verzochten zij bij haar den nacht te mogen doorbrengen. Aan het verzoek werd voldaan en de huiskamer tot dat einde aan haar afgestaan. Bij hel ontwaken zag hel oudste nichtje in de bedstede een gesloten kistje staan, dat zij met een mes opende. De inhoud, een gouden medaillon, een dito broche en een ring benevens ruim f 10 aan contanten was een welkome vangst en na oom en tante hartelijk bedankt te hebben voor de genoten beleefdheid vertrok men naar 's Hage. De broche werd daar aan een goud smid verkocht voor 3.50 en na het ontvreemde geld en de opbrengst van de broche te hebben verdeeld keerden zij naar Delft terug. De oom en tante ontdekten niet lang na het vertrek dal de logées zich het paar laarzen vrij duur hadden laten betalen en de eerstbedoelde, een tuindersknecht, spoedde zich naar Delft in de hoop van het ontvreemde terug te bekomen, doch hij had buiten den waard gerekend. Te zamen hier langs de siraat gaande zagen de meisjes oom aankomen en niet gaarne de kennismaking willende hernieuwen, gingen zij aan den haal. De oom begaf zich daarop naar de woning van zijne zuster en schoonbroeder; doch deze konden hem geen inlichtingen geven. Inmiddels had het oudste nichtje den ring in de gracht aan de Kolk en de jongste de medaillon aan 't Oude Delft op de hoogte van 't Meisjeshuis in hel water geworpen, terwijl zij te zamen in korten tijd bijna ƒ14 aan snoeperijen hadden verkwist. Nadat van dezen diefstal door den oom kennis was gegeven aan den burgemeester zjjncr gemeente, werd den commissaris van politie te Delft door den officier van justitie te 's Ilage verzocht het drietal te doen opsporen en te hooren. Allen hebben volledig schuld bekend en het is niet voor de eerste maal dat hel oudste nichtje met de justitie kennis zal maken, daar zij reeds twee malen door de arrondissemenls-regtbank te 's Hage werd veroordeeld, den eersten keer wegens diefstal en de tweede maal wegens opligterij; daaren boven, hoe jong ook, leidt het drietal sedert eenigen tijd een zeer onzede- Ijjken levenswandel. Onder leiding van den heer Joost van Vollenhoven is te Rotterdam de 57>l' algemeene vergadering van het Bataafsch genootschap der proefonder vindelijke wijsbegeerte gehouden. Met ingenomenheid werd o. a. vermeld, dai onze kroonprins welwillend het maccenaat van het genootschap heeft aanvaard cn daardoor de banden, die het genootschap aan het vorstelijk stamhuis verbinden, nog naauwer heelt toegehaald. Het kabinet werd in den laatsten lijd verrijkt door den aankoop van eene groote collectie radiometers, eenige Japanschc spiegels, eene groolc Geisslersche bttis. twee nieuwe toestellen ter aantooning van de breking van hel licht en eene collectie van photographiën van de spectra van vaste sterren enz. Ten geschenke werd ontvangen van de hoeren Rietschoten en Houwens eene eleetrisehe gloeilamp van Swan. De bibliotheek breidt zich zeer uit, zoo door geschenken als door aankoop. Een ruim gebruik wordt van de bibliotheek gemaakt. Zondag II. werd op de Maas bij Kralingen een roeibootje, waarin zich twee personen bevonden, door een pltizierstoomboolje, voerende de Ameri- kaansche vlagovervaren. Een der beide personen redde zich met zwem men, terwijl de andere werd gered door de bemanning van het stoombootje, dat onmiddellijk stopte en de sloep te water bragt. Omtrent de inhechtenisneming van een brievenbesteller te Arnhem meldt de Amh. Ct.: Het gestolene bestond voor een groot deel uit brieven, die L. aan het postkantoor stempelen-moest. Daar hij die taak vervult met een ander beambte, onder toezigt van een hooger geplaatste, moet hij zeer behendig in het verbergen der brieven zijn te werk gegaan. Eene huiszoe king moet voorts eene menigte ongestempelde, blijkbaar opgeplakte post zegels hebben doen vinden, alsmede vele gedrukte bescheiden, die de bestel ler gemakshalve niet had bezorgd. De dader werd ontdekt door coupons, die vermist waren geworden en in Klarendal bij een winkelier in betaling waren gegeven door eene vrouw. Daar het vermoeden op