HlhSdM (oiirwi, V. 252. 1882. D1NGSDAG 3 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel aars 1.50, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers lijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prfls der AdvertcnliPn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 2 October. Blijkens het sect ie-verslag van den gemeenteraad over de ontwerp-bc- grooting voor 1883 heeft men bij de behandeling der inkomsten de aandacht gevestigd op het vervallen van het contract met 15 Sept. 1883 omtrent het gebouw op de Lammerenmarkt, ingerigt tot armkerk. en den wensch ge uit, dal tijdig aan den raad een voorstel zou worden gedaan omtrent de bestemming, welke voortaan aan dat gebouw zal worden gegeven. Men vestigde ook de aandacht op het gering bedrag, dat de gemeente genoot van bet door haar aan de bank van leening verstrekt kapitaal ad 90000. naauwelijks 3 pCt. De vraag werd geopperd of het niet wenschelijk ware, dat de gemeente zich aan de zaak onttrok en het op beleening geven geheel aan particulieren overliet. Nog werd de aandacht gevestigd op het met 1 Sept. 1883 vervallen van het contract van verpachting van liet baggeren inde wateren der gemeente, zoomede omtrent de haardasch, de vuilnis en het puin. Ook wat deze zaken betrof verwachtte men, dat tijdig een voor stel aan den raad zou worden ingediend, ten einde te kunnen beoordeelen of men op den ingeslagen weg zon voortgaan, dan wel de stadsreiniging in eigen beheer nemen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pijjzen ƒ36, ƒ1850, ƒ4 en 1.95de laagste ƒ35 ƒ18, ƒ3.00 en ƒ1.90. Heden morgen is op de Haarlemmerstraat ecne vrouw door «ene biroerte getroflen; zij is naar hare woning overbragt, alwaar zij spoedig overleed. Heden namiddag omstreeks half twee waren eenige kinderen aan de langestraat bezig met spelen bij twee schragen, waarop een balk was nedcr- gelcgd. liet gevolg was, dat de balk er afviel en een 7-jarïg jongentje, ge naamd II. S.wiens ouders niet te huis waren, aan het hoofd werd verwond. De knaap werd onmiddellijk door dr. D. geneeskundig behandeld. Ten 2 ure is door een drietal kleine jongens met een lucifer het gordijn inbrand gestoken bij V. aan de Hooigracht, en wel aan de straatzijde door het geopende raam De bewoonster, juist de kamer binnenkomende, heeft door het aftrekken van het gordijn de vlam gebluscht. Een onderzoek wordt ingesteld. Men schrijft ons bel volgende: Het eerste Jnnij-nommcr van l Illus- tralion voorspelde een warmen zomer, waarschijnlijk op grond dat de laatste helft van Mei en enkele dagen van Junij zoo fraai waren geweest. Graauwe lachtengeen dag bestendig weer, een zomer slechts in naam, altijd regen, volgden. Er waren ijsbergen van Spitsbergen losgeraakt en ilc/c smolten, verdampten en vervulden derhalve den dampkring met zoo veel vochtw erd daarna voorgewend Tegen het laatst van Augustus, toen iedereen zich overtuigd gevoelde dat de lang verbeide zomer outbroken had, kwam in de Retue inensitclle /"astronomie populaire de bemoedigende voorspelling 'oor dat, de tegenwoordige toestand der zon in aanmerking genomen, eene buitengewone biitc tegen liet laatst van den zomer en hel begin van den herfst kon verwacht worden. De waarheid zal misschien ook hier in liet midden liggen, want daar geen der voorspellingen is uitgekomen, zullen hel de ijsbergen gedaan hebben. I e badplaatsen hadden ruimte voor honder den, maar de badgast weifelde. Men kwam, zag en vlood voor de gure najaarsbuijen op zoo meuigen zomerdag, liet anders zoo aanlokkelijk, be drijvig strand was schier verlaten. Men zocht zijn verdriet te verzetten door liet geven van bals, niets dan bals in het midden