BU1TENLAN USCHE BERIGTEN. bedienden. Gisteren bevonden zich nog aan de badplaats 553 vreemdelingen met 39 bedienden. Sedert 1°. Mei 11. werd Scheveuingen bezocht door 4732 badgasten met 365 bedienden. BGL4SIE. Te Leuven is gisteren ochtend vroeg brand uitgebroken op het tooneel van het The'Aire Beriot, in de Rue des Orphelins. Des avonds had in de zaal het jaarlijksche bal van hel verbond der scherpschutterijen plaats ge- bad, en kort na afloop daarvan ontdekte men dat er brand was. Er heb ben geen ongelukken plaats gehad, liet geheele gebouw is uitgebrand. De schade wordt begroot op 200,000 fr., doch alles was tegen brandschade verzekerd. E BI Ci E I, A X LONDEN. 11 September. Te Sheffield is de jaarlijksche feestmaaltijd van het messenmakersgilde gehouden. Het ministerie was vertegenwoordigd door sir Thomas Brassey, een der genoodizde casten, die. in antwoord op den officiëlen toast, in zeer vlerjende woorden hulde bragt aan het leger in Egypte, aan de voortreffe lijke houding en leiding der officieren, zeelieden en mariniers gedurende de jongste operatien. De diplomatieke moeijelrjkheden bij de regeling van het Egyptisch vraagstuk zouden ongetwijfeld zeer groot zijn, maar zij zouden bet best overwonnen worden, wanneer Engeland voortging met zich sterk in het veld en grootmoedig in den raad te toonen. Met betrekking tot Ierland bestaat thans hel blijde vooruilzigt dat wat de regering gedaan had, geen vruchtelooze arbeid zou blijken te zijn. De dagbladen maken melding van een paar knapen te Londen, die, nog wel terwijl hun vader glimlagchend toezag, duiven lieten vliegen, na aan eiken poot der dieren zevenklappers bevestigd te hebben. Zij vermaak- len zich bijzonder niet de schokkendie de duiven ondergingen en bekom merden zich er niet over, dat hare veêren gezengd waren en hare dijen ontveld en geschroeid. De opgelegde straf, 1 geldboete, wordt veel te gering geacht. in cene te Manchester gehouden vergadering van deputatiën der mijn werkers in hel Vereenigd Koningrijk, waarop 280,000 mijnwerkers verte- woordigd waren, werd besloten met de eigenaars der groeven wegens eene algemeene loonsverhooging in onderhandeling te treden. Wanneer deze niet mogt slagen, zou eene algemeene «strike" gehóuden worden. De onderkoning van Ierland heeft geweigerd eene deputatie te ontvan gen, die hem eene motie kwam aanbieden, aangenomen in eene bijeenkomst op het Mansion House te Dublin, waarbij het wenschelijk geacht werd de doodstraf, waartoe zekere Hynes wegens moord veroordeeld is, in levens lange gevangenisstraf te veranderen. Te Edenderry, in Ierland, is Woensdag weder op een pachter gescho ten, die zonder erg naar huis reed; hij viel dood op den weg. Niemand weet, wie de misdaad pleegde en waarom deze ongelukkige boer gedood moest worden. FBANHRIJK. lie kanselarij van het Legioen van Eer heeft bekend gemaakt, dat de dragers van vreemde ridderorden voorlaanevenals vroegerin hun knoops gat het lint zonder kruis zullen mogen dragen, mits dit lint veelkleurig is en geen aanleiding geeft tot vergissing met het lint van het Legioen van Eer. De minister Cochery brengt een wets-ontwerp in gereedheid, waarbij het briefport van 15 centimes lot 10 verlaagd wordt. De Vereeniging van de «Vrienden des vredes" heeft een adres van ge- lukwensching aan den heer de Lesseps gerigt naar aanleiding van zijne houding in Egypte. Ten gevolge van beleedigende uitdrukkingen in een pennestrijd tns- schen de redactiën van den Citoyen en den Radical, hebben de redacteu ren van eerstgenoemd blad de tien journalisten van Radical uitgedaagd lot het geven van voldoening op de punt van den degen of met het pistool. De Radical drijft den spot met deze tienvoudige uitdaging en geeft te kennen, dat zij geen ernstig antwoord waard is Een grillige optogt, zegt dat blad, van 70 of 86 