BUITENGEWONE COURANT. MAANDAG 18 SEPTEMBER. V. 219*. VEREENIG DE ZITTING DER BElDE KAMERS, Dn Courant verschijnt tlat/rlyl.sZonen Feesltltigen uitgezonderd. De prijs der Courant i> per vierendeel )aars /1.50, franco p. p. f 2.- A/zitiulcrUjkr Hommers zijn ver krijt/haar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. op MAANDAG den ÏS^0 September 1882, <ot opening van dc gewone Vergadering der Staten-Generaal. Zittingjaar 1882—1883. De heer F. J. J. van Eysinga, die den voorzitterssloel bekleedt, opent, nadat de leden der beide kamers zich in de zaal, bestemd voor de zittingen der tweede kamer, vereenigd hebben, tegen half een ure de vergadering en laat een koninklijk besluit van den O"1"1 September jl.n°. 30, houdende zijne benoeming tot voorzitter der eerste kamer gedurende het aanstaande 1 zittingjaar, door den grittier dier kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien dientengevolge, overeenkomstig het voorschrift van art. 103 der Grondwet, het beslnur der vergadering is opgedragen, be noemt eene commissie, die Zijne Majesteit den koning, bij Hoogstdeszelfs aankomst in het gebouw der stateo-generaal, ontvangen en in- en uitge leide doen zal. De ministers, hoofden van ministeriele departementen, de kanselier der beide orden en de leden van den raad van state vervoegen zich ten een ure mede in de vergaderzaal. Zijne Majesteit de koning, die zich op de in het programma voor de opening van de vergadering omschreven wijze naar het gebouw van de tweede kamer begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aange komen, in de vergaderzaal binnengeleid. Zijne Majesteit de koning plaatst zich op den troon en houdt de volgende openingsrede: Mij.ve Heebev Het is Mij aangenaam de Vertegenwoordigers van hel Nederlandsche volk weder bijeen te zien. Mijne betrekkingen met de buitenlandsche Mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Zee- en landmagt kwijten zich met lottelijken ijver van hare hoogst ge- wigtige taak. De zeemagt leed een betreurenswaardig verlies door het vergaan van den monitor Adder met zijne bemanning. Ik mag verwachten, dat in deze zitting zullen kunnen worden vastge steld alle wettelijke maatregelen, noodig voor het in werking treden van onze nieuwe strafwetgeving. Moge al de toestand in Atjeh nog te wenschen overlaten, Ik vertrouw dat hel bestuur van dat gewest, gesteund door de zee- en landmagt, er in zal slagen het gezag meer en meer te bevestigen en de veiligheid te ver zekeren. In de overige gedeelten van Nederlandsch-Indië geeft de slaat van zaken over het algemeen stof lot tevredenheid. De ziekten, die in sommige streken de bevolking teisterden, zijn nog niet geheel geweken. De besmettelijke veeziekte heeft nagenoeg uitgewoed. De toestand der West-Indische Koloniën is niet onbevredigend. Hoewel de opbrengst der Rijks middelen in de laatste jaren op verblijdende wijze toenam, zal toch vermeerdering van 's Rijks inkomsten niet lang meer achterwege kunnen blijven. Hervorming van het zamenslel onzer be lastingen dient daarmede gepaard te gaan. Een voorstel om met die her vorming een aanvang te makenzal U worden aangeboden. Betere regeling der plaatselijke belastingen blijkt meer en meer nood zakelijk. In verband met de herziening van 's Rijks belastingstelsel zal daartoe Uwe medewerking worden ingeroepen. Een ontwerp tot wijziging van de wet op het middelbaar onderwijs wordt in gereedheid gebragt. Voorstellen betrekkelijk het kiesregt zullen U weldra bereiken. Het is Mijn voornemen een onderzoek te doen instellen omtrent de vraag, van welke bepalingen der Grondwet herziening raadzaam is. Omtrent gewigtige ontwerpen van welreeds in vorige zittingen inge diend, worden Uwe overwegingen met belangstelling te gemoet gezien. Mogen onze vereenigde pogingen onder Gods onmisbaren zegen hel geluk van ons dierbaar Vaderland bevestigen. Ik verklaar de vergadering der Siaten-Generaal te zijn geopend. Zijne Majesteit de koning verlaat, na het uitspreken dezer rede, begeleid door de commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het koninklijk paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie is teruggekeerd, de vereenigde zitting der beide kamers. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. G. DRABDE,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1