BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag °15 September é88°liV('. PER TELEGRAAF. In de militaire bureaux, magazijnen en werkplaatsen zijn thans de buitengewone werkzaamheden gestaakt. Ook de intendance heeft de handen in den schoot gelegd, sedert het officiële berigt uit Egypte kwam, dat j; mondvoorraad voor menschen en vee rijkelijk voorhanden is. De te Gibral tar verwachte transportsteamer Palmyra zou daar aangehouden en met de zich aan boord bevindende cavalerie en artillerie naar Engeland teruggezon- den worden. Het schip schijnt echter ten gevolge van den digten nevel ongemerkt gepasseerd te zijn, niettegenstaande eene Engelsche kanonneer boot in zijn vaarwater gekruisd heeft. De beweging tegen de betaling van tienden en andere kerkelijke be lastingen, die voortdurend toeneemt, gaf onlangs te Coventry tot eene bot sing aanleiding. De predikant der Triniteitskerk aldaar had namelijk beslag laten leggen op goederen van eenige personen, die geweigerd hadden, de kerkelijke belasting te voldoen. Op de koornbeurs zouden die goederen openlijk worden verkocht. Vroeg op den dag trok reeds een optogt met muziek door de straten om de menigte tegen de verkooping op te rtiijen en weldra stroomden duizenden naar de beurs. Daar werd een helsch leven gemaakt, zoodat de verkooping niet kon doorgaan, 's Avonds werd op eene meeting, die door meer dan 8000 personen werd bijgewoond, besloten, te verklaren, dat het onbillijk en ongepast was, met geweld tot het betalen van kerkelijke belastingen te dwingen. Een vreesselijke storm heeft voor een paar maanden gewoed in het noorden van de Vriendschapseilanden. Hij duurde slechts twee uren, maar in dien tijd werden bijna alle gebouwen vernield. Dertien kerken stortten in en de groote zendingskerk te Neiafu werd bijna geheel verwoest. Niet minder dan 1500 huizen der inboorlingen wocijen omver. De woningen waren voor het meerendeel klein en ruw gebouwd, maar de schade voor de arme inlanders is zeer groot. Ook hun vloot, bestaande uit een aantal kleine vaartuigen, ging op zee geheel verloren. De oogst en de plantages leden mede zeer veel. Van de cacaoboomen werd een vierde,, van de oranjeboomen een derde gedeelte vernield. Ook een Duitsch vaartuig leed er schipbreuk; de kapitein en zes man verdronken door het omslaan van hunne boot, maar eene tweede boot met de overige bemanning kwam behouden aan land. FKAIHR1JK, De commissie van 22 leden uit de kamer, werkzaam gebleven tot het ontwerpen van eene wet ter aanvulling der bepalingen van het con cordaat, dat door de meerderheid der republikeinsche partij geacht wordt de regering in vele gevallen onmagtig te laten tegenover de geestelijk heid, is volgens de Rappel met haren arbeid gereed. Het blad deelt daaromtrent het een en ander mede. De commissie heeft bepaald, dat de bisschoppen, die de raad van state verklaard zal hebben misbruik te hebben gemaakt van hun ambt, bij disciplinairen maatregel van den minister van eeredienst, verstoken kunnen worden van een gedeelte of van het geheel hunner bezoldiging gedurende een tijd, dien van twaalf maanden niet te boven gaande, terwijl bij herhaling van misbruik van het bisschop pelijk ambt de inhouding der bezoldiging verpligt zal zijn gesteld. Elke geestelijke, die door zijne prediking, of door welk ander middel ook, in de uitoefening van zijn ambt getracht heeft invloed uit te oefenen op de door de kiezers uit te brengen stemof hen terug te houden van de stem bus, zal gestraft worden met eene gevangenzetting van eene maand tot een jaar en eene boete van 100 a 1000 fr. -- De regering heeft gratie geschonken aan den Italiaan Meschino, die te Tunis een Fransch soldaat aangevallen had en deswege door den krijgs