LEIDSCHE COURANT. V. 217. 18S2- VRIJDAG 15 SEPTEMBER. STADS-BE RICHTEN. B I N N EN L A N S C H E B E RI GT E N. [h Courant verschijnt dagelijks. Zon- rh Feestdagen uitgescmilerd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2.- A/zonderlijke nommers zijn verkrijgbaar votrr 5 cents. De prijs der AdvertentiPn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. vsssscxxzztatszsr^zss BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. 8, 1« alinea, der wet van 2 Jnni 1875 [Staatsblad N'. 95), lot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen 1>Q deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergun ning is verleend aan 11 W. L. Das, en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene slachterij in het perceel in de Bakkersteeg bij den Vliet N". 5. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 14 September 1882. E. KIST. Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastin gen alhier is ter hand gesteld een op den 13deo September jl. invorderbaar verklaard kohier der personeele belasting (Herzieningen), dienst 1882/83, en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet Ie voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 14 September 1882. DE KANTER. LEIDEN, 14 September. Ter viering van den verjaardag van H. K. II. prinses Hendrik wapperde lieden de vaderlandsche vlag van de openbare gebouwen en enkele particu liere woningen. Dingsdag 19 September a. s.des namiddags ten 2 ure, zal de rector magnificus der universiteit, de hoogleeraar dr. M. J. de Goeje, in hel groot auditorium verslag geven van de lotgevallen der universiteit in het afgeloo- pen jaar en het rectoraat overdragen aan zijnen opvolger, den hoogleeraar d'. P. van Geer. Heden is naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebragt de persoon van J. 11., als hebbende zich, ten nadeele van den winkelier in schoenen en laarzen P., schuldig gemaakt aan het zich door opligterij mees er maken van een paar hecrenbottines. Te 'silage zijn heden als onderwijzers toegelaten: de hh. P. C. Blom- metidaalvan Leiden, en Th. J. Broers, van Voorschoten. Er beslaat gelegenheid lot verzending der correspondentie naar Nederl. Indie, door middel van het stoomschip Drenthe, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 16 September aanst. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal verzonden naar Padang. De brieven en verdere stukken behooren op IC September uiterlijk 's morgens voor 11 uur te Rotterdam aangekomen te zijn. Bljjkens mededeeling van den consul der Nederlanden te Algiers, zijn de schepen komende van Indië en van havens in Egypte, of welke eene dier havens hebben aangedaan, bij hunne aankomst te gemelder plaatse, onderworpen aan eene quarantaine van vijf dagen, vergezeld van maatrege len tot ontsmetting. Het Hbl. deelt eene particuliere corresponden ie mede ml Ivotta-Radja 'n Aljeh, waarin gesproken wordt van bloedige verliezen door de onzen seleden Van 140 man, die in het vuur waren, zouden er 44 dooden en Scwonden gevallen zijnwaaronder 2 officieren. 0'. G. 11. van Kasteel, pred. te Kollum. heeft voor het beroep naar Leiderdorp bedankt. Door den gemeenteraad van Haarlem is besloten zich te vereenigen met het beginsel van'werkelijke verbetering, nedereelegd in hel voorstel van dra heer von Reeken als grondslag voor de plaatselijke directe belasting, der commissie van financiën op te dragen op dien grondslag eene veror- dfuing te ontwerpen en aan den raad in te zenden. Te Haarlem is Dingsdag avond in de gronle zaal der sociëteit »de Kroon" de feestviering gehouden van het 40-jarig heslaan der Nederl. Vereeniging •ol afschaffing van sterken drank. Een der leden van liet hoofdbestuur ®W'l( de aanwezigen welkom en gaf eene schets van liet ontstaan der vereeni ging en hare ontwikkeling. Daarna hield jh'. J. L. de Jonge, voorzitter der vereeniging, de feestrede, waarin hij de wording en het streveu der vereeni ging schelste en hetgeen door haar in die 4J jaren was tot stand gebragt. