d j iets tuinder dan in het vorige jaar, in Amerika zelf verbruikt. Het overige is nog in voorraad. FHAK H RIJ K. Generaal Pittié heeft aan den maire van Toulon namens den heer grévy een brief geschreven, waarin deze zijn leedwezen te kennen geelt, deze havenplaats niet te kunnen bezoeken, zooals eerst beloold was ge weest Het hoofddoel van den president was o. a. geweest de Middelland- sche Zee-vloot te bezigtigen. Daar deze echter door buitenlandsche aange legenheden niet in de haven geconcentreerd heelt kunnen worden, vervalt het doel der reis. Bij de hervatting van de parlementaire werkzaamheden zal de afge- vaardi"de Jules Roche een voorstel indienen tot afschaffing niet alleen van de tractementen der bisschoppen in de koloniën, maar van het geheele cre- diet uitgetrokken voor de eeredienst in de koloniëneen credietdat 850,000 fr. bedraagt. Le Rappel, dit mededeelende, voegt er bij, dat men ook aan de kamer zal voorstellen vermindering van het tractement van de aartsbisschop pen van Parijs en van Algiers. De eerste ontvangt nog 45000 fr., de tweede 20000 fr. De vereerders van Blanqui willen een gcdenkteeken voor hem op zijn graf doen verrijzen. Er is met dal doel te Parijs eene vergadering gehou den waarin ook Eudcs, generaal der Commune, en Louise Michel zijn ver schenen. Er is bepaald dat Blanqui op een steenen blok voorgesteld zal worden als ruslende op zijn ziekbed, zijne vermagerde hand uitstrekkende om de woorden neder le schrijven, die zijn programma heelen zamen te vatten: «Si üieu, ni Maïtre". Bij het bespreken der zaak liet Louise Michel zich o a. aldus uit: De beroemde doode zou niet gedaan hebben wat onze tegen woordige bestuurders doen. In plaats van één keizer, hebben wij thans eette menigte Bonapartes, de beste van welke nog verdient naar het bagno te worden gezonden. Twee jonge meisjes, wonende in de Traversièreslraat te Parijs, gin gen Zalurdag avond ten tien ure zamen in de buurt eene boodschap doen. Op den hoek der Charenlonstraat werd de oudste, van zeventien jaar, on verhoeds door twee mannen opgenomen, die zich met haar uit de voeten hadden gemaakt voordat de veertienjarige jongere zuster van hare verras sing bekomen was. De zaak is onmiddellijk aangegeven, maar aanvankelijk is het niet gelukt het spoor der schakers te vinden. Te Lyon is Zalurdag eene vergadering gehoudenbijeengeroepen door de uitvoerende commissie van het socialistisch-revolutionaire verbond, teu einde eene gedachtenwisseling le houden over de beeldstormerijen te Monceau-les-Mines en elders. De eerste redenaar, zekere Bordat, beweerde, dat de bedoelde ongeregeldheden het werk waren geweest van de bergwer kers tegen de geestelijkheid, omdat deze het volk dom wilde houden. Een ander betoogde, dal de rekruten voor het leger weigeren moesten dienst te doen, en een derde verlangde, dal de ter vergadering aanwezige ver tegenwoordigers der pers de zaal zouden worden uitgezet, waarbij hij twee journalisten tevens een glas water naar het hoofd wierp. «In de Rhone met hen!" riep men. Een twintigtal mannen stormden op de tribune los om de bedreiging ten uitvoer te leggen, maar het gelukte Bordat, de rust zoo goed en zoo kwaad het ging te herstellen. Ten slotte nam de verga dering eene motie aan, verklarende, dat de opstandelingen van Monceau- les-Mines »zich verdienstelijk hadden gemaakt jegens het vaderland". Te Saint-Malo zal een nieuw Bonapartistisch blad gedrukt worden on der negen verschillende titels, om in verschillende plaalseu van Bretagne uitgegeven te worden. Paul de Cassagnac heeft de hand in die onderneming. De polilie-regtbank te Boulogne-sur-Seine heeft mej. Claude Bernard, eene dochter van den beroemden natuurkundige, tot 1 fr. boete veroordeeld, j wegens verregaande onreinheid van het door haar bewoonde huis, door het groot aantal hondendat zij houdt. DV1T8CHLAMD. De