PER TELEGRAAF. nuien lijds kunnen worden opgeslagen ter plaatse waar zij hunne bureaux willen vestigen. Het detachement met bijbehoorend materieel is dezer dagen te Woolwich ingescheept. In de gevangenis te Limmerick heeft Maandag de teregtstelling plaats gehad van Hynes, die den herder Doloughby vermoord had. Alle pogingen ter verzachting van het vonnis waren vruchteloos. Er waren maatregelen genomen om opschudding te voorkomen, maar de orde is niet gestoord. Uit Belfast meldt men dat nabij Monaghan eene partij gesmokkelde tabak is ontdekt. De tabak, eene hoeveelheid van 1900 Eng. ponden, werd gevonden ten huize van een boer, Brady genaamd, en was uit Nederland aangevoerd, zorgvuldig verborgen in vlaszaad. Volgens eene officiële depêche van Manilla, zijn 103 personen aldaar Zondag 11. aan de cholera bezweken en 237 ten platten lande. Volgens het Daily News is het Birmasche gezantschap, dat naar den onderkoning van Britsch-Iudië was afgevaardigd, teruggeroepenen dit wordt algemeen als eene beleediging voor de Indische regering aangemerkt. Waar schijnlijk heeft de koning van Birmah lot de terugroeping besloten, omdat Engeland thans de banden vol heeft met Egypte, en hij dus voor het oogen- blik niets van dien kant Ie vreezen heeft. De toestand, waarin de grens tnsschen de twee staten verkeert, laat veel te wenschen over. Eene politie wacht is op Britsch grondgebied door onderdanen van koning Thebauw aan gevallen, en te Hangoon heerscht ongerustheid. Doctor Biiss, Garfield's voornaamste geneesheer, heeft bij de commissie tot regeling en vereflening van de uitgaven voor de ziekte van den presi dent eene rekening ingediend van 25000 dollars. Hij rekent, dat hij door bet verleenen van zijn hulp 15000 dollars schade in zijne praktijk gehad heeft, en meent op de overige 10,000 dollars als eene billijke vergoeding voor zgne diensten aanspraak te mogen maken. F K A N K It IJ K. De maire van Caen heeft het plan geopperd om het aldaar staande fraaije standbeeld van bodewijk XIV omver te halen, omdat dit beeld geen reden van bestaan heeft onder de republiek. Te Parijs is een kooper opgedaagd voor den «Regent", een der kroon- diamanten, wiens waarde door de daarvoor benoemde commissie op twaalf millioen fr. Is geschat, doch alleen voor het geval dal men eene goede ge legenheid kon afwachten, daar er anders waarschijnlijk niet meer dan drie of vier millioen fr. voor te krijgen zouden zijn. De vorst-Guikowar van Baroda, in llindostan, die onlangs de regering aanvaardde, heeft een com missaris, James Trist, naar Europa gezonden om den //Regent" te koopen; tegelijkertijd heeft hij ook tien millioen fr. bij de firma J. Vill C». te Calcutta daarvoor gedeponeerd. De Guikowar van Baroda is bijzonder rijk aan diamanten. Zekere Dufoy heeft eene kleine dynamiel-eleclrische machine uilgevon den, welke dienen moet om paarden, die aan den hol gaan, tot staan te brengen. Zij is zoo aangebragt, dal de ruiter of de koetsier haar dadelijk bij de hand heeft. De leidsels ul. bevatten dunne, geïsoleerde geleiddraden nit metaal, die, van het bedoelde toestel uitgaande, met hel gebit van het paard in verbinding staan. Door het handvalsel van het toestel om te kee- ren, plant de electrische stroom zich over in den bek van het paard, dat daardoor onmiddellijk tot staan wordt gebragt. In het hotel van den hertog de Morny en in zijne tegenwoordigheid heeft zich eene actrice door een pistoolschot van het leven beroofd. Zij was van Russische afkomst, Feychine genaamd, en aan het Thedtre Francais verbonden. Zij beging de daad omdat zij begreep dat de hertog zich gaarne van haar wilde losmaken. Te Chambilly (Saóne et Loire) heeft dezer dagen iets soortgelijks plaats gehad als te Domaize. Daar was een republikeinschgezinde pastoor, die de toegenegenheid der bevolkiug bezat, in weerwil van de protesten van den gemeenteraad en de