raad aldaar veroordeeld was. Ravas meldt, dat de minister van openbare werken eene commissie heeft benoemd, die een vergelijkend onderzoek zal instellen naar den toe stand der Noord-zeehavens Antwerpen, Bremen, Hamburg, enz. met dien van eenige Fransche havens. De heer Faure, afgevaardigde van Havre en voorzitter dier commissie, is met den heer Cousin, ingenieur bij het mi nisterie van openbare werkennaar Duitschland vertrokken om het on derzoek aan te vangen. Sir Charles Dilke, de onder-secretaris van -staat bij het Engelsche departement van buitenl. zaken, wordt op 1 October te Parijs verwacht, om de onderhandelingen over het handelsverdrag tusschen Engeland en Frankrijk weder op te vatten. Omstreeks 400 Russische Joden zjjn zich in de Parijsche wijk Mont- i martre komen vestigen en wekken er een weinig vriendelijk opzien. De j werklieden beweren, dat hunne verdienste gevaar loopt en de huren dreigen j op te slaan. IIUITICEI L, 4\M. De Pol. Corr. brengt in herinnering, dat het heden 23 September 20 jaren is geledendat Bismarck aan het hoofd van het Pruissisch ministerie werd geplaatst. Het blad roemt de groote verdiensten van den staatsman jegens Duitschland en Pruissen en doet uitkomen, hoe thans, evenals toen j hij het eerst het bewind aanvaardde, zekere oppositiegeest tegen hem heerscht, en evenzeer ten onregte. Hiertegen wordt van andere zijde ingebragt, dat 'roeger de minister zich voornamelijk op het terrein der buitenlandsche politiek bewoog, op zijn eigenaardig gebied, waar niemand hem evenaart; in den laatsten tijd daarentegen zich bij voorkeur met belasting- en douanezaken en sociale politiek ingelaten heeft; een veld, waar hij weinig tehuis is. - Woensdag avond is te Berlijn de electrische verlichting van den Pots- dammer Platz en een gedeelte van de Leipziger Strasse feestelijk ingewijd, ra tegenwoordigheid van den burgemeester, verscheidene autoriteiten, de ondernemers, Siemens en Halske, en een aantal belangstellenden. Het nieuwe licht voldoet algemeen zeer goed. Sedert eenige dagen bevindt zich te Berlijn een gezelschap Samojedeu, uit vier personen bestaande, die tien prachtige rendieren met zich voeren. Met dit voorspan hebben zij gedurende den afgeloopen winter vele honderden mijlen in Rusland afgelegd. De regeringssecretaris en voormalige kassier van de keiz. tabaksfabriek te Straatsburg, Streckert, die 348 dagen in preventieve hechtenis werd gehouden, wegens beweerde onregelmatigheid in zijne boeken en verduiste ring van gelden, is volledig vrijgesproken van de tegen hem ingebragte beschuldigingen en terstond op vrije voeten gesteld. Uit het proces en de verklaringen van deskundigen bleek, dat de schuld niet bij hem, doch aan de geheele administratie der onlangs opgeheven fabriek gelegen had. OOSTE1VRIJ K. De keizer heeft uit Miramare een eigenhandig schrijven tot den stede houder van Triest gerigt, om zijne tevredenheid te uiten over de hartelijke ontvangst, welke hem bij zijn bezoek van Triest, Görz, Gradiska en Islrië is te beurt gevallen. "Triest", zegt hij, «heeft zich gedurende de verloopen vijf ecuwen de «allergetrouwste" stad van het keizerlijk huis getoond, en de schoone feesten, welke ik, de keizerin, de kroonprins en kroonprinses aldaar medegevierd hebben, strekken tot bewijs, dal deze welverdiende benamingaan Triëst gegevenzich ook voortaan glansrijk zal hand haven". De schade, door de jongste overstroomingen in Tyrol aangerigt, wordt op twee millioen gulden geraamd. Zoowel het telegrafisch als het spoorweg verkeer is geschorst. LONDEN, 22 September. Lord Tenterden, ondersecreris van buitenland sche zaken, is heden ochtend overleden. LONDEN, 23 September. De ochtendbladen melden dat generaal Wood met