besloten moest worden de medewerking der groole consumenten in Ie roe pen, om bun gasverbruik voor Maandag avond althans zooveel mogelijk te beperken. Hieraan werd met de meeste bereidwilligheid voldaan, zoodal absoluut gemis van aanvoer kon vermeden worden en Maandag avond ten 12 ure nog 30 M3 disponibel bleef. In den nacht van Maandag op Dings-iag werden verder alle hinderpalen opgeruimd, zoodat de productie Dingsdag namiddag weder behoorlijk steeg en Dingsdag avond onder weinig drukking zeer middelmatig gas kon worden afgeleverd. Woensdag bereikte de productie weder de normale hoogte, ofschoon de qualiteit nog zeer afwisselend bleef. OngelHkkig geschiedde deze storing juist op Zondag, den dag waarop de voorraad gas altijd wegens de beperkte capaciteit der gasberging zeer gering is, en deze voorraad dan stijgt door het mindere verbruik bij dezelfde productie, zoodal 's Maandags de beschikbare capaciteit geheel is aangevuld. Nu werd Zondag nagenoeg niets geproduceerd; het aanwezige Zondag avond grootendeels verbruikt en restte voor Maandag niets. Ten tweede kostte hel groote moeite en veel tijd dien dag het noodige perso neel te verzamelen, zoodal eerst 's nachts met alle kracht aan de opruiming der storing kon worden gewerkt. De reden der vermindering in stoom- spanning was de afkoeling van den schoorsteen, welke vroeger geregeld warm werd gehouden door «le rookgassen der onmiddellijk aangrenzende roostervurenthans daar de generatorvuren met afzonderlijke schoorsteenen werken, alleen de gassen uit hel ver verwijderde stoomketelvuur moest weg voeren, welke gassen den schoorsteen bij eene tijdens den langen weg reeds sterk afgekoelde temperatuur bereiktenom bij totaal gemis aan wind dit vuur redelijk aan te wakkeren. Reeds waren maatregelen genomen om de sloomkelelvuren van een afzonderlijken schoorsteen te voorzienwelke schoorsteen, geheel voltooid zijnde, herhaling van deze omstandigheden voor goed zal opheffen. Een overzigl in cijfers van den gasvoorraad en productie, zooveel moge lijk beperktleert. Voorraad Zondag middag 12 uur 3130 M3. Zondag avond 12 uur 410 M3; productie per uur 161 M3 12 uur 's avonds. Voorraad Maandag avond 0 uur 1300 M3; productie per uur 200 M3. Voorraad Maandag avond 12 uur 70 M3; productie per uur 270 M3. Voorraad Dingsdag avond 6 uur 3630 M3; productie per uur 310 M3. Voorraad Dingsdag avond 12 uur 380 M3; productie per uur 325 M3. Normaal verbruik onder gewone om standigheden 7500 M3 en productie per uur 330 M3." Door «Ie politie alhier is naar de gevangenis te 's Oravenhage o>erge- liragt de persoon van II. 1$.als hebbende zich schuldig gemaakt aan diefstal van een paar schoenen. Ook is proces-verbaal opgemaakt legen den per soon J. V.als hebbende zich schuldig gemaakt aan dielstal van een boezeroen. Onze stadgenoot de heer dr. P. J. Blok, leeraar aan het gymnasium alhier, heeft een belangrijk en lezenswaardig werk geschreven, dal onlangs bij Martinus Nijholl te 's Oravenhage is verschenen onder den tiiel van: Eene Hollandsche stad in de Middeleeuwen (le deel). De schrijver heeft hierin het ontstaan en de ontwikkeling van Leiden als voorbeeld gekozen en daaraan die der andere Hollandsche steden verbonden. Dit 1' deel bevat het ontstaan der steden; de oudste privilegiën der steden; eene Uollandschc stad omstreeks hel jaar 1400; de Ilollandsche steden in betrekking lot het landsbestuur; de steden en de leenadel; de burggraaf van Leiden en hel be stuur der Hollandsche steden. Het 2e deel. dat in 1883 zal verschijnen, zal bevatten: de regtspleging in Holland; de poorters en het poortregt; de schutterij; de financiën der ste den; godsdienst en onderwijs, handel, nijverheid, statistiek, armwezen en eenige bijlagen. De uitgevers S W. N. van Nooten. le Schoonhoven, hebben eene volksuitgave van de Grondwet het licht doen zien. Zij kost slechts 10 cents, maar ziet er loch net uit. Zij valt dus onder hel bereik van iedereen en zal, daar in deze dagen de Grondwet weder