BIJVOEGSELbehoorendq tot de Leidsehe Courant van Maandag ó8 September d882, JV°. %d9. PER TELEGRAAF. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zjjn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den schout voor de politie te Malang J. G. Vermeulen; aan den letterzettar bij 'slands drukkerij P. van der Neut. Ontslagen: eervol, de ontvanger der in- en uitvoerregten en accijnsen te Cheribon D. Swart. Benoemd: tot ont vanger der in- eu uitvoerregten en accijnsen te Cheribon, de verificateur 2' kl. J. A. Oudorp Kortebrandlbij het binnenl. bestuur buiten Java en Madura, tijdelijk, tot controleur 1' kl., de tijdelijk controleur 2e kl. A. van der Ven; tot controleur 2e kl., de adspir.-coutroleur E. G. Gerrits; tot op- zigler le kl. bij het boschwezen op Java en Madura, de ambtenaar op non activiteit Th. G. van Velthoven; tot onderw. 2e kl.mej. M. C. van Amey- den van Duym en A. Weits; tot onderw. 2C kl., de onderw. 3e kl. G. R. de Bruyn; bij den waterstaat, tot opzigter le kl., de opzigter 2' kl. P. W. J. Hartstcen; tot opzigter 2e kl.de ambtenaar op non-activiteit J. J. van Poelvoorde; tot opzigter 3e kl., C. P. Rosenquist. Departement van oorlog. Verleendeen tweejarig verlof naar Europa aan den 2en luit.-kwartierm. bij de mil. administr. A van de Geer. Bepaald: dat het aan den le" luit.-kwartierm. bij de mil. administr. A. D. Cheriex verleend tweejarig verlof naar Europa wordt beschouwd als le zijn verleend wegens ziekte. Ontslagen: eervol, de le luit. der inf. J. M. C. van der Bij 11als mil. kommandant in de resid. Banka, de luit.-kolonel J. VV. van Son. Benoemd: tot mil. kommandant in de resid. Banka, de majoor der inf. J. A. H. Boellaard. De Citoyen deelt mede, dat zij sedert eenige dagen door gewapende vrienden hare bureaux en redacteurs moet verdedigen tegen hare vijanden, die haar met de vuist tot het opnemen van rectilicatiën willen dwingen. Er is eene geregelde dienst ingesteld om de redacteurs naar huis te ge leiden. Te Noizé, dep. der Maine et Loire, had zekere Richardin, 24 jaar oud, een jong meisje ten huwelijk gevraagd. Toen zij hem afwees, ver spreidde hg lasterlijke beweringen omtrent haar en hare familiewelke hem deswege geregtelrjk vervolgde. De lasteraar werd veroordeeld, maar zwoer zich te wreken. Vóór eenige dagen wist hij in het huis van het meisje binnen te dringen en bragt den vader met een schot van zijn revolver om het leven. Vervolgens zich tot de moeder keerende, vuurde hij op haar, maar zjj kon zich nog bijtijds achter eene tafel verschuilen. Een derde schot, op het meisje zelf gelost, raakte slechts even het haar en, dit ziende, greep hg haar, wierp haar op een bed en bragt haar drie dolk steken toe. Het huis verlatende, kwam hij haren aanstaande tegen, dien hij met een revolverschot zoo ernstig aan hand en arm kwetste, dat deze is moeten worden afgezet. Eindelijk schoot Richardin nog een weverdie tegen hem getuigd had, dood en verdronk zich. DVITgCHLANS. De keizer is Dingsdag van Breslau te Dresden aangekomen. Z. M. werd aldaar op het prachtig versierde perron door koning Albert en de prinsen, de ministers, den Pruissischen gezant, het corps-diplomalique enz. ontvangen. De straten der stad prijkten met vlaggen en eerepoorten. Al lerlei vereenigingenscholen enz. stonden langs de huizen geschaard. Toen men op het Albertusplein den stoet in het gezigt kreeg, hieven 3000 op eene tribune staande kinderen met ^begeleiding van muziek een welkomst lied aan, hetwelk voortduurde totdat*de keizer de officiële tribune aan den ingang der Koningsstraat bereikte, waar Z. M. door de stedelijke overheid begroet werd. De menigte, welke ondanks den regen zich verdrong, hief na het einde van de aanspraak des opper-burgemeesters een daverend gejuich aan, en al de klokken der stad begonnen te luiden totdat de keizer in het slot was aangekomen. De Nordd. Zeit. meldt: In tegenspraak met anders luidende plaatselijke berigten, moeten wij tot ons leedwezen bevestigen, dat de toestand des rijks-kanseliers niet beter is geworden. Deze blijft nog voortdurend lijden aan hevige neuralgiën en wordt daardoor verhinderd zich met de zaken in te laten. De tenor-zanger van de opera te Frankfort, Eisenbach, is in hechtenis genomen wegens diefstal in een zeer aanzienlijk huis waar hij' te gast was. H(j