aanzienlijkste ingezetenen, verplaatst en door een anti republikein vervangen. De maire van Chambilly noodigde daarop den predi kant van Rocune uit eene godsdienstige lezing te komen houden. Eene hooi schuur was in eene spreekzaal herschapen. De toespraak werd door een vjjf- tot zeshonderdtal personen met de grootste belangstelling aangehoord. -- Op eene kamer te Saint-Servau woonde een tijd lang een bekende dief, die dikwerf eenige maanden afwezig was, als hij nu en dan eens moest //zitten", doch steeds bij zijne terugkomst de huur prompt betaalde. De eigenaar der kamer, die zijn huurder in drie jaren niet gezien had, deed uit nieuwsgierigheid door de politie het vertrek openen. Tot aller verbazing werd het Ijjk van den dief gevonden, in den toestand van een mummie. De dood klom lol voor drie jaren op. Om den hals werd een bankbillet van duizend francs gevonden en ongeveer negen honderd (rancs in goud in een gordel. De ochtendtrein van Marseille naar Aix is Maandag bij Luynes ont spoord. Eenige wagens werden buiten de rails geworpendoch persoon lijke ongelukkeu hadden niet plaats. »UtTA€ULAlV». De keizer heeft uil zijne particuliere middelen eene ruime gift teil be hoeve van de nagelaten betrekkingen der slaglollers van het spoorwegongeluk hij llugstelten geschonken. Volgens de dagbladen zal de Duilsche bondsraad, onmiddellijk na de hervatting zijner zitting, zich op nieuw bezighouden met een wets-ontwerp betredende bescherming der arbeiders in de fabrieken. De bondsraad heeft feeds eenmaal een voorstel van dien aard behandeld, maar het kwam niet fel stand, omdat prins Bismarck zich met enkele bepalingen niet kon 'ereenigen, Van verschillende kanten zijn aan het rjjks-departement van binnen- landsche zaken verzoekschriften ingediend, waarin aangedrongen wordt op de benoeming van een officiéél vertegenwoordiger der Duitsche inzenders bij de internationale tentoonstelling te Amsterdam. In de anilincfabriek te Rummeleburg is een met kokende verfstof ge vulde ketel gesprongen, met het gevolg dat een der muren van het gebouw geheel en al werd weggeslagen en de andere uit elkaar spleten. Van de drie op dat oogenblik aanwezige werklieden werd er een gedood; een zijner beenen vond men ineengedraaid op eenigen afstand liggen. De tweede werk man, die dadelijk in vlam stond, snelde ijlings naar de Spree en sprong in het water. Zijn toestand was echter van dien aard dat er weinig kans op behoud van zijn leven bestaat. Ditzelfde is ook het geval met den derden werkman, die door de kokende stof was overvallen. De brandweer heelt onder groot gevaar en met inspanning van alle krachten moeten werken om de ontploffing van een tweeden ketel te voorkomen. Een groot gedeelte van het gebouw is uitgebrand. De internationale eleclriciteils-lenloonstclling te Munchen van 16 Sept. tot 15 October belooft zeer belangrijk te zullen zijn. Allerlei wijzen van electrische verlichting, proefnemingen met lelephone-geleidingen lot het overbrengen van opera- en concertmuziek, eene telephone tusschen Munchen en Oberammergau, toestellen voor landbouw en de kleine nijverheid, door electriciteit gedreven, openbare verhandelingen en wat niet al zullen, naar men verwacht, velen lot een bezoek aanlokken. TURK IJ E. In berigten uit Konstantinopel wordt zeer geklaagd over den tragen voortgang der onderhandelingen over de grens-quaestie tusschen Turkije en Griekenland. Griekenland weigert zijne aanspraken op Nezeros op te geven, ofschoon Turkije daarvoor al zijne overige regten wil prijs geven. De Porte heeft daarop als compensatie voor de teruggave van Nezeros een ander nog belangrijker streek aangeboden, doch ook dit werd door Griekenland afge slagen. Tiet verschil loopt over de drie plaatsen Zorba. Kedri en Karali- Dervent. Na de bloedige botsing der grenstroepen op 28 en 29 Augustus is een voorloopig vergeljjk getroffen en