landbouwer alhier dezer dagen ruim 2ya Hl. handperen, zoo aan den boom, heeft verkocht voor 45 gulden. Door den knecht van den heer R. Douma, te Eestrum, is bij hel gra ven van een riool een penning gevonden met het opschrift: "Getrouw aan den koning tot aan den bedelzak". Binnen dit opschrift staat de beeldtenis van koning Philips II van Spanje. Aan de andere zjjde bevindt zich eene figuur, voorstellende een bedel- (geuzen) napje en het opschrift: "Leven de Geuzen". De penning dagteekent van 1568, welk jaartal duidelijk te lezen is. Te Cuyck is een man door een zandtrein overreden; beide voeten zijn hem verbrijzeld en kort daarop is hjj overleden. Te Vlijmen heeft Vrijdag avond bij de herberg van A. K. eene vecht partij plaats gehad, die aanvankelijk geen ernstig karakter had, doch aan leiding gaf tot een betreurenswaardig feit. Drie der vechtersbazen zjjn de woning van het gemeenteraadslid N. v. O., terwjjl deze afwezig was, bin nengedrongen en hebben aan het inwonende dienstmeisje gevraagd of haar vrijer er was. Deze hield zich schuil; doch op het ontkennend antwoord van het meisje, dat door de indringers geslagen werd, kwam hij voor den dag en wilde zijn meisje te hulp komen. Er ontstond eene worsteling, waarbij de vrijer met eene blaaspijp z°ó ernstig aan het hoofd werd ge wond, dat het bloed hem langs het gelaat gudste. De belhamels waren aanvankelijk gearresteerd, doch later weder losgelaten. 's GRAVENHAGE, 13 September. Aan den heer mr. VV. Stortenbeker, directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid in Nederl. Indië, is vergunning verleend tot hel aannemen der versierselen van officier der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. Tot adjunct-commies bij het departement van financiën is benoemd de heer F. H. van Leeuwen thans surnumerair der registratie en domeinen te Amsterdam, met behoud van zijne aanspraak om tot ontvanger der registratie en domeinen te worden benoemd. Tot ontvanger der registratie en domeinen zijn benoemd: te Medem- blik, A. Westra, thans in dezelfde betrekking te Oss; te Dokkum, G. VV. J. C. Vermeulen, thans in dezelfde betrekking te Zevenaar; te Zevenaar, A. H. van Deventer, thans surnumerair der registratie en domeinen; te Gulpen, C. F. Lebretthans surnumerair der registratie en domeinen. De heer P. 11. E. L. Jonxies, ontvanger der directe belastingen euz. te Schoonhoven, is benoemd lot ontvanger der directe belastingen te Doesburg. De lieer A. Voerman Czn., ontvanger der directe belastingen te Wamel, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Dokkum, en de heer II. de Bossonontvanger der directe belastingen te Bergum, tot ontvanger dier belastingen te Winschoten. De heer J. A. T. Cohen Stuart is, op zijn verzoek, eervol ontslagen uit zijne betrekking van lid der commissie lot de zaken der proiestantsche kerken in Ncderlandsch Oost- en West-lndië. De beurzen, bij kon. besluit van 26 December 1841 aan het semina rium te Roermond verbonden, voor het tijdvak van 1 October 1882 tol 30 September 1883, zijn toegekend als volgt: de beurzen van /200 aan: G.A. 11. Bauduin, P. E. M. Bloem, P. R. H. van Boven, J. J. H. Op Hey, P. H. J. Bollen; de beurzen van 100 aan: J. H. J. Franck, W. II. Berden, P. J. II. Seelen, C. J. II. M. L'Ortjje, J. J. Ceunen, A. J. J. H. Grispen, F. A. Litjens, R. H. Munnecom. Door Z. M. zijn benoemd bjj het wapen der artillerie: bij den staf, tot lc° luit.-magazijnmeester, de 2r luit.-magazijnmeester bij de stapelmaga zijnen te Delft F. Hotz; bij het le reg. vesting artillerie, tot l'D luit., de 2' luit. E. J. de Bock, van het corps; bjj het 2' reg. vesting-artillerie, tot kapitein, de 1* luit. N. C. Grotendorst, van den staf van het wapen, werk zaam bjj de kon. militaire akademie; tot 1" luit., de 2' luitt. J. W. P. van Hoogstraten, W. A. P. L. L. de Koek en P. C. M. Schultz, allen van het corps; bij hel 3e reg. vesting-artillerie, tot l" luit., de 2e luitt. D. II. Pele- tier en 0. L. G. F. Aberson, beiden van het corps; bjj het 4e reg. vesting artillerie, lot kapitein, de le luit.