BU1TENLAN DSCIIE BERIGTEN. licht te brengen. Zij zelve moet tegenover de gehoorde getuigen nog steeds blijven volhouden, in staat te zijn hare verpligtingen na te komen, onder de zeer bedenkelijke voorwaarde evenwel, dat zg daartoe uit de gevangenis ontslagen worde, daar de bron van hare inkomsten een diep geheim moet blijven. Het mag zeer betwijfeld wordenof deze voorwaarde door de jus titie zal worden ingewilligd. Te Dordrecht werd gisteren de jaarljjksche algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van (raajje kunsten en wetenschappen gehouden, bijgewoond door afgevaardigden der verschillende afdeelingendoor het lid van verdiensten dr. Nicolaas Beets en door vele leden der maatschappij al daar. De openingsrede werd gehouden door den algemeenen voorzitter, dr. P. Steen, predikant te Dordrecht, die sprak over het leven en de werken van Longfellow. Uit hel verslag van den algemeenen secretaris, d». S. Essenius Greeff, en dat van den penningmeester, den beer E. F. van Vloten, bleek, dat de toestand der maatschappij en wat het ledental en wat het financiële betreft, gunstig mag genoemd worden. Tot algemeenen voorzitter voor het volgende jaar werd verkozen dr. E Laurillard, en tot algemeenen secretaris d'. M. F. Perk, beiden predikanten te Amsterdam. Tot leden van verdienste werden benoemd mevr. Bosboom-Toussaint en de heer 11. Conscience, terwijl met leedwezen de dood werd herdacht van d'. W. R. Veder, lid van verdiensten der maatschappij en vroeger predikant te Dordrecht. Ten opzigte der door de maatschappij ondernomen uitgave van de com plete werken van Constantijn lluygens, deelde de voorzitter mede. dat dit werk zeker niet binnen den gestelden tijd van zes jaren kan gereed zjjn, maar welligt het driedubbele van dien tijd zal eischen, terwijl om bijzondere redenen het bestuur besloten had de uitgave voorloopig te schorsen. Door burg. en weth. van Amsterdam is besloten twee studiebeur zen aan de universiteit beschikbaar te stellen, ieder van ƒ800, en wel één voor een student in de godgeleerdheid en één voor een student in de wis- en natuurkunde. Gisteren morgen vertrok van Amsterdam de stoomsleepboot Noord- Holland N'. 4, naar IJmuiden, aan boord hebbende eene stoommachine en gloeilamp voor electrisch licht, waarmede bij het wrak van de Adder zal gewerkt worden. Ook zullen de duikers van eene electrische gloeilamp worden voorzien. Te Amsterdam, meldt het N. v. d. D., heeft de politie de hand ge legd op pmi gevaarlijken opligler, zekeren Bendum, op de Korte Prinsen gracht. Deze persoon, die van nabij bekend schijnt geweest te zijn met de handels-relatiCn van de firma Hirsch C*., van welke eerstdaags een mode magazijn te Amsterdam zal geopend worden, had zich reeds geruimen tijd geleden tot de spoorweg-adminislratiën en die van de firma van Gend Loos. onder den naam Hirsch, gewend, met den last dat alle goederen en collis, voor die firma bestemdaan zijn adres op de Prinsengracht moesten bezorgd worden. Hij had om die te bergen den zoon van een stalhouder.in de Hout tuinen weten te bepraten, om ze op den zolder van den stal zijns vaders buiten diens medeweten te verstoppen. Van daar werden ze door hem ver onder de waarde te gelde gemaakt, en zoodoende aan de firma Hirsch &C\ eene schade van ruim ƒ2000 berekend. Te Weesp werd op 7 September een brief aan het postkantoor in de bus gestoken, bestemd voor Haarlem en inhoudende ƒ50 papieren geld; deze brief is niet aan zjjn adres bezorgd. Den 20" Julij II. deelde een I brief van denzelfden afzender, bestemd voor Amsterdam en inhoudende ƒ20, hetzelfde lot. Op de lijn Utrecht-Boxtel, nabij het station Kuilenburg, is eene ver zakking ontslaan. Nacht en dag wordt er gewerkt om dié verzakking door het aanbrengen van zand tegen te gaan. De