pe heer 0. Paliison. thans leeraar aan de rijks hoogere burgerschool Tilburg, uit welke betrekking hij eervol wordt ontslagen, is benoemd leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg. Tot telegrafist 2' kl. zijn benoemd: J. D. Kelder Az., K. Zwart, G. 1'. ti ft W. F. Janssen, A. Fröger en mej. J. A. C. Fleischer, thans f|in°ei,.telegrafist; K. Storm, thans telegrafist 3e kl.; W. J. Romijn, tiiettwenhuis, G. Sumer, A. van Tuinen en C. W. T. Homberg, thans leerlingen-1elegrafislT. Kuyper, thans telegrafist 3e kl.P. J. Waale, thans ljn°.le|egrafist; F. A. van Vuuren, thans telegrafist 3r kl J. R Hart en R. Veeninga, G. C. A. Gijzen, J. Griek, W. L. P. Wezepoel, J. M. F. J. vau Vloten, R. Rasker en F. W. J. Tethol, thans leetlingen- xafist; J. Blitzthans telegrafist 3e kl "Z De adjunct-commissaris der loodsen te llellevoetsluis II. F. Fraser wordt 31 Dec. aanst. eervol ontslagen. lu de zitting van de tweede kamer van lieden, bij de voortzetting der teraadslagingeit over het adres van antwoord, werd bij de onderwijs-para- f heliandeld een amendement van den heer Lobman, namens de anti- jevoluliotiaire partij ingediend en uitsprekende de dringende noodzakelijkheid Klier herziening der schoolwet. Re heer Schaepman stelde als sub-amende- [itiii voor te spreken van «allereerste noodzakelijkheid", welk sub-amende- meni werd overgenomen. Na eene uitvoerige discussie verklaarde de minister uil binuenlaio'sche zaken, dat deze regering niet geroepen was om de icboolqiiacstie op te lossen, tnaar allereerst het kiesregt zou wijzigen, üve- ii«ens erkende hij de groote gebreken der schoolwet en voegde zich, tegen over den heer Kappeyne, hij Thorbecke's meening, dat liberalen staatszorg moeten beperken en niet uitbreiden. Het amendement Lobman werd ver- worpen met 48 tegen 31 stemmen. Paragraaf 8 werd aangenomen. IJ 1 T K N LAN USCHU Jï K R I G T K N telei met K NS K 15. LONGEN. 27 September, lu de jongste zitting der kamer van koopband, I van Newcastle maakte Je voorzitter, de beer Palmer, lid van hel parlement en chef eener groote pbottwersfirma, eenige opmerkingen over de toekomst van bet Suez- unaal. Hij meende, dat, zoolang bel kanaal zich in handen van eene par- iculiere maatschappij bevindt, de geul naar alle waarschijnlijkheid wel niet lieper of wijder gemaakt zal wordenweshalve hy het denkbeeld aan de Bid gaf om voor EngeLche rekening een nieuw kanaal te doen graven, lilsluitend voor Britsche schepen. Uit een technisch oogpunt zou zoodanig rerk geen bezwaar opleveren en voor de scheepvaart zou hel van onbere- ifiibaar voordeel zijn. Volgens de Standard is de lvhedive voornemens, eene algemeene am nestie uit te vaardigen, waarvan echter een zestal personen zullen zijn litgezonderdbehalve zij die wegens misdrijven legen het gemeene regt uilen moeten teregtslaan. - Ie dagbladen deelen uitvoerige berigten roede, van hunnecorresponden- tii ontvangen, betreffende den inlogt van den Khedive te Caïro. Daily luws meldt daaromtrent het volgende: De eeregarde werd gevormd duor londerd manschappen der «Guards", die ook het rijk versierde station bezet nelden. Bladen van dadelpalmen en wimpels met de nationale zinnebeelden ile ster en de halve maan) tooiden tallooze kolommen op het perron. De naar den wagen was ook op die manier versierd en evenzoo die naar iet paleis. Geëscorteerd door ruiterij, reed de Khedive over de kanaaibrng, tfgezet door civalerie. Minstens 5000 man Britsche troepen waren in de straten en wel 150,000 Arabieren. De correspondent merkte in het voorbij gaan op. dat het buis van den heer de Lesscps geheel onversierd was te midden van woningen, die letterlijk bedekt waren met bloemen, planten en vlaggen. Nttbar Pacha's huis. Cooh's kantoor en Shepherd's Hotel wedijver den met elkaar, met de huizen van Salim, Ragheb en andere pachas. Door «en grooten Romeinschen triomfboog reed de stoet het square op en zoo verder naar bet paleis. DSar stonden slagters gereed, die. in Egyptischen trant, ossen slagtteii en het ossebloed spatten over den weg, waarlangs de