Voor de onderw rjzersactc zijn te 's Ilage 10 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zijn de hh.: J. A. Boer, J. Koorengevel. L. A. Marks, M. van der Sluis, A. Smoor eu J. de Wit, uit Schiedam; J. Engelbregt en J. II. de Ruwe, uit Gouda, en A. Vervoorn, uit Rotterdam. liet stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Batavia, is op 28 Sept. te Marseille aangekomen. De Prins Frederik, op weg naar Batavia, pas seerde op 27 Sept. Malta. Te Katwijk aan Zee zijn van 20 tot 26 Sept. 6 schuiten van de haring- visscherij aangekomen, te zamen met 1045 kantjes pekel- en 154,000 stuks steurharing. De aanvoer blijft schaarsch. Door Katwgker en Zandvoorter schuiten' wordt dagelijks versche visch aangevoerd. Üp 23 September 11. huurde zekere zich noemende Louis Cuis of Curi, voorgevende wijnkooper te zijn, oud naar gissing 30 jaar, sprekende ge broken Hollandsch met Belgischen tongval, vergezeld van eene vrouw, eene woning in de Oranjestraat te Delft. Hij begaf zich daarop naar den win kel van F. aan de Oude Langendijk en kocht van dezen eenige meubels voor de som van 03onder bepaling van ze over 14 dagen te zullen voldoen. Dingsdag avond verkocht hij de meubels aan den uitdrager Schram, wonende aan de Groote Markt, voor de som van ƒ32.50. gaf de zen den sleutel der woning en magtigde hem alles er uit te halen. F. echter, tijdig van de zaak onderrigt, was Schram voor en toen deze het gekochte wilde weghalen, was de inboedel verdwenen. De gewaande wijnkooper heeft zich na den verkoop onmiddellijk uit de voeten gemaakt, nit vrees van met de justitie in aanraking te komen. Te Haarlem had gisteren de aanbesteding plaats van het bouwen eener cavalcrie-kazernemet stallen, rijbanen, magazijnen enz. De hoogste in schrijver was J. W. Bijl, te Ilardinxveldvoor 496,000, en de laagste inschrijver de heer E. Markus Roodt, te 'sHage, voor 420,000. Onder de gemeente Velsen, op de heide, is Dingsdag avond een man in zijne woning door den bliksem gedood. Te Monnickendam waren eergisteren twee onbekende personenge kleed in blaauwe kielenin de onmiddellijke nabijheid der stad aan het jagen. Twee jongens, ongeveer 10 en 12 jaar oud, die op den Kloosterdijk liepen, werden door een schot hagel getroffen, de een in de knie, de ander in of hij het nog. Te Zutphen is een zesjarig kind vermoedelijk van een vonder gevallen eu verdronken. De moeder, haar kind missende en dat eindelijk in het water vindende, sprong, door moederliefde gedreven, dadelijk in de diepte, maar zou zelve bijna omgekomen zijnzoo een huurman haar nog niet bij lijds gered had. Ouder Zwollerkerspel hebben twee landbouwers een schapendief op heeterdaud aangehouden en aan de politie overgeleverd, liet was K Beuk- man, vroeger schippersknecht, die 18 Sept. uit de gevangenis te Ilnorn, waar hij 3 jaren had gezeten, was ontslagen. Te Roswinkel is een oud man, die alleen tehuis was, gestikt door rook en kolendamp, liij had een vuur aangelegd, en is toen waarschijnlijk in slaap gevallen. Te laat bemerkte men, dat de schoorsteen door rogt verstopt was. Op de stads-mestvaalt buiten de Dampoort te Middelburg is het lijkje gevonden van een pas geboren kind. Te lloedekenskerke is een vijljarig meisje onder de as eener dorsch- machine beklemd geraakt en zoodanig bezeerd, dat het, ondanks de aange- bragte geneeskundige hulp, spoedig bezweken is. Men meldt nit 's Hertogenbosch aan de N. R. C.: Het water is lang zaam vallende. De stand was heden morgen 6 cM. lager dan den vorigen dag. Blijft de val aanhouden, dan bestaat er hoop dat de prov. weg's Bosch - Vlijmen droog zal blijven. Afgaande op den feilen stroom, die in het Bosch- veld wordt waargenomen, veronderstelt men. dat in de Dieze-dijk een gat gespoeld is. waardoor het water met kracht binnenstroomt. De polder "de Algcmeene O i kading" houdt moedig stand; meer dan 200 arbeiders slaan op den zoogenaamden Hollandschen