van den zomer in badplaatsen, blijkbaar met liet doel om zich, zoo liet mogelijk was, warm lc dansen. Het anders zoo gezellige buitenverblijf met zijne lommerrijke dreven en bloeijcnrie bloemen bood weinig aantrekkelijks aan. De plasregen had de steeds beslijkte paden van den hof ontoegankelijk gemaakt, tic lust van het landleven verging, bij het door stormen gezweepte hout. dat voor tijd van blad werd beroofd ol reeds vroegtijdig de sporen van den herfst droeg. Het kastanjeblad hing verschrompeld aan den boom en de bruine beuk verloor weldra al zijn lommer. De roos was met eene menigte schoone bloemen beladen, maar van de gezwollen knoppen bogen er zoo vaak. bezwaard dnor feilen regen, naar den grond en vielen dan zonder te ontlui hen al. Bij de veelvuldige teleurstelling, die akkerbouw en tuinderij onder- vondenhad de landman nog de minste reden tot klagen. Van Mei af had wj voldoende gras, ofschoon het door de aanhoudende nattigheid wel eens dreigde te verminderen. Het rundvee was gezond en tegenspoed met de zuivelbereiding had hij niet. Hij won genoegzaam iiooi, hoewel liet dik wijls niet droog, soms half groen werd gezameld, terwijl bij verscheidene landlieden de hooibouw niel minder dan negen weken duurde. Doch de landman kan met zijn gewonen voorraad onbezorgd den winter afwachten, ccn voorregt, dat duizenden, naar gelang van liuti bedrijl, ontzegd is. Bij het departement van bnitenlandsche zaken is bet volgende berigt cmtreut den oogst in Rusland ontvangen, door den Nederlandschen consul 'e Wiitdau aan den gezant te St. Petersburg ingezonden: »l)e omstandig heden van weder zijn over het algemeen gunstig geweest. Een vroegtijdig 'n zacht voorjaar, aanhoudende warmte gedurende den zomer hebben vol lende op de gewassen gewerkt, doch was eene meerdere vochtigheid voeger wenschelijk geweest. Het resultaat van den oogst is meest vol- whde uitgevallen. Van tarwe en rogge werd eene goede mtddelopbrengsl ingebragt. Gerst en haver hebben eene cenigzins mindere hoeveelheid en gedeeltelijk ligte qualtteit geleverd. Aardappelen beloven slechts een mid delmatig gewas." Het voorstel van wet van de heeren Uombach, Zijlkcr, Wiclsers en Kool, houdende afschaffing van den ijk der gasmeters en vervanging van dien ijk door een facultatief onderzoek, is het amendement, door hen als commissie van rapporteurs in .lunij li. voorgesteld op art. 1 van het toen aanhangig ijkontwerp. Zij betoogen, dat de gasmeter in beginsel verwer pelijk is, dat hij de theoretische vereisclHen voor den ijk van eene maat mist. evenzeer ais de practische. Het facultatief onderzoek hebben zij in de plaats willen stellenomdat zij een overgangsmaatregel wenschelijk achten. Door de geneeskundige staats-commissie zijn tol arts bevorderd de hh. S. A. Norden en A. 11. Hermans, med. doctorandi, en is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de hh. W. Uter- molilen, med. doctorandus, en J. van Gelder, cand.-arts. Met zekerheid kunnen wij mededeelenzegt Sieb., dat bij het hoofd bestuur der Internationale koloniale uitvoerhandel-tentoonstelling, die in 1883 te Amsterdam zal gehouden worden, ook in de 4de sectie (bijzondere tentoonstellingen) doorloopende bloemcn-exposities zullen georganiseerd wordenwaartoe ecne speciale subcommissie eerstdaags zal worden be noemd. De heer dr. E. C. Biicbner. lid der eerste kamer voor Noordholland, is in G8-jarigen ouderdom te Amsterdam overleden. Vrijdag ochtend gins een vlet met mannen, behoorende tot de equi page van het ramschip Schorpioenuil de haven van liet Nieuwediep in zee, tol het verrigten van eenige werkzaamheden aan de rainschijf ter reede. Door het aanwakkeren van den Z.Z O. wind, vergezeld van zwaren rezen, begon men te vreezen. dat de bemanning in gevaar kon verkorren zoodat de kapt.