boerderij, toebehoorende aan den heer Cromhof te Enschede en bewoond door II. Sanders te Gele, gem. Hengelo, is eene prooi der vlam men geworden. Van den inboedel, die laag verzekerd was, is niets kunnen gered worden. Ofschoon de bewoners met moeite hun eigen Ijjf konden bergen, werden de koeijen gered. Een paar verloofden te Kollumerlandreeds vóór eenigen tijd in onder trouw opgenomen, zouden dezer dagen door den band des huwelijks wor den vereenigd. Alles was voor de trouwplegtigheid in gereedheid gebragt, vrienden en magen waren reeds ter bruiloft genoodigd, toen op het onver wachtst de bruidegom afscheid van zijne beminde nam en met de noorderzon verdween. Tot nog toe heeft de trouwelooze miiinaar niets van zich laten hooreu. 's GKAVENHAGE, 16 September. Door Z. M. is aan den fuselier bij het leger in Neder). Indië A. J. B. von Ladenberg vergunning verleend tot het dragen van de Duitsche heriu- ncringsmedaille voor den veldtogt tegen Frankrijk in 1870—1871. Door Z. M. is tot gouverneur van Curasao benoemd de beer N. van den Brandhof, districls-commissaris in de kolonie Suriname, thans met ver lof in Nederland. In eene heden gehouden vereenigde zitting van de beide kamers der staten-generaal is de tegenwoordige vergadering dier stalen door den minis ter van biunenlandsche zaken, daartoe door Z. M. den koning gemagtigd, gesloten met het houden der volgende rede: Mijne Heercn! Voldoende aan de opdragt des konings, heb ik de eer u zijnen dank Ie betuigen voor uwe behartiging van 's lands belangen gedurende dit zit tingjaar. De beslissing over gewigtige onderwerpen is voorbereid en eenige niet onbelangrijke wetten zijn tol stand gekomen. Uwe medewerking werd niet te vergeefs ingeroepen voor maatregelen, die toeneming der welvaart van de Javaaosche bevolking ten doel bebben. Geldelijke bijdragen ter bevordering van de belangen der scheepvaart en der afwatering zijn door u toegestaan. Aan voorschriften tot voorkoming van spoorwegbranden en van aanvarin- gen of aandrijvingen op zee is een wettelijke grondslag gegeven. De ijk van weegwerktuigen werd afgeschaft. De wettelijke regeling omtrent de heffing der regten van zegel en regis. tralie is gewijzigd. Aan een voorstel tot wijziging van twee artikelen der wet, regelende het lager onderwijs, is de koninklijke goedkeuriug verleend. Herhaalde behandeling van een wetsontwerp tot bekrachtiging van een met Frankrijk gesloten handelsverdrag heeft lot geen vruchtbare uitkomst geleid. Het door de ministers gezamenlijk aangevraagd ontslag is door den ko ning, na ernstig beraad, niet verleend. In naam des konings wordt deze vergadering der staten-generaal gesloten. De aankomst morgen van den koninklijken trein is aangekondigd ten 3 u. 40 min. De berigten, dat de onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag tusschen Nederland en Frankrijk hervat zijn, worden ook, blijkens ingewon nen informatiën, hier ter stede bevestigd. In de zitting van de kamer van koophandel en fabrieken alhier van 12 September vestigde o. a. de heer Knuyver de aandacht op het jongst; spoorwegongeluk nabij het station Vogelenzang, en op de toeneming van deze rampen in de laatste jaren. De algemeene oorzaken der spoorweg ongelukken hier te lande zgn voor niemand een geheim meer. Zij zijn; gebrekkige remtoestellenonvolledig toezigt van regeringswege, ontoereikend dienstpersoneel van de zijde der spoorweg-directién. Wegneming van deze oorzaken is geenszins onmogelijk. Welnu, mag dan de veiligheid van het reizend publiek nog langer gevaar loopen Hij acht het hoog lijd om ten dezen bij de regering op voorziening aan te dringen. Zijn bezwaar geldt ook de sloomtramdiensten, in zooverre daarbij de zorg voor den veiligen 'overtogt der reizisers is toevertrouwd aan slechts één