LEIISCIIE (01 RAVI. V. 219. MAANDAG 18 SEPTEMBER. STADS-BE RICHTEN. Herlialingsoiulerwij s. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De pry's der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 3 der Verordening van den 12deo Januari 1882, tot regeling van liet llerhalingsonderwijs in de gemeente Leiden (Gemeenteblad n°. 11); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrijving van leerlin gen voor Herhallngsondcrwijs zal plaats hebben van den IS*1"1 tot en met den 22s,en September a. s., voor meisjes in het schoollokaal in de Van der Werfstraat, voor jongens in dat aan de Korte Mare, telken dage des namiddags van zeven tot acht uren. Tot het hcrhalingsonderwijs kunnen worden toegelaten: 1®. de leerlingen vau de scholen der 3® en 4' klasse, die verkregen heb ben hel getuigschrift, bedoeld bij art. 18 2 der Verordenidg van 11 November 1880 (Gemeenteblad 1881, n®. 4); 2®. zjj die. bij een af te leggen examen, blijken geven aan de daarvoor gestelde vereischteiT te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 13 September 1882 E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 16 September. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dageljjks van 46 tot 63 volwassen personen en 8 tot 10 kinderen. Gedurende deze week werden aan de bad- en zwem-inrigting Rhijnzigt 481 zwembaden door heeren en 14 door dames genomen. De temperatuur van liet Rijnwater bedroeg heden slechts 16° 'Celsius. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat de commissie, belast met het examineren van hen, die voldoende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toe gelaten tol het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 Dec. 1878, zal zitting houden op Maandag 2 October e. k, en volgende dagen, te Utrecht. Blijkens een bij het depart, van koloniën ontvangen berigt van den gouverneur-generaal van Ned.-lndië hebben in Atjeh eenige benden Pedire- zen, onder aanvoering van Nja Hassan, op 4 en 7 Augustus aanvallen op militaire transporten en patrouilles gedaan. Aan onze zijde werden drie officieren gewond, zoomede een en dertig minderen, terwijl er twaalf min deren sneuvelden. Ook sneuvelde de schout der politie van der Zijl. Stc De Staatscourant beval een door den Nederl. consul te St. Petersburg ingezonden overzigt omtrent het resultaat van den oogst van 1882 in Rus land. Uil officiële mededeelingen en uit particuliere berigten blijkt, dat aan de Wolga tarwe zoowel aan quantileil als qualiteil weinig te wenschen overlaat, dat daarentegen dit gewas in Orenburg en hel zuiden des rjjks beneden het gemiddelde blijft, terwijl het in Polen een goed resultaat ople vert, Rogge staat goed aan de Wolga en het noorden, voor zoover het daar aangebouwd wordt, alsmede in de Oostzee-provinciën. De rogge pro ducerende gewesten bij uitnemendheid echter, dat wil zeggen de zuidelijk van Moscou gelegene gouvernementen, kunnen niet eens op eene gemiddelde opbrengst rekenen. Van haver kan een doorgaans goed resultaat verwacht worden; boekweit echter moet als mislukt beschouwd worden. De heer H. Ilemkes Kz., lid der commissie van toezigt op het lager onderwijs te Haarlem, heeft aan den minister van binnenl. zaken aangebo den een afdruk van het dezer dagen door hem geschreven werkje, getiteld: "Een Nederlandsch belang, de leesboeken voor de volksschool van L. Leo pold enz. beoordeeld". Hij wenschle de aandacht van de hooge regering te ■vestigen op de feiten door hem in dat werkje aan het licht gebragt, en verzoekt, dat daarmede in kennis worden gesteld de ambtenaren, belast ®ei het toezigt op het lager onderwijs (ingevolge art. 21 der wet van 17 Augustus 1878, regelende het lager onderwijs). Het stoomschip Zuidhollandvan Batavia naar Rotterdam, is op 13 s<pt. te Suez aangekomen. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland is tot de evangeliebediening 111 de Ned. herv. kerk toegelaten de heer C. Woutman, cand. van de Lcid- sche universiteit. Het feestgeschenk, dat heden, Zalurdag 16 September, aan mevrouw A. L. G. Bosboom-Toussaint, te 's Hage is aangeboden als hulde van het kunstminnend Nederl. volk aan de hoogbegaafde romanschrijfster op haar 70en geboortedag, bestaat in een prachtalbum in groot formaat. Ruim 800 bladen er van zijn door dichters, componisten, schilders, letterkundi gen, vrienden en bewonderaars van het talent der schrijfster gevuld. Ne derland leverde het grootste contingent, Vlaanderen bleef niet achter en zelfs uit den vreemde treft men er enkelen aan. De schilders-afdeeling bevat vele uitstekende aquarellen van de voornaamste meesters Apol, Artz, Allebé, Bles, van Borselen, du Chattel, Destrée, Eerelman, Haaxman, Ilen- kes, Israels (vader en zoon), Dav. van der Keilen, Mauve, Mesdag en zijne echtgenoote, Ch. Rochussen, Sadée, mej. van de Sande Bakhuyzen, mevr. Lina Schneider, P. Stortenbeker, J. G. Smits, Victor de Stuers, P. Tetar van Elven, H. Veder, de beide Verveers, mej. Vos, Jan Vrolijk, P. H. Wit kamp en van tal van anderen. De toonkunstenaars zijn er o. a. in vertegenwoordigd door Verhulst, Hol, Nicolai, Dan. de Lange, Joh. M. Coenen, G. A. Ileinze, vanGheluwc, mevr. Amersfoort-Dijk en mevr. Scheltema-Boeke. Etsen zijn gegeven door Ch. L. van Kesteren en F. Vrolijkpholhographiën do r Brinkgreve te Dordrecht, Bruinvis te Alkmaar en Tersteeg te 's Hage. liet grootste deel van het Album wordt echter ingenomen door dicht regelen en ontboezemingen in proza. De meest mogeljjke verscheidenheid is daarhij waar te nemen in den vorm, de innigste harmonie in den inhoud. Onder de vele vaak keurig gedachte en kernachtig uilgesproken huldebe- wjjzen noemen wij die van Schimmel, Alberdingk Thym, ten Kate, Ilase- broek, Beets, Banck, Opzoomer, Beynen, van Koetsveld, Quack, Lol. Mulder, D. Veegens, d'. J. Moll, II. Pierson, Vosmaer, Boissevain, van Nie- velt, Gram, ten Brink, Veth, Tiele, Harting, Kuenen, Waling Dijkstra, (in het Friesch), Vuylsteke, de Geyter, Virg. Loveling, 0. Périer, Georg Ebers, terwijl Conscience, die verleden jaar evenzoo gevierd werd, in ge voelvolle woorden herinnert, dat zij in hetzelfde jaar werden geboren uit eenzelfden stam, terwijl eenzelfde roeping beiden ten deel viel. De minister van Lijnden zond zijn portret met handteekening. De oud- minister van der Ileim zamelde de handleekeningen van groote mannen uit de lijden der republiek, uil oude charters geknipt, bijeen. Een kunststuk is dat van den heer P. H. Witkamp, te Amsterdam, met medewerking van den calligraaf M B. Wezelaar vervaardigd. In antieke letters, fraai versierd, prijkt de naam van mevr. Bosboom met het opschrift: »Van Alkmaar begint de Victorie" en met wapens omgeven In het midden zijn op een kaartje van Alkmaar de plekken aangegeven, die voor de schrijf ster de dierbaarste herinneringen uit hare jeugd verlevendigen en een prach tige ets van hel kasteel Westhoven op Walcheren, door haar onlangs be schreven, siert een der hoeken. Een keurige arbeid is ook het in fraaije kleuren uitgevoerde vereenigings- wapen van de beide geslachten Bosboom en Toussaint. Het is van de hand van den bekwamen heraldicus, den heer A. A. Vorsterman van Ojjen, die ook als secretaris der feestcommissie een ruim aandeel nam in de voor bereiding van dit feest, eenig in de geschiedenis van de Noord-Nederlandsche letteren Het zal prijken achter het evenzeer net gecalligrafecrde titelblad, dat al de losse bladen voorafgaat. Een losse prachtband zal voorloopig al die bladen bijeenhouden, terwijl intusschen in bewerking is in de (abriek van van Kempen een met gouJ en zilver gemonteerd mahonyhouten kistje, waarin ze later zullen worden bewaard. Des namiddags had de pleglige overreiking van het feestgeschenk in Dili- gentia plaats. Nadat de feestvierende in de feestzaal was binnengeleid werd zij toegesproken door den heer ten Brink en verder door den heer Ilojel namens Z. K. 11. den kroonprins, den heer Beynen namens H. M. de koningin en 11. K. II. prinses Hendrik, den heer Odillon Pe'zier namens Zuid-Nederland en verder door de heeren Beets, Hofdijk, Patrjn en anderen. Amsterdam heeft eene straat naar haar genoemd, terwijl verschillende eereblijken haar ten deel vielen. Wij vernemen, meldt de /V. R. C., dat de regter van instructie in de zaak tegen Jannetje Struik, behalve hare handelingen ten opzigte van den winkelier Bosch, ook nagaat al hetgeen zij, onder voorspiegeling der mil- lioenen-erfenis, te voren heeft weten te bemagtigen, en daartoe een aantal barer slagtoflers als getuigen hoort. Bij het quaestieuse, of de handelingen van deze vrouw onder het bereik der strafwet vallen, en als hoedanig zij moeten worden gequalificeerdgeschiedt dit brrede onderzoek waarschijnlijk met het doel, om de doorgaande kwade trouw van de beklaagde aan het

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1