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat Z. K II. prins Alexander welwil lend het beschermheerschap van de vereeniging had aanvaardnam de minister van justitie, nir. Modderman, liet woord om mede te deelen, dat Z. M. de koning, zijne sympathie voor de vereeniging willende beluigen, den voorzitter jlir. de Jonge benoemd had tol ridder der orde van den Ne- derlandschen Leeuwwaarop de minister de versierselen dier orde aan den gedecoreerde overreikte, liet leest w erd ook bijgewoond door jhr. J. W. M. Schorer, commissaris des konings, de wethouders en den secretaris der gemeente en door een aantal genoodigden. De feestrede werd afgewisseld door koornunimers van de liedertafel «de Harpe Sious" uit Amsterdam, be geleid door liet orchesl van bet stedelijk muziekcorps. Uit de rekening over 1881 van de vereeniging bleek, dal de ontvangsten hebben ledragen ƒ4189 24%, de uitgaven 3468.62%, waarbij echter nog aan onbetaalde rekeningen voor drukwerk overblijft 1895.20. De geldelijke zaken der vereeniging zijn niet vooruitgegaan door het verlies van één ge ver, die gewoon was jaarlijks ƒ2000 bij te dragen. De fondsen der vereeni ging beslaan uit ƒ4100 2% pCt. en ƒ1200 4 pCt. Ned. werk. schuld. De uitgave van de Folksvriend leverde eene bale op van ƒ310.69%. Voor het gcreglsliof tc Amsterdam is gisteren de volgende strafvervol ging behandeld. Een zekere P. werd in den avond van den 17de" Mei door een agent van politie gearresteerd, omdat bij, in eenigzins beschonken toe stand gekheid makende met eene dienstbode, die in de Nes eene stoep dweilde, op hel verzoek van dien agent zijn weg niet wilde vervolgenmaar dezen een duw gaf, onder het zeggen: «vervolg jij je weg". De agent werd door een paar burgers geholpen, waarvan een, volgens zijne verkla ring, van P. bjj die gelegenheid een beet in de reglerhand ontving. De gearresicirde gaf op genaamd te zjjn J H. baron Heemstede, student in de medicijnen, wonende op de Heerengracht n». 316 te Amsterdam, en teekende den volgenden morgen met dien naam een door den commissaris van poliHe mr. van Kaalte opgemaakt verbaal van verhoor. Hij had den nacht eerst iu de ge wone kamer voor nachtverblijvers doorgebragtmaar was later, toen hij daar rumoer maakte, in een arrestantenverblijf zonder bank ol licht overgebragt. In vrijheid gesteldbegaf bij zich naar zijne woning. Daar de commissaris aan zijne identiteit twijfelde, liet hij hem door een agent vergezellen, en toen bleek de valscliheil der opgave. Aanvankelijk verklaarde hij een valschen naam te hebben opgegeven, omdat hij dacht dan een beter verblijf en behandeling te zullen krijgen en met dien naam ook 's morgens te hebben geleekend. omdat hij eenmaal die opgave 's avonds aan dc beambten en den commis saris gedaan had. Up de teregtzi ting erkende hij uil vrees voor vervolging gehandeld te hebben. De advocaat-generaal mr. Op ten Noort was van oordeel, dat hij moest worden veroordeeld ter zake van verzet tegen een beambte van politic, van het moedwilligtoebrengen cener kwetsuur en van valschlieid in een authentiek en publiek geschrift, met vrijspraak van het wijders nog te laste gelegde desbewust gebruik maken van dat met een valschen naam geteekende geschrift. De eisch was: veroordee ling tot eene celstraf van zes maanden en betaling van twee geldboeten, de eene groot ƒ50 en de andere ƒ8. De verdediger, nir. Caliscligaf alleen hel verzet toe, maar oordeelde, dat hel onder zulke verschoonende omstan digheden was geschied, dat eene zeer geringe straf kon worden opgelegd. De moedwillige verwonding achtte hij onbewezen. Van de tc laste gelegde valschlieid kon volgens hem geen sprake zijnomdat beschuldigde gebruik had gemaakt van een hem toebehoorend «droit naturel de défense". Nam men aan dat iemand, die, om aan de justitie te ontkomenmet een valschen naam een proces-verhaal teekende, eene stiafbare materiele valschlieid had gepleegd, dan moest ieder beklaagde, die valsche opgaven deed, hijvoor beeld eene onlkentenis van schuld met zijne hand teekende, schuldig zijn aan intellectuele valschlieid. De uitspraak is bepaald cp Dingsdag aanst. Door hel geregtshof te Amsterdam is F. A. Freesen, winkelier iu ma nufacturen te Spanbroek, schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde opzettelijke brandstichting, waarbij gevaar voor menschenlevens te voorzien was, en met aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot eene celstraf van twee jaren. De vergadering van aandeelhouders in de stoomvaart-maatschappij Zeeland, ter behandeling van de dading met de liooge erfgenamen van Z. K. H. prins Hendrik, die gisteren te Amsterdam zou gehouden worden, is verdaagd tol Woensdag 20 September wegens hel onvoldoend verlegen-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1