ADVERTENTIE!*. Aan de weesinrigting Ie Neerbosch, bij Nijmegen, is door wijlen mej. E. J. C. van den Berg, te Dordrecht overleden, de som van ƒ5000 gele gateerd. Door den raad van Stad Doetinchem is, ter gelegenheid van zjjn 25- jarig jubileHm als stadsgeneesheer, aan dr. J. E. Benlfort een stoffelijk blijk van erkentelijkheid aangeboden. Men meldt uit Zwolle: Eergisteren hebben de direction der centraal en exploitatie-maatschappij met een extra-trein den centraal spoorweg Zwolle Kampen en terug onderzocht. Dit zou, naar men zegt, in verband staan met het reeds veei besproken plan der overname door de exploitatie-maat schappij. Te Hengelo is gisteren nacht, bij gelegenheid der kermis, een nog jeugdig fabrieksmeisje, door overmatig te dansen, in elkaar gezakt en oogen- blikkelijk daarop overleden. Het gereglshof te 's Bosch heeft uitspraak gedaan in zake Adriaan Smout, oud 30 jaren, gewezen veldwachter der gemeente Steenbergen en Kruislandbeschuldigd van in den loop van het jaar 1881 valschelijk met den naam van den ontvanger der directe belastingen Schutjes te Steenbergen, eu ook met den naam van diens geagrederdcn klerk A. van den Eden, voor voldaan geteekend te hebben op aanslagbilletten voor de grond- en per sonele belasting, welke door dien ontvanger aan de belastingpligtigenwonende te Kruisland, waren uitgereikt, en welke billetten met het bedrag der ver schuldigde belasting door die personen aan hem waren ter band gesteld om dal bedrag ten kantore van gemelden ontvanger te betalen, hetgeen hij niet heeft gedaan, hebbende hij die gelden verduisterd en de valschelijk gequi- teerde billetten bjj de belanghebbenden teruggebragt; en alzoo schuldig ver klaard aan viermaal gebruik maken van valschheid in authentiek en publiek geschrift, wetende dat die stukken valsch waren, en aan misbruik van ver trouwen door een veldwachter gepleegd, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld lot 18 maanden celstraf en 4 geldboeten ieder van 50 en eene geldboete van ƒ12.50, iedere boete van ƒ50 te ver vangen door 3 dagen en die van 12.50 door één dag in celstraf te ondergaan. De omstreken van 's Hertogenbosch worden op nieuw met overstroo- ming bedreigd. De polders de Beneden-Aa en Brand en Beusing zijn reeds geïnundeerd en de polder de Beneden-Dommel staat op het punt hetzelfde lot te ondergaan. De polders de Vliert, de Algetneene Omkading en Bosch- veld en May. bieden, vooral de twee laatste, met alle kracht tegenstand. Honderden arbeiders zijn op dijken en kaden aan het werk en groote som men moeten ten offer worden gebragt om den gevrecsden vijand te weren. Toch is de kans van slagen, naar hel gevoelen van deskundigen, gering. Door den ambtenaar van het openhaar ministerie bij liet kantonge- regt te Helmond is eene aanklagt tegen den cipier der kantonnale gevan genis aldaar ingediend, wegens het verantwoorden in zijn register van een veroordeelde, die de opgelegde gevangenisstraf niet heelt ondergaan. Het in rekening brengen van voeding is hierbij ingesloten. In de Pekinger Cl. vau 14 Juljj leest men woordeljjk het volgende: «Na eene droogte van onderscheidene weken is gisteren boven de hoofdstad en haren omtrek een overvloedige regen gevallen. AUes werd door het nedervallende water verfrischt en men vroeg elkander, aan wien dit geschenk des hemels te danken zou zijn. Naar men ons mededeelt, is het niemand anders dan onze doorluchtige heer en gebieder, die ons den regen bezorgd heeft. Gisteren morgen gaf hij bevel