LEIDSCIIE COURANT. 1882. V. 225. MAANDAG 25 SEPTEMBEB. IbTnnenlandsciie berigten. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentie is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 23 September. Ook hier ter slede is eene opligterij gepleegd, gelijk aan die, welke dezer dagen te Amsterdam plaats had. Een onbekend manspersoon ver voegde zich heden morgen aan de woning van den hoofdonderwijzer J., opgevende door dien heer gezonden te zijn om een jas, daar hij met den op school zjjnden jas een ongeluk had gehad. Zonder argwaan werd een jas medegegeven, en het bedrog werd ontdekt toen de heer J. te huis kwam. De politie doet onderzoek. Een ieder zij gewaarschuwd. Tegen een manspersoon, genaamd 11. B.is door de politie proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van een paar schoenen uit een stal alhier. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 45 tot 66 volwassen personen en 5 tot 10 kinderen. Gedurende deze week werden aan de bad- en zwem-inrigting Rhijnzigt 129 zwembaden door heeren genomen. De temperatuur van het water bedroeg 16°5 Celsius. De op 16 dezer hier te lande verzonden brievenmalen naar Neder- landsch Indië zijn, ten gevolge van eene verkeerde verzending onder weg, te laat te Napels aangekomen, om aan boord der naar Indiö vertrekkende Fransche pakketboot te worden ingescheept. Zij zullen thans verzonden worden met de Britsche pakketboot, die 25 dezer van Brindisi vertrekt. Gedurende de maand Augustus is bij de rijks-postspaarbank ingelegd 204,481.76% en terugbetaald 89,401.28, alzoo meer ingelegd dan terug betaald 115,080.48%. Aan het einde der maand Julij was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van ƒ1,553,987.84, zoodat de som der inlagen op 31 Augustus bedroeg 1,669,068.32%In den loop der maand werden 2720 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 278 boekjes werden geheel afbetaald, zoodal aan het einde der maand 39879 boekjes in omloop waren. Bjj het collegie voor de zeevisscherijen is berigt ontvangen, dat door hel hoofdbestuur der internationale visscticrij-tentoonstelling, welke in het volgende jaar te Londen zal worden gehouden, ter bevordering van het doel, dal met die tentoonstelling wordt beoogd, o. a. de volgende prijsvraag is uitgeschreven»()n the History of Dutch Sea-Fisheries, their progress, decline and revival, especially in connection with the legislation on fisheries in earlier and later times". De antwoorden op deze prijsvraag, in het Engelsch opgesteld, of althans van eene vertaling in het Engelsch voorzien, moeten tijdig genoeg worden ingezonden om vóór of op 1 Mei 1883 in handen te zijn van //the Secretary of the Great International Fisheries Exhibition, 24 Haymarket, London". De mededingers moeten hun naam en adres vermelden in een gesloten cou vert, hetwelk aan de buitenzijde den inhoud van de prijsvraag en het ge kozen motto vermeldt. Voor het antwoord, hetwelk de jury, met het onderzoek belast en die ten deele ook uit vreemdelingen bestaan kan, het voortreffelijkst keurt, wordt eene premie uitgeloofd van 25 pond sterling. Voor de acte als onderwijzer zijn te's Ilage geëxamineerd lOcandidaten; 4 werden afgewezen, 1 trok zich terug. Toegelaten werden de bh. B. A. Aldendorp, te Rotterdam; M. Kruyne, te Brielle; I'. Landman, teOverschie: P. K. Muller, te Rotterdam; A. van Rooijen, te VVaddinxveen. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is de heer C. Woutman, eandidaal in de godgeleerdheid aan de universiteit te Leiden, toegelaten tot de evangelie-bediening in de Ned. herv. kerk. In het Algemeen Politieblad wordt bekend gemaakt, dat te Rotterdam zijn aangehouden als verdacht van landlooperij twee personen, oud 35 en 37 jaren, waarvan de jongste in het bezit bevonden is van veertien papieren rolletjes met buskruid, dat in Duilschland wordt verkocht en op Rijnsthepen wordt gebruikt om kanonnetjes te laden, waarmede bij bruggen geschoten wordt. Rij zegt dit buskruid te Utrecht van een hem onbekend persoon te hebben gekocht, welke opgave betwijfeld wordt. Welligt is het door dief stal verkregen. De commissaris van politie bij de 2' afd. te Rotterdam ver rockt berigt of er eenig misdrijf is gepleegdwaaraan zij schuldig zouden kunnen zijn. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt opsporing en aanhouding van een persoon, volgens zijne opgave genaamd I. S. C., tusschen de 30 en 40 jaren oud, met een lidteeken op het aangezigt, volgens zijn zeggen af komstig van een sabelhouw in den Fransch-Duitschen oorlog ontvangen dragende een smal rood strikje als een teekendat hij aan dien krijg had deelgenomen. C. voormeld heeft zich den 14"1 Sept. jl. door enkele Israëlieten te Medemblik een groot aantal kleedingstukken, levensmiddelen en geld doen ter hand stellen', ten gevolge van zijne mededeeling, dat zijne vrouw, nadat hij met haar, twee kinderen en eene zuster zijner vrouw, reizende van Enkhuizen naar Medemblik, te Wervershoof verblijf hield, in laatst- gemelde plaats onverwachts was bevallen van een zoon en gebrek had aan de noodzakelijkste kleedingstukken, en van de vertooning van een stuk papier, onderleekend //Jb. K.", en voorzien van een onduidelijken stempel, inhoudende eene verklaring van den burgemeester van Wervershoof, waarbjj deze de waarheid zijner opgaven bevestigde en het medelijden der Israëlieten te Medemblik en omstreken voor het hulpbehoevende gezin inriep. Bij on derzoek bleek, dat zijne opgaven onwaar waren en dat de burgemeester dier gemeente dergelijke verklaring niet had afgegeven. -- Door een aantal belanghebbenden bij de ongestoorde vaart door het Suez-kanaal is, metdt hel Ubt.een adres gerigt aan den heer Ferdinand de Lesseps, na zijne terugkomst uit Egypte, om hem dank te zeggen voor de diensten aan de vrije scheepvaart bewezen in den afgeloopen zomer, toen de oorlogstoestand in Egypté en de paniek, die velen der Europeanen had aangegrepen, ver strekkende gevolgen hadden kunnen hebben, indien de kloeke houding Tan de beambten der Sucz-kanaalmaalschappij, voorge gaan door den president, die op de eerste tijding van de moeijelijkheden naar de plaats des gevaars was vertrokken, niet den geregelden doortogt der handelsvaartuigen was blijven verzekeren. De heer de Lesseps heeft daarop met een dankbaar schrijven geantwoord. De ffillem Barents is te Ifammerfest Aangekomen. Aan boord alles wel. De Barentszee was vol jjs tot den 75eo graad, zoodat het jjs bijzon der ver naar het Zuiden was opgedrongen. 11». Denier wan der Gon, pred. te Zoeterwoude, heeft voor het beroep naar Bakkeveen bedankt. De lord-mayor van Londen heeft zich gisteren tijdens zijn verblijf te Haarlem naar het stadhuis begeven, ter bezigtiging van hel Stedelijk Museum. Vervolgens begaf bjj zich naar de Groote Kerk, waar de organist, de heer J. Bastiaans Jr.o. a. //Abendlied" van Schumann, //Stabat Maler" van Rossini en een paar couplelten van de Engelsche en Nederlandsche volksliederen ten gehoore bragt. Daarop werden het museum en de merkwaardigheden van Teylers Stichting in oogenschouw genomen, deed men een rit door den Haarlemmerhout en werd aan de tuinbouwinrigting van den heer J. ll.Kre- lage een bezoek gebragt, waar aan de lady-mayoress en de haar verzeilende miss Ogg elk een fraai bouquet werd aangeboden. Voorts werd de rijtoer vervolgd door het nieuwe slads-kwartier naar Overveen, toen terug langs het Bolwerk, denSchootersingel, de Kennemerbrug, den Jansweg, en terug naar het station, van waar de Engelsche gasten weder naar den Haag vertrokken. Te Amsterdam kwam gisteren morgen aan een wagentje, bespannen met een paard, waarin gezeten waren tweepersonen, benevens eene bejaarde vrouw in zeer ziekelijken toestand, komende uit de gemeente Hilversum. De zieke vrouw werd naar hel Binnengasthuis vervoerd, doch toen men daar was aangekomen, bleek hulp overbodig, aangezien de vrouw reeds onderweg was overleden. Te Utrecht heeft gisteren de nieuw benoemde hoogleeraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-universiteit aldaar, de heer dr. J. H. Gallée, zijn ambt aanvaard met het houden eener redevoering in de Nederlandsche laai over de studie van het Oud-Germaansch en Sanskriet. Te Utrecht had gisteren de plegtige uitvaart plaats van wijlen Z. D. Hoogw. den aartsbisschop Schaepman. Bij de dienst in de kerk werd de mis gecelebreerd door den bisschop van Roermond. msgr. Paredis, 20 jaar ouder dan de overledene, en de plebaan, pastoor Peters, hield de lijkrede. Eene talrijke schaar van geestelijken was bij de plegtigheid tegenwoordig. Na afloop der dienst vormde zich de stoetdie zich ten 12 ure in bewe ging stelde. De lijkwagen werd voorafgegaan door veertien koorknapen, die kransen droegen. Daarachter volgden de koorzangers. De lijkkist was bedekt met den kroonstaf en andere teekenen der bisschoppelijke waardig heid. De R. K. wcezen en oude mannen volgden onmiddellijk achter het lijk. In de derde volgkoets werd opgemerkt een adjudant des konings in groot uniform. Alle te Utrecht woonachtige pauselijk gedecoreerden hadden ins gelijks in volgkoetsen plaats genomen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1