LEIDSCHE COtlRAilï. 1882. V. 230. ZATURDAG 30 SEPTEMBER. OPROEPING IN WERKELIJKEN DIENST. PATENTBLADEN. Sli![ tot, lei Dt Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgexonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaar 1.50, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nummers xijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. rui rés )or a5 akje RAS Hl 1611 1131 151 73i 1205 851 855 87 117 1405 119 4i' 91 1151 503 521-3 1.671 rluili' STADS-BE RICIITEiN. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris des Koninets in de pro vincie Zuid-Holland, van den 12den September 11., A. n\ 2098/1 (2e afd.), Provinciaalblad n°. 54; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dal de lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden korpsen en, overeenkomstig de 2zinsnede van art. 57 van het Koninklijk besluit van den 8,len Mei 1862 [Staatsblad n». 46), na hunne inlijving, lot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, op Dinsdag den 3,lrn October aanstaande in werkelijken dienst zullen wor den gesteld, ten einde ie worden gekleed en geoefend; dat zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoensplaatsen bcltooren te begeven en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de wapenen worden geroepen, met last om te zorgen, dat zij op gemelden dag, vóór 4 uren des namiddags, bij hunne korpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 22 September 1882. DE KANTER. De BURGEMEESTER, Hoofd tan het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor de wijken VII. VIII en IX. benevens de reslanlen, over bel dienstjaar 1882/83, bij liet College van Zetters in een der vertrekken van bet raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljetverkrijgbaar zijn .daselijks des na middags van één lol drie uren .en wel van 2G lof cn niet 30 September e,k>. terwijl na bet verstrijken van dien termijn de onafgehaalde paicntbladen Ier uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belas ting alhier, die voor hunne moeite mogen eischrn tien cents zonder meer. En geschiedt hiervan al kuudiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 25 September 1882. DE KANTER. BINN ENLANDSCHE BifRlGTEN. LEIDEN, 29 September. In Fox Studiosoniin wordt verslag gegeven van de Dingsdag 11. ge houden vergadering van bel Leidsche studentencorps. Daarin leest men: Dp welsprekende wijze toonde de praeses coüegii aan dat Ie trachten prof. Rosenstein voor de universiteit te behouden, wel degelijk iets is, dat op den weg van het corps ligt. Hij stelde daarom voor, dat bet collegium dien avond den volgenden brief, namens het corps, aan prof. Rosenslein zou overhandigen. Hooggeleerde heer prof. Rosenslein «Werden reeds van verscheidene zijden pogingen aangewend om U.H G. voor. Leidens studenten in de medicijnen te behouden, bel Leidsche studen tencorps gevoeltdat ook zijne belangen bij uwe benoeming lot hoogleeraar in Amsterdam in die mate betrokken zijn, dat het niets ongedaan mag la ten, om u zoo mogelijk aan Leidens academie verbonden te doen blijven. •Van onze kinderjaren af gewend om steeds onze oogen vol bewondering naar Leidens hoogeschool te r gten, wachtte ons weldra de groote teleur stelling dal juist door de vertegenwoordigers van ons volk de schendige hand werd geslagen aan dat monument onzer vaderen, en haar de eere- plaats, gedurende eeuwen bekleed, werd ontnomen. Door den wil der rege ring reeds niet langer het verzamelpunt van alles wat eenmaal schitterde tn ons vaderland, dreigt zij reeds nu te moeten bukken voor kaar jongere, nieuw verrezene zuster, en uwe gaven aan haar te moeten afslaan. «Waar echter de regering bet verleden schijnt te hebben vergelen, en onze vertegenwoordigers allen eerbied voor bet historische hebben afgelegd, tiaar is de roem, de aloude naam van de stichting van Willem den Zwijger groot, dan dat wij in bel uur van hel gevaar hare wallen zouden mo gen verlaten. «Zoo rigten wij ons allen tot ti met de dringende bede, om voor Leiden Ie blijven, wat gij er reeds vele jaren voor waart, om bij voortduring te schitteren onder de sterren, die bier het licht der wetenschap verspreiden. "tlelp gij ons, Hooggeleerde heer, blijf de Leidsche academie geirouw, uw voorbeeld zal ook anderen cr later loe brengen otn steeds er voor te strijden, dat Leiden bljjve, wat liet eeuwen was, wat het steeds moet zijn, Neerlands eerste universiteit". Onder luide toejuichingen werd dit voorstel