nam daar eenige brillanten uit een halssnoer weg en was onbeschaamd genoeg, een oogenblik later zelf de gastvrouw naar dat sieraad te vragen. Zoodra deze jJen diefstal bemerkte, beschuldigde zij den zanger daarvan. Hij loochende, maar den volgenden dag werd hij gevangen genomen en bekende. Hij moet ook de dader zjjn van een groot aantal diefstallen uit de kleedkamers van den schouwburg. De anti-semitische beweging, meldt de Köln. Zeit., kan niet scherper veroordeeld worden dan door de woorden, door den heer Stöcker zelf op het congres der anti-semiten te Dresden gesproken, nl. dat eene volksstem ming in Duitschland niet tot verdrijving der semiten, maar tot verdrijving der anti-semiten zou leiden. Het congres werd met zulk eene geheimzinnig heid gehouden, dat de vertegenwoordigers der pers op hun eerewoord belo ven moesten hunne berigten aan het bestuur ter inzage te geven, en dat, niettegenstaande slechts de bevriende pers tegenwoordig was. Eenige fraai klinkende, doch weinig inhoudende besluiten werden genomen, doch zullen weinig practische gevolgen hebben. Zij uiten het verlangen, dat aan de Joden wel gelijkheid van regt zal gegeven wordendoch geen staatsburgerlijke gelijkstelling. Overheids-ambten wil men den Joden niet geven, evenmin als leeraarsposlen aan Christelijke scholen; ook moet hunne geldmagt door eene beperkende wet bestreden worden. De Köln. Zeit. is van gevoelendat het thans voor de Porte nog van het hoogste belang is troepen naar Egypte te zenden, aangezien haar gezag over Egypte nooit zoo groot gevaar heeft geloopen als op dit oogenblik. Dit gevoelen is geheel in strijd met de Londensche Daily News. Dat blad toch zegt: Het indringen van den Turk moet, het koste wat het wil. belet worden. Geen resultaat van onze tusschenkomst zou voor het land onuitstaanbaarder zjjn dan het herstel van des Sultans gezag, waar het eenmaal had opgehouden eene levende, liever gezegd eene doode, wer kelijkheid te zijn. Te Genève is dezer dagen overleden prof. Plantamour. De stad verliest in hem een harer waardigste burgers, de wetenschap een beroemden beoefe naar der sterrekunde. De overledene was tevens directeur van het obver- vatorium aldaar. Aan de Pol. Corr. meldt men uit Lemberg, dat zich den 2,le0 September te Brody nog 4026 Joodsche vlugtelingen uit Rusland bevonden. In de week van 2 tot 9 September keerden uit Amerika 4 en uit Egypte 11 emigranten terug; daarentegen waren in diezelfde week 775 vlugtelingen naar Rusland teruggebragt, terwijl naar Parijs 358, naar Rumenië 4 en naar Konstantinopel 10 personen vertrokken waren. Dientengevolge bedroeg het aantal Joodsche vlugtelingen te Brody den 9deo September nog 2899. OOI T-IXD1E. BATAVIA, 5 Augustus. Met dank ontvingen wij van de regering mededeeling van het volgende: "Volgens telegram van den gouverneur van Atjeh zijn militairen-transporten en patrouilles en de laatste dagen herhaaldcfijk aangevallen door benden Pedirezen. In overleg met den militairen kommandant waren maatregelen genomen om met klem tegen die benden op te treden". Al geeft dit tele gram weinig licht omtrent de belangrijkheid der aanvallen en de maatre gelen tegen hen genomen, zoo is het ons welkom als eene eerste uitbreiding, weder aan de officiële mededeelingen omtrent Atjeh gegeven, (4lg. Dagül.) Volgens een van den resident van Soerabaija ontvangen berigt van f ,Ju!.Ö j'- kwamen ter hoofdplaats twee gevallen van cholora voor met doodelijken afloop. Ter reede aldaar werd een geval geconstateerd aan boord van het Engelsche schip Landsdowne. Blijkens een door den chef van de geneeskundige dienst van den dirigerend officier van gezondheid ter Sumatra's westkust ontvangen berigthadden zich te Singkel gevallen van cholera voorgedaan, echter zeer sporadisch. De resident van Probolingo tele- grapheert onder dagteekeuing van 5 dezer: Bijgekomen choleralijders te kraksaan van 21 tot 31 Julij jl. 52, overleden 41, hersteld 14, bleef onder behandeling 1. LONDEN, 15 September. Een telegram van Wolseley meldt zijne aankomst te Caïro, waar hij door alle klassen der bevolking met open armen ontvan gen werd. Arabi en Toulba zijn krijgsgevangen. Wolseley voegt er bij: De oorlog in Egypte is geëindigd. Zendt geen troepen meer uit Engeland. Ik zal thans mijne basis verleggen van Ismaïlia naar