zijn gala-gewaad gereed te houden, daar hij heden in den Ta-Nautien (den tempel van den god van de sneeuw en den regen) zijne godsdienstplegtigheden wilde verrigten. ten einde hel land regen te schenken. Naauweljjks had onze verheven gebieder zich voor het beeld van dien god nedergeworpen en zijne gebeden aangevangen, of daar opende de hemel zijne sluizen en liet een vruchtbaren regen op de aarde nederdalen. Hieruit blijkt ten duidelijkste, hoe geliefd onze keizer bjj de goden isboe bereidwillig zij al zjjne wensehen vervuilen". (tl. C.) Dc Huisvriend (Uitgever H. A. M. Roelants, Schiedam). Inhoud van de achtste aflevering, 1882. TEKST: De kurk-eik. De zeemans weduwe. (Onder den indruk van de "Adder-ramp" 5 Juli 1882.) Door P. Louwerse. Romeinsche waterleiding te Mcrida. Brahma en de Gan ges. Gelegenheid maakt den dief. -- Iets over de toovervierkanten. Tusschen hel koren. De apotheker. Een onhandelbaar jongmeusch. f Novelle van P. F. Brunings. (Vervolg van bladz. 262.) Laatste bijeen- komst van zomergasten. Straat in een dorp van Bulgarije. Een papyrus- groep in de Cyane-rivier bij Syracuse. Philadelphia. De Staubbach in het Beroer Oberland. Florence en hare gebouwen. Een beeld uit den Kaukasus. Varia. Ingezonden raadsels. Prijsraadsels. Oplossin gen. GRAVUREN: De zeemans-weduwe. Naar de schilderij van Frank lloll. De kürk-eik. Tusschen het koren. Naar de schilderij van Ileil buth. De Romeinsche waterleiding te Merida. Eene godsdienstige was- sching in de Ganges. Witte runderen gewijd aan Brahma. Laatste bijeenkomst van zomergasten. Gelegenheid maakt den dief. Naar de schil derij van B. Vaulier. De apotheker. Naar de schilderij van H.S.Marks. - Straat in een dorp van Bulgarije. Een papyrus-groep in de Cyane-rivier bij Syracuse. De Staubbach in het Berner Oberland. Ponle Vecchio te Florence. De kerk van Santa Croce te Florence. Een beeld uit den Kausasus. 's GRAVENllAGE, 23 September. 'L. M. de koning-groothertog heeft den kapitein Rocheltvan het reg. grenadiers en jagers, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. De adelborst 1kl. N. J. Gips is bevorderd tot luit. ter zee 2' kl. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is benoemd lot reserve-officier van gezondheid 2 kl., de burgergeneeskundige II. Boom, arts, te Ooslzaan. Gisteren heeft Z. M. de koning in een bijzonder gehoor ontvang® monsignor F. Spolverini, die aan Hoogstdenzelven zijne geloofsbrieven als Pauselijk internuncius heeft overhandigd. Z. M. de koning nam heden ten 1% ure in ontvangst het adres van antwoord van de eerste kamer der staten-generaal op de troonrede uj handen eener commissie, bestaande uit den voorzitter en de ledenjh> Teding van Berkhout, jhr. Merkes van Gendt, baron van Naamen van Een. nes, Joost van Vollenhoven, Blussé en de Raadt. De deputatie werd i® paleize door een peloton grenadiers met de gebruikelijke eerbewijzen ont vangen. De Nederlandsche minister-resident te Stockholm, jh'. Wttewaall vaa Stoetwegen, is gisteren avond alhier aangekomen en aan hel Hotel Pan|ei afgestapt. Z. M. de koning ontving den diplomatieken vertegenwoordiger heden middag in audiëntie. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. De lord-mayor met echtgenoote en de sheriffs bragten gisteren ook een bezoek aan den Kon. Ned. boek- en kunsthandel van den heer M. Couvée en deden aldaar belangrijke inkoopen. B U IT E N L A N D S C H E BEK 1 GTE N. BELfilE. In den nacht van Dingsdag op Woensdag is te Brussel een stoute diefstal gepleegd, en nogal in de nabijheid van het politiebureau, lliev® hebben de woning bezocht van den heer Juriaux, koopman, in de rue des Deox-Eglises41. De kwaaddoeners hebben eerst de vensterblinden open- gebroken, vervolgens eene. ruit van omtrent 60 centimeters in het vierkant uitgeslagenen zijn langs deze opening binnengekomen. Al wat hun onder de handen viel hebben zij medegenomen. Verscheidene stukken laken zijde, enz. zijn verdwenen. Zjj hebben ook eene secretaire en ile winkellade opengebroken en een twaalftal messen, gouden mans- en vrouwenringen en eenig geld medegenomen. Al de gestolen voorwerpen hebben zij ia de gordijnen, die zjj van de vensters afgerukt hadden, gewikkeld. Eene verschrikkelijke misdaad is dezer dagen te Rumheke-Beythen]ge pleegd. Een meisje, 12 jaar oud, was door hare ouders naar heiveld gezonden om aardappelen te rapen. Een jonge deugniet heeft het meisje aangevallen, en na haar eerst schandelijk mishandeld te hebben, heeft hij het meisje met de beenen aan een boom opgehangen: vervolgens heelt de vlugt genomen. Toen men het meisje terugvond, was liet reeds ecu lijk, De dad.cr is aangehouden. E X r. K 1. A X lï. LONDEN. 22 September. Den aanvoerders van het leger in Egypte wordt eene schitterende be looning toegedacht. Daaromtrent zal eerst in October bij dc heropening van het parlement beslist worden. De regering zal dan een votum van dankbe tuiging aan de officieren en het leger voorstellen en daarbij mcdedeeling doen van de den generaal en den admiraal toegedachte onderscheidingen goud en in eer. De correspondent van de Daily News in Egypte meldt, dat de alge- meene indruk, dien hij ontving, is, dat de bevolking alles behalve goeiige zind heeten mag. Integendeel zij is den Europeanen vijandig. De beambten zoeken hunne gedragingen ten bate van Arabi te vergoelijken, maar de ont slagen soldaten en de lagere volksklassen in de steden zijn nog opgewonde» en zullen dit voorloopig blijven, tenzij de oproerige geest worde onderdrukt. De fellah wenscht vrede en verlangt niets liever dan dat men hem met rust lateopdat hij zijnen akkers alle aandacht kunne wijden. De corres pondent van den Standard meldt, dat onder leiding van Sultan-pacha, die het laat tegenspreken dat hij de plundering van Arabi's huis te Caïro zot hebben gelast of daaraan medegedaanoveral de deelnemers aan de nationale beweging worden gevangen gezet, met name zij, die de proclamatie lee- kenden van den ulema-raad, waarbij Arabi gemagtigd werd den strijd voort te zetten. In de hoofdstad bljjft de bevolking vjjandig gezind. Herhaalde lijk werden Engelsche soldatenwanneer zjj in achterbuurten verschenen, aangerand, en velen worden vermist. Aan de Times wordt uit Caïro geseind, dat uit een onderzoek ken is, dat Arabi-pacha ongeveer 200,000 voor den oorlog gebruikt heeft. Hiervan was 18000 nog aanwezig. (Zie verder het Bijvoegsel). Heden overleed na een smartelijk ljjden, na voorzien te zjjn van ft Heilige Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van 72 jaar, de Heer FRANCISCUS VAN GILS. W. VAN GILS, Leiden 22 September 1882. Exec. Test. Voor de beloonde belangstelling, bij de geboorte van onzen Zoon. belui gen wij onzen welgemeenden dank. J. LA RIVIERE. Leiden, 23 September 1882. J. LA RIVIÈRE, Meebii» Voor de belangstelling, ondervonden bjj het overlijden van onzen beluigen wij hartelijken dank. C. T. STEFFELAAR. i Leiden, 23 September 1882. J. E. STEFFELAAR, \iv Tb®

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2