-adjudant K. Bomberg, van het 3e reg. vesting-artilllerie; tot 1'» luit., de 2f luitt. M. J. A. Mastbofl, W. C. Wol- terbeek en J. van Vuuren, allen van hel corps; bij het corps torpedisten, tot leD luit., de 2' luit. C. Houtman, van hel corps. Voorts zijn bevorderd: tot officier van administratie 2' kl.de officier van administratie 3« kl. J. C. Vos, en lot officier van administratie 3' kl.de scheepsklerken N. J. J. van Rijn van Alkemade en C. J. Blok. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor vcrleenen. Z. K. II. de prins van Oranje zal zich nog deze week naar het bui tenland begeven. In eene buitengewone zitting van den gemeenteraad van heden namid dag is de heer mr. J. G. Patjjn als burgemeester geïnstalleerd. De oudste wethouder, de heer van der Duyn, heette hem welkom, roemde 's konings keuze zeer en herdacht de verdiensten van den afgestorven burgemeester Gevers Deynoot. De heer m'. Patijn verzekerde diens stappen te willen vol gen en ofschoon overtuigd, dat het een jjdel streven is de goedkeuring van allen le willen verwerven, verzekerde hjjdat hij al zjjn tjjd en al zijne krachten wilde wijden aan de belangen der gemeente, die hij liefhad; zjjn eenig streven was nuttig te zijn voor de plaats zijner inwoning. Beide redevoeringen werden door de raadsleden en een talrijk publiek zeer toe gejuicht. In zijne vergadering van gisteren benoemde de gemeenteraad tot hoofd van de openbare school voor minvermogenden, tjjdelijk te vestigen in het gemeentegebouw aan de Wagenstraat, den heer G. C. F. van der Laan, hoofd der school te Bunnik, nabij Utrecht. Zou de raad bij de bcoordeeling der nadere verzoeken van de directie der llaagsche tramway-maatschapprjom remissie en kwijtscheld ng van boete wegens beweerde niet-nakoming der concessie-voorwaarden vasthouden aan streng, volgens de heeren Hanlo en de Jonge, echter dubieus regt, dai wel het oog rigten op de bezwaren, waarmede de maatschappij te kam^ had. Hoewel voornoemde leden en de heer Mock met burg. en weth erkenden, dat de onderneming in vele opzigten slof tot ontevredenheid °a[ meenden zij niettemin, dat de boeten, opgelegd in een bepaald tijdvak, niet geregtvaardigd waren en dat het voor de beboeting geldend motief van niet. behoorlijke exploitatie geenszins geljjk stond met niet-exploitatie. Van den kant van burg. en weth. werd betoogd, dat toepassing der bij de concessie gemaakte bepalingen de handhaving der boete vorderde. Met uitzondering van burg. en weth., heeft dc raad ten slotte aangenomen het voorstel van den heer Hanlo, om der maatschappij de nog niet betaalde boete ad fioj kwijt te schelden. De bewoners van hel Slop de 3 Boeren zullen weldra den naam van die straat vervangen zien door het opschrift Warmoeziersstraat, aangezien burg en weth. bereid zijn te voldoen aan het daartoe strekkende adres, dat heden naar hun collegie werd verwezen. Voor de bewoners dier buurt wordt daardoor eene "levensquaestie" opgelost, zooals adressanten van deze naams verandering maken. De heeren G. Vuyk te Amsterdam, en G. Vuykalhier, hebben aan het gemeentebestuur eene "vergunning" verzocht. Deze adressanten vragen de toeslemming tot oprigting en exploitatie gedurende 50 jaren van ge. houwtjes (de plannen zullen uitwijzen of zjj in oud-HoIlanschen stijl mei torentjes dan wel in modernen bouwtrant zullen verrijzen)ingerigt tot "Cabinets d'aisance et de toilette" op de openbare pleinen en wegen in de gemeente. B UI TEN L A N OSCH E B E R I GTE N. ESGEI.AMit, LONDEN. 