overtuiging te vestigendat men op eigen gebied ook in dit opzigt genoeg op de hoogte is en geen buitenlandsclie krachten voor dergelijke werken behoeft te hulp te roepen", werd bij acclamatie aangenomen. Ook het voorstel van de afdeeling Leiden tot het brengen van vaste regelen in de door de maatschappij en hare afdeelingen te houden tentoonstellingen, werd, eenigzins gewijzigd, aangenomen. Tot leden van het hoofdbestuur worden gekozen de hh. O. J. Quinius en Joh. van der Berg. Nabij Tiel had gisteren een treurig ongeluk plaats. Eene zandschuit, waarop zich twee mannen bevonden, kantelde om, hetgeen beiden in de rivier deed storten. Een van hen greep zich vast en werd gered, doch de ander zonk, nog voordat er hulp kon worden geboden. Door het bestuur van de afdeeling Groningen der Maatschappij van weldadigheid is eene der hoeven, waarover die afdeeling beschikken kan, opengesteld voor eene uit Rusland verdreven Israëlitische familie, die lijde lijk te Groningen verblijf houdt, liet gezin zal naar Fredcriksoord vertrek ken en een stuk land in gebruik ontvangen, zoodal hel in eigen onderhoud zal kunnen voorzien. De timmerman van den Russischen schooner Ele, liggende in het kanaal te Ter-Neuzen, zeilklaar om van Gent naar zee te gaan, is Maandag van de verschansing, waar hij iels te verrigten had, in het kanaal gevallen en verdronken. Te Vlaardingcn is een raatroos van een logger, die juist was binnengekomen, van de loopplank gevallen en verdronken. lil de Transvaal is de eerste jaardag van de teruggaaf des lands ge vierd door een publieken vacantiedag. De gouvernements-kantoren waren gesloten en de meeste winkels eveneens. Des middags werd er een saluut van 21 schoten uit het kamp gevuurd en op onderscheidene plaatsen zag men de Transvaalsche vierkleur wapperen. 's GltAVENllAGE21 September. Aan den lieer dr. G Goetseels, geb. te Aerschot, in België, is vergun ning verteend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsehe zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wet telijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. Aan den luit. ter zee 2' kl. G. J. Buys is, op zijn verzoek, toegekend één jaar vertol, onder stilstand van non-acliviteilstractcmeut en zonder op klimming in de rat glijn. Bij de behandeling van het ontwerp-adres van antwoord op de troon rede, iu de ziiiing van de eerste kamer van heden, vroeg de heer Borsius in het algemeen meerdere medcdeelingcn aangaande den loop en den duur der ministeriële crisis dan uit berigten in de officieuse pers is gebleken, voornamelijk wat betreft het aanknoopen of afspringen van onderhandelingen met anderen. De minister van financiën, de heer van Lynden, die het bestaan cener officieuse dagbladpers ontkende, zocht de oorzaak van den langen duur der crisis in den volhardenden wensch van hel kabinet om ontslag: in den tus- scheniijd, die z. i. vercischt werd om met de kamers spoedeischende werk zaamheden af te doeuin de onderhandelingen, die tusschen den koning en een lid der tweede kamer plaats hadden buiten het kabinet en den persoon des ministers en in de tweede opdragt eener kabinetsformatie aan hem en het spoedig gevolg daaraan gegeven. Het kabinetsprogramma is niet ge wijzigd door hel voornemen van het ministerie lot wijziging van het kies- regt of tot grondwetsherziening. De tweede opdragt tot vorming van een kabinet heeft hij aanvaard, na zich vergewist te hebben, dat lol het welsla gen cener poging, om de regering in andere handen te doen overgaan, voorwaarden waren gesteld, waarvan hij de aanneming niet kon accepteren, nl. onverwijlde grondwetsherziening zonde» ernstig voorbereidend onderzoek. Het kabinet denkt ten aanzien van dit laatste eenstemmig met den minister. Bij de zinsnede omtrent liet kiesregt verklaarde de minister van biunenl. zaken, dat het de bedoeling is het onderzoek naar grondwetsherz ening eerst aan te vangen na de goedkeuring