Naar men verneemt zou door een landbouwer van den Hoorn, op Texel, een geweerschot zijn gelost in de rigling van het rijtuig, waarmede de heer Ebl. Weerdingen, pred. der herv. gemeente, die naar Chaam ver trok, het dorp verliet. Niemand werd getroffen. Er heelt een onderzoek plaats. Men meldt uit Tiel aan de 01. R. C.Voor een paar dagen begaf de alhier wonende landbouwer V. zich met zijne vrouw des avonds om 7 ure van huis, om hun vee uit de weide te halen, die op het punt stond door het hooge water overstroomd te worden. Toen zij ongeveer een uur later aan hunne woning terugkwamen, was hunne ontsteltenis groot. Men had de buitenvoordeur en de linnenkast, die in het woonvertrek stond, open gebroken. De verbazing van den man was echter spoedig geweken, toen h|j van zijne vrouw vernam, dal het geld, kort te voren uit de linnenkast genomen en op eene andere plaats geborgen, nog aanwezig was. Bij het nazien van hun goed werden geen andere voorwerpen vermist dan een horloge en eene gouden broche. De politie deed terstond onderzoeken heden is hel haar gelukt de ontvreemde voorwerpen te ontdekken en in beslag te nemen. De vermoedelijke daders zijn opgespoord. Zatnrdag heeft de minister van justitie, vergezeld van den commissaris des konings in Overjjsseleen bezoek gebragt aan de Ommerschans. Des middags heeft de heer Modderman bij den heer Geertsema gedineerd en Zondag brag! Z. Exc. een bezoek aan de Geschiedkundige Overjjsselsche tentoonstelling te Zwolle. In de afgeloopen maand is te Frederiksoord 106 millimeter regen ge vallen. De gemiddelde regenvat van de Septembermaanden 1873 tot 1881 was 84 mm., zoodat er nu 22 meer gevallen is. Van genoemde reeks ja ren was September 1876 alleen hooger dan nunamelijk 129terwijl Sept. 1873 101 mm. leverde. Een der beambten van de tram tusschen Vlissingen en Middelburg is van den wagen gevallen, waardoor een zijner beenen werd afgereden; kort daarna is hij overleden. De man laat eene vrouw en 7 kinderen na. Uit Bergen op Zoom zijn twee onderofficieren van het 3« reg. infan terie heimeljjk naar Belgie verdokken, ongeveer 270 uil de gelden der soldaten-menage medenemende. Onder Uelestralen, in Limburg, ontstond Zondag avond twist tHsschen den herbergier en twee zijner gasteneen vader en diens zoon. De twist liep zoo hooidal de herbergier een revolver loste, waardoor de vader gedood werd en de zoon een kogel iu deu arm kreeg. De dader is aan gehouden. •s GRAVENIIAGE 3 October Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsclien Leeuw d'. G. Stekoulis, ver égenwoordiger van Nederland iu deu internationalen gezondheidsraad te Konstautinopel. Aan de artsen J. C. Voigt en R. Herschel Rozenzweig, beiden geboren te Paarl (Raap de Goede ll -op), is vergunning verleend de geneeskunst uit g van oonogsvaar- buigen, onder voorwaarde dat zij de wettelijke bepalingen omtrent de uit oefening der geneeskunst in Nederland stipleljjk nakomen. De scheepsklerk P. van Teutem wordt geplaatst aan boord van het opleidingschip Admiraal van tf assenaer. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen de be grooting voor Ommerschans en Veenhuizen, dienst 1883. Tot rapporteurs over de Indische begrooling voor 1883 zijn benoemd de hh. Cool, van Del den, voorzitter, van Gennep, Blussc en \V. K. van Dedem. Tegen Maandag aanstaande is de interpellatie bepaald van de hh. Dirks en van der Schrieck, over waterstaatsaangelegeuhedeu. Daarna beslissing over de conclusion van aanhangige rapporten. UI T N L A N ISCH K B K K I G TEN. K Ui K I, A I». LONDEN. 