LEIDSCHE COIIRAAT. 1882. V. 234. DONDERDAG 5 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Dt Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uilgesonderd. De prijs der Coirant is per vierendeel jaars ƒ.1.60, franco p. p. f Afsenderlijke tummers sijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 4 October. Tot op heden zijn bjj den rector magnificus der rijks-universiteit alhier voor de eerste maal ingeschreven 49 studenten, verdeeld als volgt: in de wis- en natuurkunde 1, letteren en wijsbegeerte 3, godgeleerdheid 1, reg- ten 14 en geneeskunde 30. Gaarne geven wjj hier eene plaats aan de volgende mededeeling Voor onzen geachten en verdienstelijken stadgenoot, den heer B. II. Taylor, was het Zondag 1 October een bij uitstek heugelijke dag, daar het toen 25 jaren geleden was, dat hg voor het eerst als organist der St. Petrus-kerk alhier optrad. Reeds lang vóór den aanvang der godsdienstoefening was de kerk overvuld van belangstellende gemeentenaren, wier oog met bewondering rustte op het schoone koor, voor deze gelegenheid smaakvol en net gedecoreerd. Kwartier over tienen betrad de jubilaris, voorafgegaan door de feest-com- missie, het koor, en verzocht, dat het Item vergund mogt worden het »Veni Creator" zelf met het orgel te begeleiden. Door het koor der St. Petrus-kerk, voor deze gelegenheid versterkt door een groot aantal zangers, zoo van hier als van elders, werd de lofzang krachtig en uit volle borst aangeheven, eu maakte zigtbaar indruk op den jubilaris. Toen hem door den vice-president de dirigeerstok werd over* handigd voor de muzikale mis van Henri Viotta, blonk een traan in 's mans oog. De uilvoering was onberispelijk; de diepste stilte hecrschte en de belangstelling bleek vooral, toen na het eindigen der Hoogdienst, en het aanbellen van het "Hallelujah" van Handel, niet één der aanwezigen de kerk verliet; een ieder verlangde de keurige decoraliën, ter eere van den waar- digen man aangebragt, van nabij te zien. Een gelukkig denkbeeld was het, dat de kerk daarvoor den ganschen dag beschikbaar was gesteld. Ten 2 ure was er receptie ten huize van den jubilaris, waar hem door de leesl-eommissie en de leden van het St. Petrus-koor een prachtig ge schenk werd aangeboden. De lieer Taylor, zigtbaar ontroerd, bedankte in welgekozen woorden voor de eer, hem dezen dag aangedaan. Ook het kerkbestuur, de lieer Welrens, de commissie der burger-zangschool en vele andere belangstellenden toonden door toezending van prachtige cadeanx, gclukwenschen enz., dat de jubilaris in liooge mate de algemeene achting geniet. Hiermede waren de festiviteiten echter nog niet afgeloopen. Dingsdag avond werd den Iner Taylor in hel hotel "Soleil d'Or" door hoeren zangers van liet St. Petrus-koor een souper aangebodenvoorafgegaan door eene soiree amusante, met alleraardigst en zeer variërend programma. De feest-commissie had eer van haar werk. de zalen van genoemd hötcl waren door tropëen en verdere versieringen prachtig gedecoreerd en het geheel was als het ware in een wintertuin herschapen. Wij durven deze inrigting aan alle feestvierende Leidenaars aanbevelen. Wij mogen niet besluiten zonder een woord van dank te brengen aan allen, die medegewerkt hebben om het feest van den heer Taylor regt luis terrijk te maken. Flinke en verdienstelijke medeburgers in cere te houden, is op zichzelf eene verdienste. Omtrent het gisteren door ons vermelde noorderlicht, schrijft prof. Oudemans aan bet U. D.Gisteren avond tusschen 7 en 8 uur vertoonde 'iclt alhier een prachtig pool- of zoogenaamd noorderlicht. Nog vóór zeven aar was er reeds eene witte boog zigtbaar, die van het westen over het noorden naar het oosten liep. Deze boog werd hoe langer hoe helderder, fees langzaam in de hoogte, totdat eensklaps ten 7 u. 5 m. uit al zijne punten prachtige stralen omhoog rezen. Ten 7 u. 10 m. kwam ook uit het 0N0. een lichte kolom opstijgen, hetgeen zich nu en dan herhaalde, ook het westen. Een prachtig gezigt waren aan den zuidelijken hemel de groote witte vlekken, die er bijna uitzagen als helder verlichte witte wol- tan, maar door hare afwisselende helderheid duidelijk bleken geene wolken 'e !ljn. doch met het noorderlicht in verband te staan. Ten 7 n. 15 m, "ss een dergelijke groote witte vlek juist voor het sterrebeeld den Arend, dus nog benoorden de evennachtslijn van den hemel, maar in deze vlekken "as ook eene beweging naar hel zuiden waar te nemen, zoodal ten 7 u. s® ui. de band, dien zij vormden, eenige graden ten zuiden van de even* "achtslijn aan den hemel liep. Ten 7 u. 42 m. school nog een breede straal 'P door het vierkant van den Grooten Beer, tot aan d van den Kleinen f"; deze breede