der nadere regeling van het kiesregtdie weldra bij de kamer aanhangig gemaakt zal worden. Het adres van antwoord, eenparig vastgesteld, wordt den koning aangebo den door den voorzitter, vier leden der commissie van redactie en de hh.de Raadt en Blussé. De commissie uit de tweede kamer der slaien-generaalbelast met de aanbieding aan den koning candidatenlijsl voor de benoeming van een voor zitter, heeft zich dezen middag ten half twee ure van bare laak gekweten. Z. M. verklaarde dal hij zich onverwijld met het doeu eener keuze zou bezig houden. De lord-mayor en de lady-mayoress van Londen, de beide regters en de overige leden der deputatie maakten gisteren, na het dejeuner iu het Hotel des liules, een rijtoer door de stad. De Londensche magistraat en zijn gevolg bezochten o. a. de troonzaal op hei Binnenhof en hel paleis in het Bosch. Tegen 5 ure werden de toebereidselen gemaakt voor de plegtige audiëntie bij Z. M. den koning. De livreikn«chts vertoonden zich reeds in hunne blaauw en donkerrood lluweelen galarokken, bijna geheel met goud galon belegd, wit cachemiren kniebroeken en vesten en met gepoederd hoofdhaar aan hel groepje nieuwsgierigen, die voor hel botel hadden post gevat, en gaven reeds een klein duikbeeld van den luister, waarmede de plegtige aanbieding van het geschenk aan Z. M. zou gepaard gian. Precies ten 5 ure reed de commissie in gewone rijtuigen naar het paleis af, aangestaard door zeer vele wandelaars, die zich langs bel Voorbout en in het Noordeinde bewogen. Iu het eerste rijtuig was gezeten de majoor Gampbell, City-marshall, in den hekenden rood lakenschen uniformjas, met zilveren uitmonstering, liet tweede rijtuig werd bezet door de twee sheriffs, sir R. llenson en sir \V. A. Gsgbeiden in roode toga, met zwart fluweel en bont afgezet. Hierop volgde mr. Soulsby, private secretary, in eenvou dig zwarte toga. De lord-mayor met den stafdrager kapitein Skey en den zwaarddrager mr. Winzar sloot den kleinen stoet. Naast elk portier ging een livreiknecht. Het costuum van Londen's eersten burgemeester bestaat uit een rok van zwarte zijde, kwistig bedekt met goud borduursel en uitloopende in een langen sleep, welken hij met den arm ophoudt. De halsketen is uil de kostbaarste edelgesteenten, in gouden schakels gevat, zamengesteld. Aan dit sieraad was eene diamanten ster vastgehecht, zijnde hel ordeteeken van de stad Londen, voerende dit insigne de inscriptie: «Domine dirige noster". Sir John Whittaker Ellis, baronet, aldus is de naam van den lord-mayor, was bij deze gelegenheid insgelijks versierd met de ridder-orde 2' kl. der orde van den Gouden Leeuw van Nassau met de plaque, hem, tijdens 'skonings jongste bezoek aan Londen, door Z. M. geschonken. Destaf, welke bij officiële plegtigheden steeds wordt medegevoerd, is een massief zilver vergulden stok met een kolossale kroon. Het zwaard uit den ridder tijd rust in eene rood fluweelen schede, belegd met wapens in groote ver scheidenheid van kleuren. De cassette, bevattende het aan Z M. aangeboden adres der City, is in den volslen zin des woords een koninklijk geschenk en bezit eene aanzien lijke kunstwaarde, llet is een vierkant gouden kistje, versierd met beel den; de emblemata van handel en scheepvaart; de wapens van Londen en Holland en aan de vier zijden met de gekleurde portretten "en médaillon" van Z. 51. den koning, versierd met hel lint der orde van den Kouscband, den lord-mayor en de aldermen. De inscriptie «Leopold en Helena 1882", aan den .voet van het kunstvoorwerp, waarvan de grondtoon blaauw émail is, herinnert aan de gelegenheid vawelke dit geschenk dagteekent. De gekroonde naamcijfers van Z. 51. bevinden zich aan eiken hoek van het kistje. De portretten, inzonderheid van Z. 51. en den lord-mayor, treilen door hunne gelijkenis. Toen de deputatie precies ten 5 ure in de audientie-zaal werd toegelaten, werd zij aldaar ontvangen door 1111. 