dijk. om het water, dat van de zijde van het Boschveld toestroomt, te keeren. Te Kaatsheuvel had dezer dagen een op eene schoenfabriek werkzaam zijnde Duilscher, de onvoorzigligheid van de nog in gang zijnde tram te springen, met het ongelukkig gevolg, dat hij met het hoofd op de rails viel, hetwelk geheel werd verpletterd. Te Maastricht heeft eene vrouw, moeder van zes kinderen, door op hanging een einde aan haar leven gemaakt. Het blijkt in eene vlaag van dronkemnnsw aanziit geschied te zijn. Reeds tweemaal werd zij in het bur ger-hospitaal behandeld wegens "delirium tremens". -- In een schrijven uit Kotta Radja, in Atjeh, van 15 Sept., aan het llbl. leest men: Wij hebben hier bij voortduring oorlog op voet van vrede. Het is treurig, hoeveel mensChen er vallen en wat nog erger is, als er niet met spoed verandering komt, dan loopen de soldaten weg, of er komt oproer. Dal is zeker: eiken dag wordt er gevoenten, en die in de handen van de Aljehers vallen, wordt liet hoofd afgesneden eu daarna de romp ver brand. De vorige week trof dit lot acht man der infanterie. Een officier, die gewond werd, moest door liet transport worden achtergelaten, toen onze troep door den vijand werd achtervolgd op den terngtogl van Lambaroe naar Toengkoep. De gewonde officier viel in de handen van de Atjehers, die, in stede van hem nu in eens af te maken, waarom hij smeekte, onder de allergemeenste smaadwoorden hem met de klewangs vreesseljjk mishandelden. Een kapitein met 8 man. de rest van de bezetting te Pajoe verliet daarop deze beulingin welker nabijheid de gruwel voor viel en liet de benting aan een paar zieken en vrouwen ter bewaking. Hij ontzette zijn kameraad, maar des avonds overleed deze aan de gevolgen. Ik zou li nog meer dergelijke gruwelen kunnen schrijven. Ons bestuur geeft het echter niet op! Het wil hebben, dat het vrede is! liet is zelfs zoo ver gekomendat drie van de beste officieren hun ontslag hebben inge diend en zonder schromm als reden opgeven, dat zij niet mede willen oorlo> helpen in dit wanbestuur, tenzij Atjeh en het leger op voet van worden gebragt. Berigten uit Paramaribo van 2 Sept. bevatten o. a. het volgende: D( gouverneur van Suriname is dezer dagen aan een groot gevaar ontsnapij daar op zijn gewone rijtoer zijne paarden op hol gingen. Gelukkig |le(|( Z. Exc. bij dit ongeval geen letsel bekomen. Men verneemt, dat eerstdaags eene pluimvee-maatschappij zal opge^t worden, eene kweekerij van al wat tot hel vogelenrijk behoort en tot vol ding dient. De ontwerper, de heer R. B. Ribaz, heeft daarmede ten dotl eijerenkippeneenden en ander gevogeltewaarvoor nu enorme prijzen betaald worden, voor een matigen en vasten prijs aan de markt te brengen Er is bereids eene commissie gevormd, die zich onledig houdt met het out- werpen der statuten. Van Curasao meldt men van 1 September: Er heeft zich hier eene com. missie gevormd tol in ontvangst nemen van de voorwerpen en producten welke onze planters, industriëlen enz. naar de Amsterdamsche koloniale tentoonstelling mogten willen inzenden. Het eere-voorzitterschap er vat is den gouverneur der kolonie aangeboden en door hem aangenomen Te Philipsburg, eiland St. Martin (Ned. G.), is op 17 Augustus overleden de heer N. Anslijn, die aldaar de betrekking van gouvernements-genees- kundige waarnam De overledene had lal van jaren als officier vu gezondheid bij de landmagl alhier gediend en is als officier van gezondheid le kl. te Paramaribo op verzoek gepensioneerd geworden. Voor zijne veel. vuldigc diensten, in 's lands betrekking en ook aan de burgerij bewezen in tijden van epidemiën alhier, verwierf hij de orde van den Nederlandschen Leeuw. Luidens berigten alhier outvangen hcerschl er op St. Domingo de schar laken koorts en heeft deze ziekte reeds vele idlers geeischt. 's GRaVENHAGE. 