LEIDSCHE COURANT. 1882. MAANDAG 2 OCTOBER. V. 231. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ1.50, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. STADS-BE RICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op aanstaanden Dinsdag 3 October, den gedenk dag van Leldens Ontzet, eene MiZIEKUITVOERING zal gege ven worden, des namiddags van 3-4 uren op de Korenbeursbrug en des avonds van 8-10 uren aan de Beestenmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 30 September 1882 E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter algemeene kennis, dat het Bureau van den Burgerlijken Stand op aanstaanden Dinsdag den 3d,D October uitsluitend zal geopend zijn van 13-3 uren des namiddags. De Burgemeester voornoemd Leiden, 30 September 1882. DE KANTER. Ter Gemeente-secretarie is, in druk, tegen betaling van 40 cents, ver krijgbaar liet Algemeen Verslag van het verhandelde in de Sectiën van den Gemeenteraad, bij het onderzoek van de ontwerp begroting dezer Gemeente, voor het dienstjaar 1883. B IN X EN L A N DS C II E IJ li KI G T li N. LEIDEN, 30 September. Hel verslag omtrent het verhandelde in de sectiën van den gemeente raad bjj hel onderzoek van de ontwerp-begrooting voor 1883 is verschenen. Blijkens dal verslag werd in eene sectie de aandacht gevestigd op het hooge eijlcr der bcgraoting in liet algemeen en van de plaatselijke directe belas ting in het bijzonder, waardoor ook de raad moest worden aangemaand tot zuinigheid in het beheer en het voteeren van uilgaven. Bij de belasting- verordening was een bedrag van ƒ150.000 toegestaan, en nu reeds eene som van ƒ139.500 uitgetrokken, in weerwil dat voor opbrengst van het vergunningsregt in zake de drankwet ƒ12000 in ontvangst werd gebragt en een hoog bedrag als winst der gasfabriek, zoodat, ware de drank wet niet ingevoerd en laatssgeuoemde inkomst lager geraamd, bij meer dere aflossing van het aan de gasfabriek verstrekte kapitaal, het maxi mum, in de belasting-verordening genoemd, reeds zoude moeten wor den overschreden, liet onderwijs vorderde ongeveer drie tonen hoezeer erkend werd, dat die uitgave grootendeels een gevolg was van de door de wet opgelegde verpligtingen, zoo viel het echter in hel oog, dat op enkele posten besparingen mogelijk waren en het middelbaar onderwijs een schat vau geld verslond. Tegen deze beschouwingen werd, wat hel financiële betreft, opgemerkt, dat wanneer men van het eindcijfer aftrok de posten, die in uitgaaf en in ontvangst tot een gelijk bedrag waren uitgetrokken en de bijdragen en sub- sidiën van het rijk, dat eindcijfer tot een bedrag van ongeveer 600.000 werd teruggebragt. Het betrekkelijk hoog eindcijfer der plaatselijke directe belasting liet zich overigens gerecdelijk verklaren door de drie volgende omstandigheden. De dienst 1881 zoude, wanneer tot het aangaan van eene geldleening, tot dekking der buitengewone uitgaven over dal dienstjaar, ware overgegaan wel is waar slechts een batig saldo van ongeveer ƒ2000 hebben opgeleverd, doch dit is een gevolg van het besluit van den raad om de plaatselijke directe belasting niet te heden tot het volle op de begrooting uitgetrokken bedrag van ƒ120,000, maar dat bedrag te verminderen tot ongeveer 109.000, opleverende een verschil van ƒ11000. Vervolgens het uitstel in de uitvoering van de werken tot uitbreiding van de gasfabriek, ingevolge de daaromtrent door den raad genomen besluiten, waardoor de •eerste aflossing van de onlangs aangegane geldleening, op de begrooting van 1883 tot een bedrag van 6000 uitgetrokken, geheel uit de gewone inkomsten moet worden gevonden en niet door eene aflossing van de gasfa briek wordt gedekt. Eindelijk de uilvoering van de voorschriften van het kon. besluit van 1 Mei 1882, ten aanzien van den bouw en de inrigting van schoollokalen en meubilair, waarvoor, zooals uit de mem. van toel. blijkt, eene uitgave van ongeveer 18000 wordt gevorderd, welke uitgave speciaal de begrooling voor 1883 drukt. Tegen de beschouwingen wat het onderwijs betreft werd aangevoerd, dat men dezen tak van dienst niet altijd alleen van de financiële zijde moest beschouwen, maar meer moest letten op de heilzame gevolgen aan eene behoorlijke inrigting van het onderwijs verbonden. Waren de finan- cieele lasten, die uit dien hoofde aan de gemeente worden opgelegd, onte