drie regimenten te Tantah is aangekomenalwaar de bezetting van Damiette in detachementen verscheen om de wapenen neder te leggen. De Times zegt in een artikel over het Egyptische vraagstuk: «Engeland denkt er niet aan de reglen van welke natie ook te schenden of hare ge voeligheid te kwetsen, of van zijne behaalde zege uitsluitend tot eigen voordeel partij te trekken. Het bevredigen en reorganiseeren van Egypte zal door Engeland zelf geschieden. De algemeene belangen van het Suez-kanaal tegen gevaar te verzekeren, eene nieuwe muiterij te voorkomen, en aan het Egyptische volk een goede regering te geven en deze te handhaven, is het doel van Engelands politiek. Welk besluit ook met betrekking tot het financiële toezigt genomen mogt wordenEngeland zal met de grootste omzigtigheid te werk gaan, om Frankrijks gevoeligheid niet te kwetsen en de werkelijke aanspraken van dit land in aangelegenheden van handels politiek niet uit het oog verliezen GENEVE, 21 September. Het verkeer op de St. Gothard-lijn is niet meer belemmerd, doch de spoorweg tusschen Bellinzona en Locarno wordt be dreigd door het zwellen van het Lago Maggiore. In Waadttand is groote schade teweeggebragt. Vele vruchtboomen zijn uit den grond gerukt. Dui zenden schapen en geiten zijn op de gebergten verloren geraakt. De weg van den Simplon is dermate door sneeuwvallen getroffen dat hij onbegaan baar is. Al de Engadine-passen zijn ingesloten. Het weder toont nog geene kenteekenen van verbetering. SIDNEY, 22 September. De schade, door den brand van het tentoonstel lingsgebouw met alles wat het bevatte veroorzaakt, wordt op 500,000 (zes millioen gulden) geschat. AEADEMIE-NIEVWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 23steo September de heer P. H. Simon Thomas, geb. te Leiden, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over decapitatie. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Zondag 24 September, ten twee ure, door het Muziekcorps der dienstdoende Schutterij, Kapelmeester de heer C. G. Locher. lste Afd.: 1. Comelius-MarschMendelssohn; 2. Ouverture «Die weisseDame", Boieldieu; 3. Walzer «Am schonen Bhein gedenk ich dein", Keler Bela; 4. Fantaisie a. d. Op. «Zauberflöte", Mozart. 2de Afd. 5. Ouverture «La Traviata", Verdi; 6. «Festgcsang an die Kunstier", Mendelssohn; 7. Fantaisie a. d. Op. «Martha", Flotow; 8. Marsch, Oertel. r~r ZWOLLE, 22 September. Tarwe 9.75 a 10; rogge ƒ6.50 tl ƒ7; boekweit ƒ6 a 6.75gerst 6 a/6.50; paardeboonen ƒ9 a 10; aardappelen 1.75 a f3; alles per HL. Boter. Aanvoer S25/8, 475/16 vaten en 500/2 KG. stukgoed. Totale aanvoer 34000/2 KG. Middenmarkt ƒ1.25 per KG. Handelswaarde 21250. Notitie van heden: per KG. ƒ1.05 k 1.45; per 20 KG. of vat prima kwal. 28 li 30.50; afwijkende soort 26 k 27tweede soort f 22 a 24. Eijeren: /3 a 4.50 per 100 stuks. Vee. De Zwollerkcrspel voormarkt, de stalhandel gedurende de geheele week en de markt van heden waven bij een totalen aanvoer van p. m. 2200 stuks vee vlug ger gestemd dan de beide vorige weken. Vet vee goed: koeijen en ossen aan bouten 70 a 75 ets; dito stieren 60 a 65 ets; dito kalveren 85 a 90 ets; dito schapen 65 k 70 ets; alles per KG. schoon. Melk-, neurend- en fokvee p. m. 5 pCt. hooger. Lammeren 15 k ƒ25. Varkens. Aanvoer 750 biggen en 250 magere, drachtige en vette varkens. Big gen golden /1.20 a ƒ1.65 per week. Magere en drachtige varkens onveranderd. Vette dito eerste soort 521 k 57j ets en tweede'soort 47J k 50 ets por KG. levend gewogen. MASTENBROEK, 22 September. Hooi en stroo. Door de vele vraag voor de pers is het art. l hooger. Stroo blijft in één doen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. G. DRABBE.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5