LEIDSCI1E COURANT. 1882. V. 220, VRIJDAG 29 SEPTEMBER. STADS-BE RICHTEN. PATENTBLABEN. BINNBNLANDSC1IB BER1GT 15N. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uilgesonderd. Afsonderlijke nomtners sijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pr\js der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. De prgs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor de wijken VII. VIM en IX. benevens de restanten, over het dienst jaar 1882/83, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljetverkrijgbaar zijndagelijks des na middags van één tot drie urenen wel van 26 tot cn met 30 September e. b.. terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belas ting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer En geschiedt hiervan al kondiging door plaatsing in de Lcidiche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 25 September 1882. DE KANTER, LEIDEN, 28 September. lil de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen eene missive van den heer mr. Librccht Lezwijnwaarbij deze mededeelt, dat gezondheidsredenen hem nopen zijn ontslag als wethouder te nemen. De voorzitter zeide, dat deze mededeeling zeker met leedwezen zon worden vernomen. In het collegie van het dagelijksch bestuur werd de tegenwoor digheid van den heer Librccht Lezwijn zeer geapprecieerd; van daar dat er een tjjdelijke plaatsvervanger werd benoemd toen zijn gezondheidstoestand minder gunstig werd. Hij twijfelde niet of de raad zou do dier.sien, door den heer Librechl Lezwijn gedurende 10 jaren als wethouder aan de gemeente bewezen, op prijs stellen, en de missive voor kennisgeving aannemende, hem tevens dank zeggen voor de goede diensten aan de gemeente bewezen. Dc vergadering gaf hel blijk, dat zij daarmede instemde. Van commissarissen van den schouwburg is ingekomen het verzoek ter bekoming van het jaarlijksch subsidie voor 1883 Aan de orde was de voordragt lot naamsverandering van dc Katlenpoort. De l eer Derckscn verklaarde zich tegen bet toestaan van hel daartoe ge daan verzoek. Door toe te ge»en deed men welligt eene schrede op een weg. waarvan men later spijt zon hebben. Hij zag er bezwaar in dien naam zonder voldoende redui te veranderen; die verandering werd door geen enkele historische herinnering uitgelokt. Wat zou er van worden, wanneer men eene dergelijke verandering toepaste op meerdere declen der stad? De voorzitter geloofde niet, dat de naamsverandering aanleiding tol verwarring zou geven, en was dit het geval, dan was dc raad bij magie den tegen- woordigen naam te herstellen. In stemming gebragt, werd de voordragt, om den naam /Katlenpoort" te veranderen in //Jonge Pieterspoort", verwor pen met II legen 8 stemmen. De voordragt betredende dc regeling der bijdrage voor de verpleging van zieke armen in hel Ziekenhnis werd goedgekeurd cn de verzoeken van F. G. Zirkzcc, S. J. Fontein en F. D. T. Rietbergen, lol bet leggen van sloepen, toegestaan. De voordragt tot wijziging van de verordeningen betredende de gasfabriek werd, wat het tweede gedeelte betreft, bestreden door den beer Buys. Daarbij zou worden vastgesteld: //De administratie zal, zoo onverhoopt de levering van gas belemmerd wordt, of door cenige explosie schade aan ge bouwen of erven wordt veroorzaakt, tot geene schadevergoeding kunnen vrrpligt worden". Hierbij, meende de heer Buys, werd geregeld een onder werp van burgerlijk regt. liet was de vraag ol de duizenden contractan ten, die zich verbonden hadden, zich gebonden zouden achten door de be paling door de andere contractant eenzijdig gemaakt. Daarenboven zou de bepaling nooit bindend zijn voor derden die geen gas gebruiken. De voor zitter geloofde, dat het voorstel goedkeuring verdiende. Voor nieuwe gas- verbrttikers locli zou de bepaling bindend zijn. Gaandeweg vielen er gas- vprbruikers af cn kwamen er nieuwe bij, zoodat ten slotte de bepaling voor allen bindend zou worden. Op dit oogenblik was het eene onzekere quaestic en de gasvcrbritikcrs konden zich tegen het gevaar waarborgen. De heer de Fremery gaf eenige maatschappijen op, die genegen zijn voor de hier bedoelde schade verzekering te sluiten. De lieer Duys achtte de quaestie in zooverre van minder belang, omdat het toch altijd hoogst mocije- lijk zal zijn de schuld van de gasfabriek te bewijzen. Hij stelde echter als amendement voor te lezen: //tot geen schadevergoeding aan gasverbruikers". Hel regt van anderen kon toch nooit weggenomen worden. Na eenige dis cussie werd dit amendement door burg. en welh. overgenomen en de voor dragt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een staat van af- en overschrijving en suppleloire staal van begrooting, dienst 1882, werd