genzeggelijk zwaar, niet uit het oog moest worden verloren dat die uitgaven in geenen dcele improductief waren. Het getal der in het Werkhuis alhier opgeuomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 48 tot 65 volwassen personen en 7 lot 10 kinderen. Gedurende deze week zijn op //Rhijnzigl" genomen 59 zwembaden door heeren. Het totaalcijfer der zwembaden gedurende dit saizoen be draagt 12240 voor heeren en voor 831 dames. Vijf en twintig leerlingen legden hun examen af als geoefend zwemmer, waaronder zes in het eerste leerjaar. -- Woensdag avond aanst. zal, blijkens hierachter voorkomende aankondi ging, de Cur-Capelle onder directie van den heer Kronigoud-kapelmeester bij de infanterie, een concert (strijk-orchest) op Zomerzorg geven. Het gezel schap, waarover de heer Kronig den scepter voert, bestaal uil 27 artisten, waaronder uitstekende krachten. Het gaf gedurende deze maand eene reeks muziekuitvoeringen in den tuin van het hotel van den heer Maassen te 'sGravenhage en mogt daarbij ongemeenen lof iuoogsten. Wij vertrouwen, dat men ook hier gaarne met dit gezelschap kennis zal willen maken; de gelegenheid staat daartoe tot uiterst matigen prijs open. Naar wij verne men zou de heer Kronig, bijaldien hij er in mogt slagen den bijval van het publiek te verwerven, voornemens zijn nog enkele concerten te doen volgen. Men schrijft ons: In Mei lieten de boeren buitenwater in de polders in omdat het zoo droogde en er in wel zes maanden geen regen van be lang gevallen was. Nog vóór den langslen dag, dus met den hoogsten zonnestand, beijverde zich iedere polder het overtollige water kwijt te raken, dat de regen bezorgd had. Men vreesde toen dat het levende water werd weggemalen, om spoedig zich weer met dood water uit hun boezem te moeten behelpen. Tot op den huidigen dag hebben ecliter vanj toen af poldermolens en stoomgemalen bijna niet stil gestaan, en zijn Rijnland, Delfland en alle andere waterschappen er steeds op bedacht geweest den stijgenden boezem naar zee te ontlasten. Worden de voorgestelde wetsontwerpen tol bekrachtiging van provin ciale belastingen tot wet verhevendan zal over 1883 in twee provinciën een hooger, in twee overige een lager en in de overigen een gelijk getal opcenten worden geheven als voor het loopende jaar. De staten van Gel derland besloten het getal opcenten op de grond- en personele belastingen met anderhalf te vermeerderen. Voor Friesland wordt het cijfer der opcen ten op de grondbelasting met 3, op het personeel met 1% verhoogd ter voorziening in aflossing en rentebetaling van de geldleening voor publieke werken. In Zuidholland en Groningen wordt het getal opcenten op de grondbelasting met twee en op het personeel respectiveljjk met een en twee verminderd. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in 1883 een vergelijkend examen zal worden gehouden van adspiranten, dingende naar de betrekking van scheepsklerk bij de zeemagt. Het aantal beschikbare plaatsen en de vereischten voor het examen, die vermoedelijk eenige wijzigingen zullen ondergaan, zullen nader worden opgegeven. Door de geneeskundige staats-commissie is tot arts bevorderd de heer J. Bartolotti Rijnders en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de hh. H. K. J. D. van den Bussche en J. C. Huysmans, allen cand.-artsen. Van 1 October 1881 tot 1 September 1882 zjjn 353 jongens bij de Nederl. marine in dienst gel reden. HH. MM. de koning en de koningin zullen zich morgen ochtend ten 9 uur 45 m. per Rijnspoor naar het Loo begeven. Het ccntraal-comité tot het inzamelen van gelden voor de nagelaten betrekkingen der bemanning van Zr. Ms. rammonitor /idder en hel verdee- Ien dier gelden berigtdal het comité in zijne jongste vergadering zich heeft zamengesteld als volgt: Vice-admiraal R. L. de Haes te Willemsoord, pre sident, burgemeester van Amsterdam m'. G. van Tienhoven, vice-president; burgemeester van Rotterdam mr. S. A. Vening Meinesz; burgemeester van 'sGravenhage mr. J. G. Paiijn; luit.-generaal N. van Willes, te 'sGravenhage; secretaris-generaal bij het dep. van marine L. J. T. Brockhoff, te 'sGra venhage; jhr. C. llartscn, te Amsterdam, lstï penningmeester; mr. E. N. Rahuscn, te Amsterdam, 2dc penningmeester; .1. van de Ven, griffier bij de

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1