stoet nog rijden moest, ten teeken van welkomst. Ook werden honderd saluutschoten gelost. Na zich cenigeu tijd met de heeren Engelschen en ambtenaren in het paleis te hebben onderhouden, is daarop de Khedive in «en open rijtuig door de stad gereden. De avond was gevallen en de il'u- minatiën hadden een aanvang genomen. Stapvoets reed hjj door de inland- ache wijken, voorafgegaan door fakkeldragers en gevolgd door eene ontzag lijke volksmenigte. Celewayo is in goeden welstand in de Kaapstad aangekomen. De Daily News verneemt, dat waarschijnlijk een escorte Eugelsche ruiterij en artillerie hem naar Zulu-land zal vergezellen. Uit Yokohama wordt van 29 Julij gemeld, dat de cholera aldaar hevig sewoed had en in andere plaatsen des lands, vooral te Tokio, nog altijd toenam. Den 25"e' Julij b. v. telde men te Tokio 74 dooden en 155 nieuwe ziektegevallen, den volgenden dag 150 dooden en 400 nieuwe ge vallen. Te Philadelphia is de suikerraffinaderij van de hh. Harrison, Have- taeijer Cü. afgebrand. De schade wordt op 1 millioen dollars geschat. Nabij Lancaster, in de Vereenigde Staten, is een spoortrein verongelukt waarin zich het personeel en de dieren van een circus bevonden. Drie van 4« kunstrijders kwamen om, 11 anderen werden gewond. Ook enkele dieren karnen om Een tijger, die eerst ontsnapt was, keerde vrijwillig in zijn Itok terug. F ft ,1 X K Iti IJ M. De regering heeft, nu de rust in Egypte hersteld heet, gelast dat de v°or drie maanden te Marseille aangekomen vlngtelingendie aldaar door l'ot ondersteuningsfonds verzorgd worden, weder naar hun land zullen '«nigkeemi. Het eerste uit 010 mannen, vrouwen en kinderen bestaande transport is Maandag avond naar Alexandria vertrokken; eene tweede boot met de overige uitgewekenen, omstreeks 300 in getal, volgt Zalurdag. Gelijk men weet werd de Duitsche turnvereenigiug te Parijs door het drijven der «Ligue des patriotes" uil hare gewone vergaderderplaats gedron gen. Het gevolg hiervan is geweest, dat ook de uitgever der Pariser Zeitung weigerde, dat blad langer te drukken. De redacteur van het blad klopte toen hij verscheidene andere uitgevers aan, maar te vergeefs, en eindelijk besloot hij een uitgever te zoeken te Frankfort, waar dat blad dan nu ook gedrukt wordt. Het eerste nommer van de Frankforter uitgave is reeds te Parijs in de kiosken verkocht. Victor Hugo, die de zomermaanden heeft doorgebragt te Veules-en- Cattx, heeft aldaar op zijne kosten een feestmaal doen aanrigten voor een honderdtal arme kinderen, van welke verscheidene weezen zijn van ver dronken zeelieden en visschers. Victor Hugo hield eene korte toespraak tot de kleinen, waarin hij hen aanmaaude te gelooven in een reglvaardigen God, elkander lief te hebben en den dood, hetzij op zee of waar ook de pligt hen later mogl roepen, niet te vreezen. De dochters van twee aan zienlijke familiën bedienden aan tafel. Een muziekcorps luisterde het feest voor de kinderen op. Om den dag voor de arme kleintjes nog gelukkiger te maken, had Victor Hugo eene loterij zonder nieten doen houden, waar van de hoogste prijs was 100 fr. 's Avonds werd er een vuurwerk afgestoken. In 1862 ontving Meissonier van prins Napoleon de opdragt tot het vervaardigen van zijn bekend meesterstukje, voorstellende Napoleon I in grijzen jas, gezeten op een grijs paard, ontfer dreigende, graauwe regen wolken. Zes jaren later verkocht de prins het aan den heer Henry Wallis voor 25000 Irs.die het schilderijtje weldra aan den heer Ruskin voor 1000 guineas overdeed. Na 13 jaren bragl laatstgenoemde het te Londen in veiling, waar het door zijn vroegeren bezitter, Wallis, voor den zesvou- digen prijs, t. w. voor 6000 weder werd aangekocht. Dit geschiedde 3 Junij dezes jaars. Weinige dagen geleden is het in handen gekomen van een te Parijs wonend Egyptenaar, Defoer-Bey, voor den prijs van 175.000 frs. De ex-keizerin Eugenie is van Weenen te Parijs aangekomen en zal tot 9 October op de landgoederen van hertog de Monchy vertoeven. Zondag is te St. Elienne weder een werklieden-congres, zich noemende «nationaal socialistisch", gehouden. Volaens de Rép. Prang, werd de openingszitting door tusschen 1200 en 1500 personen bijgewoond. Zekere burger Rotianet, afgevaardigde uit Brest, betoogde, dat ook de plattelands bevolking van lieverlede voor het socialisme gewonnen werd. Thans was de strijd beperkt tusschen hen, die aan de privileges van den adel een einde hadden gemaakt, alleen om die zich zeiven toe te eigenen, en hen, die ook deze nieuwe voorregten willen doen verdwijnen. Burger Chabert zeide dat. zoo de middelstand aan het proletariaat gcene plaats wilde inruimen, hij in eene algemeene verdelging moest verdwijnen. De burgeres Paula Minck gaf te kennen, dat er eene nieuwe wereld moest worden gesticht op de puin- hoopen der oude. Het kamerlid Clovis Ungues verklaarde, in de vergadering te verschijnen als een soldaat, die zich aan de krijgstucht kwam onder werpen. «Ik hecht er aan, mijnen ambtgenooten dit voorbeeld te geven", vervolgde bij, «en heden in dit congres eene socialistische manifestatie te doei». Zij zullen zeggen, dat ik gek ben, een bezetene, iemand, die met fraaije woorden goochelt. Wat deert het mij! Ik heb mijn sjerp van alge vaardigde aan de deur laten liggen". Intusschen had hij den moed niet. zeide hij, om den krijg te prediken. Bordat wilde van tucht in het minst niet weten. Tucht, zeide hjj, onderstelde iemand, die bevel voerde, een meester en lakeijen. Neen, onverwijlde revolutie was noodig en tot eenig wapen dynamiet. Hierop riepen eenige «burgers", dat zij meê wilden doen, mits Bordat zeggen kon wat hij klaar had om na de revolutie in tc stellen. Hieruit volgde eene verwarde woordenwisseling. Uit Tunis wordt gemeld, dat nabij Kairouan 400 stroopers een aanval hebben gedaan op 60 Fransche ruiters en eene compagnie, die de lopogra- phische missie begeleidden. De kommandant*der Fransche ruiters is gedood en zeven der overigen zijn buiten gevecht gesteld. De stroopers verloren een dertig man aan dooden en een vijftig man aan gewonden. Men acht het nu zeker, dat de verkiezingen voor den Pruissischen landdag op 19 en 26 October zullen plaats hebben. Zalurdag is te Berlijn eene vergadering van liberale protestanten ge houden, die zich heeft geconstitueerd tot eene kerkelijke volkspartij. Vol gens haar programma stelt zij zich ten doel: ontwikkeling van het kerkelijk leven in den geest der protestantsche vrijheid, benevens eene op moderne beginselen gegronde regeling van de positie der kerk op hel gebied van het burgerlijke leven. Nadat hei programma was vastgesteld werd er des Zondags, onder deel neming eener talrijke schare, eene godsdienstoefening gehouden, waarin d». Viou, uit Zurich, eene feestpredikatie hield. Volgens de Königsb. Zeil. zou de Russische regering voornemens zijn na 1 November a. s. uitvoerregten op hout te gaan heffen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 28 September. De Morning Post verneemt, dat tusschen En geland en Duiischland voorloopig onderhandeld wordt over den toestand van Egypte en dat zelfs graal Miinster zijnen terugkeer naar Londen bespoedigt om de onderhandelingen gemakkeljjk te maken. WEENEN, 27 September. De keizer heeft uit zijne particuliere fondsen 100,000 fl. geschonken tot leniging van den nood der ongelukkigendie door de overstooming in Tyrol en Karinthië zoo zwaar geteisterd zijn, en bij een keizerlijk rescript is de regering gemagtigd met gelijk doel 500,000 fl. ten behoeve van het eerste en 200,000 fl. ten behoeve van het tweede gewest beschikbaar te stellen. LONDEN, 28 September. RO.) Uit Konstantinopel geeft lord Duflerin aan lord Granville kennis, dat hij eene nota heeft ontvangen van de Porie, waarin deze dank betuigt voor het herstel der orde in Egypte en de hoop uitdrukt, dat de vriendschapsbanden tusschen de beide rijken thans nog naauwer zullen zijn. Lord Granville heeft lord Dufferin opgedragen aan de Porte de voldoening van hel Engelsche gouvernement kenbaar te maken over de vriendschappelijke gevoelens in de nota vervat.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3