2 October. Vrijdag II. is de alderman Knight gekozen tot lord-mayor voor het volgend jaar, als opvolger van sir J. W. Ellis. In den gemeenteraad van de City zal het voorstel gedaan worden om aan generaal Wolseley. die sedert den oorlog tegen de Ashantijnen eere burger der City is, een adres van gelukwensching aan Ie bieden in een gouden kist je en aan admiraal Seymour het eerebitrgerschap en een eeredegen. De Londensche afdeeling der lersche «Land-league" heeft den eersten minister afsclirilt toegezonden van eene resolutie, waarin verlangd wordt, dat de regering Arabi-pacha minstens met dezelfde onderscheiding zal be jegenen als zij onlangs aan een anderen in gevangenschap geraakten patriot, met name Cetewayo. betoond heeft, en niet zal toestaan, dat de nobele Arabier aan de wraak van begeerige en op woeker beluste houders van Egyptische bonds prijsgegeven of opgeofferd worde. Op de Theems heeft eeue proefneming plaats gehad met electriciteit als beweegkiacht. Meo beproefde een ijzeren schroef bootje van 26 voet lengte, 5 voet breedte en 2 voet diepte, voort te stuwen door middel van opgehoopte electriciteit. lie onder den vloer van het vaartuig geplaatste accumulators bevatten voorraad voor vier uren. Het scheepje liep niet eene snelheid van acht knoopeu. Volgens de Daily IVews zijn bij den brand te Cairo voor 15 dagen rantsoenen voor 25000 mail verloren gegaan en lubben de inboorlingen hunne, vreugd over dit feil volstrekt niet verborgen gehouden. De overwinning der Engelschen te Tel-el-Krbir heeft de geestdrift der Muzelmannen in Syrië plotseling doen bekoelen. Vooral te Damascus was hel berigl eene verpletterende tijding. Men had daar namelijk kort te voren feest gevierd wegens eene groote overwinning van Arabi, waarbij de hertog van Connaught krijgsgevangen gemaakt en waardoor de koningin gedwon gen was tot hel aannemeu van al de voorwaarden, die men haar gesteld had en die inhieldendat Engeland eene oorlogsschatting aan Egypte betalendat de Egyptische staatsschuld werd te niet gedaandat de En. gelsche troepen met omgekeerde wapenen Egypte zouden verlaten; dn Wolseley en Seymour onthoofd zouden worden, en dal de koningin prinses Beatrice ten huwelijk zou geven aan Arabi-pacha. Markies van Lorne, gouverneur-generaal van Canada, maakt thans met zjjne gemalin eene rondreis door Britsch Columbia. Hjj wordt er overal met geestdrift ontvangen. Te Victoria (Van Couver's-eiland) werd eene land bouwtentoonstelling door prinses Louise en haar gemaal geopend. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de admiraal van het Amerikaanscln eskader in de Chinesche zee in last heeft gekregen een schip naar Korea it zenden en aan den Amerikaanschen gezant te Peking Ie doen weten, dat het tractaat, met Korea gesloten, voorloopig niet zal worden geratificeerd. KKAKHKIJ H. De minister van financien heeft de door zijn voorganger Say ontwor- pene begrooting gewijzigd. De overeenkomst met de spoorwegmaalschappj van Orleans, waardoor de schatkist in het bezit zou geraakt zijn van 200 millioen en waarvan Say als het ware den grondslag zijner begroot ing heelt gemaakt, is door den heer Tirard niet overgenomen. Ten behoeve van de nationale bibliotheek te Parijs is voor hel loo- pende jaar op de begrooting gebragt, als gewone uitgave, 1.174.000 Ir., van welke 230.000 fr. is voor inbinden en 500,000 fr. voor catalogiseren, Bovendien is er 6,650,000 fr. toegestaan voor aankoop van huizen en gron den in den omtrek der boekerij, ten einde haar, om brandgevaar te voorko men, van alle omliggende gebouwen af te scheiden. De Decentralisation van Lyon verzekertdat de heer Gambetta bin nen kort in die stad eene groote politieke redevoering zal houden, waarin de quaestie van den «scrutin de liste" besproken zou worden. Deze reis zou de beweging inwijden, welke leu gunste van de nieuwe wjjze van stemmen voorbereid