LEil ftSCIII! COURANT. 1882. V. 315. WOENSDAG 13 SEPTEMBER. STADS-BE RICHTEN. B 1 N N E N L A N D S C H E B E R T G T E N. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën 14 van 1—4 regels 1.icdebc regel meer 25 cents. [)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50franco p. p. 2. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. 6, 2de alinea der Verordening van 11 November 1880, rege lende de inwendige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen Gemeenteblad N". 4} Doen te Wetendat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der 3' en 4' klasse zal plaats hebben van den 4d,n tot en met den 16deD September e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan liet Plantsoenin de Van- der-Werfstraat en aan de Ivorte Mare, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, n". 1 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en teil oosten en zuiden ligt van de lijn: KaiserstraatRapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsleeg, KetelboelersteegKorte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn tot de Utrcchlsche brug. Tol. de wijk voor de openbare school der derde klasse, n°. 2 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, n". 3 behoort dat deel der.gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en wes ten ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg Ketelboelersteeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn, VischbrugHoogstraat Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 31 Augustus 1882. KIST, Secretaris. LEIDEN, 12 September. In den laatslen tjjd ztjn door de politie processen-verbaal opgemaakt tegen onderscheidene personen, die zich hebben schuldig gemaakt aan ver zet tegen de politie. Ook tegen H. S.. slagersknecht, als hebbende zich aan misbruik van ver trouwen tegenover de Leidsche vleeschmaatschappij alhier schuldig gemaakt. Heden namiddag ten 3 ure is een paard, dat schrikte doordat men het een klap op het achterste gegeven had. op hol gegaan, de Kaardesteeg en St. Jorissteeg door; aldaar is het gegrepen door den polilie-agent L. Er hebben geen ongelukken bjj plaats gehad, alleen werd de berijder, een 13-jarige jongen, er algeworpen, maar die heeft daarbij geen letsel bekomen. De nieuwe school aan den lleerenweg onder Zoeterwoude, nabij deze stad, thans volledig afgewerkt zijnde, werd den kinderen van wege het gemeentebestuur heden morgen een feestje bereid. Door den burge meester, die, aan het hoofd van hel gemeentebestuur, omstreeks 11 ure een bezoek aan de school bragt, werden onderwjjzers en kinderen toegesproken. Ook rigtte hjj hel woord tot den architect en den bouwmeester der school, die tegenwoordig waren. De kinderen werden vervolgens onthaald op kren- tebrood, gebak en chocolade, welk onthaal afgewisseld werd door het zingen van vaderlandsche en andere liederen. Onnoodig is het te zeggen, dal het jeugdige volkje heel veel pret had en dat menig hoezee! werd aangeheven ter eere van hendie het dit feest bereid hadden. Door de commissie te 's Ilage zijn heden als onderwijzer toegelaten de hit. G. J. van Buchem, Ie Alphen, en P. de Carpentier Wildervanck, te Leiden. De Staatscourant bevat een staat van nalatenschappen, alkomslig van officieren, onderofficieren en verdere landmagt in Ned. ludië, in de laatste drie maanden onder beheer der weeskamers in Ned. Indie gekomen en die door de regthebbenden kunnen opgevraasd en ontvangen worden bij het ministerie van koloniën in Nederland. Op dien slaat komen voor de nala tenschappen van J. P. E van Pellecom, ten bedrage van 21.29 (en familie papieren), en van F. Laürent, ten bedrage van 59 87%. Beide onderoffi cieren waren van Leiden geboortig. - 's Lands middelen hebben over de acht eerste maanden dezes jaars opgebragt 66.882,023 01% zjinde 712.672.49 meer dan in die maanden van het jaar 1881. 