personen, kampioenen, getuigen en heelmeesters, zou eene belagchelijkc vertooning zijn, welke alleen hun, die zulk eene dwaasheid verzonnen hebben, naar den smaak kan zijn. Voorts verklaart het blad, dat de colleclivisten van den Citoyen slechts collective lafhartigheid kennen en wat dies meer zij. De Citoyen is het antwoord niet schuldig gebleven, doch uit deze polemiek blijkt zooveel, dat van het duel op groote schaal niets komen zal. Een koopman in manufacturen te Parijs ontving voor eenige dagen «ene naamlooze waarschuwing dat hij bestolen werd. Hij verdubbelde zjjne waakzaamheid en daardoor vielen hem twee jonge meisjes in handen, die talrijke coupons stoffen gestolen hadden. Zij bekenden sedert vijl jaren dit te doen en de stof aan eene naaister te Montrouge te verkoopen. Deze werd in hechtenis genomen en men heeft de zekerheid, dat deze vrouw en nog vele anderen van bare soort deel uilmaken van een goed georganiseerde vereeniging, waarvan de leden in verschillende magazijnen van Parijs werk zaam zijn. De politie hoopt ook deze dieven spoedig in handen te hebben. Aan het spoorwegstation van Lyon te Parijs heeft even vóór het ver trek van een sneltrein eene ontploffing plaats gehad. Eene groote kist, die vier personen bezig waren in een goederenwagen te brengen, vloog aan stukken, ten gevolge waarvan verscheidene andere kisten, balen, enz. uiteensloegen en een der wagens beschadigd werd. De vier personen werden zwaar gekwetst, twee hunner zelfs gevaarlijk. Het is gebleken dal de be doelde kist gevuld was met patronen voor de jagt en de eigendom was van eeu officier. Hij heeft verklaard dal hij niet geweten heeft, dal zijn op passer de patronen had gedaan in deze kist, die door een schok de patro nen had doen ontploffen. Donderdag middag is le Rijssel de fabriek van scheikundige producten (oud huis Kuhlmann) afgebrand. De brand ontstond in een groot gebouw van 40 vierk. meters en dat eene belangrijke hoeveelheid lood en zwavel bevatte. De oorzaak wordt toegeschreven aan kokende teer, welke men in een stortvat gedaan had. De brand nam zulk een omvang, dat de brand weer zich alleen moest bepalen om de nabijgelegen huizen voor het vernie lend element te vrijwaren. Twee looden torens van 25 a 30 meters hoogte vielen in op het groote gebouw, waarin 2 a 300,000 kilo zwavelzuur ge borgen was. Binnen een uur tijd bleef er van het reusachtige gebouw niets anders dan een puinhoop over. De schade wordt berekend op 600,0300 fr. ten volle verzekerd. Gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken te be treuren en ook de werklieden zullen niet door den brand van werk verslo ken zijn, daar zij in andere werkplaatsen gebruikt kunnen worden, tol de fabriek weder opgebouwd is, hetwelk ongeveer een jaar zal vereischen. Door den prefect van de Bouches-du-Rhóne is aan den directeur van de gezondheidsdienst te Marseille kennis gegeven, dat er gevallen van cholera waargenomen zijn in de Roode zee en te Alexaudrië. Hij beveelt hem mitsdien de meest mogelijke waakzaamheid aan. De cholera heelt de Fransche kolonie in Cochin-China bereikt. Vol gens de jongste bij de regering ontvangen berigten worden hoofdzakelijk de inlanders getroffen. Tot den 4i'" September waren slechts acht Europeanen bezweken. Alle voorzorgmaalregelen waren genomen om de voortplanting van de ziekte te voorkomen, nu zij te Manilla en in Annam zich zoo sterk had uitgebreid. DIITSCULAND, De Pruissische regering heeft den bondsraad voorgesteld, in January 1883 eene algemeene vee-telling in het geheele Duiische rijk te bevelen; het geen belangrijk zou wezen tot kennis van de veranderingenwelke sedert 1873, locn de vorige telling plaats had, zijn voorgekomen. Zy zou moeten omvatten: paarden, muildieren, muilezels, ezels, runderen, schapen, zwij-" nen, geiten en bijen. Bij hel