wordt. Gisteren morgen ten 4 ure is te Parijs aan den oosleljjkeu horizou eene prachtige komeet met grooten staart waargenomen. De koetsier eener vigilante te Parijs heeft Donderdag ouder eene der banken van zijn rijtuig een zorgvuldig ingebakerd kindje gevonden, dat ongeveer eene week oud en door twee jonge vrouwen, die hij naar ltd station van St. Lazare gereden had, daar verstopt scheen te zijn Er zjjn onverwijld nasporingen begonnen en bel wicht is inmiddels naar een von delinghuis gebragt Omtrent den diefstal van gouden penningen uil het mii-eum te Gre noble wordt nader medegedeeld, dat de geplunderde vitrines 35 in getal zijn en alle met hulp van valsche sleutels geopend. Niets minder da 1911 penningen zjjn verdwenen, waaronder een groote van goud Be in trinsieke waarde van het geslolcue als metaal wordt op 20000 Ircs. gt- schat, doch de werketjjke waarde is. wegens de zeldzaamheid der meeste penningen, onberekenbaar. «U1T8CHLAIVD. Een onderzoek dat de Pruissische minister van landbouw laat instellen naar het in dit jaar overstroomde gedeelte van het rjjk en de daaruit voort gevloeide schade, zal zich thans ook hebben uil te strekken over de Ihans in de provincie Saksen plaats gehad hebbende oversiroomingm. Helaas ii het gebleken dal de ramp daar veel grooter omvang heelt aangenomen du aanvankelijk werd vermoed, en zal het zeer de vraag zijn of niet tol voor ziening in den nood bijzondere geldmiddelen vereischt zullen worden, bjji. door uitvaardiging van eene noodwet, als vroeger voor Sileziê is geschied Uit Baden-Baden wordt gemeld, dat de verjaardag van de keizer» daar met de gebruikelijke plegtigheid gevierd werd. Aan bet feest-gastoml heeft ook de groothertog van Saksen deelgenomen. Des avonds was er eene kleine soirée bij de keizerin. In het aquarium te Berlijn is uit de haaijeneijerendie zich aldaar» bet broedbekken bevinden, de eerste haai te voorschijn gekomen. De broed- tjjd heeft 145 dagen geduurd, liet dier doorbrak den bovensten rand ru het kussenvormig ei, schoot er uit en liet zich dadelijk op den bodem vu het bekken neer. De lengte van den jongen haai bedraagt ongeveer 8 eet timeter. De kleur was eerst wit; later begonnen zich de donkere vlekken op de huid te vertoonen. Onlangs was de vrouw van een koopman in Oosi-Pruissen op dt vlugt gegaan met een kantoorbediende van haren echtgenoot15000 nart medenemende. De man ging zijne vrouw niet achterna, maar telenra| lieer* naar Hamburg, dal men het paar naar Amerika kon laten vertrekken met 11000 mark reisgeld, en dat men hem de overige 4000 mark moest leng zenden. Maar nog voordal dit telegram te Hamburg aankwam, wasdt kantoorbediende met bet geld verder gereisd, de vrouw achterlatende plaats van de verwachte 4000 mark ontving de echtgenoot eeue rekeniit der verblijfkosten zijner vrouw te Hamburg, met verzoek bovendien, gel' te zenden voor hare terugreis. De berigten uit Zwitserland betreffende de overslroomingen to treurig. Er viel weer veel regen; de sneeuw bedekt voetenhoog de berg passen vooral de Bernardino en de St. Golhard. Tusschen Göscheneu» Andermatt worden de reizigers met posisleden vervoerd. Eene menigte v«, vooral schapenis omgekomen. OOSTEKK IJ K. De regtbank van TriCst heeft een hevel van gevangenneming uiig» vaardigd legen den voortvlugligen medepligtige van Wilhelm Oberdouk, man, die op 16 September te Bouchi iu het bezit van bommen gevondenn in hechtenis genomen werd. Die medepligtige heel Demeter Rogasa, it? boortig uit IstriC en 26 jaren oud. RUSLAND. Te St. Petersburg is het regisgediug algeloopen legen de staat kundige dadigers Nagorry, Jewssejew, Chochlow en Kusjumkin, beschuldigd

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2