het voorwerp is van zeer uit- eenloopende beschouwingen, zeker wel koopers vinden. liet stoomschip Utrecht, van Batavia naar Rotterdam, is op 27 Sept. van Aden vertrokken. De Prins Alexander is op 27 Sept. van Batavia ver trokken. lie Koningin Emmaop weg naar Amsterdam, passeerde Aden op 26 Sept. Onder bevel van den kapt der genie E. Marcella zal den 141" Octo ber a. s. «au Harderwijk vertrekken een detachement suppletie!roepen sterk 70 min. benevens 4 onderofficieren, met bestemming naar Ned. Indië, aan boord van bet stoomschip Prinses Amalia. liet hoofdbestuur «Ier Nedcrl. openb. onderwijzers- en hoofdonderwij- zers-vereeniging beeft alle onderwijzers hier te lande uitgeiioodigd adressen le rigtcn aan den minister van biunenl. zaken, om adhaesie te betuigen aan hel adres, door de vereeniging den minister aangeboden, waarin het verzoek wordt gedaan om de nagelaten betrekkingen van openbare onder wijzers hulp van staatswege te doen toekomen. Men leest in de Dordr. Cour.: lieden (27 Septhad in het gebouw der Spaarbank alhier eene zeer belangrijke bestuursvergadering plaats van de Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen, onder praesidium van dr. P. Steen. Rotterdam was vertegenwoordigd door m'. J. B. Kan en mr J. C. Loder, Leiden door den heer W. I'. Woliers. liet gold de lluygens-quaestie. Naar aanleiding van hel votum der algemeene vergadering, den 16 B September alhier gehouden, was de commissie »ad hoe" afgetreden en stond men voor eene zeer moeijrljjke vraag De lol nu verschenen twee afleveringen onder vonden in den Spectator eene zeer scherpe beoordeeling reden waarom van koers moest worden veranderd. Na velerlei discussie, waarvan een verslag te wijdloopig zou worden, werd bepaald eene uitnoodiging te rigteu tol de bh. prof. Jorissen, de Hoop SchrflVr en Jouckbloet. met verzoek om óf uit hun eigen midden óf daarbuiten een man aan te w ijzendie grondig het bandschrift van Huygens, zooals dit te Amsterdam berust, en de copic daarvan met de aanteekeningen van de band van wijlen den heer P. Leeu- dertz Sr.zou kunnen en willen onderzoeken, feu einde het volgend jaar op de algemeene vergadering te dienen van advies en raad. Eene ongehuwde dame, te Ameide aan de Lek, lijdende aan zenuw aandoeningen, heeft in den nacht van Maandag op Dingsdag jl. heimelijk hare woning verlaten en is niet teruggekeerd of gevondenhoogstwaar schijnlijk is zij in de zoo gezwollen rivier geraakt en verdronken. Bij het onweder op Dingsdag avond sloeg de bliksem tegen den schoor steen van de Cruquius, het stoomgemaal iu Haarlemmermeer, sloeg een hardsteenen dekzerk naar beneden en deed nog eenige schade aan hel met selwerk aan den kop van den schoorsteen. In de gemeente Haarlemmermeer is de bakkerf van W. Sweers, nabij Halfweg, afgebrand. De Standaard meldt: Tot dusver zijn voor dezen cursus aan de vrije universiteit als nieuwe studenten ingeschreven 12 theologen, één litterator en één jurist. Voor de onderscheidene colleges is thans een tweede audi torium ingerigt. Met uitzondering van dr. lloedemaker, die nog afwezig jS| hebben alle hoogleeraren, ook dr. de Hartog, hunne lessen aangevangen. ür. Kuyper opende de zijne met eene toespraak //over den panthelslischen trek in het karakter der Vermiltelungsthcologie". Te Arnhem is een matroos, die met verlof was, bij het baden in den Rijn verdronken. Men meldt uit Nijmegen: De wedrennen beloven hier a s. Zaturdag zeer schitterend te zullen zijn, daar voor alle afdeelingen meer paardrn zijn ingeschreven dan elders bel geval was. Alles is nu gereed, en de baan is allerprachtigst geworden. Van wege de ingezetenen worden ook nog eenige festiviteiten voorbereid met illuminatie op enkele punten. Evenals de vorige maal zal des avonds een groot vuurwerk worden gegeven. Te Nijmegen is Zaturdag 11. door de politie aangehouden een Dnilscber, als zijnde zonder papieren en middelen van bestaan; in 's mans bezit wer den een prachtig zwaar gouden slot met collier en andere