spiegelgevecht van het Posensche legercorps in Silezië nam de kruoupiins de plaats van den afwezigen keizer in. Toen de denkbeeldige vijand verslagen was, defileerde de geheele cavalerie, die bestond uit een regiment kurassiers, twee regimenten lansiers, een regiment dragonders en een regiment huzaren, iu volle vaart voorbij den kroonprins en zjjn schit terenden staf. Aan het hoofd reed de kroonprinses in de uniform der zwarte huzaren en bewees met baar zoon Wilhelm, die de garde kommandcerde, haar gemaal de gebruikelijke militaire eer. De Nordd. Allg. Zeil. meldt, dat de gezondheids-toestand van prins Bismarck nog niet bevredigend is. Op raad zijner genecsheeren onthoudt hij zich zooveel mogelijk van allen arbeid. Nabij Keulen is een in volle werking zijnde steenoven met een doffen kiiaj iu de lucht gevlogen en vertoont de plaats thans niets meer dan een puinhoop. Men schrijft het ongeluk toe aan een dynamiet-patroon, welke óf zich in de kolen bevond óf door eene misdadige hand in den oven is gebragt. Gelukkig hebben geen personen letsel door het ongeval onder vonden. Vrijdag II. is op de Eider het met petroleum en naphta beladen van Bremen naar Petersburg bestemde kofschip Anna, ten gevolge van eeneont- ploffiing, in brand geraakt. De kok en een matroos zijn in de vlammen omgekomen. Op het te Genève gehouden hygiënisch congres is die stad voor de gezondste van Europa verklaard. De gemiddelde verhouding der sterfte is er 17 op de 1000 inwoners. Te Edinburg is die 18, le Parijs 21, te Ber lijn 35, te Petersburg 47, le Grenada 62. De gemeenteraad van Kopenhagen heeft, ter beteugeling van de steeds toenemende dronkenschap, verleden week besloten het getal der herber gen belangrijk in te krimpen, de plaatsen waar sterke drank verkocht wordt onder streng toezigt le stellen en de oprigliug van goede volkskoffij- huizen aan te moedigen. Van de tegenwoordig in Kopenhagen bestaande 1350 herbergen zullen er 1050 gesloten worden en dns slechts 300 over blijven; deze zullen voortaan elk 200 kroonen belasting moeten opbrengen, in plaats van 60, zooals thans; aan de eigenaars der op te heffen tapperijen zal eene schadeloosstelling van 300 kroonen worden verstrekt. PER TELEG KA AP. CASSASIN, 10 September. Naar de verklaringen van gevangenen had de aanval van Zaturdag ten doel, zich meester te maken van het Engelsche kamp, waarvan men meende dat het slechts zwak bezet was. De vijande lijke magt bestond uit 11000 man infanterie, vijf escadrons cavalerie, 22 stukken geschut eu 300 Bedouïneu. De vijand verliet Tcl-el-Kebir des och tends ten 3 ure. onder bevel van Ali pacha om de Engelschen in hel front en den linker flank aan te vallen, terwijl uit Salahich 2500 man een aanval op den regter flank deden. Van de Ègyptenaren zijn meer dan 100 man gesneuveld. Het aantal hunner gekwetsten is nog onbekend. De geheele slrijdmagt thans te Tel-el-Kebir wordt begroot op 26000 man en de divisie te Salahich op 5000 man. Op het oogeublik is iu bel front alles rustig. TRIPOLI, 10 September. Er is geen enkele Arabische slrijdmagt uit Tri poli naar Egypte opgerukt. De notabelen van Bei'ghaye en Dcma hebben boodschappers naar Caïro gezonden. CASSASIN, 12 September. De Schotsche brigade en de Indische infanterie zijn gisteren hier aangekomen, liet leger van Wolseley is thans voltallig en men verwacht dat heden Tel-el-Kebir aangevallen zal worden. POBT-SAID, 11 September. Berigten uit Caïro van 6 September melden, dat de stad rustig is en de Europeanen niet lastig gevallen worden. Het siandbeeld van Ibrabim-pacha, grootvader van den Khedive, is omvergehaald, krachlens een door eene vergadering van ulema's genomen besluit, waarbjj verklaard wordt, dat het oprigten van standbeelden in strijd is met de Mahomcdaansche godsdienst.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3