keizer woonde Zondag middag met zijn gezin en tal van autori teiten de officiers-wedrennen op de Schneitziger Bahn bij Brcslau bij. De eerste prijs werd door hem persoonlijk aan den overwinnaar overhandigd; doch onmiddellijk daarop bij den tweeden wedren had een treurig ongeluk plaats. Een luitenant, Neuling genaamd, struikelde met zijn paard en viel er af; het paard, dat hem op de hielen volgde, gaf den gevallene zulk een slag legen het hoofd, dal hij op de plaats dood bleef. Zondag avond kwa men de Oostenrijksche kroonprins en kroonprinses te Breslau aan; zij wer den door den keizer in persoon van het station afgehaald. De regering wijdt hare aandacht aan de landverhuizing naar Amerika. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen der verschillende provinciën eene circulaire gezonden, met verzoek, hem een statistiek van de emigratie uit hun gewest te zenden en daarbij tevens hunne denkbeelden te ontwikkelen over de middelen, waardoor daaraan perk gesteld zoti kunnen worden. Voorts zal er bij den rijksdag eene nieuwe emigratie-wet worden ingediend, ten einde te zorgen dat niemand zich door vertrek naar het buitenland aan zijne burgerlijke verpligtingen onttrekt, terwjjl verder de landverhuizers-agenten en de stoombootmaatschappijen aan bijzonder toezigt zullen worden onderworpen. Omtrent het spoorwegongeluk te Iphofenin Beijerenwordt nog gemeld dat het ontsporen van den trein uilsluitend aan de achteloosheid van den wisselwachter is te wijlen. Wegens de verkeerde plaatsing van den wissel Hep de goederentrein, die door twee locomotieven werd getrokken, legen een draaischijf. De schijf brak en in een oogenblik was de geheele trein vernield. De eerste locomotief bleef ongedeerd naast de rails staanzoodat °ok het personeel er daar goed afkwam. Maar de tweede werd geducht ge teisterd en de machinist en stokers werden gedood. Een veekooper uit Westfalen werd zeer ernstig, een paar anderen ligt gekwetst. Het geheele ferrein is met de lijken van schapen bezaaid. Bijna 600 schapen werden verpletterd, terwjjl bovendien nog 200 zoo zwaar werden gekneusd, dal zjj terstond moesten worden afgemaakt. Te Dresden is een internationaal anti-Joodsch congres geopend. Er zijn ongeveer 400 personen opgekomen. Zondag II. is te Brunswijk de jaarvergadering der algemeene ver- eeniging van Duitsche auteurs gehouden. Er waren ruim honderd leden verschenen. Des ochtends vroeg hield men eene gedachtenisviering aan het graf van Lessing, waarbij prof. Goscheuit Halle, eene feestrede uitsprak, voorafgegaan en gevolgd door uitvoeringen van eene mannen-zaugvereeniging. PER TELEGRAAF. ALEXANDRIE, 12 September. Berigten uit het binnenland verklaren dat de toestand van den katoenoogst vrjj bevredigend is. De opbrengst wordt begroot op 2 millioen kantars legen 2& millioen in gewone jaren. Alles is rustig te Ramleh en Meks. CASSAS1N, 12 September, half zes des avonds. Eene algemeene order is uitgevaardigd tot opmarcheren voor het geheele leger. Tenten en bagage zijn per spoortrein gezonden tol het naaste punt bij het Engelsche kamp. Een regiment infanterie, een regiment cavalerie, twee compagniën van de kon. genie zullen achtergelaten worden ter bewaking van het kamp te Cassasin. KONSTANTINOPEL12 September, 's avonds. De ministerraad stelt den Sultan eene schikking met Engeland voor aangaande de ontscheping der troepen in Egypte. De Sultan heeft die nog niet goedgekeurd. De procla matie der Porie, te Mekka en Medina afgekondigd, heeft daar geen indruk gemaakt op de bevolking, die zich niet aan Arabi's zijde schaart. LONDEN, 13 September. Generaal Wolseley heeft heden morgen Tel-el- Kebir genomen, met 40 stukken geschut en een groot aantal gevangenen. De cavalerie vervolgt de vlugtenden. De troepen van Arabi schijnen geheel en al verstrooid te zijn. LONDEN, 13 September. De verliezen