8/12 deel der raming bedraagt ƒ67,487,802.80. - Naar wij vernemen heeft de minister van financiën, hjj aanschrijving van 6 dezer, aan de ambtenaren te kennen gegeven, dat, volgens art. 13 der wet op het regt van zegel van 11 Julij 1882. o. a. het thans voorhan- dene formaatzegel na 1 Januarij 1883 niet meer gebruikt kan worden, omdat van dal soort zegels, volgens de nieuwe wel uit te geven, voortaan 50 opcenten worden geheven en van de betaling dier opcenten op liet ge zegeld papier moet blijken. Hel publiek wordt hiervan in kennis gesteld, opdat liet getal der met 1 Januarij a. s. onbruikbare gezegelde formulieren niet grooter zij dan gewoonlijk en daardoor geen onnoodige schade worde geleden. Met de uitgifte van nieuwe zegels zullen vermoedelijk nog eenige vgeken voorbijgaan. (Zw. C.) Hel hoog militair gereglshof heeft goedgekeurd de volgende door den krijgsraad in het 1' militair arrondissement (Zuidholland en Zeeland), stand plaats 's Gravcnhagc, gewezen vonnis in zaken: C. van den II., geboren te Boxmeer, vrijwillig huzaar le esc. 3' reg., liggende in garnizoen te 's Gravcnhage, schuldig verklaard aan eerste deser tie in tjjd van vrede, opgevolgd door arrestatie; veroordeeld lot eene mili taire detentie van 2 maanden. C. van B.19 jaren, eeboren te Dordrecht, vrijwillig huzaar, :lepot- esc. 3' reg., liggende in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard aan als boven vermeld en liet zoekmaken van kleine equipemeutstukkenver oordeeld als boven. J. M. 11.19 jaren, geboren le Rotterdam, militien-loteling 2' comp. 4' bat. 4e reg. infanterie, liggende in garnizoen te Leiden, schuldig ver klaard aan tweede desertie in tijd van vrede als boven; veroordeeld totcene militaire gevangenisstraf van een jaar, met ontzegging van het regt enz. voor den lijd van 5 jaren. Het stoomschip Utrecht is op 9 Sept. van Bitavia naar Rotterdam vertrokken. De Prinses yimalia is op 10 Sept. van Suez naar Amsterdam vertrokken. De Koningin Emma vertrok op 9 Sept. van Padang naar Amsterdam. De stoomvaart-maalschappjj Nederland heeft den kapitein Ier zee van Alphen een prachtig geschenk vereerd, als dank voor de gewiglige diensten aan de maatschappij bewezen hij bel stranden van de Poorwaarts in de straal van Messina in April jl. Tol hoofdonderwijzer aan de school met den bjjbel le Gcnderen is be noemd de heer A. van Waasdorp, le Leiderdorp. Van 4—10 dezer zijn le Katwijk aan Zee van de haringvisscherij slechts 4 schuiten aangekomen, gezamenlijk met 630 kantjes pekelharing. 35000 stuks sleurhariiig en 26 tonnen pekelharing. Voor pekelharing werd besteed ƒ17 a ƒ17.50 per ton; voor volle sleurhariiig ƒ16 a ƒ19.50 per 1000 en voor pekelharing 12 per gepakte ton, Omtrent liet duiken op het wrak van de ridder wordt aan het ia- derland gemeld, dat Ztiurdag de duiker Pinylaart ten II ure 39 min. naar beneden ging en ten 11 u. 51 min. boven kwam. Hjj liaJ van hel wrak niets ontdekt, doordat hel water zoo troebel was. Op den bodem der zee vond hjj eenige roosters van het beveiligingsbordes, benevens eene nieuwe lood lijn, welke voorwerpen met behulp van een tros werden opgehaald, terwijl hij een nieuw los plankje mede naar boven bragt. Bij eene tweede duiking door Pinylaart, ten 12 u. 30 min. ondernomen, kon hij evenmin het wrak zien, doch toen bragt hij twee in elkander geschoven koperen trechters mede. De vloedstroom belette verder onderzoek. De duiker Rietveld ging ten 2 tl. 20 min. naar heneden en kwam eerst na 21 minuten weer boven. Hij kwam neder aan de landzijde van het wrak, even achter den schoorsteen. Op handen en voelen kruipende, naderde hij het wrak en bragt een hekje van de longroom boven. Rietveld consta teerde, dat de ligging van het wrak geheel is overeenkomstig de teekening. daarvan door den luitenant ter zee Njjgh gemaakt. Ten 3 u. 42 min. ging dezelfde duiker weder naar beneden en bleef tot 4 n. 3 min. onder Hij kwam neder achter de siuurboordschroef en kon, zich oprigtende, de as betasten. Onder het wrak vond hjj. in bet zand. een hoop vlaggen, in stukken hout gewoeld; bij bragt een stuk vlag mede naar boven. De sterke eb, die beneden reeds liep, dwong hem toen van verder onderzoek af te zien. De Delflsche C. meldt hel volgende: Twee zusters van 16 en 14 en eene vriendin van 16 jaren verlieten verleden week zonder voorkennis hier de ouderlijke woning en begaven zich naar Leiden. Daar zijnde haalde de vriendin op instigatie van de oudste der zusters op naam van eene daar wonende famdie bij een schoenmaker een paar dameslaarzen. Hierop ging het drietal naar Zoeterwoude. waar de beide zusters een oom en tante hebben wonen en na aan de tante de laarzen ten geschenke te hebben gegeven

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1