L. viel, was diens vrouw op het politiebureau ontboden, waar tegelijk de winkelier uitgenoo- digd was te komen. Deze herkende in haar terstond de vrouw, welke de coupons in betaling had gegeven. De baan voor de te Nijmegen te houden wedrennen belooft zeer goed te zullen zijn; de veel gevallen regen, gevolgd door het schoone drooge weder der laatste dagen, heeft den grond goed vast gemaakt en, met een wals van ruim 3000 kg. zwaar gerold, wordt de baan prachtig vlak. De wedren zal plaats hebben op Zaturdag 30 September. In Overijssel is de voorraad hooi zoo groot, dat het thans op het land voor 6 a 8 per 1000 pond verkocht wordt. De hooibouw, die thans in vollen gang is, wordt door goed weder begunstigd, zoodat hetgeen thans gewonnen w ordt nog dat der eerste snede in qualiteit en quantiteit overtreft. Een treurig ongeval heeft te Lioessens, in Friesland, plaatsgehad. Een paard voor een wagen vol vlas ging op hol, de wagen kantelde en twee mannen werden onder de lading in de sloot bedolven. De knecht wist zich nog te redden, doch de voerman zelf werd dood teruggevonden. De ongelukkige was een eenige zoon en laat eene jonge weduwe na. Zekere R P., te Raard, in Friesland, die verdacht werd van het slag ten van een schaap in hel land, is naar Amerika gevlugt en heeft zijn huis gezin aan het lot overgelaten. Een treurig geval heeft in den nacht van 8 op 9 dezer te Ureterp, in Friesland, plaats gehad. In dien nacht viel de muur, waarlegen de bed steden van den arbeider W. de J. lagen, om, met het noodlottig gevolg, dat het gehecle gezin, bestaande uit 8 personen, er ouder bedolven geraakte. De buren, liet angslgeschrei hoorende, verschaften zich toegang lot de wo ning, en redden hel gezin uit zijn beuarden toestand, doch het jongste kind was reeds niet meer, en dc vrouw had zulke ernstige wonden bekomen, dat men voor haar leven vreest. Daags te voren was turf tegen den zwak ken it.tlnr opgestapeld, wat welligt oorzaak van het omvallen is geweest. Te Rucph.it heeft zich een jongentje vau 9% jaar naar eene naburige kermis begeven, doch is niet tol zijne ouders teruggekeerd. Alle nasporin gen zijn viuchteloos gebleven. -- Te Maastricht namen gisteren de feestelijkheden een aanvang, door de bekende sociëteit i/Momus" georganiseerd bij gelegenheid van haar vier-en. veertigjarig bestaan. Een rjjk programma, dat ook aan het volk veel genoegen belooft en waarbij de armen, die de sociëteit »Momus" zich altijd gedurende haar langjarig bestaan zoo uitnemend heeft aangetrokken, niet zijn vergelen Na den afloop dier feesten begint dc groote wedstrijd van Nederlandsehe tooneelkundedoor genoemde sociëteit aan Noord- en Zuid-Nederlaridsche tooneel-maatschappijen en rederijkerskamers aangebodeneen twintigtal zal daarvan gebruik maken. 's GRAVENHAGE, 12 September. Door Z. M. is benoemd tot ridder van den Nederlandschen Leeuw jh', de Jonge, algemeen voorzitter van de vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Door Z. M. is verlof verleend tot het dragen der eereleekenen achter hunne namen vermeld: mr. C. II. graaf van Bylandt, te 's Gravenhage, rid der der orde van den Rooden Adelaar 3d« kl. van Pruissen; M. graaf van Limburg Stirum, te 'sGravenhage, de Ster, behoorende bij de Kroonorde 2de kl. van Pruissen; P. van der Broek d'Obrenan, te 'sGravenhage, ridder van het Legioen van Eer van Frankrijk. Door Z. M. is tot voorzitter van de eerste kamer der stalen-generaal, gedurende de vergadering, die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1882, benoemd jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, lid van die kamer. Door Z. M. is benoemd tot president van den hoogen raad de heer mr. C. L. de Vos van Nederveen Cappel, thans raadsheer. Aan den heer mr. J. G. Patij 11 is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als officier van justitie bij de arrond.