met algemeene stemmen aan genomen. Daarna stelde hij de volgende motie voor, die na ecne korte discussie werd aangenomen. Het Leidsche studentencorps betreurt liet, naar aanleiding van de benoe ming van prof. Rosenstein tol Itoogleeraar Ie Amsterdam, dal de wet op bet boogcr onderwijs de Amsterdamsclie stedelijke universiteit in gunstiger omstandigheden plaatst dan de rijksinstellingen, door haar in staat te stel len die van bare kundigste personen te ontdoen. Verder zegt de Fox: Alhoewel men meent te weten dat de hoogleeraar zjjne benoeming te Amsterdam zal aannemenblijft toch iedereen zijn be houd voor onze uiversiteit vurig hopen. De invloed van de nieuwe wet op het hooger onderwijs doet zich dit jaar ook gevoelen in hel geringe aantal novilii; tot nog loe zijn er slechts een twintigtal aangekomen. Op Zondag 1 October hoopt onze stadgenoot, de heer B. II Taylor, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren als organist in dc Si. Petruskerk alhier optrad Rij die gelegenheid zal in genoemde kerk, ten 10% ure, onder zijne leiding, met medewerking van verschillende hccren zangers van andere kooren, de Mis van Viotla gezongen worden en daarna het Halleluja van Iliindel. Naar wij vernemen zal er ten 2 ure ten huize van den jubilaris cenc receptie j.laats hebben; wij twijfelen niet, of het zal hem aan gecnc blijken van belangstelling ontbreken. Men schrijft ons uit Zoeterwoude: Aan de meerendecls gesloopte bui tenplaats Vreewijk, nabij Leiden, is veel bezoek gebragt, sedert er zulke breedc straten doorheen zijn gelegd lol het slichten van eene uitgestrekte wijk. Eene menigte wandelaars schept er behagen in de verandering naauw- keurig te bezigtigcu. Vooral des Zondags was de toevloed, met en zonder kinderwagentjes, groot. Kruidkundige onderzoekingen door dames hadden er ook plaats. Aan den uitersten hoek, nabij Wouterenbrugis nu een begin gemaakt met het bouwen van zes woningen. Beoefenaars der schil derkunst nestelden zich in de wildernis der plaats van den nog niet ont gonnen bouwgrond en deden er menige studie op. Naar bet oordeel van kenners zouden er op Vreewijk mooije brokken wocsten bodem en verha rend houtgewas voor het penseel worden aangetrollen. De koepel aan de zuidzijde van Vreewijk beslaat nog met de spreuk, welke prof. Schrant cr in het oorspronkelijk Grieksch op deed zetten. De voorgedragen bcgrooling tot voltooijing van liet vestingstelsel voor 1883 bedraagt 3.151,400. Uit de toelichting blijkt, dat de regering niet wenscht over te gaan tot verbetering der vesting Gorinchem, voordat het plan voor het zuidelijk gedeelte van het kanaal ter verbinding van Amster dam met de Merwedc lot in bijzonderheden is vastgesteld. Oorlogs-lelegraaf- verbindiugen zullen gemaakt worden door ingegraven grondkabels; het aangeschafte telegraafmateriëel moet hiertoe gewijzigd en aangevuld worden. De vcreeniging "Algemeen Kies- en Stemregt" heeft een uitvorige adres aan Z. M. den koning gerigt, naar aanleiding van het in de troon rede beloolde onderzoek omtrent de vraag, van welke bepalingen der Grondwet herziening raadzaam is. De vereeniging hoopt, dat dit onderzoek aan de beloofde voorstellen betrekkelijk het kiesregt zal vooraf gaan, daar zij er niet aan twijfelt of het zal alsdan der wetgevende magt blijken, dat vóór alles herziening van art. 76 der Grondwet noodzakelijk is. Zij neemt voorts de vrijheid onder de aandacht van Z. M. te brengen hetgeen door haar in de laatste jaren onder de bevolking ten opzigle van den wenscli naar kiesreglbervorming is waargenomen, wat er door velen tot de verkrijging daarvan reeds is gedaan en welke overtuiging ook de vereeniging daarom trent koestert. Ten slotte verzoekt de vereeniging, dat het Z. M. moge behagen, alle zoodanige maatregelen te nemen, als noodig zullen geoordeeld worden, om den census uit art. 76 der Grondwet en uit dc artikelen die daarmede onmiddellijk zamenhangen te doen verdwijnenen artikel 76 alleen te doen luiden: «De volksvertegenwoordiging wordt bij geheime stemming gekozen door alle meerderjarige ingezetenen, Nederlanders, in het volle genot der burgerlijke en burgerschapsreglen". Door dc geneeskundige siaais-commissie zijn tot arts bevorderd de hh. F. B. W. Sloet en 11. Zwaardemaker. med. doctorandi, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen is uitgereikt aan de hh. \Y. N. J. Httbers van Amenraat en A. Gorter, cand. artsen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1