voorwerpen ge vonden, hetgeen zeer verdacht voorkwam, hoewel de man beweerde daaraan op eerlijke wijze te zijn gekomen. Men meende evenwel genoegzamen grond le hebben om Item in voorloopig arrest te houden, want bij was juist voor nemens de naburige grenzen over te steken. Thans is aan het licht ge komen, dal de bedoelde voorwerpen in de vorige week te Escharen in Noordbrabant gestolen zijn. Op 22 October e. k. hoopt de weduwe Jannetje Schut, geb. van de Peppel, te Barneveld, haar 101" verjaardag te vieren. Behalve dal de vrouw een weinig doof is, bezit zij nog al bare vermogens. Maandag avond is, terwijl de bewoners pas le bed lagen, een hevige brand uitgebroken in de schuur van den landbouwer W.op korten afstand van Hallum. Door krachtige hulp der dorpelingen mogt hel gelukken bijna alle meubelen en kostbaarheden te redden. Uit de schuur echter, die tot den nok met hooi en granen was gevuld, heeft men niets in veiligheid kunnen brengenzoodat alles eene prooi der vlammen werd. -- Men meldt uit 's Hertogenbosch aan de N. ll. C.: De stand van hel water builen de stad bedraagt heden ochtend 5 05 meter boven A. P.; de was sedert gisteren is veroorzaakt door hel bezwijken van een gedeelte der uitwateringssluis te Crevecoeur. De werkzaamheden aan den benedenmond van den Beerschen overlaat zijn geslaakt. De keering in den overlaat Ros- sum -St. Andries is in goeden staal. Aan de kade tot keeling van den Bokhovenschen overlaat wordt met kracht doorgewerkt. De sluizen van den polder de Vliert zijn geopend. Te Grave en te Nijmegen is het water langzaam vallende. In de Sumatra C. leest men: liet heeft verleden Zaturdag heel wat moeite gekost om ons blad van dien dag op en van de pers te krijgen. Na zonsondergang kwamen wij eerst gereed. Wat was het geval? De zon was dien morgen bloedrood en zeer vergroot ter kimme verrezen en wierp ge durende den ganschen dag een helrood schijnsel af; en dit nu werd aange merkt als een voorteeken, dat tegen het vallen van den avond de wereld zou vergaan. Geen onzer inlandsche of Chincsche zetters was deze treurige verwachting uit hel hoofd te praten. Van waterdampen in de hoogere of lagere luchtlagen, van straalbreking, lichtverkleuring of wat dies meer zij, wilde niemand iels weten; een driekwart heilige hadji had den volke ver kondigd dat het uit was met de wereld en de menschen; de boemi zon dien dag stellig vergaan. Wij voorspelden onweer en regen, vooral veel regen. En ziet, den volgenden avond kwam een ware stortvloed hemelwa ter op Padang neder, gepaard met onweer, zooals we hier in lang niet be leefd hebben. Den volgenden (Maandag) moreen werden we bij ons ontwa ken op zonderlinge wijze verrast; een twintigtal eenvoudige volgelingen van Mohamed brasten ons hun hulde. De regen, na eene vrij langdurige droogte had goed gedaan, maar, wat vooral opmerkelijkja zelfs verbazingwek kend was: «dat wij bet zoo precies hadden geraden." s GRAVENHAGE. 28 September. De kapitein ter zee, adjudant des konings in buitengewone dienst, F II. P. van Alphen, is door Z. M. den koning-groothertog benoemd tot ridder 3e kl. (kommandeur) in de orde van den Gouden Leeuw van het huis van Nassau. Door Z. M. is aan mr. C. Th. baron van Lynden van Sandenburg en aan zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen de titel verleend van graaf en van gravin. De controleur der directe belastingen enz., de heer D. van Nievelt, is verplaatst van Hoorn naar Deventer, en met de waarneming van de controle dier middelen te Hoorn is belast de heer J. A. van der Feeuontvanger le Wadenoijen c. a. De heer ll. Coops, ontvanger der directe belastingen te Bodegraven e. a., is benoemd tot ontvanger te Wormerveer. Tot kantonregter-plaatsvervanger te Schiedam is benoemd de heer mr. J. C. M. F. H. Maschek, advocaat en procureur aldaar, en de benoe ming van den heer J. Wollersom tot kantonregter-plaatsvervanger te Meppel, is op zijn verzoek ingetrokken,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2