goedgekeurd en hel eerste suppletoir kohier der plaatse lijke directe belasting, dienst 1882, ad ƒ1742.77, vastgesteld. Op het ver zoek van den heer mr. II. Hemmingson, tot het plaatsen van een voeling aan den Iloogen Rijndijk enz.werd gunstig beschikt. Vervolgens kwam in behandeling de voordragt betredende dc winterdienst- regeling van den paardentram, tijdelijke opheffing lijn Haven-Station. De heer de Goeje zag in het toestaan van hel verzoek niets onbillijks, maar vroeg of men niet iels zon kunnen doen om ten deelc ook de ingezetenen, die nu van dat vervoermiddel zullen verstoken zijn, te geinoet te komen, namelijk het instellen van sectiën op de lijn naar de Plantage, zooals dat te 's 11 age en te Rotterdam plaats had. De heer du Riett zag in de opheffing iets onbillijks. Het plan was toch heide lijnen te berijden. De heer Versier sloot zich hierbij aan. Hij was reeds vroeger van gevoelen, dat dc tram hier niet zou slagen; de concessionaris echter wel. !l(j geloofde, dat het toestaan van liet verzoek een stap zon zijn op ecu verkeerden weg. (lok de heer Derckscn verklaarde, dat hij den tram niet uoodig had geacht. Het speel hem. dat dc stad er zooveel kosten voor had gemaakt. Hij zou echter niet gaarne zien. dal een deel deringezetei.cn nu van het gebruik verstoken zoude worden. De heer Dool meende, dat men zich hier op een verkeerd standpunt plaatste. Wanneer het verzoek werd afgewezen dan zouden concessionarissen waar* schijnlijk met de gelie/ le zaak eindigen. Men stond hier niet voor eene maatschappij die niet goed bestuurd werd, maar in weerwil van een goed bestuur rendeerde dc zaak niet. De bewoners van de Haarlemmerstraat zouden er niet door gebaat worden, wanneer ook die vail de tsrcencsiraai tevens van den tram waren verstoken. De voorzitter besprak mede hel door verschillende sprekers trgen liet verzoek aangevoerde. De tram was een venoermitldeldat zeer geapprecieerd werd. Wanneer dc exploitatie-kosten niet gedekt werden, dan zou de maaschappij moeten verdwijnen en er zon geen andere in de plaats komen. In weerwil van een goed bestuur sloot de rekening mei aanzienlijk verlies. Het instellen van sectiën had hij vroc ger aan de directie afgeraden, omdat dit nadeel zou opleveren. Wanneer de tram werd opgeheven, zou Leiden wel de eerste stad zijn, die dit lot onderging. Nadat nog enkele leden een kort woord in het midden hadden gebragt, werd de voordragt (lijdelijke opheffing lijn Haven) aangenomen met 12 tegen 7 stemmen. Ten slotte werd nog goedgekeurd de rekening van het II. G. of arme wees- en kinderhuis over 1881. Voor hel sluiten der vergadering zeide de voorzitter, dat de leden er zeker prijs op zouden stellen iets te vernemen omtrent de oorzaken van de sto ring. die dezer dagen aan de gasfabriek had plaats gehad. Hij had daarom van den directeur een rapport gevraagd, dal hij den secretaris verzocht voor te lezen. Dat rapport was van den volgenden inhoud: //Zondag 24 September, des middags 12 ure, verminderde dc spanning in den stoomketel zoodanig, dat de exhaustor ten 3 ure moest worden stil gezet. Onmiddellijk moesten toen alle in werking zijnde retorten worden ontladen, ten einde de gevaarlijke gasspanning in de verhitte generators en in dc afvoerbuizen met daaruit voorlvloeijende explosiën te voorkomen. Da delijk werd dc tweede stoomketel in gereedheid gebragt en getracht stoom ie krijgen. Toch werd in den eersten stoomketel door den stilstand van den exhaustor gedurende eenige uren weder sloom gevormd en deze weder in werking gesteld, zoodat de ladingen konden hervat worden. Toen bleek echter, dat door de enorme stijging der hitte in de retorten en daarmede verbonden toestellen verstoppingen waren opgetreden, waardoor nagenoeg al het gevormde gas verloren ging. De verwijdering dezer verstoppingen, niettegenstaande de inspanning van alle beschikbare krachten gedurende den nacht en den daaropvolger.dcn dag, drukte de productie, zoodat, toen vol doende stoom gemaakt kou worden met den tweeden stoomketel, de gas productie steeds te laag bleef. Middelerwijl waren, behalve de drie generatoroveusnog vijf rooslervuren aangelegd, om althans na 24 uren dit gebrek aan gas zooveel mogelijk te gemoet te komen en werd bet uoodige personeel verzameld om deze ovens te bedienen. Hunne productie was echter Maandag avond 25 September nog te gering, om de geleden schade weder in te halen en het weinig daarmede gevormde gas was door de uiterst lage temperatuur der ovens en de lekken in de oude retorten van zulk eene geringe qualiteitdat daar mede onmogelijk in de geregelde verlichting voorzien kon worden, zoodat

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1