-regtbank te 's Gravenhage, en tot officier van justitie bij die regtbank is benoemd de heer mr. E. Z. L. van der Kemp, thans substituut-officier van justitie bij die regtbank. Aan den lieer ntr. J. A. Baêza. lid van het hof van justitie in de ko lonie Curasaothans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. De luit. ter zee Is kl. J. L. Hordijk cn die der 2' kl. S K. Sijbrandi, gedetacheerd bij het depart, van marine, worden op non-activiteit gesteld, en bij dat departement wordt gedetacheerd de luit. ter zee 1' kl. C. J. de Jong Pzn. De tegenwoordige vergadering van de staten-generaal zal worden ge sloten Zaturdag 16 September, des namiddags te twee ure. De minister van binnenlandsche zaken is gemagtigd zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der staten-generaal, ten einde in vereenigde zitting der beide kamers dc vergadering in 's konings naam te sluiten. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. HH. MM. de koning en dc koningin worden aanstaanden Vrijdag hier ter stede van liet Loo terugverwacht. De burgemeester, mr. Patijn, heeft heden voormiddag, in handen van Zr. Ms. commissaris in de provincie Zuidholland, dc bij de wet bedoelde eeden afgelegd. Men verneemt, dat de door benoeming van den heer mr. van der Kemp tot officier van justitie alhier opengevallen betrekking van substituut-officier van justitie vooreerst niet zal worden vervuld. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad werden o. a. be handeld de cassatieberoepen van P. M. en C G. 'v. S. Eerstgenoemde werd door het gereglshof te 's Herlogenbosch veroordeeld lot 5 jaren tuchthuisstraf ter zake van moedwilligen doodslag, laatstgenoemde werd door hel geregts- hof te Amsterdam gelijke straf opgelegd wegens valschheid in een onder- handsch geschrift en het desbewust gebruikmaken ervan. Ter ondersteuning van deze beroepen werden aclitervolgens door jhr. mr. E. N. de Brauw en mr. S. Katzvan Amsterdamdrie cassaticmiddelen ontwikkeld, liet 0. M. zal in de zaak van M. den 19'° en in die van v. S. den 26'° dezer conclusie nemen. Door den hoogen raad werd gisteren o. a. behandeld het beroep van E. D. S. L.burgemeester der gemeente Oldehoven, en drie andere personen, gerigt legen een arrest van het geregtshof te Leeuwarden, waarbij zij Ier zake van mishandeling van den rijksveldwachter W.tjjdens deze aan een hun ner proces-verbaal aanzegde wegens dronkenschap, zijn veroordeeld lot 15 dagen celstraf. Deze voorziening werd toegelicht door den advocaat m'. S. van Houten, die na ontwikkeling van vier cassaticmiddelen lot vernietiging en verwijzing concludeerde. Het O. M. zal 19 dezer conclusie nemen. Behalve in de zaak van den distillateur B.wonende Ilobbemastraal alhier, die vrijgesproken weid van de aanklagt, dat hij zonder vergunning sterken drank ten verkoop in voorraad had, heeft de regtbank te 's Hage heden veroordeelingen uitgesproken tegen alle personen, die in de vorige week teregtslonden wegens verkoop of tot dat einde in voorraad Lebben van geestrijk vocht. De tapper en slijter at'. H. J. M. werd wegens laatstbedoelde overtre ding in eene geldboete van ƒ10 verwezen, daar hij in die hoedanigheid wel degelijk werd beschouwd als de persoon, die in het bezit behoorde te zijn van de vereischte vergunning. De leer, door sommigen der gedagvaarden verkondigd, dal zij meenden- zoolang er nog geen beslissing was gevallen op hun beroep tegen de weigering der verzochte permissie, niet draokverkoop te mogen voortgaan, werd door de regtbank niet gehuldigd, blijkens de oveiweging, dat nergens in de wel is te vinden, dat hangende de einduitspraak de aanvrager den verkoop zou mogen voortzetten. De ministers van buitenlandsche zaken en van waterstaat, handel ei nijverheid waren gisteren tegenwoordig bij de opening van het alhier I? eengekmnen congres voor de Europesche graadmeting. Gedurende de week van 3 lot 9 September kwamen te Scheveninge» aan 157 badgasten met 13 bedienden, en wel in de hotels 130 badgasten en 8 bedienden, en bij particulieren 27 badgasten met 5 bedienden. In'1 afgeloojen week zijn van Scbeveningen vertrokken 753 badgasten en 6

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2