der Egyptenaren bij de bemagti- ging van Tel-el-Kebir worden op 2000 man geschat, dat der Engelschen op 20Ö man. waaronder vele officieren. Het leger van Arabi is volkomen ge demoraliseerd. De infanterie vlugt naar de woestijn, krachtig vervolgd door de Engelsche cavalerie. PORT-SAID, 13 September. (R. O.) Volgens berigten uit Zagazig zijn aldaar bevelen gegeven om. in geval Arabi le Tel-el-Kebir mogt verslagen worden, al de bezittingen der Europeanen in brand te steken. Men zal alleen die huizen ontzien, die aanleiding zouden kunnen geven dat de brand zich uitbreidde tot de woningen der inboorlingen. ALEXANDItlE, 13 September. De inneming van Tel-el-Kebir geeft hier veel vreugde. Eene groote demonstratie der Europesche bevolking, met inlandsche en Europesche muziekcorpsen, wordt voor heden avond georga niseerd. Deze demonstratie is uitgegaan van eenige Italianen en Grieken, doch alle Europeanen zullen er aan deel nemen. ST. PETERSBURG, 12 September. De keizer en de keizerin, vergezeld door den troonopvolger en de andere grootvorsten, zijn gisteren voormiddag ten 10 ure, aan boord van het jagt Alexandra, van Peterhof hier aange komen. In open rijtuig begaven zij zich naar de hoofdkerk van Alexander Newski, en op hunnen weg door de getooide straten werden zij door het zaamgestroomde volk met geestdrift toegejuicht. Na afloop van de gods dienstoefening nuttigden zij het ontbijt bij den metropolitaan mgr. Isidior, en vervolgens gingen zij, weder in open rijtuig en door de menigte met toejuichingen begroet, eerst naar het paleis Anischkow, daarna over het Marsveld. waar een volksfeest gegeven werd, naar de vestingkerk, al waar de keizer en de keizerin eenigen tijd doorbragten. biddende bjj de graven van Czaar Alexander II en zijne gemalin. Na de kerk ver laten te hebben reden zij voorbij het paleis en over de Engelsche kade naar de aanlegplaats der stoombooten, en toen bragt de Alexandra hen naar Peterhof terug. ISuvgevTijbc 5>l«-»nb. Van 7 tot en met 13 September 1882. BEVALLEN: J. M. Wiekhart. geb. v. Weeren, Z. M. v. d. Berg, geb. Nietl- wenburg. D. M. C. Smit, geb. Hanselaar, D. - H. P. Langezaal, geb. v. Zijl, D. J. v. d. Voorden, geb. Epskamp, D. M. Jansen, geb. Crama, D. E. Bekooy, geb. Liglvoet, Z. J. v. Thiel, geb. Amelung. D. - A. A. Steins, geb. Valk, Z. M. v. Weeren, geb. Stouten, D. M. Dee, geb. v. Wijk. Z. J.C. Piket, geb. deFey, Z. J. y. Rossen, geb. v. Leeuwen, Z. L. J. F. M. Zaalberg, geb. Vervooren, D. H. M Massaar, geb. Galjaart, D. C. Crama, geb. Jansen, Z. S. M Ouwerkerk. geb. v. d. Burg, Z. M. T. Sonders, geb. Wollerbeek, D. M. P. Kalmeijer, geb. Krens, D. M. Haak, geb. v. d. Vlist, 0. H. v. d. Mark, geb. Hamerslag, Z. M. K. de Haan, geb. Cramer, Z. A. M. v. Noorl, geb. Michels, Z. H. Kwaad gras, geb. Dee, Z. D. J. la Rivière, geb. Meerburg, Z. J. M. Wijnbeek, geb. Kop, D. E. C. J. Laven, geb. Moutagne, D. M. Oolthuis, geb. Piket, D. E. J. Remmerswaal, geb. Stuul, D. - T. Zaalberg, geb. Nieuwenhuize, D. J. Kar stens. geb. v. d. Zeeuw, Z. GEHUWD: W. Tegelaar, jm. en J. Tisseur, jd. - I. Stouten, jm. en A. Zwarts. wede. W. Kokkedee, jm, en A. van der Lely, jd. - J. de Gans, jm. en J. C. Zirkzce, jd. J. de Vroede, wedr. en J. M. Cornet, jd. H. van Venetien, jm. en C. van Dam, jd. OVERLEDEN: J. de Haas, Z., 1 m. - M. J. Bos. wed'., 35 j. - F. W Capteyn. Z„ 25 j. J. Kruit, 64 j.J. M. den Baars, geb. Vis, wed. 32 j. E. Bekooy, D., 6 j. - H. L. Batenburg, D., 11 m. -- K. de Haas, Z., 2 m. C. Boezaard, wed', j 74 j. A. 11. Mooie, Z., 6 j. E. Eggens, geb. Ranselaar, wed. 78 j. J. Dool. jj Z 6 j. J. II. Ballego, geb. Wurster. wed. 52 j N. van der Wiel, D., 1 w. j M. Strijbos, vr., 34 j. M. de Os, geb. Meijers, wed. 78 j. J. van der Lof, Z.f 9 m. M. J. van Laren, Z., 3 w. A. M. J. Tegelaar, D., 7 j.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3