zeer gevaarlijk is, wanhoopt men nog niet aan het behoud van den ge- kwelste. Door wijlen mevr. M. M. Bakels, wed. van den heer D. Hoendervoogdt, is aan de diaconie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam een legaat van ƒ16700 inschrijving 2% pCt. nat. schuld vermaakt, onder den last van vruchtgebruik. Omtrent den in hechtenis genomen brievenbesteller te Arnhem ver neemt men nog, dat onder meer thans weder een pakket gouden ringen is gevonden, dat maanden geleden door hem werd gestolen. Een gedeelte der ringen had hij beleend of verkocht. Drukwerken liet hij onbesteld, zoodat ook daarvan ten zijnen huize een stapel is gevonden. Men schrijft uit Bergen op Zoom aan de iV. C.Onder de mili ciens der ligting 1880, die dezer dagen, na gedurende eene maand voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te zijn geweesthuiswaarts keerden, bevond er zich een, die, toen gemelde ligting voor hel eerst werd opge roepen, bij het tirailleren het ongeluk had lussehen struikgewas te vallen en met gekneusde knie in het hospitaal werd opgenomen. De knie genas, maar h l been bleef gebogen en stijf, zoodat de jeugdige invalide thans, na ruim 2 jaar in het hospitaal te hebben doorgebragt, hinkende op 2 krukken en begiftigd met een sober pensioentje, met zijne krijgsmakkers huiswaarts keerde. Te Maastricht is een valsch billet van 100 mark uitgegeven De justitie is den dader op hel spoor. Bij gelegenheid van de gewone vergadering van leden van de afdee- ling Leiden en omstreken der Ned. Maatschappij van tuinbouw en plantkunde, gisteren avond gehouden in de zaal van Zomerzorgdeelde de voorzitter mede, dat «Ie heer df. Jen tink door onvoorziene omstandigheden niet in de gelegenheid w as bij de algemeene vergadering, eerstdaags Ie Arnhem te hou den, het hem door deze afdeeling opgedragen mandaat van afgevaardigde te vervullen, maar dal in zijne plaats de heer van Lelyveld zich hiertoe be reid had verklaard. Nadat nog een drietal planten-lief hebbers zich voor het lidmaatschap van de afdeeling hadden aangemeld en als zoodanig waren aangenomen, deelde de heer Boekee aan de vergadering mede, dat hij ter wederlegging van de kwade geruchten, die er in den laatsten tijd omtrent de Convallaria majalis liepen, van verschillende kweekers een aantal van deze planten had medegebragtmet het verzoek, deze door eene bevoegde tommissie te doen onderzoeken. Hieraan werd gevolg gegeven en aan de benoemde commissie verzocht hun rapport na de pauze uit te brengen. Vervolgens waren aan de orde een aantal voorstellen van verschillende afdeelingcn ter behandeling op de algemeene vergadering te Arnhem. Vooreerst een voors:el van de afdeeling Amsterdam, waarbij zij als haar wensch te kennen gaf. da! voortaan in de programma's bij de aanstaande en volgende tentoonstellingen uitgeschreven door de maatschappij, eene juister omschreven prijsvraag zou opgenomen worden voor ontwerpen van parken cn buitenplaatsen. De voorzitter stelde voor. dat de afdeeling hare volkomen adhaesie hieraan zou schenken met intrekking van het door deze aldceling gedane voorsteldaar dit niet zoover strekt als het eerstgenoemde. Wat het tweede voorstel van Amsterdam aangaat, om aan tuinbouwers aan te bevelen ook aan meisjes als leerlingen de gelegenheid te geven om geheel of gedeeltelijk in het tuinbouwvak te worden opgeleid, dat noemde de voorzitter meer eene «bemerking" dan wel een voorstel. Hij houdt hel echter voor eene notificatie, die wel eene bespreking waardig is en vatbaar voor een amendementstrekkende om zich in deze tot verscheidene groote firma's te wenden. Een voorstel van de Arnhemsche afdeeling, om namelijk een adres aan de regering te riglen om op de lagere scholen eene grootere uitbreiding aan het onderwijs in de natuur-, plant- en dierkunde te geven, ondervond geen bijval, daar er reeds, zooals de heer