-luit. ter zee Joekes, kommaudaot van de Schorpioenmet den mecsicu spoed de sioom-sleepboot Hercules Ier opsporing uitzond, welke dan ook in den namiddag vlet en bemanning behouden in de haven bin- neubragl. Tot adsistent bij het onderwijs in de natuurlijke historie bjj de rijks universiteit te Utrecht is benoemd de lieer dr. J. F. van llemmelcn. Van de Zaturdag ie Nijmegen gehouden wedrennen was de uitslag als volgt: I. Nationale prijs. Harddraverij van inlaiutsche paarden, locbelioorende aan Nederlanders, onder den man gereden. Prijs ƒ700 en 2/3 der inleg gelden behaald door de Apolio van A. II. Jurgeiis te Oss. Premie: ƒ150 en 1/3 der inleggclJen door de Willem III, van I'. Brommer te Zijpc. II. Wedren op de vlakke baan voor paarden van alle landen en rassen. 3 jaar en ouder. Prijs /1500. behaald door de Bo'aiue van den burggraaf de Buisserel te Gasteau; premie, de inleggelden en forfeits, door de Factor van den beer Metelerkamp te Leiden. 111. Prijs van de stad Njjisegen. Officiers Steeple chase, voor paarden van alle landen en rassen. 4 jaar en ouder, eigendom van en gereden door officieren van liet Nedcrlandsclje en Nederlaudscb-lmUscbc leger. Prijs 500, door de Queen Louise, van den beer Metelerkamp lc Leiden; premie, de inleggelden en forfeits, door de Clontarf Boy, van den heer Wijnstroom, ritm. 3e huz. te 's Gravenbage. IV. Gelderland Stakes. Selling Siceple chase voor paarden,van alle lan den en rassen, 4 jaar en ouder. Prijs ƒ1500 en 2/3 der inleggelden en forfeits, door de Cartel van den vrijheer von Cramm te Driburg. Premie, 1/3 der inleggelden en forfeits door de Lohengrin van den heer R. Then- Bcrgh te Werne bij Hamm. V. Internationale harddraverij. Voor paarden van alle landen, rassen en ouderdom, ingespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Prijs 15C0 en 1/3 der inleggelden en forfeits, door de Lady Annie, van Au trotting two words in Frankrijk. Premie de Zmeika, van A. Duhamel in Frankrijk. VI. Aanmoedigingsprijs. Hurdle-race voor paarden van aile landen, ras sen en ouderdom, eigendom van Nederlanders. Prijs ƒ750, door de Clontarf Boy van den heer Wijnstroom te 's Gravenbage. Premie: de inleggelden en forfeits, door de Japonaise van den lieer O. I). van Diepciibrnggc ie Ziilplien. Vil. Handicap. Wedren op de vlakke baan voor paarden van alle lan den rassen en ouderdom. Prijs 10G0 en 2/3 der inleggelden en lorfcits door de Florence, van den beer baron de Rlomlel. Ie Brussel. Premie: 1/3 der inleggelden en forfeits door de Borainc, van den burggraaf de Buis- j seret te Gasteau. Van Schiermonnikoog meldt men aan de :V. B. C.Vrijdagochtend j geraakte liet geheele dorp in opschudding, door bet geroep van "brand", Uit de schuur van liet logement Schaafsma sloegen rook en vlammen h naar buiten, en weldra stond deze met den bclcndcnden timmermanswinkel in brand. Al de dorpel ngen snelden spoedig ter hulp. en jong en oud I weerde zich om water aan te dragen. Spoedig kwamen ook de beide spui- j ten van de vuurtorens aan, «n mei behulp van deze gelukte liet den brand j in zooverre meester ie worden, dal bet buis bewaard b'ecf De brand j: schijnt aangekomen te zijn door liet spelen van kinderen met lucifers in p de schuur. In de laatste 50 jaren was er in hel dorp geen brand geweest, zoodat er geen georganiseerde brandweer bestaat; trouwens in den zomer ontbreekt tiet bier geheel aan mannelijk personeel, zoodat de pompen van de sjmii door jonge meisjes moesten bediend worden. Gelukkig waren alle

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1