persoon: den machi nist. Het eenparig besluit was om zich te dezer zake bij adres te wenden tot den minister van waterstaat enz. De stellingen en schutting, welke gedurende de restauratic van den voorgevel, aan hel gebouw dienende tot vergaderzaal van de eerste kamer der staten-generaal, te zien waren, zijn heden verdwenen. De in oud- Hollandschen trant hernieuwde gevel met antieke ramen en glasruiten, zoo mede de poortgang met zijne pilasters van arduinsteen en kruisgewelven, komen flink uit en vormen een symmetrisch geheel met de overige gebouwen en doorgangen van het stadhouderlijk kwartier. Aan den korporaal 11.van het reg. grenadiers en jagers, die bij liet schijfschieten zoodanig aan het oog werd gekwetst dat dit moest worden uitgenomen, is, naar men ons mededeelt, een pensioen toegekend van 300 benevens 70 verhooging voor hel verlies van één der ledematen. (D.) j - Tc Scheveningen waagden zich gisteren ochtend drie heeren wat ver in zee. Door een golfslag werden zij van den grond geworpen, en daar de wind aflandig was, dreven zij af. De badlieden Hoogendijk en de Lange redden er twee met den rekstok, doch de derde was te ver afgedreven, zoodat zich toen de badmannen de Niet. Mos en v. d. Toorn met de boot in zee begaven. Het gelukte hun ook den derden drenkeling te redden. B E li O IE. Te Luik is door de justitie aangehouden eene vrouw, oud 32 jaar, geboren te Oirsbeek in Limburg en laatslelgk woonachtig te Maastricht, beschuldigd van als ongehuwde moeder haar pasgeboren kind door verstik king te hebben omgebragt. Het Igkje werd in eene mand op hare kamer te Luik gevonden. Te Charleroi was men bezig met het manoeuvreren van een treilt, toen deze ontspoorde en twee werklieden onder de locomotief geraakten. De ongelukkigen verloren er het leven bij. ENGELAND. LONDEN. 15 September. De Londensche firma Rothschild heeft door bemiddeling van den com missaris der staatsdomeinen, Rawsell, aan het Engelsche leger in Egypte 12 ton (240 centenaars) tabak en 5000 pijpen ten geschenke gegeven. n* Khedive schonk er vrijdom van inkomend regt op. De markies van Lorne en prinses Louise zijn op hunne reis van Canada naar San Francisco aan een spoorwegongeluk ontsnapt, dat de noodlottigs!! gevolgen had kunnen hebben. Bij Sacramento kwam de trein in botsing met eene locomotief, zoodat de trein ernstig beschadigd werd en op een nieuwe locomotief moest wachten. De prinses was juist bezig aan haat toilet, toen zij door den schok omvergeworpen werd, doch kreeg letsel. Te New-York is Dingsdag, kort voor het vertrek der stoomboot Alaska, brand aan boord uitgebarsten in de Australische postzakken, 3tö in getal. De brand kon eerst gebluscht worden, nadat tien zakken cot ranten en 2 zakken brieven, waaronder aangeteekende, verbrand war" De oorzaak is onbekend, doch men vermoedde, dat zij ontvlambare sloto inhielden, daar de zakken te New-York nooit geopend worden. FRANhKlJK, Door den minister Duvaux is dezer dagen eene circulaire met het og op hel in werking tredeu der wet bet rellende het verpligt lager onder#' uitgevaardigd, waarin voorschriften werden gegeven betreffende de aangih' vau kinderen enz., welke de bepalingen der wet ook voor de huisvaders, die hunne kinderen niet naar de openbare scholen wenschen te zenden- eenigzins verzacht. Die voorschriften zullen, naar men verneemt, nietfc- voor Parijs, waar het groot aantal kinderen en de veelvuldige verliuizirsr» het onmogelijk maken de bij de wet voorgeschreven kennisgevingen andt' dan reglslreeks door de ouders te doen geschieden. Juist in de vrijste®' hiervan elders, waar de registers der scholen zelve als voldoende wordn aangemerkt, bestaat de toegefelijkheid des ministers. {Zie verder het Bijvoegsel

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2