LEIR8CIIE COURANT. V. 222. 1882. DONDERDAG 21 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgeionderd, Afsonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prjjs der Advertent iën is van 1—4 regels 1 De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p, p. f 2. iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 20 September. Voor de door de gemeente aan te gane geldleening ad 500.000, is ingeschreven bij de firma Wurfbain Zonen te Amsterdam tot een bedrag van ƒ499.100 en bjj den gemeente-ontvanger alhier voor 245.600, -uit makende een totaal bedrag van 744.700. Het vier-en-veertigste jaar der zomer-concertenwelke de eigenaar van den welbekenden Leidschen lusthof Zomcrzorg den ingezetenen aan biedt, nam gisteren een einde. Door het ongestadige en ongure weder bad de kapel der grenadiers en jagers, onder directie van den heer J. II. Völlmar, zich genoodzaakt gezien dit laatste concert in dc zaal te doen plaats hebben. Reeds vroegtijdig hadden velen zich hierheen begeven om een gunstig plaatsje magtigwte worden. De kapel trad dientengevolge thans op als strijk-orchest. Ook op dit gebied toonde zij volkomen op de hoogte barer laak te zijn. Ecu ieder was zijn instrument volkomen meester en de uitvoerders mogten dan ook herhaaldelijk den bijval van het groot aantal aanwezigen inoogsten. Vooral was dit hel geval met den heer E L. Volluiar. die door zijn tlink en levens gevoelvol spel bewees een zeer goed violist te zijn. Zijn concert voor viool van Vieuxtemps en de Romance van Max Rrucli, door hem voorgedragen, mogten dan ook de algemecnc goed keuring wegdragen. Men vergunne ons slechts eene aanmerking. Hoe verdienstelijk het orchest zich ook van zijne taak kweet, het was echter niet genoeg bezet om de Ouverture van Richard Wagner's Tannhattser volgens de cischenhieraan verbonden, nil te voeren. Kunnen wjj bij den terugblik op het afgeloopen saizoen onzen onverdeelden Ijjval aan de uitvoeringen schenken, jammer dat het ongnnstige weder telken male de bezoekers uit den rijk aangelegden tuin verdreef en hen dwong eene schuilplaats te zoeken in de zaal, waardoor veel van hetschoone verloren ging. Wij hopen, dat het volgend jaar aan de concerten een gunstiger lol beschoren mag zijn. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald, dat dc commissie, aan welke wordt opgedragen het examineren van hen, die eene acte van be kwaamheid voor hel middelbaar ondcrwjjs wenschen te verkrijgen in de Nederlandsche taal- en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staats- eu handelswetenschappen en schoonschrijven, voor het jaar 1882. zitting zal honden te 's Gravenhage, en benoemd: tot lid eh voorzi'ter dier commissie, den heer dr. D. J. Stcyn Fané, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 'sGravenhage; tot leden, de lih.dr. J. Verdam en d'. C. 11 Kan, hoog leeraren te Amsterdam; mr. C. M. J. Willeumier, oud-hoogleeraar te Am- eterdam; dr. W. J. A. Huberts, directeur der rijks b. burgerschool te Zwolle; N. W. Posthumus, directeur der le hoogere burgerschool van drie jarigen cursus le Amsterdam; dr. F. Romeyn, oud-directeur der rijks li. burgerschool te Middelburg, te Leiden; dr. G. Fenon, leeraar aan de rijks h. burgerschool te Groningen; C. J. Teunisse, leeraar aan de h. burger school van vijfjarigen cursus te Rotterdam; J H. Dijkman Bzn., leeraar aan de h. burgerschool te Dordrecht; C. Knapper Kzn., leeraar aan de h. bur gerschool van vijfjarigen cursus te Amsterdam; J. C. F. Frikken, leeraar aan de h. burgerschool te Amersfoort. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat de commissie belast in 1882/83 met het afnemen van de prak tische examens van arts cn tandmeester, vermeld in de artl. 2 en 8 der wet van 25 Dec. 1878, zal zitting houden op Maandag 25 September 1882 en volgende dagen, te Amsterdam. De Staatscourant bevat het verslag betredende de dienst der rijks postspaarbank in Nederland over 1881. Volgens berigt uit llammerfest was de Willem Barents den 6"> Sept. ten westen van Nova-Zembla in de Barents-zee gepraaid op 74° breedte en 49.5° lengte. Aan boord was alles wel. De algemecnc vergadering van de Gnstaaf-Adolf-vcreeniging zal volgens het ten vorigen jare genomen besluit dit jaar gehouden worden te llrielle •op 25 en 26 October. In de feestelijke avondgodsdienstoefening, op 25 Oct. te houden, zullen als sprekers optreden de predikanten F. M. Keller van Doorn te Dordrecht, N. II. de Graaf te Amsterdam en A. Drost le Delft. Onder leiding van den heer Tibbe is een zangkoor bezig zich te bekwamen om eenige zangstukken in die godsdienstoefening le kunnen uitvoeren, en enkele dilettanten hebben zich bereid verklaard de solopartijen te zingen. Te Gouda is in het plantsoen een tweejarig kind gevonden, dat blijk baar verlaten was. Naar de kleeding te oordeelen is het een