Boursse Wils beweerde, genoeg geklaagd wordt over de te groote vereischten van ontwikkeling bij het jeugdige ge slacht. Men besloot derhalve den afgevaardigden van deze afdeeling een mandaat mede te geven, strekkende om hunne stem tegen dit voorstel uit te brengen. Datzelfde was het geval met het tweede Arnhemsche voorstel, om nogmaals een rozenplebisciel uit te schrijven, zooals dit eenige jaren geleden heeft plaats gehaddat echter toenmaals mislukt was. Een voorstel van de afdeeling Gooiland, om aan de maatschappij, met het oog op de ongeregeldheden, die op de programma's bij elke tentoonstel ling voorkomen, een verzoek te rigten hierin te willen voorzien, lokte eene breedvoerige discussie uit, waarvan het resultaat was, dat de afdeeling hare afgevaardigden in dezen geheel en al vrij laat. Tot de alrieeling Groningen en omstreken, voorgesteld hebbende eene proef uit te schrijven tot fecundalie van knol-Begonia's met sierblad-Begonia's lot verkrijging van Begonia's geschikt voor kouden grond, uitmuntende door bloem en blad. zal men zich met de vraag wenden, zich bij het voorstel van de Leidsche afdeeling aan Ie sluiten, daar dit meer uitgebreid is. Het voorstel van Groningen, waarin zij meldde, dat zij zich lot het dagelijkscli bestuur had gewend met het verzoek eene halle te mogen op- rigten ten verkoop van bloemen, zaden en planten, wordt niet als zoodanig beschouwd en bovendien als strijdende met de wet der maatschappij be vonden. De voorstellen 'er Leidsche afdeeling waren reeds in de vorige vergadering behandeld geworden. Na de pauze verzekerde de commissietot onderzoek der Convallaria nta- jalis benoemd, dat zij de planten in volkomen gezonden toestand had be vonden en dat de minder goede geruchtendie in staat zouden kunnen zijn den handel in deze plant een gevoeljgen slag toe te brengen, volkomen ongegrond waren. Men besloot hieraan publiciteit te geven. Eenigen tijd geleden had een der leden medegedeeld, dat hij in een zeer wetenschappelijk werk had gelezendat de aanraking van de Colchium de hand eene lijkkleur deed aannemen. Eenige soortgelijke planten, ter ver gadering medegebragttoonden duidelijk het valsche van deze bewe. ring aan. De heer Dee verhaalde hierop hoe, even als vroeger de Elodea Canadensis thans ook weder eene nieuwe plantde Arossa Carolineazich in al onze wateren uitermate verspreidde. De heer Witte verduidelijkte den toehoorders in krijlteekeriingen hoe zich in eene zeer kleine tijdruimte deze planten zoo buitengewoon sterk ontwikkelden. In de bus werden nog twee vragen gevonden, luidende: waardoor ontstaan bladluizen in appelboomen en hoe ze te bestrijden Wat het onstaan aan gaat niemand der leden kon dit met juistheid beantwoorden. Enkelen noemden petroleum, zure wei en kalk uitnemende middelen hiertegen. De heer Boursse Wils meende bij dit alles, dat men kon zeggen «Ie remède est pire que le mal"; het eenige en meest afdoende middel noemde spreker de aange taste boom maar omver te hakken. Vervolgens nog: welke is de reden dat de pracht-bybriden van Petunia's en de bijzonder rijk blocijende Begonia's niet volgens gezegde van den heer Witte bekroond zijn gewordendaar toch ook de afdeeling voor zich certi ficaten mag uitgeven? De heer Witte stelde voor den inzender van deze bloemen op de gehouden tentoonstelling van Julij II. eene medaille toe te kennen. Dit werd aangenomen. Daar de tijd, ter beantwoording der overige vragen vereiscln, te kort schoot, werd dit uitgesteld tot eene volgende vergadering. De voorzitter deelde nog mede, dat de heer Witte bereidwillig op zich heeft genomen ge durende hel wintersaizoen een drietal lezingen voor de leden te houden, hetgeen met applaus begroet werd. 's GRAVENHAGE, 15 September Door Z. M. zijn de generaals-majoor W. M. Camp, bevelhebber in de le militaire afdeeling, eri K. H. van Diepenbrugge, inspecteur der artillerie, op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten, door hen aan Z. M. eu aan den lande bewezen. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmaat zijn be noemd: lot reserve-officier van gezondheid 1' kl., de burgergeneeskundige J. D. van Hengel, eervol ontslagen officier van gezondheid 2' kl. van het leger in Ncderl. Indtë, arts te Gendnngen, en tot reserve-officier van gt- zondheid 2' kl., de burgergeneeskundige dr. C. Winkler, arts te Groningen. De luitt. ter zee 2' kl P. W. Sachse en W. van Voss, respectivelijk dienende aan boord van het fregat Evertsen en het schroefstootnschi[i Leeuwarden, zullen onderling van bodem verwisselen. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning den luit.-generaal K. van der Heyden, zijn adjudant in buitengewone dienst, doen uiinoodigen hem Maandag a. s. bij zijn gevolg naar de tweede kamer te vergezellen. Naar men verneemt wordt de lord-mayor van Londen, met een aanzien lijk gevolg, eerstdaags in de residentie verwacht. Hij zal zijn intrek ne men iti het «Hotel des Indes", BUITEN LAN DSC li K 13 E B 1 G TE X. E Si E I- A ffi. LONDEN. 14 September. Het Londensche comité tot tegemoetkoming in den nood op IJsland hield dezer dagen eene bijeenkomst op Mansionhouse, onder voorzitting van den lord-mayor. De prinses van Wales, geboren prinses van Denemarken, had eene gift ingezonden en het patronaat aanvaard. Op voorstel van den lord-mayor werd besloten een sub-comité te benoemen, hetwelk onderzoek zal doen naar de beste wijze, om provisiën naar IJsland le verzenden, niet magtiging om een gedelegeerde te verkiezen, die naar IJsland zal gaan om de doelmatige verdeeling van den bijstand aldaar le bezorgen, en van tijJ tot tjjd te rapporteren. 2000 werd aan dat comité ter hand gesteld lot aankoop en vervoer van levensmiddelen en veevoeder. Een uit Koeroeman naar Engeland gekomen zendeling, de heer lit Kenzie, beschuldigt de Transvalers van verregaande geweldenarijen tegenover de Kafferstammen. De Boeren, zoo zegt hij, doen voortdurend invallen ia Bechuana-land, om den inlanders hun vee te ontstelen. De ijzer-industrie in hel noorden des lands wordt weder met eene wcrkstakiifg bedreigd. De werklieden verlangen eene loonsverhooging van 7% pCt.terwijl de bazen daarentegen bedacht zijn op eene loonsverminde ring van 12 li pCt. Men hoopt nog dat het scheidsgeregtdat lot hiertoe bjj elk kwartaal de loonen regelde, lussehen deze zoo uileenloopende meeningeu een middenweg zal vinden. De onderkoning heeft Dublin verlaten om eene inspectie-reis le makea door West-Ierland. Lord Spencer zal ook het looneel van den vijfvoudige» moord te Maamstrasna in oogenschonw nemen. Er zijn buitengewone voor zorgsmaatregelen voor 'sonderkouings veiligheid genomen. De Times is van meening, dat nu na de nederlaag van Arabi in gebed Egypte het gezag van den Khedive moet hersteld worden. Daartoe is na tuurlijk de steun der Brilsche wapenen noodig en hierbij en bij het her stellen van de maatschappelijke orde heeft Engeland s-een bijstand van ande ren noodig en kan dien ook niet toelaten. De hand, die gestreden overwonnen heeftmoet ook de vredesvoorwaarden voorschrijven. Aan dt mogendheid die bloed en geld heeft veil gehad, komt ook de verdere rege ling der zaken toe. Hel blad meent, dat die zienswijze instemming hij!' de mogendheden zal vinden, maar men kan reeds nu bijna met zekerhei' zeggen, dat dit het geval niet zal zijn. f K s h K l.ï K, Het departement van eeredienst, dat vereenigd is met dat van justitie, zal daarvan worden afgescheiden en gevoegd worden bij dat van binnen- landsche zaken, gelijk geschied is onder het ministerie Gambetfa. De ii« Develle, onder-secretaris van staat bij binnenlandsche zaken, zal in heli1! zonder worden belast met de zaken van eeredienst.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2