units (III] 1882. V. 224, ZATURDAG 23 SEPTEMBER. STADS-BE RICHTEN. OPROEPING IN WERKELIJKEN DIENST. JB IN N E X L A N D S C H E E E R 1 G T E N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advcrtentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de pro vincie Zuid-IIollaud, van den 12den September II., A. n". 2098/1 (2' afd.), Provinciaalblad li". 54; r Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden korpsen en, overeenkomstig de 2e zinsnede van art. 57 van het Koninklijk besluit van den 8',en Mei 1862 (Staatsblad n°. 4G). na hunne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, op dinsdng den 3'1"1 October aanstaande in werkelijken dienst zullen wor den gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dat zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoensplaatsen bchooren Ie begeven en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de wapenen worden geroepen, met last om te zorgen, dat zij op gemelden dag, vóór 4 uren des namiddags, bij hunne korpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zonde kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing de Leidsche Courant. Leiden, 22 September 1882. De Burgemeester voornoemd, DE KANTElt. LEIDEN, 22 September, lie lord mayor van Londen is verhinderd geworden het voorgenomen bezoek aan deze stad te brengen. De trein, waarin hij zich met zijn gevolg bevond, is hier doorgereden. Door de polilie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen drie sjouwers, waarvan twee een man derwijze hebben geslagen en gestomptdat deze nog al ernstig aan de borst is gekneusd. Hij heeft uit neus en mond bloed opgegeven, zoodat hij terstond onder geneeskundige behandeling is gesteld. De derde heeft zich bij die gelegenheid tegen de politie verzet. De twee eerstgeiioemden zijn naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt. (lok is proces-verbaal opgemaakt tegen eeiie meid, genaamd J. V., die ricli. ten nadcele van den winkelier v. VV.moet lubben schuldig gemaakt aan diefstal van hoekjes. - Heden morgen ten 954 ure is een 2-jarig jongentje, genaamd S. S. uit een raam van de derde verdieping eener woning aan de Langebrng op slraat gevallen; bij onderzotW door twee deskundigen is de dood geconstateerd. Ten 10 uur heden morgen is de landbouwer N. Z.25 jaar. wonende Je Katwijk, van eene schuil in de Oude Vest te water gevallen, doch spoe dig gered door een brugwachter, een schipper genaamd S. en een melkboer genaamd D. Ten 12ure is een 3-jarig jongentje, genaamd J. v. d. P., aan de Vischbmg aangereden door een handwagen, ten gevolge waarvan hij aan liet voor- en het achterhoofd eenige verwonding heeft gekregen. Behalve de bestaande gelegenheden tot verzending van brieven en andere stukken naar Engeland, zal, te rekenen van 1 October e. k., mede naar Engeland kunnen worden verzonden langs den weg van CalaisDover, met den trein van 5,45 's morgens uil Rotterdam naar Antwerpen. Het stoomschip Prins Hendrik is op 21 Sept. te Batavia aangekomen. De Insulindc, op weg naar Amsterdam, is op 20 Sept. van Port-Saïd ver- hokken. Door de commissie van voordragt voor de benoeming van twee kerke lijke hoogleeraren bij de universiteit te Amsterdam, zijn de beide volgende drielallen van predikanten zamengcsteld 1® d'. 1. van Dijk, te Arnhem; dr. J. 11. Cunning Jr., Ie 'sGravenhage, <n d'. E. 11. van Leeuwen, te Zulphcn; 2s. dr. J. Knappert, te Leiden; dr. W, C. van Manen, 1c Ziorikzec, en dr- II. U. Jleyboom, Ie Assen. In October zal door de synode van de Ned. hervormde kerk uil deze drie tallen de benoeming geschieden. Tc Delft is overleden de heer d'. VV. S. C. Deyll, predikant bij de Waalschc gemeente aldaar. Te Gorinchcai werd dezer d3gen bij een landbouwer eene koe door wit rijks-veearts afgekeurd en later door de politie begraven. Den volgenden f'1" «liter ontdekte men. dat de kuil geopend en de begraven koe niet nicer Wn kuil was. De lord-mayor met de lady-majoress zijn bij hun bezoek aan de hoofd stad op gisteren afgestapt aan het Amstcl-hótel, alwaar zij een bezoek ont vingen van den burgemeester. Na het gebruiken van een dejeuner werd een rijtoer door de stad gedaan. Het gezelschap bragt een bezoek ten raad- huize. tip de plaats werden door de brandweer exercitiën gedaanwaarbij sloom- en handspuiten in werking werden gebragt en de reddingtoeslcllen werden