schipperskind. Eergisteren avond zijn op de hoogte van het station te Delft eenige afgehaakte wagens van den goederentrein, welke men op dc helling van de verhoogde hulpbrug had laten staanin beweging geraakt en doorgeloopen tot aan de Ned. gist- en spiritusfabriek, waar zij in aanraking zijn geko men met den personentrein, die ten 11.16 uit 's llage moest aankomen. Daar het signaal aan den SingeHveg bij de genoemde fabriek op onveilig stond, was de gang van den aankomenden trein uiterst langzaam, zoodat de scbok gering was en niemand eenig letsel heeft bekomen. Door de politie le Rotterdam zijn naar de cellulaire gevangenis over- gebragt drie gebroeders, v. W., zijnde een brievenbesteller, een telegram besteller en een kellp.er. De brievenbesteller had zich schuldig gemaakt aan diefstal van een postwissel, terwijl de beide anderen daarop gefingeerde handteckeuingen hadden geplaatst, waarna één hunner den postwissel op een bijkantoor der posterijen ter ontvangst van het geld aanbood. Op dit kantoor werd echter terstond de vcrvalsching ontdekt, en liet gevolg was, dat dc drie personen werden in hechtenis genomen, ofschoon twee hunner reeds naar Amsterdam waren gevlngt. Bij eene huiszoeking in de woning van den brievenbesteller zijn nog eenige andere bescheiden gevonden, die hem ter bestelling waren toevertrouwddoch die hij niet bezorgd had. (/V. II. C Te Doctinchem zijn eergisteren nacht door den nachtwacht aangehou den de zoon van den landbouwer S. te Slccndercn en de vrouw van zeke ren W. aldaar, die voornemens waren te zanten naar Amerika te vertrek ken. dc laatste met achterlating van man en drie kinderen. De vrouw is bij haren man ternggebragt. Te Dinxpcrlo is Zondag avond afgebrand een nabij het dorp slaand huis, bewoond door de weduwe Kraaijenbrink met 5 kinderen. Het gezin was reeds te bed, doch werd gewekt door een buurman, zoodat allen zich konden redden. Ook het vee werd nog gered. Tc Enschede is eergisteren de sloomwattenfabriek van den heer II. van Dam Jr. eene prooi der vlammen geworden. Gisteren ochtend werd een geladen zandtrein. bestemd voor den nieuw aangelegden Sneekcr spoorweg, door eene machine der maatschappij lot exploitatie van staatsspoorwegen over de Snecker Trekvaart, op eenigen afstand van hel station Leeuwarden gestuwd. Even nadat die trein gepas seerd was. werd de brug over die vaart door den brugwachter opengedraaid. De machinist en stoker, alsook begeleidende wisselwachter, die onmiddellijk met de machine moesten terugkceren, bemerkten niet dan te laat dat de brug openstond, met dat gevolg, «lat dc machine in dc vaart reed. De wis- selvvachler had nog tijd van de machine te springen, dc machinist cn stoker gingen met de machine te water, doch kwamen er gelukkig af, hetgeen vooral te danken is aan den stoker, die ook zijn machinist, die niet kon zwemmen, uil liet water haalde, liet verkeer op de lijn llarlingcn-Leeuwarden ondervindt daardoor vertraging, en de scheepvaart is gestremd totdal de machine uit de vaart is gehaald. Door de politie te Maastricht is aangehouden een zekere Schoenmae- kers uit Antwerpen, wiens uitlevering door de Belgische justitie wegens bedriegclijke bankbreuk worilt gevraagd. Zijn handlanger, sedert eenigen tijd te Sittard verblijf houdende, heeft zich bij lijds uit de voelen gemaakt. Dc begroot ing van Ned.-Indië, dienstjaar 1883, is aan de leden der tweede kamer rondgedeeld. Hel tekort over 1881 kan nagenoeg op ƒ10.700 000 worden gesteld; dat van 1882 zal ruim lGü millioen bedragen, ofschoon elke verbetering in de koffijprijzrn tot eene beperking van dal cijfer zal leiden, zoomede eene mogelijke ruimere opbrengst der middelen. De eindcijfers der begrooting voor 1883 zijn; uitgaven in Nederland ƒ24.149 718, idem in Indië ƒ122 848 105. te zamen ƒ146 995.823, middelen in Nederland ƒ46 217.992, idem in Indië ƒ97.130.194, te zamen 137 348.184, sluitende derhalve met een tekort van ƒ9.047.639, dat echter aanzienlijk honger zon worden, wan neer de werken voor de uitrusting der haven te Tandjong-Priok alle van staatswege moesten worden uitgevoerd. De gezamenlijke tekorten zondcu bedragen ƒ44.050.000. In afwachting van de verdere behandeling van het onl wcrp-geldleeningis er op gerekend, evenals hij de vorige begroot ing, dat door uitgilt e of belecuing van bewijzen van vlottende schuld zal worden voorzien in het tekortdat gedurende het dienstjaar in dc koloniale kas hier te lande verwacht wordt en dal gesteld moet worden op 36 millioen. Het koloniaal verslag van 1882 nopens Nederl Oost-Indië is mede aan de staten-generaal in druk rondgedeeld. Daaruit blijkt, dal in hel afgeloopen jaar de leemte is aangevuld, die nog bestond in dc regelingen hetreflende hel Nederlandse!) oppergezag ter oostkust van Sumatra «loor de bekrachtiging

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1