5151. den koning en de koningin, omringd door de voorname hofdignitarissen en de «dames du palais". De koning droeg bij deze gelegenheid de ster behooremle tol de orde van den Kouseband. De lord-mayor hield de volgende toespraak lot Hunne 51ajesteitin: Sire! 5Iet innig genoegen kom ik heden namens de stad Londen Uwe Majesteit hier mijne opwachting maken, overeenkomstig Uwer Majesteil's welwillende vergunning, vergezeld van de sheriffs, ten einde U. 51. ter hand te stellen het gouden kistje, inhoudende liet adres, dat de stad Londen de eer tiad Uwe .Majesteit aan te bieden bij de aangename gelegenheid van tuv bezoek aan onze beminnelijke en opregt beminde koningin, Ier bijwoning van het huwelijk van Z. K. 11. prins Leopold, hertog van Albany, met prin ses Helena van Waldeck-Pyrmont. Mijne medeburgers hebben mij opgedragen U. 51. hun diep leedwezen keu- baar te maken. dat. ten gevolge van het droevig verlies, dat Uwer Slajesteit's familie zoo plotseling trof, zij de eer moesten derven Uwe 51 ajesteil en uwe doorluchtige gemalin, de koningin, eene ontvangst te bereiden in den Guild hall (stadhuis) van hunne oude stad. 5Iaar daarom wenschen zij niet minder Uwe Majesteit dank te betuigen voor het welwillende en sympathieke ant woord, dat het U. 51. behaagde ons te geven, toen wij u iu hel paleis te Buckingham onze opwachting maakten om nogmaals onze vurige hoop uit te spreken, dat Uwer Majesteit een lang leven moge gegund zijn, in het genot van gezondheid en van die zegeningen, welke de Goddelijke voorzie nigheid alleen kan scheuken en dat de hoofdsteden van de beide landen voortdurend de voordeelcn mogen genieten, geboren uit de vriendschapsban den, zoo lang bestaande tusschen de Engelsche en Nederlandsehe vor stenhuizen. De koning, die, even als zijne gemalin, met blijkbaar welgevallen deze rede volgde, gaf in antwoord daarop in schoon en vloeijend Engelsch on geveer te kennen Ik dank de City zeer voor het adres en het prachtige kastje, welke zij de eer had mij te geven. Het was voor mij een bron van diep leedwezen, dat mijn verblijf in Engeland verkort moest worden door den dood van een mijner bloedverwanten. Ik hoop evenwel het genoegen te hebben in het volgend jaar naar Engeland terug te keeren. In ieder geval is het ook mijn vurige hoop, dat de banden van vriendschap tusschen de beide landen mogen blijven bestaan. Het adres der City lag geschreven op perkament in het gouden koffertje opgerold. Met het gebruikelijk ceremoniëel werd den leden der deputatie daarna ten palcize uitgeleide gedaan Ten 6 ure verschenen de lord mayor en de beide sheriffs wederom ten hove, ditmaal met hunne dames, ten einde aan de koninklijke tafel, Ier hunner eere aangebragl, plaats te nemen. Vooraf werden de lady-mayores! en de beide ladies bij 11. 51. de koningin iu afzonderlijke audiëntie toe gelaten. Heden, Donderdag, zijn het hoofd van het stedelijk bestuur van Londen, de magistraten en verder gevolg de gasten van den burgemeester van Amsterdam. Vrijdag zullen zij de sleden Haarlem en Leiden bezoeken en waarschijnlijk den volgenden dag te Vlissingen aan boord teruggaan naar Engeland. De feestmaaltijd, door HH. 5151. den koning en de koningin ter eet' van den lord-mayor van Londen, gisteren ten paleize gegeven, droeg ge"1 officiëel karakter. Toasten werden derhalve niet uitgebragt. Ten 10 ure heden ochtend vertrok het gezelschap met den lord-mayoraai het hoofd naar Amsterdam. De. reizigers namen plaats in het koiiiiiklp salon-rijtuig, door de Rijnspoormaatschappij ter hunner beschikking gestel' Een extra-trein zal de deputatie heden avond herwaarts terugbrengen. 1' opperkamerheer en grootmeester van Z. 51. den koning deed haar tot'® trein uitgeleide. Alhier is in ruim J9-jarigen ouderdom overleden de heer m'. E.& Lagemans, tot nog voor weinige maanden hoofdredacteur der IVederl. Sta'11'

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2