zouden de Turksche troepen in Karali- Dervent blijven, terwijl de beide andere plaatsen door Grieksche troepen bezet werden. Nu verklaart de Porte zich bereid Karali Dervent te ontrui men en daarenboven nog andere plaatsen af te slaan legen de teruggave van Nezeros. aan het bezit van welk dorp door de Porie zooveel gewigt wordt gehechtomdat de Sultan in de nabijheid daarvan uitgebreide parti culiere bezittingen heeft. In Athene wil men daar evenwel niets van hoo- ren. doch dringt men op de onvoorwaardelijke ontruiming van Karali-Dervent aan. Zoo niet, dan dreigt de minister-president Tricoupis met onverwijlde hervatting der vijandelijkheden. LONDEN. 13 September. Eene depêche van generaal Wolseley uit Ismaï- lia van 13 dezer meldt, dat Tel-el-Kebir heden morgen genomen en het leger van Arabi, sterk 20000 man geregelde soldaten, onder welke 2500 cavaleristen, en 6000 Bedouïnenop de vlugt geslagen is. De vijand was voorzien van 70 kanonnen. Wolseley had onder zijne bevelen 11000 man infanterie en 20G0 man cavalerie, met 60 kanonnen. Daar zjjne strijdmagt niet zoo sterk was als die van Arabi, besloot hjj den vijand voor zonsop gang aan te tasten. Hij heeft in de duisternis een afstand van zes mijlen tusschen zijn kamp en Tel-el-Kebir afgelegd. Het kamp te Cassasin heeft hij verlaten ten 1% ure 's nachts. De cavalerie trok de vijandelijke liniën om. Bij het ochtendkrieken werd het legerkamp van Arabi aangevallen. De aanval was onwederstaanbaar. De troepen vochten bewonderenswaardig. Al de vestingwerken en kanonnen werden genomen met verscheidene trei nen en een grooten voorraad levensmiddelen en ammunitie. De vijand vlug Lie bij duizenden en wierp de wapens weg, toen de cavalerie hem over viel. Hel verlies van Arabi is zeer groot. Onder de gekwetsten onzerzijds is generaal Willesdie ligt gewond is. Onze cavalerie rukt thans naar Belbeis. Het Indisch contingent is op weg naar Zagazig. De Schotsche bri gade zal heden avond daarheen volgen. Arabi is te paard ontkomen in de rigting van Zagazig. Het kanaal is op verscheidene plaatsen algedamd. De spoorweg is gaaf gebleven. ALEXANDRIE, 13 September. Nadat de toebereidselen voor de inundatie van het meer Mareotis voltooid waren, werden heden de dijken van Mex doorgestoken en onmiddellijk vulde bet zeewater de opening tot op eene diepte van 3% voet. De operatie wordt echter niet als voldoende beschouwd en men gelooft, dat nieuwe werken noodig zullen zijn om den stroom af te leiden. ALEXANDRIE, 14 September. Een officier, die het bevel voert in Kafr- el-Dowar, heeft aan Cherif-pacha een briel geschreven, waarin hij aanbiedt zich over te geven. ALEXANDRIE, 14 September. Onderhandelingen zijn aangevangen betref fende de overgave van Kafr-el-Dowar. Aan de Engelschc troepen is bevel gegeven, zich gereed te houden om de positie te bezetten. SUEZ, 14 September. Generaal Maepherson telegrafeert uit Zagazig van gisteren avond: «De Indische troepen hebben na een geforceerden marsch heden namiddag ten 4% ure Zagazig bezet, en zich van vijf spoortreinen met de machines meester gemaakt. De gouverneur der stad heeft zich by den generaal aangemeld, en de bevolking heeft zich onderworpen". LONDEN, 14 September. De avondbladen deelen mede, dat te Alexandrië het gerucht liep, dat Arabi nabij Benha gevangen is genomen. OPGAVE VAX BltlEVE.V, welke in de tweede helft der maand Julïj door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: mej. van Weyk, te Alphen; G. Uoltius, te Amersfoort; D. Heek, Cambier, van Bremen, J. Stocke, allen te Amsterdam; D J llooger- beets, te Gouda; Iv. van Gaaien, te Gorinchem; Bijlcveld, J. Wuijts, üuds- hoorn, J. B. Deluis en C"., allen te 's Gravenhage; F. II. Barlagen, te Gro ningen; mej Verbruge, te Haarlem; N. Uudshoornte Oudshoorn; N. Lens, te Rotterdam; Sleekens, te Zwolle.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3