gebruikt. Verder bezocht de lord-mayor bet Trippenhuis, het museum van der Hoop en andere merkwaardigheden. Later nam de lord- mayor met gezelschap deel aan het diner bij den burgemeester. Twee mariniers van het wachtschip te Amsterdam hadden in stille Amsterdam verlaten en waren te Zandvoort gezien; zij wisten aldaar den stuurman Menlmans over te halen hen op de visscherij op de kust mede te nemen. De politie te Scheveningen, van hun vertrek uit Zandvoort per telegraaf onderrigt, arresteerde des ochtends vroeg, bij aankomst van de schuil, de heide deserteurs. -i^Aan de sterrewacht te Utrecht zijn, blijkens eene medrdeeling van prof. .1. Ai C. (Indemans in het II. DLL, twee bcrigten ingekomen omtrent ont dekte kometen; hel eene is van Zuid- en het andere van Noord-Ameiika afkomstig. Volgens het eerste, dat door eene circulaire van lord Crawford te Dimecht bij Aberdeen verspreid is, heeft de lieer Gruis te Rio Janeiro in den vroegen morgen van 12 dezer eene voor het Idoote oog ziglbarc komeet, ontdekt, op 6 u. 48 m. R. O. en 2 gr. Zuider-declinatie. Het telegram zegt, dal de beer Cruis de komeet voor die van 1'ons van liet jaar 1812 houdtdie in deze dagen terugverwacht kan worden. Volgens de bereke ning van Encke, bad de doorgang door bet perihelie in 1812 plaats den 15e" Sep1 emberen was de omloopstijd warrschijnlijk begrepen tusschen 66% en 7514 jaar, of liever de waarschijnlijkheid, dal die omloopstijd binnen deze grenzen ligt, is even groot, als dat zij ze overschrijdt, liet kan dus ook nog nog wel eenige jaren duren eer de bedoelde komeet terug komt. Eene zeer oppervlakkige constructie doet echter spoedig zien, dat die onderstelling geen grond beeft, want op de aangeduide plaats kan de komeet van 1812 zich niet vertonnen. Het tweede berigt kwam heden in. en wel via Berlijn, van waar de Science-Observer-telegrammen door de zorg van dr. H, Oppenlieim verspreid worden. De heer Ritchie, uit Boston, seint, dat de heer Bernard eene komeet ontdekt heeft, die te Harvard College in den morgen van 15 September is waargenomen op 7 u. 19 m. R. O, en 16 gr. Noordcr declinate. Verdere bijzonderheden onibreken. Deze komeet kan alleen des morgens voor zons opgang gezien worden. Ook zij kan onmogelijk de komeet van 1812 zijn. Tc Amerongen is brand ontstaan in eene labakbcrgplaats van den lieer D. V die goed gevuld was. liet gebouw, met al wat er zich in bevond, was spoedig in de asch gelegd. De oorzaak is het stoken van vuur tot drooging van tabak. Een van Frankrijks edelste mannen, de heer A. de Malarce, bevindt zich, meldt het Hbl.thans te Arnhem. Hij slaat bij degenen, die op de hoogte zijn van het spaarwezen, zeer hoog aangeschreven en is in Frankrijk voor dat edele doel een apostel geworden, gelijk Schulze Delitsch in Duiisch land. De schoolspaarbanken. die reeds ten getale van 16450 in Frankrijk bestaan, heeft hij in liet leven geroepen en dit heeft zoo gunstig gewerkt op de ouders, dat de 2 millioen inleggers bij spaarbanken in Frankrijk van 1874 thans lot 4,600,000 zijn gestegen. Bovendien heeft de heer de Malarce door hel bevorderen van levensverzekeringen, enz. het lot zijner landgenooten meer verbeterd dan de meeste politieke leiders te zamen. Na op uitnoodiging van de regering in Zweden eenige weken te hebben dror- gebragt, om daar zijne voorlichting te geyen voor wetten en instellingen, heeft de heer de Malarce nu Denemarken, Duiischland en België bezocht en wenscht thans hier te lande op de hoogte onzer instellingen Ie komen. Te Sappemcer had Maandag avond bel volgende ongeval plaats: De sluiswachter van liet Winkelhoeksterverlaat, zich met zijn gezin reeds te bed bevindende, werd door bet roepen van help! help! in zijn slaap ge stoord. De dochter des huizes, torenende in den noodkreet de stem baars broeders te herkennen, liep naar buiten en op haar vragen een toestemmend antwoord bekomende, begaf zij zich in nachtcostnum te water, doch liet mogt haar niet gelukken don drenkeling te redden. Door spoedige hulp werd zij weder, zij bet dan ook bewusteloos, op bet drooge en vervolgens te bed gebragt. Inmiddels was men druk bezig den drenkeling op te spo ren, tot men eindelijk een lijk ophaalde, waarin men den 25-jarigen scbeeps- jager 11. \V. te Uartenshock herkendeNaar alle waarschijnlijkheid door de

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1