12 September. De "Hundred of Iloo Railway, die de nieuwe, pas geopende Port Vic toria'met Gravesend, en dus met Londen, verbindt, is Zaturdag geopend. De werken aan Port Victoria zelf worden met den meest ntogelijken spoed voltooid, zoodat zij voor de vaart op het vasteland spoedig zullen kunnen worden in gebruik gesteld, althans wat het personen-vervoer betreft. Tus- sclten Port Victoria en Londen zullen dagelijks zes ol acht treinen loopen. Obrien, die voor den Engelschen consul tc Caracas zich mcdepligti; verklaarde aan den moord in het Phoenix-parkis onlangs tc Port Royal op Jamaica aangebragt, op weg naar Engeland. Algemeen echter hecht men aan zijne bekentenis geen geloof, en houdt men den man voor krank zinnig. De correspondent van de Daily iVetos meent, dat eene scherpe worste ling zeker is, alvorens Tel-el-Kebir wordt genomen. De eenige quaestie is deze: zal Arabi zich laten omsingelen en belegeren, geljjk te Plewna, of zal hij zich haasten terug te wijken, wanneer eenmaal de Engelschen zijne positie hebben omgetrokken? Volgens gerucht, zou hij over geen proviand beschikken, om eene belegering uit te houden en moet hjj dus tot eiken prijs terugtrekken, wanneer eenmaal zijne gemeenschap wordt bedreigd. De correspondent van de Standard te Alexandrië maakt melding van het overloopen van twee majoors, een kapitein en twee soldalen uit het Egyptische kamp tusschen Mandarah en Aboukir. Zij werden voor sir Wood gebragt en vertelden, dat veel oneenigheid heerscht onder de Egyptenaren, vooral in het eerste regiment, het hunne. Desertiën op grooie schaal zou den slechts worden belet door de tegenwoordigheid van het derde regiment, weleer door Arabi zelf aangevoerd. Deze overloopers schatten de Egyptische legermagt te Kafr-el-Dowar nog op 18000 man, die bijna gelijkelijk verdeeld zjjn tusschen Kafr-el-Dowar, Aboukir en Meks. De keurtroepen zouden alle naar Tel-el-Kebir zjjn gezonden. Aan de Times wordt gemeld, dat van de Highland-brigade, die Zondag avond op weg ging van Ismaïlia naarCassasinMaandag twee honderd man door zonnesteek getroffen werden. Van een gepanlserden trein, die in den oorlog tegen de Egyptenaren eene rol speelt, geeft een oorlogsberigtgever van de Köln. Zeit., die een rit mede heeft gemaakt, de volgende beschrijving: Men heeft acht wagens ge- pantserd tegen geweervuur door middel van ijzeren platen, die duim dik en ongeveer 3 voet hoog zijn, en van zandzakken; de ketel der locomotief droeg eene pantsering van spoorslaven. Op den voorsten der twee wagens stond eene Nordenfcldt-mitrailleuse; daarop volgden wagens met spoorwegmateria len, voorts een 40-ponds stuk marinegeschutdaarna een wagen met twee 9- en twee 7-ponders. vervolgens twee wagens met matrozen, dan een stoomkraati, daarna de locomotief, de tender en eindelijk nog een met ma trozen bezette wagen. Eene tweede losse locomotief reed zelfstandig achter ons. Toen wij op zekeren afstand van de liniën gekomen waren, werden de vier kleinere stukken geschut door middel van de sloomkraan van de wagens gezet, wat 8 minuten duurde. Terwijl zjj werden opgesteld en de matrozen verschansingen opwierpen, besteeg een officier met een kijker eene op een der wagens opgerigte verhevenheid, tot het doen van waarnemingen. Omtrent de aardbeving te Panama wordt uit New-York nog gemeld, dat de schokken zich bij voortduring deden gevoelen en er groote bekom mering heerschte. Vele gezinnen kampeerden in het open veld. De spoor weg was zwaar beschadigd, de bruggen waren gedeeltelijk ingestort en de rails op vele plaatsen verbogen. De spoorweg pakhuizen te Aspinwall zij» in puinhoopen veranderd, doch men spande alle krachten in om het ver keer te kunnen hervatten. De steden in het binnenland moeten ook veel geleden hebben. De vulkaan Chiriqui in Centraal-Amerika, die lang gerust heeft, is in volle werking. Volgens opgaven in de le New-York verschijnende Fin. Chronicle heeft de katoenoogst voor het jaar, eindigende 1 September, bedrage» 5,435,845 balen, waarvan 3,595,031 balen werden uitgevoerd en 1,661,206,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2