiding ten deel; zij heeft lot tweemaal toe schilderijen op de tentoonstelling der vereeniging ingezonden. Prinses Louise, de gemalin van den markies van Lome, is reeds lang lid en heeft nog verleden jaar op de tentoonstelling in de Grosvenor-Galerij ee» portret ingezonden van de schilderes Monteilban, met wie zij op zeer »iieiid- schappelrjken voet is. De lersche volksleider Davitt heeft een programma voor de lerscht partij openbaar gemaakt. Hij wenscht o. a. gcheele afschaffing van liet land- stelsel, intrekking van de unie-acte en invoering van zelfbestuur in Ierland; bevordering van de lersche industrie; oprigting van avondscholen voorden werkmansstand en zorg voor de zuiverheid der lersche taal. Hij wil ter bereiking van dit doel eene vereeniging opgerigt hebben, genaamd "National and Industrial Union". Gedurende een onweder, dat Woensdag over Craighead losbrak, wer den twee jongens, die buiten de deur van het ouderlijk huis stondendoor den bliksem getroffen. Een der knapen werd gedood en de andere bekwam ernstige wonden. De moeder, die binnenshuis zat te breijen werd insgelijks getroffen en op de plaats gedood. Hare breinaalden waren tot kurkentrek kers verwrongen. Het verbranden van het stoomschip Robert E. Lee op de Mississippi, heeft plaats gehad op 20 mijlen beneden Vicksbtirg. Toen het vuur ontdekt werd, liet men het schip op den oever loopenwaar het in 4 Hiinuten tijdi vast zat. Die op den voorsteven waren, konden er afspringen, doch aflet ging zoo spoedig in zijn werk, dat velen geen tijd hadden zich te redden. Wie zich in den achtersteven bevonden, waren verloren. Menigeen, uit dei slaap wakker geschrikt, sprong in nachtgewaad iu de rivier, en verdroot In het geheel kwamen 21 passagiers om, van welke 6 levend verbrand zijn. In hel laatst van Julij is de Europescha wijk van Snaugae des avont eleclrisch verlicht, tot groote verbazing der Chinezen, die het nieuwe W bij duizenden komen bewonderen. rui NKHIJk. De lieer Flourens, directeur bij het dep. van eeredienst, heeft den tó schoppen aangeschreven, dat zij voortaan, overeenkomstig de wetteljjkek palingen, de benoeming en verplaatsing van pastoors en kapelaans voort aan de goedkeuring des ministers hebben te onderwerpen. Wie in sir] hiermede handelt, zal zijne bezoldiging ingehouden zien. VerscheideneP" laten zijn hiertegen in verzet gekomen, doch de heer Flourens meel I" aangeraden hebben behoedzaam te zijndaar het anders lot eene scheid van kerk en staat zou kunnen komen. De opbrengst der indirecte belastingen gednrende de maand Augnsl» heeft de raming met 7 miilioen overtroflen. De acht eerste maanden" dit jaar hebben gezamenlijk 73 miilioen boven de raming afgeworpen. H® schat dat de indirecte belastingen aan het einde van het jaar een overs# van 110 miilioen zullen geven; inaar de door de kamers goedgekeurdet*1 tengewonc credielen gaan die som reeds te boven.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2