straal verplaatste zich daarna westwaarts, totdat hij ua eenige minuten zich oploste. Ten 7 u. 54 m. was er eene prachtige zooge naamde vallende ster, die bijna verticaal nederdaalde en wel van de ruimte tusschen de Lier eu den Draak door het sterrebeeld Hercules heen. Ten 8 ure verdwenen de laatste wolkachtige vormen in het zuiden, ook zag ik in het noorden geene stralen meer opschieten. Daarna bleef nog geruimen tijd het overblijvende licht in het noorden zigtbaar. Gedurende de afgeloopen maand September zijn per Rijnlandschen stoom tram (LeidenKatwijk) vervoerd 19816 personen, met eene opbrengst van ƒ3662.85, zjjnde ƒ14.20 per dag en per kilometer; sedert 1 Januarjj 1882 242162 personen, met eene opbrengst van 36543.23, zjjnde 15.60 per dag en per kilometer. Bij kon. besluit is bepaald, dat, ook wat hel pensioen betreft, de mu zikanten der infanterie zullen zijn gelijk gesteld, de kapelmeester aan den graad van adjudant-onderofficier, de onder-kapelmeester aan den graad van sergeant-majoor, en de overigen aan den graad van sergeant. Gedurende den aanstaanden winter zullen de oefeningen in de rijkunst, zoowel voor officieren van onbereden wapens en diensten, als voor de mili taire studenten voor de geneeskundige dienst en kweekelingen van 's rijks veeartsenjjschoolin de garnizoenen waar zich bereden corpsen bevinden Ie Leiden echter voor zooveel daartoe paarden beschikbaar zijn weder op den gebruikelrjken voet plaats hebben. Met de stoomschepen der Maatschappij "Nederland", die op 14 en 25 dezer maand van Amsterdam naar Batavia vertrekken, zullen op die dagen regtstreeks uit Amsterdam en op 24 October en 4 November e. k. over Marseilleregtstreeks brieven en andere stukken naar Atjeli kunnen ver zouden worden. Het stoomschip Conrad, op weg naar Amsterdam, is op 2 October Aden gepasseerd. Voor de acte als onderwijzer werden te 's llage 10 candidaten geëxa mineerd. Er werden 5 algewezen. Toegelaten werden de hh.: M. de Kool. uit Ridderkerk; E. Levie, uit Brielle; W. A. Viertelliausen, uit Rotterdam: C. Vrij, uit Vierpolders, en A. D. Zeylmans, uit Oostvoorne. De in den laalslen lijd aangewende pogingen, om uaauwe relatiën met onze stamverwanten in Zuid-Afrika te zoeken, hebben op nieuw eene schrede in die rigting gedaan door de oprigting der Maatschappij tot bevordering der handelsbelangen tusschen Nederland en Zuid-Afrika, waarvan de acte Zaturdag jl. gepasseerJ werd. Deze maatschappij stelt zich ten doel als agent werkzaam te zijn voor Nederlandsehe fabrikanten en handelaren of hier vertegenwoordigde buitenlandsche firma's. In Zuid-Afrika werd dit. plan door invloedrijke mannen met genoegen vernomen. Tot bewijs dat men zich geheet belangeloos aan deze zaak wil wijden, kan dienen, dal de directeur het hem aangeboden salaris van de hand wees, totdat het suc ces der maatschappij als verzekerd kan worden geacht. (//bi.) De twaalfde gewone algemeene vergadering van den Nederl. Protestan tenbond zal plaats hebben te Groningen 30 en 31 October. Maandag 30 October, des avonds ten 6 ure, zal in de Marliui-kerk eene feestelijke gods dienstoefening gehouden worden, waarin als spreker zal optreden d*. J. van Locnen Martinet, pred. te Zwolle, en een zangkoor zich zal doen hooren onder leiding van den heer J. II Bekker, met orgelspel van den heer J. Worp. Dingsdag morgen ten 10 ure algemeene vergadering in de bovenzaal van de Harmonie. Dingsdag avond ten 7 ure openbaar debat in de groote zaal van de Harmonie. Omtrent het gebeurde te Noordw ijkerhout deelt de IV. li. C. het vol gende mede: De getroffene, die nog in leven is, doch wiens overlijden ieder oogenblik verwacht wordtheet C. B.was ongehuwd en kostwinner zijner moeder. Tusschen den moordenaar en zijn zwager C. B bestond sinds lang reeds eene vecte, omdat C. B. meende, dat v. d. B. zijne vrouw slecht be handelde. Den avond van den moord kwam C. B.die wat ruim aan Bacchus scheen geofferd te hebbenweder bij J. v. d. B. daarover twist zoeken. Toen v. d. B. dit ten laatste begon te vervelen, wierp hij zijn zwager de deur uit, doch deze kwam terug en weder werd hij de deur uitgeworpen; v. d. B. dreigde toen levens hem te zullen doodschieten en volvoerde tegelijkertijd zjjne bedreiging; het schot kwam niet in den buik, maar in de linker borst. Het geweer was geladen met stukken van een tinnen lepel. Voor het geregtshof te AmsterJam stonden gisteren teregt L. J. Chris- tiaans, K. W. Bourié en C. W. Schras, bedienden der kasverceniging. Zij waren beschuldigd van 1». valschheid in geschrifte van koophandel, drie malen gepleegd, door verandering van de icrklaringen of feiten, welke die

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1