29 September. Door Z. M. zijn benoemd: lot burgemeester der gemeenten Eclitcll en IJzendoorn de heer B. T. A. Weslerouen van Meeleren, onder toeken ning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Dinteloord; mi burgemeester der gemeente ter Aar, de heer P. van Schravendijk, secretaris dier gemeente, ten einde die betrekking gelijktijdig waar te nemen ma die van burgemeester der gemeente Rijnsaterwoude; tol burgemeester der gemeente Leeuwarderadeel, de heer P. Lycklama a Nyeholt, onder toeken ning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Franeker; tot bur- gemcester der gemeente Achtkarspelende heer W. Rekker, onder toe kenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente llennaarderadeel en tot burgemeester der gemeende Norg. de heer G. van der Wal. Aan den heer L. A. van Bomondt is, op zijn verzoek, eervol ontsla; verleend als consul der Nederlanden te Poinl-a-Pilre. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen ern voor stel van den heer Rombach lot afschaffing van den ijk op gasmeters vervanging door een facultatief onderzoek. Bij het voortgezet debat over het adres van antwoord op de troonrede is bij paragraaf 9 uitvoerig omr grondwets-herziening en kiesregt-hervorming gesproken en over den voor rang aan beiden toe le kennen. De heer van der Hoeven stelde voor we- le laten de zinsnede aandringende op nadere ontwikkeling der regerings plannen. Dit amendement werd door de commissie van redactie bestrede» als prejudiciëerend. De ministers van finan"iën en van binnuilandsche zake» verzekerden, dat de voorbereiding tot grondwets-herziening ernstig moei zijn, daar die herziening op uitgebreide schaal zal moeten geschieden, wil zij doel treffen. Inmiddels is kiesregt-wjjziging mogelijk en wenschelp eu in de volgende week zal de eerste voordrag! daartoe de kamer bereiken. Hel amendement van der Hoeven werd verworpen met 47 tegen 29 stem men en het geheele adres daarna aangenomen met 73 tegen 2 stemmen. De motie van Houten, tot overlegging der stukken omtrent de crisis» dit jaar en in 1879, werd verworpen met 47 tegen 24 stemmen. -- Bij de Turksche legatie alhier zijn ontvangen de versierselen van het Grootkruis der keizerlijke orde van den Chélékat met den collier in brill»»- ten, door Z. M. den Sultan aan I). M. onze koningin geschonken. De ge zant der Verhevene Porie aan ons hof zal zich eerstdaags kwijten van it opdragt van zijn souverein om H. M. de onderscheidingsteekenen der hoop orde aan te bieden. Heden werd aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverlieii aanbesteed: dc levering van papier noodig voor de vervaardiging van post zegels briefkaarten, postwisselformulieren en adreskaarten, gedurende it jaren 1883 en 1884. Minste inschrijvers waren de heeren: vcor het 1'per ceel H. F. de Charro en Z". le 's Gravenhage, voor ƒ4 075; voor het 2' perceel, dezelfden voor ƒ16.93; voor het 3e perceel Lutkie en Kranenburg te 'sHer togenbosch voor ƒ8.49 en voor het 4e perceel weder 11 F. de Charro eu voor ƒ11.63. BIJlTBMzANDSUHK il B R KiTËN. IÜ1VOK I, A I». LONDEN, 28 September. Aan den ingang der haven van Aberdeen, die bij ruw weder zeer p- vaarlijk is, brengt men nu het bekende middel in toepassing van olie» zee le gieten om de golven te doen bedaren. Een paar dagen geleden den de eerste pijpen en balken voor dat doel gelegd, bjj wjjze van proef- neming. Het zal nog eenigen tijd duren voordal al de pijpen gelegd en all" gereed is, maar men heeft alle hoop op eene goede uilwerking. Üe oliti die men wil gebruiken, is de gewone, zeer goedkoope traan. De raadgeving van de Times aan de Engelsche regering om een tweedt kanaal naast het beslaande Suez-kanaal aan te leggen, heeft een schrjj"8 uitgelokt van den heer de Lesseps. Hij zegt daarin o. a.: "Wat betreftM graven van een tweede zeekanaal, zoo kunt gij daartoe elke plaats kiei"- behalve de landengte van Suez, alwaar, naar de concessie bepaalt, de «Co»

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2