LEIDSCIIE €111 RANT. 1882. VRIJDAG 22 SEPTEMBER. V. 223. STADS-BE RICIITEN. II e rh n li ii gsoiitf er w ij s. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars fl.50, franco p. p, f 2. A/sotiderlijke nonimers sijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prjjs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 3 der Verordening van den 12deD Januari 1882, lol regeling van het Herhalingsonderwijs in de gemeente Leiden (Gemeenteblad n°. 11); Brengen Ier kennis van belanghebbenden, dat de inschrijving van leerlin gen voor llcrlialingsonderwljs zal plaats hebben van den 18Jen lot en met den 22sltn September a. s., voor meisjes in het schoollokaal in de Van der Werfstraat, voor jongens in dat aan de Korte Mare, telken dage des namiddags van zeven tot acht uren. Tol het hcrhalingsonderwjjs kunnen worden toegelaten: 1». de leerlingen van de scholen der 3e en 4' klasse, die verkregen heb ben het getuigschrift, bedoeld bij art. 18 2 der Verordenidg van 11 November 1880 (Gemeenteblad 1881, n°. 4); 2*. zij die. bij een af^jc leggen examen, blijken geven aan de daarvoor gestelde vercischten te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leides, 13 September 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 September. Maandag den 25!t'n dezer zal het 25 jaar zijn geleden dat de heer A. J Rijshouwer, notaris te Zoeterwoude, zijne ambtsbediening aanvaardde. Door den gemeenteraad van Amsterdam is gisteren uit de voordrag! voor de benoeming van een klinisch professor aan de universiteit aldaar, bestaande uit de hh. prof. S. S. Rosenstein, te Leiden, en dr. P. K. Pel, lector te Amsterdameerstgenoemde gekozen. Bjj cene heden aan het dep. van marinè te 's Ilagc gehouden aanbe steding, is o. a. de levering van 3000 liter jeiievcr aangenomen door den heer A. F. Hopman, alhier, a ƒ72 20. Bij den Maandag en Dingsdag te Wageningen geitenden nalionalcn schietwedstrijd werd op de personele baan, waarvoor 19 prijzen waren uitgeloofd, de vierde prijs behaald door den beer W. G. van Rooycn, lid van de Leidscbe scherpsohiitlers-vereenigihg. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: De laatste acht dagen zijn alhier van de haringvisscherij slechts 7 bomschuiten aangekomen, te zamen filet 1215 kantjes pekelharing en 162000 stuks stciirharing. Er Werd besteed voor pekelharing ƒ1650 ii ƒ17 per ton, volle steurbaring 17 a ƒ20.50 per 1000, ijle steurbaring ƒ12 a ƒ13.50. Blijkens eene heden door den minister Van koloniën in de zitting van de eerste kamer gedane mededceling, is bij zijn departement bet volgend telegram ontvangen van den gouverneur-generaal van Nederlandscli-Indië: Op 13 September te Samalangan belangrijk succes door tliuke houding van leger en vloot verkregen. De talrijke vijand werd met groot verlies uit zijne stellingen verdreven. Onzerzijds 10gekwetsten. Samalangan, Passaugan en Palenk door de marine getuchtigd. In Groot-Aijeh w'erd door patrouilles Nja Kasjan zwaar gewond en zijne bende uiteengedreven, met achterlating van 6 dooden, terwijl de patrouille 0 gewonden bekwam. Toestand verbeterd. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met hel af nemen van het examen B, volgens arlt. 61—65 der wet van 2 Mei 1863. Voor de acte als onderwijzer werden gisteren te 's Ilagc geëxami neerd 10 candidate!). Toegelaten werden de hh. A. de Jong, Ie Ouderkerk aan den IJssel; W. van Recuwijk, te Nieuwerkerk aan den IJssel, en G. Verschoor, te Rotterdam. liet stoomschip Prinses Amalia is op 19 Sept. aan de qnarantaine- plaats voor Marseille aangekomen. De Limburgop weg naar Batavia, kwam op 19 Sept. te Pa ang aan. De Uollandsche spoorweg-maatschappij en de Exploitatie-maatschappij hebben den lord-mayor van Londen gedurende zijn verblijf hier te lande 3'le speciale treinen aangeboden, welke hij mogt verlangen om gedurende 'tjti kort verblijf zooveel mogelijk van het land te zien. De heer jhr. mr. M. M. van Asch van Wijck, voorzitter van het munt- «"llegie en sedert 1874 lid van de tweede kamer der slaten-generaal voor kei hoofkiesdistriet Amersfoort, is te Utrecht overleden. Te 's IIage kwam gisteren bijeen "de Commissie van Voordragl", 'en einde een zestal op te maken van candidaten voor ilc twee nieuw Ie benoemen kerkelijke hooglecraren te Amsterdam, uit welk zestal de over veertien dagen zameukomende synode eene keuze zal hebben te doen. Door het opkomen van twee secundi is de zamensielling van de commissie de volgende geworden: dr. T. K. M. von Baumhauer, L. Doedes, A. G. Jans, C. T. Zeeman, J. C. Verhoeff, J. P. Bruinwold Riedel, G. Bruna, dr. J. K. Koek, dr. P. II. Roesingh en C. G. Chavannes. Aan den heer Smit, sierschilder Ie Amsterdam, is hel beschilderen der vestibule van het museum-Boymans te Rotterdam opgedragen. De wethouder G. E. Verbrugge aldaar heeft uit eigen middelen eene som van ƒ3000 voor dal doel beschikbaar gesteld. Gisteren morgen kreeg een polderwerker in het hoofd het Noordzce- kanaal hij IJmuideu over te zwemmen; hij ontkleedde zich en kwam behouden over, doch tcrugkccrende zonk hij plotseling in de diepte weg; hulp kwain te Iaat, de ongelukkige verdronk. In eene gisteren te Amsterdam gehouden vergadering der stoomvaart maatschappij "Zeeland" is de bekende concept-overeenkomst, behandeld tus- schen de erven van Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden en die maat schappij met algemeene stemmen goedgekeurd. Te Amsterdam vervoegde zich Donderdag ochtend een persoon bij den portier van de cellulaire gevangenis, en vroeg naar het adres van den hoofd onderwijzer. Na die inlichtingen spoedde hij zich naar het huis van den schoolmeester, en vertelde daar met veel misbaar, dat mijnheer bij ongeluk een grooLe pot teer over zijne kleederen gekregen had en hij gestuurd was om een pak kleeren te halen. De vrouw des huizes, gaf wal gevraagd werd. Te laat ondekte z(j bedrogen te zijn. libl De heer dr. A. A. NV. Ilubreeht, benoemd tot hooglccraar in de zoölo gie, de vergelijkende anatomie en de physiologie aan de hoogeschool te Utrecht, heelt gisteren die betrekking aanvaard met het houden eener rede voering in het groot auditorium der universiteit over "de hypothese der versnelde ontwikkeling door eerstgeboorte en hare plaats in de evolu tieleer". Heden avond zal te Utrecht in de kathedraal het lijk van wijlen den aartsbisschop, den heer Schaepman, worden geëxposeerd, 's Avonds 7 uur worden de getijden van den overledene in de kathedraal gezongen. Vrijdag ochtend 9 uur zal, mede in de kathedraal, de plcgtige pontificale uitvaart worden gehouden, waarschijnlijk' door een der andere bisschoppen. Na de uitvaartdienst heeft de begrafenis van dc kathedraal uit plaats op het kerk hof aan de Biltstraat. Dc lle algemeene vergadering van dc Ncd. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde is gisteren te Ainhcm geopend door den heer oir. 11. L. A. Ooreen, voorzitter van het hoofdbestuur. Uil het jaarverslag bleek, dat de maatschappij in bloei verkeerde, naardien het aantal leden van 1340 lot 1473 was geklommen. Het jaarboekje was, zooals het nu was ingerigt, gebleken de financiële krachten der maatschappij te boven te gaan, weshalve hel ten volgenden jare groote vereenvoudiging zou ondergaan. Door het hoofdbestuur werd medegedeeld, dal het krachtens zijne bevoegd heid bepaald had, met het oog op de internationale tentoonstelling enz. in 1883 te Amsterdam te houden, de tentoonstelling van deze maatschappij dat jaar niet te doen plaats hebben, maar haar te doen doorgaan te Dordrecht in den zomer van 1884 voor planten, bloemen en vruchten, indien van de gemeente Dordrecht en van particulieren de noodige geldelijke steun werd verkregen, liet hoofdbestuur stelt verder voor, in den zomer van 1883 eene rozentcntoonstelling te Velp te doen houden. Amsterdam gaf in over weging ook met hel oog op de internationale tentoonstelling, de rozentcn toonstelling in 1883 te Amsterdam te doen plaats hebben. Na eenige ge- dachtenwsseling werd met 77 tegen 8 stemmen aan Velp boven Amsterdam de voorkeur gegeven, terwijl daarna bij acclamatie werd besloten tot het houden der algemeene tentoonstelling in 1884 te Dordrecht, overeenkomstig de daarbij gestelde voorwaarden. Door de in 1881 benoemde commissie, naar aanleiding van de quaestie omtrent dc schade door konijnen veroorzaakt, werd rapport nitgebragt. Het rapport omschrijft de groote schade door het konijn aang'erigt, concludeert tot aSfceheele uitroeijing vau dal dier en lot het doen van slappen in dien zin, met het oog op de jaglwct, bij de hooge regering. Het hoofdbestuur werd gemagtigd, met algemeene stemmen, in die rigting werkzaam te zijn. liet voorstel van de afdeoliug Leiden: liet uitschrijven van een wedstrijd lusschen tuinbouw architccten voor plannen tot aanleggen van parken, bui tenplaatsen, villa's en squares, ten einde bij hel Nedcrlatidsch publiek de

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1