Alexandrië. De gezond heid en de stemming der troepen zijn uitmuntend. Allen hebben hunnen pligt gedaan. ALEXANDRIE, 15 September. De telegraaf tusschen het paleis Ras-el-Tin en Cairo is hersteld. Uit Caïro kwamen gisteren afgevaardigden, met brie ven van Arabi en andere aanvoerders der opstandelingen, houdende aanbod van onderwerping aan den Khedive. De Khedive weigerde eehter hen te ontvangen. Terstond na aankomst van den Ivhedive te Cairo zal er eene regtbank in het leven geroepen worden om openlijk de vierschaar te spannen over de hoofden der opstandelingen, die door advocaten zullen worden verdedigd. KONSTANTINOPEL, 15 September. Lord Dufferin is ten 5 ure naar Yildix Kiosk gegaan. Omtrent de militaire conventie is ebhter niets bekend ge worden. LONDEN, 16 September. De ochtendbladen berigten, dat bij het depar tement van oorlog reeds toebereidselen gemaakt worden om het gros van het Engslsche leger uit Egypte te doen terugkeeren. LONDEN, 16 September. De lord-mayor van Londen vertrekt, in gezel schap van eenige aldermen en sheriffs, Dingsdag 18 naar 'sGravenhage, om den koning een adres van het stedelijk bestuur van Londen aan te bieden. ALEXANDRIE, 16 September. De Khedive heeft berigt ontvangen, dat Abdellah, de kommandant van Damiette, weigert zich over legeven. Hassan Sherei, minister der Vakoufs onder Arabi, Kiamil, gewezen Wakeel, minister van marine, Bartowley, gewezen directeur van het octrooi te Alexandrië zrjn hier gevangen genomen. Isaac Adid, dagbladschrijver, onder-secretaris van de kamer van notabelen, is als balling aan boord gebragt. VERBETERING. Voor den naam van het uitheemsche plantje, dat in zoo groote menigte in onze wateren wordt aangetroffen (zie berigt van gisteren omtrent de vergadering van de afd. Leiden der Maatsch. van tuinbouw en plantk.) leze men: Azolla Caroliniana. PROGRAMMA TAK MDZIERUITVOERIXGEN. Musis Sacrum. Zondag 17 September, ten twee ure, door de Stafmu- ziek van het 4de Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grentzius. Is Afd.: 1. Marsch "Les Trompettes des Manoeuvres 1882", J. Oostelaar; 2. Ouverture z. op. "Rosamunda", Schubert; 3. "Boccaccio", Suite des Valses, Strauss; 4. Potpourri a. d. op. "Preciosa'', G. M. von Weber. 2e Afd.: 5. Marsch «Hulde aan Generaal Queysen", Grentzius; 6. Ouverture "Zampa", von Hérold, arr. Oostelaar; 7. Fantaisie «Fête a Bord", Heymans; 8. Chor und Cavatine aus «Guiramento", Mercadante. Zomerzorg. Dingsdag 19 September, des avonds ten zeven ure, door de Kapel van het Muziekcorps der Grenadiers, onder directie van den heer J. H. Völlmar. lc Afd.: 1. «Gruss an den Haag", Marsch, J. H. Völlmar; 2. Ouverture «Zampa, Hérold; 3. «Andante", uit de vierde Symphonie, Niels W. Gade; 4. «Concert voor Viool", voor te dragen door den heer E. L. Völlmar, Vieuxtemps; 5. Fantaisie uit de opera «Tannhauser". van R. Wag ner. 2e Afd. 6. Ouverture «Mignon", A. Thomas; 7. «Geschichten im Wiener Wald", Walzer, Joh. Strauss; 8. «Romanze voor Viool", voor te dragen door den heer E. L. Völlmar, Max Bruch; 9. «La Parisienne", Polka de Concert, Dunkier; 10. Fantaisie uit de opera «Le Trouvère", Verdi. ZWOLLE, 15 September. Tarwe ƒ10 a ƒ10.25 rogge 6 b/6.75 j boekweit ƒ6.50 b 6.75, gerst/6 b ƒ6.50; paardeboonen 8.50 b/9.75; aardappelen 1.75 b f 2.75alles per HL. Boter. Aanvoer als vorige week. Middenmarkt 1.30 per KG. Handelswaarde ƒ20296.25. Notitie van heden: per KG. 1.10 b ƒ1.40; per 20 KG. of J. vat prima kwal. 28 b ƒ30; afwijkende soort 26 b 27 tweede soort f 22 b ƒ23. Eijeren: 3 'a ƒ4 per 100 stuks. Vee. De voor- en stalmarktzoowel als de markt van beden loefden onder den indruk der Israëlitische feestdagen en getuigden van geringer aanvoer en vaste prij zen. In stieren ging veel om voor de uitlandsche slagtbank. Varkens. Aanvoer p. m. 700 biggen en p. m. 200 magere, drachtige en vette varkens. Handel willig. Prijzen onveranderd. Russchen. De weinige russchen, als slot heden nog aangevoerd, golden ƒ9 b ƒ15 de 104 bossen. Wild en gevogelte. Handel willig. Prijzen als vorige week. Huiden. De notitie van Augustus blijft gehandhaafd. Schors. De handel is beperkt. Voorraad in eerste hand. Prijzen vast. MASTENBROEK, 15 September. Hooi en stroo. De markt is p. ra. 10 pCt. in beide art. hooger. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5